Q. tul-, v. “to come”

References ✧ LotR/0967.3504; PE17/103.2602; PE22/138.3302; PE22/139.2406; PE22/139.4405; PE22/139.4604; PE22/140.0110; PE22/140.2510; PE22/140.2605; PE22/140.2608; PE22/151.2407; PE22/152.0204; PE22/158.2108; PE22/158.2209; PE22/162.0816; PE22/162.0909; PE22/162.4013; S/190.3701; S/190.3707; VT43/14.3607; VT43/14.3612; VT43/14.3704; VT43/14.3810; VT43/14.4005; VT49/19.1701; VT49/23.3414; WJ/166.2402; WJ/166.2408; WJ/368.2306

Glosses

Variations

Related

Inflections

tule aorist “come” ✧ PE22/140.0110
tule aorist “*come” ✧ VT43/14.3704
túle aorist “*come” ✧ VT43/14.3612
tūle aorist “*come” ✧ VT43/14.3607
tulinye aorist 1st-sg “I ... come” ✧ PE22/139.4604
tulinye aorist 1st-sg   ✧ PE22/162.4013
tulil aorist 2nd-sg “you come” ✧ PE22/158.2209
tulis aorist 3rd-sg   ✧ VT49/19.1701
tuluva future “*[will] come” ✧ VT43/14.4005
tuluvanye future 1st-sg “I shall come” ✧ PE22/138.3302
tuluvanye future 1st-sg “I [will] come” ✧ PE22/162.0816
tuluváse future 3rd-sg “he [shall] come” ✧ PE22/162.0909
tula imperative suffixed-imperative “*come” ✧ VT43/14.3810
tulā́ imperative suffixed-imperative “come at once!” ✧ PE22/139.2406
tūle infinitive “to come” ✧ PE22/151.2407
tulde past   ✧ PE22/152.0204
tūle past “*came” ✧ PE22/140.2608
tullenye past 1st-sg “I should have come” ✧ PE22/139.4405
tuldes past 3rd-sg   ✧ PE22/158.2108
tūleste past 3rd-sg “*he came” ✧ PE22/140.2605
Utulie’n perfect “has come” ✧ WJ/166.2402
Utúlie’n perfect “has come” ✧ S/190.3701: [the function of the “’n” is unclear]
utulie’n perfect “has come” ✧ WJ/166.2408
utúlie’n perfect “has come” ✧ S/190.3707: [the function of the “’n” is unclear]
utúlien perfect 1st-sg “I am come” ✧ LotR/0967.3504
utúlien perfect 1st-sg “I have come” ✧ PE17/103.2602
túlielde perfect 2nd-pl augmentless “you had come” ✧ PE22/140.2510

Element In


ᴹQ. tul- v. “to come”

References ✧ Ety/TUL.010; LR/047.0103; PE22/097.3508; PE22/099.1806; PE22/100.2314; PE22/101.0207; PE22/101.0409; PE22/103.1416; PE22/103.1418; PE22/103.1501; PE22/104.1510; PE22/105.0111; PE22/105.1303; PE22/105.2602; PE22/105.2605; PE22/105.2710; PE22/105.3712; PE22/105.3713; PE22/106.0203; PE22/106.0413; PE22/106.0701; PE22/106.1604; PE22/106.2317; PE22/107.1816; PE22/108.0211; PE22/108.1605; PE22/108.1606; PE22/108.1703; PE22/108.1914; PE22/108.2302; PE22/108.3406; PE22/109.0706; PE22/109.0908; PE22/112.0407; PE22/118.0802; PE22/119.0117; PE22/119.0302; PE22/119.0312; PE22/119.1302; PE22/120.2314; PE22/121.0414; PE22/121.0417; PE22/121.0422; PE22/121.2407; PE22/122.0410; PE22/122.0507; PE22/122.0509; PE22/127.0910; SD/246.3503; SD/310.0603

Changes

Inflections

tulia active-participle   ✧ PE22/100.2314
tulia active-participle “coming” ✧ PE22/106.2317
tule aorist “come” ✧ PE22/103.1416; PE22/121.0417; PE22/127.0910
tule aorist “come!” ✧ PE22/105.2605: as imperative
tule aorist “is coming” ✧ PE22/119.0117
tule aorist “comes” ✧ PE22/121.0414
tulin aorist 1st-sg “I come” ✧ Ety/TUL.010
tulir aorist plural   ✧ PE22/106.0203
tululyane consuetudinal-past “I used to come” ✧ PE22/101.0409
tululyane consuetudinal-past   ✧ PE22/108.0211
tuluva future “shall come” ✧ PE22/097.3508; PE22/120.2314
tuluva future   ✧ PE22/105.0111; PE22/106.0413
tuluvar future plural   ✧ PE22/106.0701
tuluvalya future-participle   ✧ PE22/109.0908
tulléva future-perfect   ✧ PE22/105.3713
túliéva future-perfect   ✧ PE22/105.3712
utúliéva future-perfect   ✧ PE22/105.1303
utúliévane future-perfect   ✧ PE22/122.0509
tulie gerund “coming” ✧ PE22/099.1806
tul’á imperative “come!” ✧ PE22/105.2602: curtest
tulurya imperfect-participle “coming” ✧ PE22/107.1816
tule infinitive “to come” ✧ PE22/118.0802
tulle past   ✧ PE22/103.1418
tulle past “came” ✧ PE22/108.1703; PE22/119.0312; PE22/121.0422
túle past “came” ✧ SD/246.3503; SD/310.0603
tūle past “came” ✧ LR/047.0103
tuluváne past-future   ✧ PE22/122.0507
túlane past-imperfect “was coming” ✧ PE22/101.0207
túlie perfect augmentless   ✧ PE22/121.2407; PE22/122.0410
utúlie perfect   ✧ PE22/103.1501; PE22/108.1914
utúlie perfect “had come” ✧ PE22/119.0302
utúlie perfect “have just come” ✧ PE22/119.1302
tullerya perfect-participle   ✧ PE22/108.1605
túlielya perfect-participle   ✧ PE22/108.2302
túlielya perfect-participle   ✧ PE22/108.3406
utúlielya perfect-participle   ✧ PE22/108.1606
túlienwa perfect-passive-participle “having arrived” ✧ PE22/109.0706
tulinwa perfective-participle “arrived, come, now at hand” ✧ PE22/106.1604
tulinwa perfective-participle “arrived, now at hand” ✧ PE22/112.0407
túlielyane pluperfect “I had come” ✧ PE22/104.1510
tulirá plural imperative   ✧ PE22/105.2710

Element In

Cognates

Derivations


ᴱQ. tulu- v. “to bring, carry, fetch; to move (intr.), come; to produce, bear fruit”

References ✧ LT1/114.1410; LT1/114.2910; LT1A/tulielto.042; PE14/023.0602; PE14/023.0702; PE14/023.0803; PE14/023.0902; PE14/023.1002; PE14/028.0402; PE14/028.0702; PE14/028.0703; PE14/028.0704; PE14/028.0705; PE14/028.0802; PE14/028.0803; PE14/028.0804; PE14/028.0805; PE14/028.0902; PE14/028.0903; PE14/028.0904; PE14/028.0905; PE14/028.0906; PE14/028.0907; PE14/028.0908; PE14/028.1002; PE14/028.1003; PE14/028.1004; PE14/028.1005; PE14/028.1006; PE14/028.1007; PE14/028.1102; PE14/028.1103; PE14/028.1104; PE14/028.1105; PE14/028.1202; PE14/028.1203; PE14/028.1204; PE14/028.1205; PE14/028.1302; PE14/028.1303; PE14/028.1304; PE14/028.1305; PE14/028.1306; PE14/028.1402; PE14/028.1403; PE14/028.1404; PE14/028.1405; PE14/028.1502; PE14/028.1503; PE14/028.1504; PE14/028.1505; PE14/028.1506; PE14/028.1507; PE14/028.1508; PE14/028.1602; PE14/028.1603; PE14/028.1604; PE14/028.1605; PE14/028.1702; PE14/028.1703; PE14/028.1704; PE14/028.1705; PE14/028.1802; PE14/028.1803; PE14/028.1804; PE14/028.1805; PE14/028.1806; PE14/028.1902; PE14/028.1903; PE14/028.1904; PE14/028.1905; PE14/028.1906; PE14/028.1907; PE14/028.1908; PE14/028.2002; PE14/028.2003; PE14/028.2004; PE14/028.2102; PE14/028.2103; PE14/028.2104; PE14/028.2105; PE14/028.2106; PE14/028.2809; PE14/028.2811; PE14/028.2814; PE14/028.2817; PE14/028.2908; PE14/028.2914; PE14/028.2917; PE14/028.3004; PE14/028.3210; PE14/028.3214; PE14/028.3217; PE14/028.3314; PE14/028.3403; PE14/028.3406; PE14/028.3409; PE14/028.3501; PE14/028.3504; PE14/028.3805; PE14/028.3807; PE14/028.3817; PE14/028.3905; PE14/028.3906; PE14/028.3907; PE14/028.3910; PE14/028.3912; PE14/028.4407; PE14/028.4408; PE14/028.4409; PE14/028.4411; PE14/028.4507; PE14/028.4511; PE14/028.4515; PE14/028.4612; PE14/028.4615; PE14/029.0302; PE14/029.0303; PE14/029.0304; PE14/029.0402; PE14/029.0403; PE14/029.0404; PE14/029.0502; PE14/029.0503; PE14/029.0504; PE14/029.0602; PE14/029.0603; PE14/029.0604; PE14/029.0702; PE14/029.0703; PE14/029.0704; PE14/029.0802; PE14/029.0803; PE14/029.0804; PE14/029.0902; PE14/029.0903; PE14/029.0904; PE14/029.1002; PE14/029.1003; PE14/029.1004; PE14/029.1102; PE14/029.1103; PE14/029.1104; PE14/029.1202; PE14/029.1203; PE14/029.1204; PE14/029.1205; PE14/029.1206; PE14/029.1207; PE14/029.1302; PE14/029.1303; PE14/029.1304; PE14/029.1402; PE14/029.1403; PE14/029.1404; PE14/029.1502; PE14/029.1503; PE14/029.1504; PE14/029.1602; PE14/029.1603; PE14/029.1604; PE14/029.1702; PE14/029.1703; PE14/029.1704; PE14/029.1802; PE14/029.1803; PE14/029.1902; PE14/029.1903; PE14/029.1904; PE14/029.2002; PE14/029.2003; PE14/029.2004; PE14/029.2502; PE14/029.2908; PE14/029.2910; PE14/029.2913; PE14/029.3003; PE14/029.3004; PE14/029.3006; PE14/029.3311; PE14/029.3413-1; PE14/029.3413-2; PE14/029.3413-3; PE14/030.0302; PE14/030.0303; PE14/030.0304; PE14/030.0305; PE14/030.0306; PE14/030.0402; PE14/030.0403; PE14/030.0404; PE14/030.0502; PE14/030.0503; PE14/030.0504; PE14/030.0505; PE14/030.0506; PE14/030.0507; PE14/030.0602; PE14/030.0603; PE14/030.0604; PE14/030.0702; PE14/030.0703; PE14/030.0704; PE14/030.0705; PE14/030.0706; PE14/030.0802; PE14/030.0803; PE14/030.0804; PE14/030.0902; PE14/030.0903; PE14/030.0904; PE14/030.1002; PE14/030.1003; PE14/030.1004; PE14/030.1102; PE14/030.1103; PE14/030.1104; PE14/030.1105; PE14/030.1106; PE14/030.1202; PE14/030.1203; PE14/030.1204; PE14/030.1302; PE14/030.1303; PE14/030.1304; PE14/030.1402; PE14/030.1403; PE14/030.1404; PE14/030.1502; PE14/030.1503; PE14/030.1504; PE14/030.1505; PE14/030.1506; PE14/030.1802; PE14/030.1803; PE14/030.1804; PE14/030.1902; PE14/030.1903; PE14/030.1904; PE14/030.1905; PE14/030.2911-1; PE14/030.2911-2; PE14/030.2911-3; PE14/030.3004-1; PE14/030.3004-2; PE14/030.3004-3; PE14/030.3113; PE14/030.3115; PE14/030.3308-1; PE14/030.3308-2; PE14/030.3308-3; PE14/030.3507; PE14/030.3508; PE14/030.3510; PE14/030.3608; PE14/032.2212; PE14/034.1702; PE14/034.1703; PE14/034.1704; PE14/034.1705; PE14/034.1801; PE14/034.1802; PE14/034.1803; PE14/034.1804; PE14/034.1805; PE14/034.1901; PE14/034.1902; PE14/034.1903; PE14/034.1904; PE14/034.3412; PE14/034.3414; PE14/052.2402; PE14/053.0302; PE14/056.0910; PE14/056.1816; PE14/056.2304; PE14/057.0106; PE14/057.0203; PE14/057.0206; PE14/057.0209; PE14/057.0302; PE14/057.0304; PE14/057.0306; PE14/057.0402; PE14/057.0404; PE14/057.0406; PE14/057.0502; PE14/057.0504; PE14/057.0505; PE14/057.0601; PE14/057.0702; PE14/057.0704; PE14/057.0705; PE14/057.0802; PE14/057.0805; PE14/057.0806; PE14/057.2102; PE14/057.2401; PE14/057.2402; PE14/057.2501; PE14/057.2601; PE14/057.2701; PE14/057.2801; PE14/057.2901; PE14/059.0604; PE14/059.0802; PE14/059.1002; PE14/059.1102; PE14/059.1417; PE14/059.1602; PE14/059.2003; PE14/059.2005; PE14/059.2303; PE14/059.2305; PE14/059.2503; PE14/059.2505; PE14/085.2906; QL/095.2401

Glosses

Variations

Changes

Inflections

tulin ?   ✧ PE14/023.0702
tulindo ?   ✧ PE14/023.0902
tulir ?   ✧ PE14/023.0602
tulisse ?   ✧ PE14/023.0803
tulya ?   ✧ PE14/023.1002
tulta aorist   ✧ PE14/028.2809
tulya aorist   ✧ PE14/028.0705; PE14/034.1702
tulna aorist active-participle   ✧ PE14/029.2502
tulwa aorist active-participle   ✧ PE14/028.2105
tulya aorist active-participle   ✧ PE14/028.2106
tultan aorist dual   ✧ PE14/028.2811
tulyat aorist dual   ✧ PE14/028.1105; PE14/034.1801
[tulsi]n aorist dual fem   ✧ PE14/034.1804
tullet aorist dual fem   ✧ PE14/028.2914
tullin aorist dual fem   ✧ PE14/028.2917
tullit aorist dual fem   ✧ PE14/034.3414
tulsin aorist dual fem   ✧ PE14/028.1306
tulsit aorist dual fem   ✧ PE14/028.1305; PE14/034.1803
tulmut aorist dual masc   ✧ PE14/028.1205; PE14/034.1802
tultan aorist dual neut   ✧ PE14/028.1405; PE14/034.1805
tulle aorist fem   ✧ PE14/028.2908; PE14/034.3412
tulse aorist fem   ✧ PE14/028.0908; PE14/034.1704
tula aorist gerund   ✧ PE14/028.4411
tula aorist infinitive   ✧ PE14/028.1908
tula(i) aorist infinitive   ✧ PE14/028.3910
tulinqe aorist infinitive   ✧ PE14/028.1907
tultai aorist infinitive   ✧ PE14/028.3912
tulmo aorist masc   ✧ PE14/028.0805; PE14/034.1703
tulta aorist neut   ✧ PE14/028.1007; PE14/034.1705
tultu aorist plural   ✧ PE14/028.2814
tulu aorist plural   ✧ PE14/028.2817
tulyar aorist plural   ✧ PE14/028.1508; PE14/034.1901
tullir aorist plural fem   ✧ PE14/028.1705; PE14/034.1903
tulmoi aorist plural masc   ✧ PE14/028.1605; PE14/034.1902
tultai aorist plural neut   ✧ PE14/028.1806; PE14/034.1904
tultar aorist plural neut   ✧ PE14/028.3817
tuluva future   ✧ PE14/057.0209; PE14/059.1102
tuluva future “come (fut.)” ✧ PE14/059.2503
tulva future   ✧ PE14/028.0703
tuluvan(d-) future active-participle   ✧ PE14/057.0806
tulvanwa future active-participle   ✧ PE14/028.2103
tulva(n)t future dual   ✧ PE14/028.3214
tulvat future dual   ✧ PE14/028.1103
tulvasset future dual fem   ✧ PE14/028.1303
tulvandon future dual masc   ✧ PE14/028.1203
tulvant(a) future dual neut   ✧ PE14/028.3406
tulvasta future dual neut   ✧ PE14/028.1403
tulvat future dual neut   ✧ PE14/028.3409
tūlient(a) future dual neut   ✧ PE14/028.3501
tūliet future dual neut   ✧ PE14/028.3504
tulvar future fem   ✧ PE14/028.0904
tulvasse future fem   ✧ PE14/028.0905
[tul]vanto future gerund   ✧ PE14/028.2003
tulienta future gerund   ✧ PE14/028.4409
tuluvasta future gerund   ✧ PE14/057.0705
tulvanta future gerund   ✧ PE14/028.4408
tuluvar future impersonal   ✧ PE14/057.0406
tulvant future infinitive   ✧ PE14/028.1904
tulvasta future infinitive   ✧ PE14/028.3906
tulvan(do) future masc   ✧ PE14/028.0803
tulva future neut   ✧ PE14/028.1004
tulvaldo future passive   ✧ PE14/030.2911-2
tulvalwe future passive   ✧ PE14/030.0304
tulvaldon future passive dual   ✧ PE14/030.3004-2
tulvalwet future passive dual   ✧ PE14/030.0704
tulvallet future passive dual fem   ✧ PE14/030.0903
tulvalmut future passive dual masc   ✧ PE14/030.0803
tulvaltan future passive dual neut   ✧ PE14/030.1003
tulvaltat future passive dual neut   ✧ PE14/030.3113
tulvalle future passive fem   ✧ PE14/030.0504
tulvalse future passive fem   ✧ PE14/030.0505
tulvaldo future passive gerund   ✧ PE14/030.1903
tulvalma future passive gerund   ✧ PE14/030.1904
tulval(de) future passive infinitive   ✧ PE14/030.1803
tulvalmo future passive masc   ✧ PE14/030.0403
tulvalta future passive neut   ✧ PE14/030.0603
tulvaldu future passive plural   ✧ PE14/030.3308-2
tulvalwi(r) future passive plural   ✧ PE14/030.1104
tulvallir future passive plural fem   ✧ PE14/030.1303
tulvalmur future passive plural masc   ✧ PE14/030.1203
tulvaltai future passive plural neut   ✧ PE14/030.1403
tulvaltar future passive plural neut   ✧ PE14/030.3508
tulvalya(nt) future passive-participle   ✧ PE14/030.1504
tuluval future plural   ✧ PE14/057.0306
tuluval future plural “will come” ✧ PE14/059.2505
tulvar future plural   ✧ PE14/028.1504
tulvau future plural   ✧ PE14/028.1505
tulvassir future plural fem   ✧ PE14/028.1703
tulvandoi future plural masc   ✧ PE14/028.1603
tulvanta future plural neut   ✧ PE14/028.1804
tulvar future plural neut   ✧ PE14/028.3805
[tul]vas future reflexive   ✧ PE14/029.0403
tuluvakto future reflexive   ✧ PE14/057.0505
tulvak(to) future reflexive   ✧ PE14/029.2910
tulvas(ta) future reflexive   ✧ PE14/029.0303
tulvas(to) future reflexive   ✧ PE14/029.3004
tuliston future reflexive dual   ✧ PE14/029.3413-2
tulvastan future reflexive dual   ✧ PE14/029.0803
tulvaksin future reflexive dual fem   ✧ PE14/029.1003
tulvakson future reflexive dual masc   ✧ PE14/029.0903
tulvaktan future reflexive dual neut   ✧ PE14/029.1103
tulvakse future reflexive fem   ✧ PE14/029.0603
[tulva]ksa(nt) future reflexive gerund   ✧ PE14/029.1703
tulvatsa future reflexive gerund   ✧ PE14/029.1603
tulvas(te) future reflexive infinitive   ✧ PE14/029.2003
tulvakso future reflexive masc   ✧ PE14/029.0503
tulvakta future reflexive neut   ✧ PE14/029.0703
tulvastoi future reflexive plural   ✧ PE14/029.1205
tulvastu future reflexive plural   ✧ PE14/029.1204
tulvaksi future reflexive plural fem   ✧ PE14/029.1403
tulvaksoi future reflexive plural masc   ✧ PE14/029.1303
tulvaktai future reflexive plural neut   ✧ PE14/029.1503
tulvaska future reflexive-participle   ✧ PE14/029.1903
tulinwa future-imperfect “will be coming” ✧ PE14/057.2601
tulienwa future-perfect “will have come” ✧ PE14/057.2901
tul imperative “come!” ✧ PE14/059.0604
túlie past   ✧ PE14/057.0206; PE14/059.2303
túlie past “have come” ✧ PE14/059.1002
tūle past   ✧ PE14/028.0704
tuliemba past active-participle   ✧ PE14/028.4615
tulien past active-participle “having come” ✧ PE14/057.2102
tulienwa past active-participle   ✧ PE14/028.2104
túlien(d-) past active-participle   ✧ PE14/057.0805
túliéla/túlielya past active-participle   ✧ PE14/028.4515
tūlie(n)t past dual   ✧ PE14/028.3217
tūliet past dual   ✧ PE14/028.1104
tūliesset past dual fem   ✧ PE14/028.1304
tūliendon past dual masc   ✧ PE14/028.1204
tūliesta past dual neut   ✧ PE14/028.1404
tūlier past fem   ✧ PE14/028.0906
tūliesse past fem   ✧ PE14/028.0907
túliento past gerund   ✧ PE14/028.2004
túliesta past gerund   ✧ PE14/057.0704
túlier past impersonal   ✧ PE14/057.0404
túlienqe past infinitive   ✧ PE14/028.1906
túlient past infinitive   ✧ PE14/028.1905
túliesta past infinitive   ✧ PE14/028.3907
tūlien(do) past masc   ✧ PE14/028.0804
tūlie past neut   ✧ PE14/028.1005
tūliiēta past neut   ✧ PE14/028.1006
túlieldo past passive   ✧ PE14/030.2911-3
túlielqe past passive   ✧ PE14/030.0305
túlielwe past passive   ✧ PE14/030.0306
túlieldon past passive dual   ✧ PE14/030.3004-3
túlielqet past passive dual   ✧ PE14/030.0705
túlielwet past passive dual   ✧ PE14/030.0706
túliellet past passive dual fem   ✧ PE14/030.0904
túlielmut past passive dual masc   ✧ PE14/030.0804
túlieltan past passive dual neut   ✧ PE14/030.1004
túlieltat past passive dual neut   ✧ PE14/030.3115
túlielle past passive fem   ✧ PE14/030.0506
túlielse past passive fem   ✧ PE14/030.0507
túlieldo past passive gerund   ✧ PE14/030.1905
túliel(de) past passive infinitive   ✧ PE14/030.1804
túlielmo past passive masc   ✧ PE14/030.0404
túlielta past passive neut   ✧ PE14/030.0604
túlieldu past passive plural   ✧ PE14/030.3308-3
túlielqi(r) past passive plural   ✧ PE14/030.1105
túlielwi past passive plural   ✧ PE14/030.1106
túliellir past passive plural fem   ✧ PE14/030.1304
túlielmur past passive plural masc   ✧ PE14/030.1204
túlieltai past passive plural neut   ✧ PE14/030.1404
túlieltar past passive plural neut   ✧ PE14/030.3510
tulielya(nt) past passive-participle   ✧ PE14/030.1506
tuliēla past passive-participle   ✧ PE14/030.1505
túliel past plural   ✧ PE14/057.0304; PE14/059.2305
tūlier past plural   ✧ PE14/028.1506
tūlieu past plural   ✧ PE14/028.1507
túliessir past plural fem   ✧ PE14/028.1704
túliendio past plural masc   ✧ PE14/028.1604
túlienta past plural neut   ✧ PE14/028.1805
túlier past plural neut   ✧ PE14/028.3807
[tul]ies past reflexive   ✧ PE14/029.0404
túliekto past reflexive   ✧ PE14/029.2913
túliekto past reflexive   ✧ PE14/057.0504
túliesta past reflexive   ✧ PE14/029.0304
túliesto past reflexive   ✧ PE14/029.3006
tuliston past reflexive dual   ✧ PE14/029.3413-3
túliestan past reflexive dual   ✧ PE14/029.0804
túlieksin past reflexive dual fem   ✧ PE14/029.1004
túliekson past reflexive dual masc   ✧ PE14/029.0904
túliektan past reflexive dual neut   ✧ PE14/029.1104
túliekse past reflexive fem   ✧ PE14/029.0604
(túlieksa(nt)) past reflexive gerund   ✧ PE14/029.1704
túlietsa past reflexive gerund   ✧ PE14/029.1604
tulies past reflexive infinitive “arrived” ✧ PE14/032.2212
túlies(te) past reflexive infinitive   ✧ PE14/029.2004
túliekso past reflexive masc   ✧ PE14/029.0504
túliekta past reflexive neut   ✧ PE14/029.0704
túliestoi past reflexive plural   ✧ PE14/029.1207
túliestu past reflexive plural   ✧ PE14/029.1206
túlieksi past reflexive plural fem   ✧ PE14/029.1404
túlieksoi past reflexive plural masc   ✧ PE14/029.1304
túliektai past reflexive plural neut   ✧ PE14/029.1504
túlieska past reflexive-participle   ✧ PE14/029.1904
tulindie past-imperfect “was coming” ✧ PE14/057.2501
tuliendie past-perfect “had come” ✧ PE14/057.2801
tulielto perfect 3rd-pl “they have come” ✧ LT1/114.1410
tulier perfect plural “have come” ✧ LT1/114.2910
tulil plural “come” ✧ PE14/056.2304
tule present   ✧ PE14/028.0702; PE14/057.0203
tule present “comes” ✧ PE14/052.2402; PE14/085.2906
tule present “come” ✧ PE14/053.0302; PE14/059.0802; PE14/059.2003
tulimba present active-participle   ✧ PE14/028.4612
tulin present active-participle   ✧ PE14/057.0802
tulinwa present active-participle   ✧ PE14/028.2102
tulvála/tulvalya present active-participle   ✧ PE14/028.4511
tulīlya/tulíla present active-participle   ✧ PE14/028.4507
tuli(n)t present dual   ✧ PE14/028.3210
tulit present dual   ✧ PE14/028.1102
tulisset present dual fem   ✧ PE14/028.1302
tulindon present dual masc   ✧ PE14/028.1202
tulint(a) present dual neut   ✧ PE14/028.3314
tulista present dual neut   ✧ PE14/028.1402
tulyat present dual neut   ✧ PE14/028.3403
tulir present fem   ✧ PE14/028.0902
tulisse present fem   ✧ PE14/028.0903
tulinto present gerund   ✧ PE14/028.2002
tulinto present gerund   ✧ PE14/028.4407
tulista present gerund   ✧ PE14/057.0702
tulir present impersonal “one goes, somebody goes” ✧ PE14/056.1816
tulir present impersonal   ✧ PE14/057.0402
tulinqe present infinitive   ✧ PE14/028.1903
tulint present infinitive   ✧ PE14/028.1902
tulista present infinitive   ✧ PE14/028.3905
tulin(do) present masc   ✧ PE14/028.0802
tule present neut   ✧ PE14/028.1002
tulitā present neut   ✧ PE14/028.1003
tulya present neut   ✧ PE14/028.3004
tulildo present passive   ✧ PE14/030.2911-1
tulilqe present passive   ✧ PE14/030.0303
tulilwe present passive   ✧ PE14/030.0302
tulildon present passive dual   ✧ PE14/030.3004-1
tulilqet present passive dual   ✧ PE14/030.0702
tulilwet present passive dual   ✧ PE14/030.0703
tulillet present passive dual fem   ✧ PE14/030.0902
tulilmut present passive dual masc   ✧ PE14/030.0802
tuliltan present passive dual neut   ✧ PE14/030.1002
tulille present passive fem   ✧ PE14/030.0502
tulilse present passive fem   ✧ PE14/030.0503
tulildo present passive gerund   ✧ PE14/030.1902
tulil(de) present passive infinitive   ✧ PE14/030.1802
tulīma/tulilma present passive infinitive   ✧ PE14/030.3608
tulilmo present passive masc   ✧ PE14/030.0402
tulilta present passive neut   ✧ PE14/030.0602
tulildu present passive plural   ✧ PE14/030.3308-1
tulilqi(r) present passive plural   ✧ PE14/030.1103
tulilwi(r) present passive plural   ✧ PE14/030.1102
tulillir present passive plural fem   ✧ PE14/030.1302
tulilmur present passive plural masc   ✧ PE14/030.1202
tuliltai present passive plural neut   ✧ PE14/030.1402
tuliltar present passive plural neut   ✧ PE14/030.3507
tūlila present passive-participle   ✧ PE14/030.1502
tūlilya(nt) present passive-participle   ✧ PE14/030.1503
tulil present plural   ✧ PE14/057.0302; PE14/059.1602
tulil present plural “come” ✧ PE14/059.2005
tulir present plural   ✧ PE14/028.1503
tulya present plural   ✧ PE14/028.1502
tulissir present plural fem   ✧ PE14/028.1702
tulindoi present plural masc   ✧ PE14/028.1602
tulinta present plural neut   ✧ PE14/028.1803
tulyar present plural neut   ✧ PE14/028.1802
[tul]is present reflexive   ✧ PE14/029.0402
tulikto present reflexive   ✧ PE14/029.2908
tulikto(r) present reflexive   ✧ PE14/057.0502
tulista present reflexive   ✧ PE14/029.0302
tulisto present reflexive   ✧ PE14/029.3003
tulistan present reflexive dual   ✧ PE14/029.0802
tuliston present reflexive dual   ✧ PE14/029.3413-1
tuliksin present reflexive dual fem   ✧ PE14/029.1002
tulikson present reflexive dual masc   ✧ PE14/029.0902
tuliktan present reflexive dual neut   ✧ PE14/029.1102
tulikse present reflexive fem   ✧ PE14/029.0602
[tul]iksa(nt) present reflexive gerund   ✧ PE14/029.1702
tulitsa present reflexive gerund   ✧ PE14/029.1602
tulis(te) present reflexive infinitive   ✧ PE14/029.2002
tulinko present reflexive masc   ✧ PE14/029.0502
túliesto present reflexive masc   ✧ PE14/029.3311
tulikta present reflexive neut   ✧ PE14/029.0702
tulilto(r) present reflexive plural   ✧ PE14/057.0601
tulistoi present reflexive plural   ✧ PE14/029.1203
tulistu present reflexive plural   ✧ PE14/029.1202
tuliksi present reflexive plural fem   ✧ PE14/029.1402
tuliksoi present reflexive plural masc   ✧ PE14/029.1302
tuliktai present reflexive plural neut   ✧ PE14/029.1502
tuliksima present reflexive-participle   ✧ PE14/029.1803
tuliska present reflexive-participle   ✧ PE14/029.1902
tulistima present reflexive-participle   ✧ PE14/029.1802
tulinde present-imperfect “is coming” ✧ PE14/057.2401
tulinde present-imperfect   ✧ PE14/059.1417
tulindel present-imperfect plural   ✧ PE14/057.2402
tuliende present-perfect “has come” ✧ PE14/057.2701

Element In

Cognates

Derivations