Q. tul-, v. “to come”

References ✧ LotR/967; PE17/103; PE22/138-140, 151-152, 158, 162; S/190; VT43/14; VT49/19, 23; WJ/166, 368

Glosses

Variations

Related

Inflections

tule aorist “come” ✧ PE22/140.0110
tule aorist “*come” ✧ VT43/14.3704
túle aorist “*come” ✧ VT43/14.3612
tūle aorist “*come” ✧ VT43/14.3607
tulinye aorist 1st-sg “I ... come” ✧ PE22/139.4604
tulinye aorist 1st-sg   ✧ PE22/162.4013
tulil aorist 2nd-sg “you come” ✧ PE22/158.2209
tulis aorist 3rd-sg   ✧ VT49/19.1701
tuluva future “*[will] come” ✧ VT43/14.4005
tuluvanye future 1st-sg “I shall come” ✧ PE22/138.3302
tuluvanye future 1st-sg “I [will] come” ✧ PE22/162.0816
tuluváse future 3rd-sg “he [shall] come” ✧ PE22/162.0909
tula imperative suffixed-imperative “*come” ✧ VT43/14.3810
tulā́ imperative suffixed-imperative “come at once!” ✧ PE22/139.2406
tūle infinitive “to come” ✧ PE22/151.2407
tulde past   ✧ PE22/152.0204
tūle past “*came” ✧ PE22/140.2608
tullenye past 1st-sg “I should have come” ✧ PE22/139.4405
tuldes past 3rd-sg   ✧ PE22/158.2108
tūleste past 3rd-sg “*he came” ✧ PE22/140.2605
Utulie’n perfect “has come” ✧ WJ/166.2402
Utúlie’n perfect “has come” ✧ S/190.3701: [the function of the “’n” is unclear]
utulie’n perfect “has come” ✧ WJ/166.2408
utúlie’n perfect “has come” ✧ S/190.3707: [the function of the “’n” is unclear]
utúlien perfect 1st-sg “I am come” ✧ LotR/0967.3504
utúlien perfect 1st-sg “I have come” ✧ PE17/103.2602
túlielde perfect 2nd-pl augmentless “you had come” ✧ PE22/140.2510

Element In


ᴹQ. tul- v. “to come”

References ✧ Ety/TUL; LR/47; PE22/97, 99-101, 103-109, 112, 118-122, 127; SD/246, 310

Changes

Inflections

tulia active-participle   ✧ PE22/100.2314
tulia active-participle “coming” ✧ PE22/106.2317
tule aorist “come” ✧ PE22/103.1416; PE22/121.0417; PE22/127.0910
tule aorist “come!” ✧ PE22/105.2605: as imperative
tule aorist “is coming” ✧ PE22/119.0117
tule aorist “comes” ✧ PE22/121.0414
tulin aorist 1st-sg “I come” ✧ Ety/TUL.010
tulir aorist plural   ✧ PE22/106.0203
tululyane consuetudinal-past “I used to come” ✧ PE22/101.0409
tululyane consuetudinal-past   ✧ PE22/108.0211
tuluva future “shall come” ✧ PE22/097.3508; PE22/120.2314
tuluva future   ✧ PE22/105.0111; PE22/106.0413
tuluvar future plural   ✧ PE22/106.0701
tuluvalya future-participle   ✧ PE22/109.0908
tulléva future-perfect   ✧ PE22/105.3713
túliéva future-perfect   ✧ PE22/105.3712
utúliéva future-perfect   ✧ PE22/105.1303
utúliévane future-perfect   ✧ PE22/122.0509
tulie gerund “coming” ✧ PE22/099.1806
tul’á imperative “come!” ✧ PE22/105.2602: curtest
tulurya imperfect-participle “coming” ✧ PE22/107.1816
tule infinitive “to come” ✧ PE22/118.0802
tulle past   ✧ PE22/103.1418
tulle past “came” ✧ PE22/108.1703; PE22/119.0312; PE22/121.0422
túle past “came” ✧ SD/246.3503; SD/310.0603
tūle past “came” ✧ LR/047.0103
tuluváne past-future   ✧ PE22/122.0507
túlane past-imperfect “was coming” ✧ PE22/101.0207
túlie perfect augmentless   ✧ PE22/121.2407; PE22/122.0410
utúlie perfect   ✧ PE22/103.1501; PE22/108.1914
utúlie perfect “had come” ✧ PE22/119.0302
utúlie perfect “have just come” ✧ PE22/119.1302
tullerya perfect-participle   ✧ PE22/108.1605
túlielya perfect-participle   ✧ PE22/108.2302
túlielya perfect-participle   ✧ PE22/108.3406
utúlielya perfect-participle   ✧ PE22/108.1606
túlienwa perfect-passive-participle “having arrived” ✧ PE22/109.0706
tulinwa perfective-participle “arrived, come, now at hand” ✧ PE22/106.1604
tulinwa perfective-participle “arrived, now at hand” ✧ PE22/112.0407
túlielyane pluperfect “I had come” ✧ PE22/104.1510
tulirá plural imperative   ✧ PE22/105.2710

Element In

Cognates

Derivations


ᴱQ. tulu- v. “to bring, carry, fetch; to move (intr.), come; to produce, bear fruit”

References ✧ LT1/114; LT1A/tulielto; PE14/23, 28-30, 32, 34, 52-53, 56-57, 59, 85; PE16/124-126, 128, 133; QL/95

Glosses

Variations

Changes

Inflections

tulin ?   ✧ PE14/023.0702
tulindo ?   ✧ PE14/023.0902
tulir ?   ✧ PE14/023.0602
tulisse ?   ✧ PE14/023.0803
tulya ?   ✧ PE14/023.1002
tule active-participle   ✧ PE16/128.0803
tuli̯ active-participle   ✧ PE16/128.0804
tulunta allative   ✧ PE16/128.0508
tulur allative   ✧ PE16/128.0507
tule aorist   ✧ PE16/124.0307; PE16/125.0802
tulta aorist   ✧ PE14/028.2809
tulya aorist   ✧ PE14/028.0705; PE14/034.1702
[tulu]mur aorist 1st-dual-exclusive   ✧ PE16/124.1302
tulumo aorist 1st-dual-exclusive   ✧ PE16/124.1202; PE16/125.1002
tulumur aorist 1st-dual-exclusive   ✧ PE16/125.1004
[tulu]vur aorist 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/124.1303
tuluvo aorist 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/124.1203; PE16/125.1102
tuluvur aorist 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/125.1104
tulime aorist 1st-pl-exclusive   ✧ PE16/125.1802
tulimen aorist 1st-pl-exclusive   ✧ PE16/125.1804
tulumen aorist 1st-pl-exclusive   ✧ PE16/124.1402
tulive aorist 1st-pl-inclusive   ✧ PE16/125.1902
tuliven aorist 1st-pl-inclusive   ✧ PE16/125.1904
tuluven aorist 1st-pl-inclusive   ✧ PE16/124.1403
tulin aorist 1st-sg   ✧ PE16/124.0302; PE16/125.0302
[tulu]lur aorist 2nd-dual   ✧ PE16/124.1304
tululo aorist 2nd-dual   ✧ PE16/124.1204; PE16/125.1202
tululur aorist 2nd-dual   ✧ PE16/125.1204
tulile aorist 2nd-pl   ✧ PE16/125.2002
tulilen aorist 2nd-pl   ✧ PE16/125.2004
tululen aorist 2nd-pl   ✧ PE16/124.1404
tulil aorist 2nd-sg   ✧ PE16/125.0402
tulit aorist 2nd-sg   ✧ PE16/124.0303
tuldir aorist 3rd-dual-fem   ✧ PE16/125.1405
tulsi(r) aorist 3rd-dual-fem   ✧ PE16/124.1206
tulsir aorist 3rd-dual-fem   ✧ PE16/125.1404
tuluris aorist 3rd-dual-fem   ✧ PE16/125.1402
tulutsi(r) aorist 3rd-dual-fem   ✧ PE16/124.3510
tuldur aorist 3rd-dual-masc   ✧ PE16/125.1305
tultu(r) aorist 3rd-dual-masc   ✧ PE16/124.1205
tultur aorist 3rd-dual-masc   ✧ PE16/125.1304
tulurus aorist 3rd-dual-masc   ✧ PE16/125.1302
tulutu(r) aorist 3rd-dual-masc   ✧ PE16/124.3509
tultar aorist 3rd-dual-neut   ✧ PE16/124.1207; PE16/125.1503
tulur aorist 3rd-dual-neut   ✧ PE16/125.2807
tulutar aorist 3rd-dual-neut   ✧ PE16/125.1502
tulútar aorist 3rd-dual-neut   ✧ PE16/124.3511
[tul]sin aorist 3rd-pl-fem   ✧ PE16/124.1501
tulden aorist 3rd-pl-fem   ✧ PE16/124.1406; PE16/125.2205
tuliren aorist 3rd-pl-fem   ✧ PE16/124.3610
tuliren aorist 3rd-pl-fem   ✧ PE16/125.2202
tulten aorist 3rd-pl-fem   ✧ PE16/125.2204
tuldon aorist 3rd-pl-masc   ✧ PE16/125.2105
tuliron aorist 3rd-pl-masc   ✧ PE16/125.2102
tuliton aorist 3rd-pl-masc   ✧ PE16/124.3608
tulton aorist 3rd-pl-masc   ✧ PE16/124.1405; PE16/125.2104
tulitan aorist 3rd-pl-neut   ✧ PE16/125.2302
tultan aorist 3rd-pl-neut   ✧ PE16/124.1407; PE16/125.2304
tulle aorist 3rd-sg   ✧ PE16/124.2510
tulde aorist 3rd-sg-fem   ✧ PE16/125.0604
tulir aorist 3rd-sg-fem   ✧ PE16/125.0602
tulle aorist 3rd-sg-fem   ✧ PE16/124.0305
tuldo aorist 3rd-sg-masc   ✧ PE16/125.0504
tulto aorist 3rd-sg-masc   ✧ PE16/124.0304
tulur aorist 3rd-sg-masc   ✧ PE16/125.0502
tule aorist 3rd-sg-neut   ✧ PE16/125.2708
tulit aorist 3rd-sg-neut   ✧ PE16/125.0702
tulta aorist 3rd-sg-neut   ✧ PE16/124.0306; PE16/125.0704
tulna aorist active-participle   ✧ PE14/029.2502
tulwa aorist active-participle   ✧ PE14/028.2105
tulya aorist active-participle   ✧ PE14/028.2106
tultan aorist dual   ✧ PE14/028.2811
tulu(r) aorist dual   ✧ PE16/125.1602
tulur aorist dual   ✧ PE16/124.1208
tulyat aorist dual   ✧ PE14/028.1105; PE14/034.1801
[tulsi]n aorist dual fem   ✧ PE14/034.1804
tullet aorist dual fem   ✧ PE14/028.2914
tullin aorist dual fem   ✧ PE14/028.2917
tullit aorist dual fem   ✧ PE14/034.3414
tulsin aorist dual fem   ✧ PE14/028.1306
tulsit aorist dual fem   ✧ PE14/028.1305; PE14/034.1803
tulmut aorist dual masc   ✧ PE14/028.1205; PE14/034.1802
tultan aorist dual neut   ✧ PE14/028.1405; PE14/034.1805
tulle aorist fem   ✧ PE14/028.2908; PE14/034.3412
tulse aorist fem   ✧ PE14/028.0908; PE14/034.1704
tula aorist gerund   ✧ PE14/028.4411
tula aorist infinitive   ✧ PE14/028.1908
tula(i) aorist infinitive   ✧ PE14/028.3910
tulinqe aorist infinitive   ✧ PE14/028.1907
tultai aorist infinitive   ✧ PE14/028.3912
tulmo aorist masc   ✧ PE14/028.0805; PE14/034.1703
tulta aorist neut   ✧ PE14/028.1007; PE14/034.1705
tulil aorist plural   ✧ PE16/124.1408
tulint aorist plural   ✧ PE16/125.2402
tultu aorist plural   ✧ PE14/028.2814
tulu aorist plural   ✧ PE14/028.2817
tulyar aorist plural   ✧ PE14/028.1508; PE14/034.1901
tullir aorist plural fem   ✧ PE14/028.1705; PE14/034.1903
tulmoi aorist plural masc   ✧ PE14/028.1605; PE14/034.1902
tultai aorist plural neut   ✧ PE14/028.1806; PE14/034.1904
tultar aorist plural neut   ✧ PE14/028.3817
[tulu]va conditional   ✧ PE16/124.0807
tuluva conditional   ✧ PE16/126.0706
tuluvan conditional 1st-sg   ✧ PE16/124.0802; PE16/126.0206
tuluval conditional 2nd-sg   ✧ PE16/126.0308
tuluvat conditional 2nd-sg   ✧ PE16/124.0803
[tulu]var conditional 3rd-sg-fem   ✧ PE16/124.0805
tuluvár(e) conditional 3rd-sg-fem   ✧ PE16/126.0507
tuluvant conditional 3rd-sg-masc   ✧ PE16/124.0804
tuluvár(o) conditional 3rd-sg-masc   ✧ PE16/126.0407
[tulu]va conditional 3rd-sg-neut   ✧ PE16/124.0806
tuluvat conditional 3rd-sg-neut   ✧ PE16/126.0606
[tulu](vāta) future   ✧ PE16/124.0707
tuluva future   ✧ PE14/057.0209; PE14/059.1102; PE16/126.0705
tuluva future “come (fut.)” ✧ PE14/059.2503
tulva future   ✧ PE14/028.0703
tuluvanye future 1st-sg   ✧ PE16/124.0702; PE16/126.0205
[tulu]vaste future 2nd-sg   ✧ PE16/126.0307
tuluvalye future 2nd-sg   ✧ PE16/126.0306
tuluvaste future 2nd-sg   ✧ PE16/124.0703
[tulu]vasse future 3rd-sg-fem   ✧ PE16/124.0705
tuluvande future 3rd-sg-fem   ✧ PE16/126.0506
tuluvando future 3rd-sg-masc   ✧ PE16/124.0704; PE16/126.0406
[tulu]vāta future 3rd-sg-neut   ✧ PE16/124.0706
tuluváta future 3rd-sg-neut   ✧ PE16/126.0605
tuluvan(d-) future active-participle   ✧ PE14/057.0806
tulvanwa future active-participle   ✧ PE14/028.2103
tuluvar future dual   ✧ PE16/126.1504
tulva(n)t future dual   ✧ PE14/028.3214
tulvat future dual   ✧ PE14/028.1103
tulvasset future dual fem   ✧ PE14/028.1303
tulvandon future dual masc   ✧ PE14/028.1203
tulvant(a) future dual neut   ✧ PE14/028.3406
tulvasta future dual neut   ✧ PE14/028.1403
tulvat future dual neut   ✧ PE14/028.3409
tūlient(a) future dual neut   ✧ PE14/028.3501
tūliet future dual neut   ✧ PE14/028.3504
tulvar future fem   ✧ PE14/028.0904
tulvasse future fem   ✧ PE14/028.0905
[tul]vanto future gerund   ✧ PE14/028.2003
tulienta future gerund   ✧ PE14/028.4409
tuluvasta future gerund   ✧ PE14/057.0705
tulvanta future gerund   ✧ PE14/028.4408
tuluvar future impersonal   ✧ PE14/057.0406
tuluvant future infinitive   ✧ PE16/128.0402
tulvant future infinitive   ✧ PE14/028.1904
tulvasta future infinitive   ✧ PE14/028.3906
tulvan(do) future masc   ✧ PE14/028.0803
tulva future neut   ✧ PE14/028.1004
tulvaldo future passive   ✧ PE14/030.2911-2
tulvalwe future passive   ✧ PE14/030.0304
tulvaldon future passive dual   ✧ PE14/030.3004-2
tulvalwet future passive dual   ✧ PE14/030.0704
tulvallet future passive dual fem   ✧ PE14/030.0903
tulvalmut future passive dual masc   ✧ PE14/030.0803
tulvaltan future passive dual neut   ✧ PE14/030.1003
tulvaltat future passive dual neut   ✧ PE14/030.3113
tulvalle future passive fem   ✧ PE14/030.0504
tulvalse future passive fem   ✧ PE14/030.0505
tulvaldo future passive gerund   ✧ PE14/030.1903
tulvalma future passive gerund   ✧ PE14/030.1904
tulval(de) future passive infinitive   ✧ PE14/030.1803
tulvalmo future passive masc   ✧ PE14/030.0403
tulvalta future passive neut   ✧ PE14/030.0603
tulvaldu future passive plural   ✧ PE14/030.3308-2
tulvalwi(r) future passive plural   ✧ PE14/030.1104
tulvallir future passive plural fem   ✧ PE14/030.1303
tulvalmur future passive plural masc   ✧ PE14/030.1203
tulvaltai future passive plural neut   ✧ PE14/030.1403
tulvaltar future passive plural neut   ✧ PE14/030.3508
tulvalya(nt) future passive-participle   ✧ PE14/030.1504
tuluval future plural   ✧ PE14/057.0306
tuluval future plural “will come” ✧ PE14/059.2505
tuluvant future plural   ✧ PE16/126.2304
tulvar future plural   ✧ PE14/028.1504
tulvau future plural   ✧ PE14/028.1505
tulvassir future plural fem   ✧ PE14/028.1703
tulvandoi future plural masc   ✧ PE14/028.1603
tulvanta future plural neut   ✧ PE14/028.1804
tulvar future plural neut   ✧ PE14/028.3805
[tul]vas future reflexive   ✧ PE14/029.0403
tuluvakto future reflexive   ✧ PE14/057.0505
tulvak(to) future reflexive   ✧ PE14/029.2910
tulvas(ta) future reflexive   ✧ PE14/029.0303
tulvas(to) future reflexive   ✧ PE14/029.3004
tuliston future reflexive dual   ✧ PE14/029.3413-2
tulvastan future reflexive dual   ✧ PE14/029.0803
tulvaksin future reflexive dual fem   ✧ PE14/029.1003
tulvakson future reflexive dual masc   ✧ PE14/029.0903
tulvaktan future reflexive dual neut   ✧ PE14/029.1103
tulvakse future reflexive fem   ✧ PE14/029.0603
[tulva]ksa(nt) future reflexive gerund   ✧ PE14/029.1703
tulvatsa future reflexive gerund   ✧ PE14/029.1603
tulvas(te) future reflexive infinitive   ✧ PE14/029.2003
tulvakso future reflexive masc   ✧ PE14/029.0503
tulvakta future reflexive neut   ✧ PE14/029.0703
tulvastoi future reflexive plural   ✧ PE14/029.1205
tulvastu future reflexive plural   ✧ PE14/029.1204
tulvaksi future reflexive plural fem   ✧ PE14/029.1403
tulvaksoi future reflexive plural masc   ✧ PE14/029.1303
tulvaktai future reflexive plural neut   ✧ PE14/029.1503
tulvaska future reflexive-participle   ✧ PE14/029.1903
tulinwa future-imperfect “will be coming” ✧ PE14/057.2601
tulienwa future-perfect “will have come” ✧ PE14/057.2901
tuluvo genitive   ✧ PE16/128.0512
tulinta gerund “coming” ✧ PE16/128.0601
tul imperative “come!” ✧ PE14/059.0604
tulámo imperative 1st-dual-exclusive   ✧ PE16/125.1006
tulávo imperative 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/125.1106
tuláme imperative 1st-pl-exclusive   ✧ PE16/125.1806
tuláve imperative 1st-pl-inclusive   ✧ PE16/125.1906
tul imperative 1st-sg   ✧ PE16/125.2511
tulan imperative 1st-sg   ✧ PE16/125.0304
tulálo imperative 2nd-dual   ✧ PE16/125.1206
tulále imperative 2nd-pl   ✧ PE16/125.2006
tula imperative 2nd-sg   ✧ PE16/125.0404
tulásir imperative 3rd-dual-fem   ✧ PE16/125.1407
tulátus imperative 3rd-dual-masc   ✧ PE16/125.1307
tulátar imperative 3rd-dual-neut   ✧ PE16/125.1505
tuláten imperative 3rd-pl-fem   ✧ PE16/125.2207
tuláton imperative 3rd-pl-masc   ✧ PE16/125.2107
tulátan imperative 3rd-pl-neut   ✧ PE16/125.2306
tuláte imperative 3rd-sg-fem   ✧ PE16/125.0606
tuláto imperative 3rd-sg-masc   ✧ PE16/125.0506
tuláta imperative 3rd-sg-neut   ✧ PE16/125.0706
tulu infinitive   ✧ PE16/128.0505
tūle infinitive bare-stem   ✧ PE16/128.1009
tulusse locative   ✧ PE16/128.0510
tŭlĭna passive-participle   ✧ PE16/128.0902
túlie past   ✧ PE14/057.0206; PE14/059.2303; PE16/126.0702; PE16/133.4503
túlie past “have come” ✧ PE14/059.1002
tūle past   ✧ PE14/028.0704
tūlie past   ✧ PE16/124.0507
tuliēmur past 1st-dual-exclusive   ✧ PE16/124.2002
túliémur past 1st-dual-exclusive   ✧ PE16/126.0902
[tuli]ēvo past 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/124.4112
[tuli]ēvur past 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/124.2003
túliévur past 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/126.1002
tuliēmen past 1st-pl-exclusive   ✧ PE16/124.2102
túliémen past 1st-pl-exclusive   ✧ PE16/126.1702
[tuli]ēven past 1st-pl-inclusive   ✧ PE16/124.2103
[túli]éven past 1st-pl-inclusive   ✧ PE16/126.1802
túlien past 1st-sg   ✧ PE16/126.0202
tūlien past 1st-sg   ✧ PE16/124.0502
[tuli]ēlo past 2nd-dual   ✧ PE16/124.4113
[tuli]ēlur past 2nd-dual   ✧ PE16/124.2004
túliélur past 2nd-dual   ✧ PE16/126.1102
[tuli]ēlen past 2nd-pl   ✧ PE16/124.2104
[túli]élen past 2nd-pl   ✧ PE16/126.1902
túliel past 2nd-sg   ✧ PE16/126.0302
tūliet past 2nd-sg   ✧ PE16/124.0503
[tuli]ēris past 3rd-dual-fem   ✧ PE16/124.2006
túliéris past 3rd-dual-fem   ✧ PE16/126.1302
[tuli]ētur past 3rd-dual-masc   ✧ PE16/124.2005
túliérus past 3rd-dual-masc   ✧ PE16/126.1202
tuliētar past 3rd-dual-neut   ✧ PE16/124.2007
túliétar past 3rd-dual-neut   ✧ PE16/126.1402
[tuli]ēden past 3rd-pl-fem   ✧ PE16/124.2106
[túli]éren past 3rd-pl-fem   ✧ PE16/126.2102
[tuli]ēton past 3rd-pl-masc   ✧ PE16/124.2105
[túli]éron past 3rd-pl-masc   ✧ PE16/126.2002
[tuli]ētan past 3rd-pl-neut   ✧ PE16/124.2107
[túli]étan past 3rd-pl-neut   ✧ PE16/126.2202
túliér(e) past 3rd-sg-fem   ✧ PE16/126.0502
tūlier past 3rd-sg-fem   ✧ PE16/124.0505
túliér(o) past 3rd-sg-masc   ✧ PE16/126.0402
tūlient past 3rd-sg-masc   ✧ PE16/124.0504
túliet past 3rd-sg-neut   ✧ PE16/126.0602
tūlie past 3rd-sg-neut   ✧ PE16/124.0506
tuliemba past active-participle   ✧ PE14/028.4615
tulien past active-participle “having come” ✧ PE14/057.2102
tulienwa past active-participle   ✧ PE14/028.2104
tulilya past active-participle   ✧ PE16/128.0807
tulíla past active-participle   ✧ PE16/128.0808
túlien(d-) past active-participle   ✧ PE14/057.0805
túliéla/túlielya past active-participle   ✧ PE14/028.4515
tulier past dual   ✧ PE16/124.2008
túlier past dual   ✧ PE16/126.1502
tūlie(n)t past dual   ✧ PE14/028.3217
tūliet past dual   ✧ PE14/028.1104
tūliesset past dual fem   ✧ PE14/028.1304
tūliendon past dual masc   ✧ PE14/028.1204
tūliesta past dual neut   ✧ PE14/028.1404
tūlier past fem   ✧ PE14/028.0906
tūliesse past fem   ✧ PE14/028.0907
túliento past gerund   ✧ PE14/028.2004
túliesta past gerund   ✧ PE14/057.0704
túlier past impersonal   ✧ PE14/057.0404
túlienqe past infinitive   ✧ PE14/028.1906
túlient past infinitive   ✧ PE14/028.1905; PE16/128.0302
túliesta past infinitive   ✧ PE14/028.3907
tūlien(do) past masc   ✧ PE14/028.0804
tūlie past neut   ✧ PE14/028.1005
tūliiēta past neut   ✧ PE14/028.1006
túlieldo past passive   ✧ PE14/030.2911-3
túlielqe past passive   ✧ PE14/030.0305
túlielwe past passive   ✧ PE14/030.0306
túlieldon past passive dual   ✧ PE14/030.3004-3
túlielqet past passive dual   ✧ PE14/030.0705
túlielwet past passive dual   ✧ PE14/030.0706
túliellet past passive dual fem   ✧ PE14/030.0904
túlielmut past passive dual masc   ✧ PE14/030.0804
túlieltan past passive dual neut   ✧ PE14/030.1004
túlieltat past passive dual neut   ✧ PE14/030.3115
túlielle past passive fem   ✧ PE14/030.0506
túlielse past passive fem   ✧ PE14/030.0507
túlieldo past passive gerund   ✧ PE14/030.1905
túliel(de) past passive infinitive   ✧ PE14/030.1804
túlielmo past passive masc   ✧ PE14/030.0404
túlielta past passive neut   ✧ PE14/030.0604
túlieldu past passive plural   ✧ PE14/030.3308-3
túlielqi(r) past passive plural   ✧ PE14/030.1105
túlielwi past passive plural   ✧ PE14/030.1106
túliellir past passive plural fem   ✧ PE14/030.1304
túlielmur past passive plural masc   ✧ PE14/030.1204
túlieltai past passive plural neut   ✧ PE14/030.1404
túlieltar past passive plural neut   ✧ PE14/030.3510
tulielya(nt) past passive-participle   ✧ PE14/030.1506
tulinwa past passive-participle   ✧ PE16/128.0905
tuliēla past passive-participle   ✧ PE14/030.1505
tulīna past passive-participle   ✧ PE16/128.0906
[tuli]el past plural   ✧ PE16/124.2108
túliel past plural   ✧ PE14/057.0304; PE14/059.2305
túlient past plural   ✧ PE16/126.2302
tūlier past plural   ✧ PE14/028.1506
tūlieu past plural   ✧ PE14/028.1507
túliessir past plural fem   ✧ PE14/028.1704
túliendio past plural masc   ✧ PE14/028.1604
túlienta past plural neut   ✧ PE14/028.1805
túlier past plural neut   ✧ PE14/028.3807
[tul]ies past reflexive   ✧ PE14/029.0404
túliekto past reflexive   ✧ PE14/029.2913
túliekto past reflexive   ✧ PE14/057.0504
túliesta past reflexive   ✧ PE14/029.0304
túliesto past reflexive   ✧ PE14/029.3006
tuliston past reflexive dual   ✧ PE14/029.3413-3
túliestan past reflexive dual   ✧ PE14/029.0804
túlieksin past reflexive dual fem   ✧ PE14/029.1004
túliekson past reflexive dual masc   ✧ PE14/029.0904
túliektan past reflexive dual neut   ✧ PE14/029.1104
túliekse past reflexive fem   ✧ PE14/029.0604
(túlieksa(nt)) past reflexive gerund   ✧ PE14/029.1704
túlietsa past reflexive gerund   ✧ PE14/029.1604
tulies past reflexive infinitive “arrived” ✧ PE14/032.2212
túlies(te) past reflexive infinitive   ✧ PE14/029.2004
túliekso past reflexive masc   ✧ PE14/029.0504
túliekta past reflexive neut   ✧ PE14/029.0704
túliestoi past reflexive plural   ✧ PE14/029.1207
túliestu past reflexive plural   ✧ PE14/029.1206
túlieksi past reflexive plural fem   ✧ PE14/029.1404
túlieksoi past reflexive plural masc   ✧ PE14/029.1304
túliektai past reflexive plural neut   ✧ PE14/029.1504
túlieska past reflexive-participle   ✧ PE14/029.1904
tulindie past-imperfect “was coming” ✧ PE14/057.2501
tuliendie past-perfect “had come” ✧ PE14/057.2801
túlia past-subjunctive   ✧ PE16/126.0704
túliámur past-subjunctive 1st-dual-exclusive   ✧ PE16/126.0904
túlian past-subjunctive 1st-sg   ✧ PE16/126.0204
tūlian past-subjunctive 1st-sg   ✧ PE16/124.1002
túlial past-subjunctive 2nd-sg   ✧ PE16/126.0305
tūliat past-subjunctive 2nd-sg   ✧ PE16/124.1003
túliár(e) past-subjunctive 3rd-sg-fem   ✧ PE16/126.0505
tūliar past-subjunctive 3rd-sg-fem   ✧ PE16/124.1005
túliár(o) past-subjunctive 3rd-sg-masc   ✧ PE16/126.0405
tūliant past-subjunctive 3rd-sg-masc   ✧ PE16/124.1004
túliat past-subjunctive 3rd-sg-neut   ✧ PE16/126.0604
tūlia past-subjunctive 3rd-sg-neut   ✧ PE16/124.1006
túliar past-subjunctive dual   ✧ PE16/126.1503
túliant past-subjunctive plural   ✧ PE16/126.2303
túlie perfect   ✧ PE16/126.0703
tūlie perfect   ✧ PE16/124.0607
tuliembo perfect 1st-dual-exclusive   ✧ PE16/124.2302
túliembo perfect 1st-dual-exclusive   ✧ PE16/126.0903
[tuli]engo perfect 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/124.2303
túliengo perfect 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/126.1003
tulielme perfect 1st-pl-exclusive   ✧ PE16/124.2402
túlielme perfect 1st-pl-exclusive   ✧ PE16/126.1703
túliengwe perfect 1st-pl-inclusive   ✧ PE16/126.1803
túlienye perfect 1st-sg   ✧ PE16/126.0203
tūlienye perfect 1st-sg   ✧ PE16/124.0602
[tuli]ello perfect 2nd-dual   ✧ PE16/124.2304
túliello perfect 2nd-dual   ✧ PE16/126.1103
túlielle perfect 2nd-pl   ✧ PE16/126.1903
[túl]ieste perfect 2nd-sg   ✧ PE16/126.0304
túlielye perfect 2nd-sg   ✧ PE16/126.0303
tūlieste perfect 2nd-sg   ✧ PE16/124.0603
[túliess]ir perfect 3rd-dual-fem   ✧ PE16/126.1304
túliesse perfect 3rd-dual-fem   ✧ PE16/126.1303
[túliess]ur perfect 3rd-dual-masc   ✧ PE16/126.1204
túliesso perfect 3rd-dual-masc   ✧ PE16/126.1203
túliettar perfect 3rd-dual-neut   ✧ PE16/126.1403
tulielto perfect 3rd-pl “they have come” ✧ LT1/114.1410
túliende(n) perfect 3rd-pl-fem   ✧ PE16/126.2103
túliendo(n) perfect 3rd-pl-masc   ✧ PE16/126.2003
túlienta(n) perfect 3rd-pl-neut   ✧ PE16/126.2203
tulia perfect 3rd-sg   ✧ PE16/124.3207
[túli]ére perfect 3rd-sg-fem   ✧ PE16/126.0504
túliende perfect 3rd-sg-fem   ✧ PE16/126.0503
tūliesse perfect 3rd-sg-fem   ✧ PE16/124.0605
[túli]éro perfect 3rd-sg-masc   ✧ PE16/126.0404
túliendo perfect 3rd-sg-masc   ✧ PE16/126.0403
tūliendo perfect 3rd-sg-masc   ✧ PE16/124.0604
tuliēta perfect 3rd-sg-neut   ✧ PE16/124.0606
túliéta perfect 3rd-sg-neut   ✧ PE16/126.0603
tulier perfect plural “have come” ✧ LT1/114.2910
tulil plural “come” ✧ PE14/056.2304
tule present   ✧ PE14/028.0702; PE14/057.0203; PE16/124.0407
tule present “comes” ✧ PE14/052.2402; PE14/085.2906
tule present “come” ✧ PE14/053.0302; PE14/059.0802; PE14/059.2003
tulie present   ✧ PE16/125.0803
[tulimb]ur present 1st-dual-exclusive   ✧ PE16/124.3903
tulimbo present 1st-dual-exclusive   ✧ PE16/124.1702; PE16/125.1007
[tuling]ur present 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/124.3904
tulingo present 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/124.1703; PE16/125.1107
tulingwe present 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/124.3709
tulilme present 1st-pl-exclusive   ✧ PE16/124.1802; PE16/125.1807
tulilme(n) present 1st-pl-exclusive   ✧ PE16/124.4005
tulingwe present 1st-pl-inclusive   ✧ PE16/124.1803; PE16/125.1907
tulingwe(n) present 1st-pl-inclusive   ✧ PE16/124.4007
tulinye present 1st-sg   ✧ PE16/124.0402; PE16/125.0305
[tul]illo present 2nd-dual   ✧ PE16/124.1704
[tulill]ur present 2nd-dual   ✧ PE16/124.3905
tulillo present 2nd-dual   ✧ PE16/125.1207
tulille present 2nd-pl   ✧ PE16/124.1804; PE16/125.2007
tul present 2nd-sg   ✧ PE16/125.0405
tulilye present 2nd-sg   ✧ PE16/125.0406
tuliste present 2nd-sg   ✧ PE16/124.0403
[tul]insi(r) present 3rd-dual-fem   ✧ PE16/124.1706
[tuliss]ir present 3rd-dual-fem   ✧ PE16/125.1409
tulisse present 3rd-dual-fem   ✧ PE16/125.1408
[tul]intu(r) present 3rd-dual-masc   ✧ PE16/124.1705
[tuliss]ur present 3rd-dual-masc   ✧ PE16/125.1309
tulisso present 3rd-dual-masc   ✧ PE16/125.1308
[tul]inta(r) present 3rd-dual-neut   ✧ PE16/124.1707
tulitta(r) present 3rd-dual-neut   ✧ PE16/125.1506
tulilde present 3rd-pl-fem   ✧ PE16/124.1806
tulilde(n) present 3rd-pl-fem   ✧ PE16/125.2208
tulildo present 3rd-pl-masc   ✧ PE16/124.1805
tulildo(n) present 3rd-pl-masc   ✧ PE16/125.2108
tulilta present 3rd-pl-neut   ✧ PE16/124.1807
tulilta(n) present 3rd-pl-neut   ✧ PE16/125.2307
tulia present 3rd-sg   ✧ PE16/124.3109
tulie present 3rd-sg   ✧ PE16/124.3110
[tul]īre present 3rd-sg-fem   ✧ PE16/125.0608
tulinde present 3rd-sg-fem   ✧ PE16/125.0607
tulisse present 3rd-sg-fem   ✧ PE16/124.0405
[tul]īro present 3rd-sg-masc   ✧ PE16/125.0508
tulindo present 3rd-sg-masc   ✧ PE16/124.0404; PE16/125.0507
tulat present 3rd-sg-neut   ✧ PE16/125.0707
tulīta present 3rd-sg-neut   ✧ PE16/124.0406; PE16/125.0708
tulimba present active-participle   ✧ PE14/028.4612
tulin present active-participle   ✧ PE14/057.0802
tulinwa present active-participle   ✧ PE14/028.2102
tulvála/tulvalya present active-participle   ✧ PE14/028.4511
tulīlya/tulíla present active-participle   ✧ PE14/028.4507
tuli(n)t present dual   ✧ PE14/028.3210
tulir present dual   ✧ PE16/124.1708
tulit present dual   ✧ PE14/028.1102
tulisset present dual fem   ✧ PE14/028.1302
tulindon present dual masc   ✧ PE14/028.1202
tulint(a) present dual neut   ✧ PE14/028.3314
tulista present dual neut   ✧ PE14/028.1402
tulyat present dual neut   ✧ PE14/028.3403
tulir present fem   ✧ PE14/028.0902
tulisse present fem   ✧ PE14/028.0903
tulinto present gerund   ✧ PE14/028.2002
tulinto present gerund   ✧ PE14/028.4407
tulista present gerund   ✧ PE14/057.0702
tulir present impersonal “one goes, somebody goes” ✧ PE14/056.1816
tulir present impersonal   ✧ PE14/057.0402
tulinqe present infinitive   ✧ PE14/028.1903
tulint present infinitive   ✧ PE14/028.1902; PE16/128.0203
tulista present infinitive   ✧ PE14/028.3905
tulin(do) present masc   ✧ PE14/028.0802
tule present neut   ✧ PE14/028.1002
tulitā present neut   ✧ PE14/028.1003
tulya present neut   ✧ PE14/028.3004
tulildo present passive   ✧ PE14/030.2911-1
tulilqe present passive   ✧ PE14/030.0303
tulilwe present passive   ✧ PE14/030.0302
tulildon present passive dual   ✧ PE14/030.3004-1
tulilqet present passive dual   ✧ PE14/030.0702
tulilwet present passive dual   ✧ PE14/030.0703
tulillet present passive dual fem   ✧ PE14/030.0902
tulilmut present passive dual masc   ✧ PE14/030.0802
tuliltan present passive dual neut   ✧ PE14/030.1002
tulille present passive fem   ✧ PE14/030.0502
tulilse present passive fem   ✧ PE14/030.0503
tulildo present passive gerund   ✧ PE14/030.1902
tulil(de) present passive infinitive   ✧ PE14/030.1802
tulīma/tulilma present passive infinitive   ✧ PE14/030.3608
tulilmo present passive masc   ✧ PE14/030.0402
tulilta present passive neut   ✧ PE14/030.0602
tulildu present passive plural   ✧ PE14/030.3308-1
tulilqi(r) present passive plural   ✧ PE14/030.1103
tulilwi(r) present passive plural   ✧ PE14/030.1102
tulillir present passive plural fem   ✧ PE14/030.1302
tulilmur present passive plural masc   ✧ PE14/030.1202
tuliltai present passive plural neut   ✧ PE14/030.1402
tuliltar present passive plural neut   ✧ PE14/030.3507
tūlila present passive-participle   ✧ PE14/030.1502
tūlilya(nt) present passive-participle   ✧ PE14/030.1503
tulil present plural   ✧ PE14/057.0302; PE14/059.1602; PE16/124.1808
tulil present plural “come” ✧ PE14/059.2005
tulir present plural   ✧ PE14/028.1503
tulya present plural   ✧ PE14/028.1502
tulissir present plural fem   ✧ PE14/028.1702
tulindoi present plural masc   ✧ PE14/028.1602
tulinta present plural neut   ✧ PE14/028.1803
tulyar present plural neut   ✧ PE14/028.1802
[tul]is present reflexive   ✧ PE14/029.0402
tulikto present reflexive   ✧ PE14/029.2908
tulikto(r) present reflexive   ✧ PE14/057.0502
tulista present reflexive   ✧ PE14/029.0302
tulisto present reflexive   ✧ PE14/029.3003
tulistan present reflexive dual   ✧ PE14/029.0802
tuliston present reflexive dual   ✧ PE14/029.3413-1
tuliksin present reflexive dual fem   ✧ PE14/029.1002
tulikson present reflexive dual masc   ✧ PE14/029.0902
tuliktan present reflexive dual neut   ✧ PE14/029.1102
tulikse present reflexive fem   ✧ PE14/029.0602
[tul]iksa(nt) present reflexive gerund   ✧ PE14/029.1702
tulitsa present reflexive gerund   ✧ PE14/029.1602
tulis(te) present reflexive infinitive   ✧ PE14/029.2002
tulinko present reflexive masc   ✧ PE14/029.0502
túliesto present reflexive masc   ✧ PE14/029.3311
tulikta present reflexive neut   ✧ PE14/029.0702
tulilto(r) present reflexive plural   ✧ PE14/057.0601
tulistoi present reflexive plural   ✧ PE14/029.1203
tulistu present reflexive plural   ✧ PE14/029.1202
tuliksi present reflexive plural fem   ✧ PE14/029.1402
tuliksoi present reflexive plural masc   ✧ PE14/029.1302
tuliktai present reflexive plural neut   ✧ PE14/029.1502
tuliksima present reflexive-participle   ✧ PE14/029.1803
tuliska present reflexive-participle   ✧ PE14/029.1902
tulistima present reflexive-participle   ✧ PE14/029.1802
tulinde present-imperfect “is coming” ✧ PE14/057.2401
tulinde present-imperfect   ✧ PE14/059.1417
tulindel present-imperfect plural   ✧ PE14/057.2402
tuliende present-perfect “has come” ✧ PE14/057.2701
tulya present-subjective   ✧ PE16/125.0804
tulyámur present-subjective 1st-dual-exclusive   ✧ PE16/125.1008
tulyávur present-subjective 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/125.1108
tulyámen present-subjective 1st-pl-exclusive   ✧ PE16/125.1808
tulyáren present-subjective 1st-pl-inclusive   ✧ PE16/125.1908
tulian present-subjective 1st-sg   ✧ PE16/125.2518
tŭlyan present-subjective 1st-sg   ✧ PE16/125.0306
tulyálur present-subjective 2nd-dual   ✧ PE16/125.1208
tulyálen present-subjective 2nd-pl   ✧ PE16/125.2008
tulyal present-subjective 2nd-sg   ✧ PE16/125.0407
tulyáris present-subjective 3rd-dual-fem   ✧ PE16/125.141
tulyárus present-subjective 3rd-dual-masc   ✧ PE16/125.131
tulyátar present-subjective 3rd-dual-neut   ✧ PE16/125.1507
tulyáren present-subjective 3rd-pl-fem   ✧ PE16/125.2209
tulyáron present-subjective 3rd-pl-masc   ✧ PE16/125.2109
tulyátan present-subjective 3rd-pl-neut   ✧ PE16/125.2308
tulyáre present-subjective 3rd-sg-fem   ✧ PE16/125.0609
tulyáro present-subjective 3rd-sg-masc   ✧ PE16/125.0509
tulyat present-subjective 3rd-sg-neut   ✧ PE16/125.0709
tulyar present-subjective dual   ✧ PE16/125.1604
tulyant present-subjective plural   ✧ PE16/125.2404
tulámur subjective 1st-dual-exclusive   ✧ PE16/125.1005
tulávur subjective 1st-dual-inclusive   ✧ PE16/125.1105
tulámen subjective 1st-pl-exclusive   ✧ PE16/125.1805
tuláven subjective 1st-pl-inclusive   ✧ PE16/125.1905
tulan subjective 1st-sg   ✧ PE16/125.0303
tulálur subjective 2nd-dual   ✧ PE16/125.1205
tulálen subjective 2nd-pl   ✧ PE16/125.2005
tulal subjective 2nd-sg   ✧ PE16/125.0403
tuláris subjective 3rd-dual-fem   ✧ PE16/125.1406
tulárus subjective 3rd-dual-masc   ✧ PE16/125.1306
tulátar subjective 3rd-dual-neut   ✧ PE16/125.1504
tuláren subjective 3rd-pl-fem   ✧ PE16/125.2206
tuláron subjective 3rd-pl-masc   ✧ PE16/125.2106
tulátan subjective 3rd-pl-neut   ✧ PE16/125.2305
tulár(e) subjective 3rd-sg-fem   ✧ PE16/125.0605
tulár(o) subjective 3rd-sg-masc   ✧ PE16/125.0505
tulat subjective 3rd-sg-neut   ✧ PE16/125.0705
tular subjective dual   ✧ PE16/125.1603
tulant subjective plural   ✧ PE16/125.2403
tulya subjunctive   ✧ PE16/124.0907
tulyan subjunctive 1st-sg   ✧ PE16/124.0902
tulyat subjunctive 2nd-sg   ✧ PE16/124.0903
tulyar subjunctive 3rd-sg-fem   ✧ PE16/124.0905
tulyant subjunctive 3rd-sg-masc   ✧ PE16/124.0904
tulya subjunctive 3rd-sg-neut   ✧ PE16/124.0906

Element In

Cognates

Derivations