S. mad-, v. “to eat”

References ✧ PE17/131.3405; PE17/131.3411; PE17/145.0501

Inflections

maden gerund   ✧ PE17/131.3411
úvedin negated soft-mutation present 1st-sg “I do not eat” ✧ PE17/145.0501: from úmedin
mannen passive-participle   ✧ PE17/131.3405

Element In

Derivations


N. mad- v. “to eat”

References ✧ Ety/MAT.006; EtyAC/MAT.015; PE17/044.1413; PE17/044.1503; PE17/044.1504; PE17/044.1505; PE17/044.1803; PE17/044.1807

Glosses

Variations

Inflections

medi infinitive “eat” ✧ Ety/MAT.006; PE17/044.1413
medennin past 1st-sg   ✧ PE17/044.1803: reformed
mennin past 1st-sg   ✧ PE17/044.1503: by strengthening of the root
mennid past 2nd-sg   ✧ PE17/044.1504: by strengthening of the root
madant past 3rd-sg “ate” ✧ PE17/044.1807: 3rd sg, reformed
mant past 3rd-sg   ✧ PE17/044.1505: by strengthening of the root

Element In

Cognates

Derivations

Phonetic Developments

ᴹ√MAT > medi [mat-] > [mad-] ✧ Ety/MAT.006
ᴹ√MAT > mad- [mat-] > [mad-] ✧ EtyAC/MAT.015

ᴱN. mad- v. “to eat”

@@@ Tolkien used * for † [PE13/135

References ✧ PE13/127.0101; PE13/127.0301; PE13/127.0304; PE13/127.0401; PE13/127.0404; PE13/127.0501; PE13/127.0504; PE13/127.0601; PE13/127.0605; PE13/127.0701; PE13/127.0705; PE13/127.0801; PE13/127.0804; PE13/127.0901; PE13/127.0905; PE13/127.1001; PE13/127.1003; PE13/127.1007; PE13/127.1101; PE13/127.1103; PE13/127.1201; PE13/127.1301; PE13/127.1302; PE13/127.1401; PE13/127.1402; PE13/127.2307; PE13/127.2911; PE13/127.2912; PE13/127.3001; PE13/127.3003; PE13/127.3610; PE13/127.3611; PE13/127.3613; PE13/127.3810; PE13/129.1303; PE13/129.1304; PE13/129.1305; PE13/129.1403; PE13/129.1404; PE13/129.1405; PE13/129.1503; PE13/129.1504; PE13/129.1505; PE13/129.1604; PE13/129.1605; PE13/129.1606; PE13/129.1704; PE13/129.1705; PE13/129.1706; PE13/129.1803; PE13/129.1804; PE13/129.1805; PE13/129.1903; PE13/129.1904; PE13/129.1905; PE13/129.2003; PE13/129.2004; PE13/129.2005; PE13/129.2006; PE13/129.2007; PE13/129.2103; PE13/129.2104; PE13/129.2105; PE13/129.2201; PE13/129.2203; PE13/129.2204; PE13/129.2205; PE13/129.2206; PE13/129.4213; PE13/129.4215; PE13/129.4216; PE13/129.4301; PE13/129.4302; PE13/131.0201; PE13/131.1901; PE13/131.1904; PE13/131.2004; PE13/131.2006; PE13/131.2007; PE13/131.2009; PE13/131.2010; PE13/131.2102; PE13/131.2103; PE13/131.2104; PE13/131.2105; PE13/131.2106; PE13/131.2107; PE13/131.2203; PE13/131.2205; PE13/131.2207; PE13/131.2209; PE13/131.2304; PE13/131.2306; PE13/131.2308; PE13/131.2402; PE13/131.2403; PE13/131.2405; PE13/131.2407; PE13/131.2503; PE13/131.2604; PE13/131.2606; PE13/131.2608; PE13/131.2609; PE13/131.2702; PE13/131.2704; PE13/131.2802; PE13/131.2804; PE13/131.2806; PE13/131.2808; PE13/131.2902; PE13/131.2903; PE13/131.2904; PE13/131.2905; PE13/131.3003; PE13/131.3005; PE13/131.3007; PE13/131.3009; PE13/131.3102; PE13/131.3203; PE13/131.3205; PE13/131.3207; PE13/131.3211; PE13/131.3213; PE13/131.3302; PE13/131.3304; PE13/131.3308; PE13/131.4408; PE13/131.4808; PE13/132.0104; PE13/132.0105; PE13/132.0107; PE13/132.0108; PE13/132.0109; PE13/132.0110; PE13/132.0204; PE13/132.0205; PE13/132.0206; PE13/132.0207; PE13/132.0302; PE13/163.5001; PE13/163.5006; PE13/163.5101; PE13/163.5102; PE13/163.5104; PE13/163.5105; PE13/163.5207; PE13/163.5302; PE13/163.5401; PE13/163.5501; PE13/163.5603; PE13/163.5701; PE13/163.5704; PE13/163.5801; PE13/163.5902; PE13/163.5904; PE13/163.8101; PE13/163.8104; PE13/163.8201; PE13/163.8301; PE13/163.8302; PE13/163.8303; PE13/163.8304; PE13/163.8501; PE13/163.8502; PE13/163.8503; PE13/163.8504; PE13/163.8701; PE13/163.8901; PE13/163.8905; PE13/164.0101; PE13/164.0104; PE13/164.0204; PE13/164.0301; PE13/164.0304; PE13/164.0601; PE13/164.0705; PE13/164.0803; PE13/164.0901; PE13/164.0903; PE13/164.1001; PE13/164.1002; PE13/164.1006; PE13/164.1301; PE13/164.1303; PE13/164.1402; PE13/165.6902

Glosses

Variations

Related

Changes

Inflections

madion ?   ✧ PE13/127.3810
maidion ?   ✧ PE13/127.1401
mainthion ?   ✧ PE13/127.3613
mant ?   ✧ PE13/129.2201
manthion ?   ✧ PE13/127.1402
medianweb ? “worthy of being [eaten]” ✧ PE13/132.0207
ᴱON. †madel active-participle   ✧ PE13/131.3205: present participle
madol active-participle   ✧ PE13/127.1301
madol active-participle   ✧ PE13/129.2003
madol active-participle   ✧ PE13/131.3203: present participle
ᴱON. †medil active-participle plural   ✧ PE13/131.3207: present participle
medion agental   ✧ PE13/132.0302: agent
maint aorist   ✧ PE13/131.2604: aorist indicative sg.
maint aorist “ate” ✧ PE13/163.5701: aor.
maint aorist   ✧ PE13/164.1006: aor.
medaint aorist   ✧ PE13/131.2606: later aorist indicative sg.
medaint aorist   ✧ PE13/163.5704: later
mennim aorist 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/129.1606
menninc aorist 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/129.1706
(gi) mennin aorist 1st-sg   ✧ PE13/129.1305
mennist aorist 2nd-pl   ✧ PE13/129.1805
mennib aorist 2nd-sg   ✧ PE13/129.1405
mennir aorist 3rd-pl   ✧ PE13/129.1905
maint aorist 3rd-sg   ✧ PE13/129.1505
menni(o)l aorist active-participle   ✧ PE13/129.2007
mennil aorist active-participle   ✧ PE13/129.2006
medeinnias aorist fem   ✧ PE13/131.2704: aorist indicative sg. fem.
meinnias aorist fem   ✧ PE13/131.2702: aorist indicative sg. fem.
meinnias aorist fem “she ate” ✧ PE13/164.1002: f.
menniad aorist infinitive   ✧ PE13/129.2105
me(i)nniog aorist masc “he ate” ✧ PE13/164.1001: m.
medeinniog aorist masc   ✧ PE13/131.2609: aorist indicative sg. masc.
meinniog aorist masc   ✧ PE13/131.2608: aorist indicative sg. masc.
mennig aorist passive-participle   ✧ PE13/129.2206
medennir aorist plural   ✧ PE13/131.2804: later aorist indicative pl.
mennir aorist plural   ✧ PE13/131.2802: aorist indicative pl.
minnir aorist plural   ✧ PE13/131.4808: aorist indicative pl.
medennais aorist plural fem   ✧ PE13/131.2905: later aorist indicative pl. fem.
medenniais aorist plural fem   ✧ PE13/131.2904: later aorist indicative pl. fem.
medenniais aorist plural fem   ✧ PE13/164.1303
medennias aorist plural fem   ✧ PE13/163.8503
medennis aorist plural fem   ✧ PE13/131.2903: later aorist indicative pl. fem.
mennis aorist plural fem   ✧ PE13/131.2808: aorist indicative pl. fem.
medennig aorist plural masc   ✧ PE13/131.2902: later aorist indicative pl. masc.
medennig aorist plural masc   ✧ PE13/164.1301
medenniog aorist plural masc   ✧ PE13/163.8502
mennig aorist plural masc   ✧ PE13/131.2806: aorist indicative pl. masc.
madannai aorist subjunctive   ✧ PE13/131.3102: later aorist subjunctive sg.
madannai aorist subjunctive   ✧ PE13/163.5904: late MNo..
mannai aorist subjunctive   ✧ PE13/131.3003: aorist subjunctive sg.
mannai aorist subjunctive “might eat” ✧ PE13/163.5801: aor. subjunctive
mannai aorist subjunctive   ✧ PE13/164.0304: past aor. subjunctive
ᴱON. †menni aorist subjunctive   ✧ PE13/131.3005: aorist subjunctive sg.
menni aorist subjunctive   ✧ PE13/163.5902; PE13/164.0301: ONo.
ᴱON. †mennir aorist subjunctive   ✧ PE13/131.3009: aorist subjunctive sg.
mannair aorist subjunctive plural   ✧ PE13/131.3007: aorist subjunctive pl.
madeg gerund   ✧ PE13/127.1201
madathol imperfect-participle   ✧ PE13/131.3308: present in past
maded infinitive   ✧ PE13/127.1101
madwi infinitive   ✧ PE13/129.2103
medi infinitive   ✧ PE13/131.1904: infinitive
medi infinitive   ✧ PE13/163.5006
medi infinitive “eats” ✧ PE13/163.8101
medi infinitive “to eat, eating” ✧ PE13/163.8201
medi infinitive “eat, eating” ✧ PE13/165.6902
madant passive-participle   ✧ PE13/164.0705
madog passive-participle   ✧ PE13/129.2203
madren passive-participle “edible” ✧ PE13/132.0110
madui passive-participle   ✧ PE13/132.0204
madwed passive-participle   ✧ PE13/132.0205
mandant passive-participle   ✧ PE13/163.5603: late mod[ern] f[orm]
mant passive-participle “eaten” ✧ PE13/163.5501: pp.
mant passive-participle “eaten” ✧ PE13/163.8905
mediant passive-participle   ✧ PE13/164.1402
medianw passive-participle   ✧ PE13/132.0109
medianw passive-participle “being eaten” ✧ PE13/164.0601: pp. (pres. passive), now used or replacing
medianw passive-participle plural   ✧ PE13/164.0901
mediany passive-participle plural   ✧ PE13/164.0903
medrin passive-participle plural   ✧ PE13/131.0201: pl.
medwid passive-participle plural   ✧ PE13/132.0206
mennin passive-participle plural   ✧ PE13/163.8901: pl. of pp.
madath past   ✧ PE13/131.2304: past indicative sg.
madath past “was eating” ✧ PE13/163.5401: past imperfect
mant past “eaten” ✧ PE13/164.0803: pp.
mainthim past 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/127.2911
manthim past 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/127.0605
manthim past 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/129.1605
[manth]inc past 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/129.1705
mainthinc past 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/127.2912
manthinc past 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/127.0705
manthin past 1st-sg   ✧ PE13/127.0304
manthin past 1st-sg   ✧ PE13/129.1304
[manth]ist past 2nd-pl   ✧ PE13/129.1804
mainthist past 2nd-pl   ✧ PE13/127.3001
manthist past 2nd-pl   ✧ PE13/127.0804
mainth(i)o past 2nd-sg   ✧ PE13/127.0404
manthib past 2nd-sg   ✧ PE13/129.1404
[manth]ir past 3rd-pl   ✧ PE13/127.1007
[manth]ir past 3rd-pl   ✧ PE13/129.1904
mainthin past 3rd-pl-neut   ✧ PE13/127.3003
manthin past 3rd-pl-neut   ✧ PE13/127.0905
maint past 3rd-sg   ✧ PE13/127.0504
maint past 3rd-sg   ✧ PE13/129.1504
madannel past active-participle   ✧ PE13/131.3302: later past participle active
mainthil past active-participle   ✧ PE13/127.3611
mainthiol past active-participle   ✧ PE13/129.2005
mannel past active-participle   ✧ PE13/131.3211: past participle active
mannel past active-participle “having eaten” ✧ PE13/164.0204
manthil past active-participle   ✧ PE13/127.1302
manthil past active-participle   ✧ PE13/129.2004
medennil past active-participle plural   ✧ PE13/131.3304: later past participle active pl.
medennil past active-participle plural   ✧ PE13/164.0104: later form
mennil past active-participle plural   ✧ PE13/131.3213: past participle active pl.
mennil past active-participle plural   ✧ PE13/164.0101: pl of pp. active
madaint past aorist   ✧ PE13/163.8501: past aorist
maint past aorist   ✧ PE13/163.8701: ONo.
medennir past aorist plural   ✧ PE13/163.8504
madathas past fem   ✧ PE13/131.2308: past indicative sg. fem.
mainthiad past infinitive   ✧ PE13/127.3610
manthiad past infinitive   ✧ PE13/127.1103
manthiad past infinitive   ✧ PE13/129.2104
madathog past masc   ✧ PE13/131.2306: past indicative sg. masc.
madant past passive-participle   ✧ PE13/132.0105: past participle passive
mainthiog past passive-participle   ✧ PE13/129.2205
mant past passive-participle   ✧ PE13/132.0104: past participle passive
manthig past passive-participle   ✧ PE13/129.2204
medennin past passive-participle plural   ✧ PE13/132.0108: past participle passive pl.
mennin past passive-participle plural   ✧ PE13/132.0107: past participle passive pl.
medaith past plural   ✧ PE13/131.2402: past indicative pl.
medaith past plural “were eating” ✧ PE13/163.8301: pl. of past imperfect
medethir past plural   ✧ PE13/131.2403: past indicative pl.
medethir past plural   ✧ PE13/163.8302
medethais past plural fem   ✧ PE13/131.2407: past indicative pl. fem.
medethais past plural fem   ✧ PE13/163.8304
medethig past plural masc   ✧ PE13/131.2405: past indicative pl. masc.
medethig past plural masc   ✧ PE13/163.8303
madathai past subjective   ✧ PE13/131.2503: past subjunctive sg.
mad present “eats” ✧ PE13/163.5001: 3 sg. impersonal
mád present   ✧ PE13/131.2004: present indicative sg.
madum present 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/127.0601
madum present 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/129.1604
madu{i}m present 1st-pl-exclusive   ✧ PE13/129.4215
madanc present 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/127.0701
madinc present 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/129.4216
medinc present 1st-pl-inclusive   ✧ PE13/129.1704
madon present 1st-sg   ✧ PE13/127.0301
madon present 1st-sg   ✧ PE13/129.1303
madast present 2nd-pl   ✧ PE13/127.0801
madast (ist) present 2nd-pl   ✧ PE13/129.4301
medist present 2nd-pl   ✧ PE13/129.1803
madib present 2nd-sg   ✧ PE13/129.4213
mado present 2nd-sg   ✧ PE13/127.0401
medib present 2nd-sg   ✧ PE13/129.1403
madir present 3rd-pl   ✧ PE13/127.1003
madir present 3rd-pl   ✧ PE13/129.4302
mador present 3rd-pl   ✧ PE13/127.1001
mador present 3rd-pl   ✧ PE13/129.1903
madin present 3rd-pl-neut   ✧ PE13/127.0901
mada present 3rd-sg   ✧ PE13/127.2307
mâd present 3rd-sg   ✧ PE13/127.0501
mâd present 3rd-sg   ✧ PE13/129.1503
madas present fem   ✧ PE13/131.2010: present indicative sg. fem.
madas present fem   ✧ PE13/163.5102: f.
mades present fem   ✧ PE13/131.2009: present indicative sg. fem.
mades present fem   ✧ PE13/131.4408: present indicative sg. fem.
mades present fem   ✧ PE13/163.5105: f.
madeg present masc   ✧ PE13/131.2006: present indicative sg. masc.
madeg present masc   ✧ PE13/163.5104: m.
madog present masc   ✧ PE13/131.2007: present indicative sg. masc.
madog present masc   ✧ PE13/163.5101: m.
ᴱON. †maid present plural   ✧ PE13/131.2106
ᴱON. †medig present plural   ✧ PE13/131.2107
medir present plural   ✧ PE13/131.2102: present indicative pl.
medais present plural fem   ✧ PE13/131.2104: present indicative pl. fem.
medis present plural fem   ✧ PE13/131.2105: present indicative pl. fem.
medig present plural masc   ✧ PE13/131.2103: present indicative pl. masc.
madui subjunctive   ✧ PE13/131.2203: present subjunctive sg.
madui subjunctive “may eat” ✧ PE13/163.5207: pres. subjunctive
ᴱON. †maid subjunctive   ✧ PE13/131.2205: present subjunctive sg.
maid subjunctive   ✧ PE13/163.5302: ONo.
maduir subjunctive plural   ✧ PE13/131.2207: present subjunctive pl.
ᴱON. †medir subjunctive plural   ✧ PE13/131.2209: present subjunctive pl.

Element In


G. mad- v. “to eat”

References ✧ GL/56.0101; GL/56.0102

Glosses

Variations

Inflections

manti past ✧ GL/56.0102

Cognates

Derivations