[Home] » Languages » Neo-Sindarin »  Neo-Sindarin Words[Search] [← Previous] [Next →][Search]

S. mad- v. “to eat”

S. mad-, v. “to eat”

References ✧ PE17/131, 145

Inflections

maden gerund   ✧ PE17/131
úvedin negated soft-mutation present 1st-sg “I do not eat” ✧ PE17/145: from úmedin
mannen passive-participle   ✧ PE17/131

Element In

Derivations

Phonetic Developments

mantinā > manthen > mannen [mantinā] > [mantina] > [mantʰina] > [manθina] > [manθena] > [manθen] > [mannen] ✧ PE17/131
matina > maden [matina] > [matena] > [maten] > [maden] ✧ PE17/131

N. mad- v. “to eat”

References ✧ Ety/MAT; EtyAC/MAT; PE17/44

Glosses

Variations

Inflections

medi infinitive “eat” ✧ Ety/MAT; PE17/44
medennin past 1st-sg   ✧ PE17/44: reformed
mennin past 1st-sg   ✧ PE17/44: by strengthening of the root
mennid past 2nd-sg   ✧ PE17/44: by strengthening of the root
madant past 3rd-sg “ate” ✧ PE17/44: 3rd sg, reformed
mant past 3rd-sg   ✧ PE17/44: by strengthening of the root

Element In

Cognates

Derivations

Phonetic Developments

ᴹ√MAT > medi [mat-] > [mad-] ✧ Ety/MAT
ᴹ√MAT > mad- [mat-] > [mad-] ✧ EtyAC/MAT

ᴱN. mad- v. “to eat”

@@@ Tolkien used * for † [PE13/135

References ✧ PE13/127, 129, 131-132, 163-165

Glosses

Variations

Related

Changes

Inflections

madion ?   ✧ PE13/127
maidion ?   ✧ PE13/127
mainthion ?   ✧ PE13/127
mant ?   ✧ PE13/129
manthion ?   ✧ PE13/127
medianweb ? “worthy of being [eaten]” ✧ PE13/132
ᴱON. †madel active-participle   ✧ PE13/131: present participle
madol active-participle   ✧ PE13/127
madol active-participle   ✧ PE13/129
madol active-participle   ✧ PE13/131: present participle
ᴱON. †medil active-participle plural   ✧ PE13/131: present participle
medion agental   ✧ PE13/132: agent
maint aorist   ✧ PE13/131: aorist indicative sg.
maint aorist “ate” ✧ PE13/163: aor.
maint aorist   ✧ PE13/164: aor.
medaint aorist   ✧ PE13/131: later aorist indicative sg.
medaint aorist   ✧ PE13/163: later
mennim aorist 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/129
menninc aorist 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/129
(gi) mennin aorist 1st-sg   ✧ PE13/129
mennist aorist 2nd-pl   ✧ PE13/129
mennib aorist 2nd-sg   ✧ PE13/129
mennir aorist 3rd-pl   ✧ PE13/129
maint aorist 3rd-sg   ✧ PE13/129
menni(o)l aorist active-participle   ✧ PE13/129
mennil aorist active-participle   ✧ PE13/129
medeinnias aorist fem   ✧ PE13/131: aorist indicative sg. fem.
meinnias aorist fem   ✧ PE13/131: aorist indicative sg. fem.
meinnias aorist fem “she ate” ✧ PE13/164: f.
menniad aorist infinitive   ✧ PE13/129
me(i)nniog aorist masc “he ate” ✧ PE13/164: m.
medeinniog aorist masc   ✧ PE13/131: aorist indicative sg. masc.
meinniog aorist masc   ✧ PE13/131: aorist indicative sg. masc.
mennig aorist passive-participle   ✧ PE13/129
medennir aorist plural   ✧ PE13/131: later aorist indicative pl.
mennir aorist plural   ✧ PE13/131: aorist indicative pl.
minnir aorist plural   ✧ PE13/131: aorist indicative pl.
medennais aorist plural fem   ✧ PE13/131: later aorist indicative pl. fem.
medenniais aorist plural fem   ✧ PE13/131: later aorist indicative pl. fem.
medenniais aorist plural fem   ✧ PE13/164
medennias aorist plural fem   ✧ PE13/163
medennis aorist plural fem   ✧ PE13/131: later aorist indicative pl. fem.
mennis aorist plural fem   ✧ PE13/131: aorist indicative pl. fem.
medennig aorist plural masc   ✧ PE13/131: later aorist indicative pl. masc.
medennig aorist plural masc   ✧ PE13/164
medenniog aorist plural masc   ✧ PE13/163
mennig aorist plural masc   ✧ PE13/131: aorist indicative pl. masc.
madannai aorist subjunctive   ✧ PE13/131: later aorist subjunctive sg.
madannai aorist subjunctive   ✧ PE13/163: late MNo..
mannai aorist subjunctive   ✧ PE13/131: aorist subjunctive sg.
mannai aorist subjunctive “might eat” ✧ PE13/163: aor. subjunctive
mannai aorist subjunctive   ✧ PE13/164: past aor. subjunctive
ᴱON. †menni aorist subjunctive   ✧ PE13/131: aorist subjunctive sg.
menni aorist subjunctive   ✧ PE13/163; PE13/164: ONo.
ᴱON. †mennir aorist subjunctive   ✧ PE13/131: aorist subjunctive sg.
mannair aorist subjunctive plural   ✧ PE13/131: aorist subjunctive pl.
madeg gerund   ✧ PE13/127
madathol imperfect-participle   ✧ PE13/131: present in past
maded infinitive   ✧ PE13/127
madwi infinitive   ✧ PE13/129
medi infinitive   ✧ PE13/131: infinitive
medi infinitive   ✧ PE13/163
medi infinitive “eats” ✧ PE13/163
medi infinitive “to eat, eating” ✧ PE13/163
medi infinitive “eat, eating” ✧ PE13/165
madant passive-participle   ✧ PE13/164
madog passive-participle   ✧ PE13/129
madren passive-participle “edible” ✧ PE13/132
madui passive-participle   ✧ PE13/132
madwed passive-participle   ✧ PE13/132
mandant passive-participle   ✧ PE13/163: late mod[ern] f[orm]
mant passive-participle “eaten” ✧ PE13/163: pp.
mant passive-participle “eaten” ✧ PE13/163
mediant passive-participle   ✧ PE13/164
medianw passive-participle   ✧ PE13/132
medianw passive-participle “being eaten” ✧ PE13/164: pp. (pres. passive), now used or replacing
medianw passive-participle plural   ✧ PE13/164
mediany passive-participle plural   ✧ PE13/164
medrin passive-participle plural   ✧ PE13/131: pl.
medwid passive-participle plural   ✧ PE13/132
mennin passive-participle plural   ✧ PE13/163: pl. of pp.
madath past   ✧ PE13/131: past indicative sg.
madath past “was eating” ✧ PE13/163: past imperfect
mant past “eaten” ✧ PE13/164: pp.
mainthim past 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/127
manthim past 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/127
manthim past 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/129
[manth]inc past 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/129
mainthinc past 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/127
manthinc past 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/127
manthin past 1st-sg   ✧ PE13/127
manthin past 1st-sg   ✧ PE13/129
[manth]ist past 2nd-pl   ✧ PE13/129
mainthist past 2nd-pl   ✧ PE13/127
manthist past 2nd-pl   ✧ PE13/127
mainth(i)o past 2nd-sg   ✧ PE13/127
manthib past 2nd-sg   ✧ PE13/129
[manth]ir past 3rd-pl   ✧ PE13/127
[manth]ir past 3rd-pl   ✧ PE13/129
mainthin past 3rd-pl-neut   ✧ PE13/127
manthin past 3rd-pl-neut   ✧ PE13/127
maint past 3rd-sg   ✧ PE13/127
maint past 3rd-sg   ✧ PE13/129
madannel past active-participle   ✧ PE13/131: later past participle active
mainthil past active-participle   ✧ PE13/127
mainthiol past active-participle   ✧ PE13/129
mannel past active-participle   ✧ PE13/131: past participle active
mannel past active-participle “having eaten” ✧ PE13/164
manthil past active-participle   ✧ PE13/127
manthil past active-participle   ✧ PE13/129
medennil past active-participle plural   ✧ PE13/131: later past participle active pl.
medennil past active-participle plural   ✧ PE13/164: later form
mennil past active-participle plural   ✧ PE13/131: past participle active pl.
mennil past active-participle plural   ✧ PE13/164: pl of pp. active
madaint past aorist   ✧ PE13/163: past aorist
maint past aorist   ✧ PE13/163: ONo.
medennir past aorist plural   ✧ PE13/163
madathas past fem   ✧ PE13/131: past indicative sg. fem.
mainthiad past infinitive   ✧ PE13/127
manthiad past infinitive   ✧ PE13/127
manthiad past infinitive   ✧ PE13/129
madathog past masc   ✧ PE13/131: past indicative sg. masc.
madant past passive-participle   ✧ PE13/132: past participle passive
mainthiog past passive-participle   ✧ PE13/129
mant past passive-participle   ✧ PE13/132: past participle passive
manthig past passive-participle   ✧ PE13/129
medennin past passive-participle plural   ✧ PE13/132: past participle passive pl.
mennin past passive-participle plural   ✧ PE13/132: past participle passive pl.
medaith past plural   ✧ PE13/131: past indicative pl.
medaith past plural “were eating” ✧ PE13/163: pl. of past imperfect
medethir past plural   ✧ PE13/131: past indicative pl.
medethir past plural   ✧ PE13/163
medethais past plural fem   ✧ PE13/131: past indicative pl. fem.
medethais past plural fem   ✧ PE13/163
medethig past plural masc   ✧ PE13/131: past indicative pl. masc.
medethig past plural masc   ✧ PE13/163
madathai past subjective   ✧ PE13/131: past subjunctive sg.
mad present “eats” ✧ PE13/163: 3 sg. impersonal
mád present   ✧ PE13/131: present indicative sg.
madum present 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/127
madum present 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/129
madu{i}m present 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/129
madanc present 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/127
madinc present 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/129
medinc present 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/129
madon present 1st-sg   ✧ PE13/127
madon present 1st-sg   ✧ PE13/129
madast present 2nd-pl   ✧ PE13/127
madast (ist) present 2nd-pl   ✧ PE13/129
medist present 2nd-pl   ✧ PE13/129
madib present 2nd-sg   ✧ PE13/129
mado present 2nd-sg   ✧ PE13/127
medib present 2nd-sg   ✧ PE13/129
madir present 3rd-pl   ✧ PE13/127
madir present 3rd-pl   ✧ PE13/129
mador present 3rd-pl   ✧ PE13/127
mador present 3rd-pl   ✧ PE13/129
madin present 3rd-pl-neut   ✧ PE13/127
mada present 3rd-sg   ✧ PE13/127
mâd present 3rd-sg   ✧ PE13/127
mâd present 3rd-sg   ✧ PE13/129
madas present fem   ✧ PE13/131: present indicative sg. fem.
madas present fem   ✧ PE13/163: f.
mades present fem   ✧ PE13/131: present indicative sg. fem.
mades present fem   ✧ PE13/131: present indicative sg. fem.
mades present fem   ✧ PE13/163: f.
madeg present masc   ✧ PE13/131: present indicative sg. masc.
madeg present masc   ✧ PE13/163: m.
madog present masc   ✧ PE13/131: present indicative sg. masc.
madog present masc   ✧ PE13/163: m.
ᴱON. †maid present plural   ✧ PE13/131
ᴱON. †medig present plural   ✧ PE13/131
medir present plural   ✧ PE13/131: present indicative pl.
medais present plural fem   ✧ PE13/131: present indicative pl. fem.
medis present plural fem   ✧ PE13/131: present indicative pl. fem.
medig present plural masc   ✧ PE13/131: present indicative pl. masc.
madui subjunctive   ✧ PE13/131: present subjunctive sg.
madui subjunctive “may eat” ✧ PE13/163: pres. subjunctive
ᴱON. †maid subjunctive   ✧ PE13/131: present subjunctive sg.
maid subjunctive   ✧ PE13/163: ONo.
maduir subjunctive plural   ✧ PE13/131: present subjunctive pl.
ᴱON. †medir subjunctive plural   ✧ PE13/131: present subjunctive pl.

Element In


G. mad- v. “to eat”

References ✧ GL/56

Glosses

Variations

Inflections

manti past ✧ GL/56

Cognates

Derivations