Q. tul-, v. “to come”

References ✧ LotR/0967.3504; PE17/103.2602; PE22/138.3302; PE22/139.2406; PE22/139.4405; PE22/139.4604; PE22/140.0110; PE22/140.2510; PE22/140.2605; PE22/140.2608; PE22/151.2407; PE22/152.0204; PE22/158.2108; PE22/158.2209; PE22/162.0816; PE22/162.0909; PE22/162.4013; S/190.3701; S/190.3707; VT43/14.3607; VT43/14.3612; VT43/14.3704; VT43/14.3810; VT43/14.4005; VT49/19.1701; VT49/23.3414; WJ/166.2402; WJ/166.2408; WJ/368.2306

Glosses

Variations

Related

Inflections

tule aorist “come” ✧ PE22/140.0110
tule aorist “*come” ✧ VT43/14.3704
túle aorist “*come” ✧ VT43/14.3612
tūle aorist “*come” ✧ VT43/14.3607
tulinye aorist 1st-sg I ... come ✧ PE22/139.4604
tulinye aorist 1st-sg   ✧ PE22/162.4013
tulil aorist 2nd-sg you come ✧ PE22/158.2209
tulis aorist 3rd-sg   ✧ VT49/19.1701
tuluva future “*[will] come” ✧ VT43/14.4005
tuluvanye future 1st-sg “I shall come” ✧ PE22/138.3302
tuluvanye future 1st-sg “I [will] come” ✧ PE22/162.0816
tuluváse future 3rd-sg “he [shall] come” ✧ PE22/162.0909
tūle infinitive “to come” ✧ PE22/151.2407
tulde past   ✧ PE22/152.0204
tūle past “*came” ✧ PE22/140.2608
tullenye past 1st-sg I should have come ✧ PE22/139.4405
tuldes past 3rd-sg   ✧ PE22/158.2108
tūleste past 3rd-sg “*he came” ✧ PE22/140.2605
Utulie’n perfect “has come” ✧ WJ/166.2402
Utúlie’n perfect “has come” ✧ S/190.3701: [the function of the “’n” is unclear]
utulie’n perfect “has come” ✧ WJ/166.2408
utúlie’n perfect “has come” ✧ S/190.3707: [the function of the “’n” is unclear]
utúlien perfect 1st-sg “I am come” ✧ LotR/0967.3504
utúlien perfect 1st-sg “I have come” ✧ PE17/103.2602
túlielde perfect 2nd-pl augmentless “you had come” ✧ PE22/140.2510
tula suffixed-imperative “*come” ✧ VT43/14.3810
tulā́ suffixed-imperative “come at once!” ✧ PE22/139.2406

Element In


ᴹQ. tul- v. “to come”

References ✧ Ety/TUL.010; LR/047.0103; PE22/097.3508; PE22/099.1806; PE22/100.2314; PE22/101.0207; PE22/101.0409; PE22/103.1416; PE22/103.1418; PE22/103.1501; PE22/104.1510; PE22/105.0111; PE22/105.1303; PE22/105.2602; PE22/105.2605; PE22/105.2710; PE22/105.3712; PE22/105.3713; PE22/106.0203; PE22/106.0413; PE22/106.0701; PE22/106.1604; PE22/106.2317; PE22/107.1816; PE22/108.0211; PE22/108.1605; PE22/108.1606; PE22/108.1703; PE22/108.1914; PE22/108.2302; PE22/108.3406; PE22/109.0706; PE22/109.0908; PE22/112.0407; PE22/118.0802; PE22/119.0117; PE22/119.0302; PE22/119.0312; PE22/119.1302; PE22/120.2314; PE22/121.0414; PE22/121.0417; PE22/121.0422; PE22/121.2407; PE22/122.0410; PE22/122.0507; PE22/122.0509; PE22/127.0910; SD/246.3503; SD/310.0603

Changes

Inflections

tulia active-participle   ✧ PE22/100.2314
tulia active-participle coming ✧ PE22/106.2317
tule aorist “come” ✧ PE22/103.1416; PE22/121.0417; PE22/127.0910
tule aorist “come!” ✧ PE22/105.2605: as imperative
tule aorist “is coming” ✧ PE22/119.0117
tule aorist “comes” ✧ PE22/121.0414
tulin aorist 1st-sg “I come” ✧ Ety/TUL.010
tulir aorist plural   ✧ PE22/106.0203
tululyane consuetudinal-past “I used to come” ✧ PE22/101.0409
tululyane consuetudinal-past   ✧ PE22/108.0211
tuluva future “shall come” ✧ PE22/097.3508; PE22/120.2314
tuluva future   ✧ PE22/105.0111; PE22/106.0413
tuluvar future plural   ✧ PE22/106.0701
tuluvalya future-participle   ✧ PE22/109.0908
tulléva future-perfect   ✧ PE22/105.3713
túliéva future-perfect   ✧ PE22/105.3712
utúliéva future-perfect   ✧ PE22/105.1303
utúliévane future-perfect   ✧ PE22/122.0509
tulie gerund “coming” ✧ PE22/099.1806
tul’á imperative “come!” ✧ PE22/105.2602: curtest
tulurya imperfect-participle “coming” ✧ PE22/107.1816
tule infinitive “to come” ✧ PE22/118.0802
tulle past   ✧ PE22/103.1418
tulle past “came” ✧ PE22/108.1703; PE22/119.0312; PE22/121.0422
túle past “came” ✧ SD/246.3503; SD/310.0603
tūle past “came” ✧ LR/047.0103
tuluváne past-future   ✧ PE22/122.0507
túlane past-imperfect “was coming” ✧ PE22/101.0207
túlie perfect augmentless   ✧ PE22/121.2407; PE22/122.0410
utúlie perfect   ✧ PE22/103.1501; PE22/108.1914
utúlie perfect “had come” ✧ PE22/119.0302
utúlie perfect “have just come” ✧ PE22/119.1302
tullerya perfect-participle   ✧ PE22/108.1605
túlielya perfect-participle   ✧ PE22/108.2302
túlielya perfect-participle   ✧ PE22/108.3406
utúlielya perfect-participle   ✧ PE22/108.1606
túlienwa perfect-passive-participle “having arrived” ✧ PE22/109.0706
tulinwa perfective-participle arrived, come, now at hand ✧ PE22/106.1604
tulinwa perfective-participle “arrived, now at hand” ✧ PE22/112.0407
túlielyane pluperfect “I had come” ✧ PE22/104.1510
tulirá plural imperative   ✧ PE22/105.2710

Element In

Cognates

Derivations


ᴱQ. tulu- v. “to bring, carry, fetch; to move (intr.), come; to produce, bear fruit”

References ✧ LT1/114.1410; LT1/114.2910; LT1A/tulielto.042; PE14/023.0602; PE14/023.0702; PE14/023.0803; PE14/023.0902; PE14/023.1002; PE14/028.0402; PE14/028.0702; PE14/028.0703; PE14/028.0704; PE14/028.0705; PE14/028.0802; PE14/028.0803; PE14/028.0804; PE14/028.0805; PE14/028.0902; PE14/028.0903; PE14/028.0904; PE14/028.0905; PE14/028.0906; PE14/028.0907; PE14/028.0908; PE14/028.1002; PE14/028.1003; PE14/028.1004; PE14/028.1005; PE14/028.1006; PE14/028.1007; PE14/028.1102; PE14/028.1103; PE14/028.1104; PE14/028.1105; PE14/028.1202; PE14/028.1203; PE14/028.1204; PE14/028.1205; PE14/028.1302; PE14/028.1303; PE14/028.1304; PE14/028.1305; PE14/028.1306; PE14/028.1402; PE14/028.1403; PE14/028.1404; PE14/028.1405; PE14/028.1502; PE14/028.1503; PE14/028.1504; PE14/028.1505; PE14/028.1506; PE14/028.1507; PE14/028.1508; PE14/028.1602; PE14/028.1603; PE14/028.1604; PE14/028.1605; PE14/028.1702; PE14/028.1703; PE14/028.1704; PE14/028.1705; PE14/028.1802; PE14/028.1803; PE14/028.1804; PE14/028.1805; PE14/028.1806; PE14/028.1902; PE14/028.1903; PE14/028.1904; PE14/028.1905; PE14/028.1906; PE14/028.1907; PE14/028.1908; PE14/028.2002; PE14/028.2003; PE14/028.2004; PE14/028.2102; PE14/028.2103; PE14/028.2104; PE14/028.2105; PE14/028.2106; PE14/028.2809; PE14/028.2811; PE14/028.2814; PE14/028.2817; PE14/028.2908; PE14/028.2914; PE14/028.2917; PE14/028.3004; PE14/028.3210; PE14/028.3214; PE14/028.3217; PE14/028.3314; PE14/028.3403; PE14/028.3406; PE14/028.3409; PE14/028.3501; PE14/028.3504; PE14/028.3805; PE14/028.3807; PE14/028.3817; PE14/028.3905; PE14/028.3906; PE14/028.3907; PE14/028.3910; PE14/028.3912; PE14/028.4407; PE14/028.4408; PE14/028.4409; PE14/028.4411; PE14/028.4507; PE14/028.4511; PE14/028.4515; PE14/028.4612; PE14/028.4615; PE14/029.0302; PE14/029.0303; PE14/029.0304; PE14/029.0402; PE14/029.0403; PE14/029.0404; PE14/029.0502; PE14/029.0503; PE14/029.0504; PE14/029.0602; PE14/029.0603; PE14/029.0604; PE14/029.0702; PE14/029.0703; PE14/029.0704; PE14/029.0802; PE14/029.0803; PE14/029.0804; PE14/029.0902; PE14/029.0903; PE14/029.0904; PE14/029.1002; PE14/029.1003; PE14/029.1004; PE14/029.1102; PE14/029.1103; PE14/029.1104; PE14/029.1202; PE14/029.1203; PE14/029.1204; PE14/029.1205; PE14/029.1206; PE14/029.1207; PE14/029.1302; PE14/029.1303; PE14/029.1304; PE14/029.1402; PE14/029.1403; PE14/029.1404; PE14/029.1502; PE14/029.1503; PE14/029.1504; PE14/029.1602; PE14/029.1603; PE14/029.1604; PE14/029.1702; PE14/029.1703; PE14/029.1704; PE14/029.1802; PE14/029.1803; PE14/029.1902; PE14/029.1903; PE14/029.1904; PE14/029.2002; PE14/029.2003; PE14/029.2004; PE14/029.2502; PE14/029.2908; PE14/029.2910; PE14/029.2913; PE14/029.3003; PE14/029.3004; PE14/029.3006; PE14/029.3311; PE14/029.3413-1; PE14/029.3413-2; PE14/029.3413-3; PE14/030.0302; PE14/030.0303; PE14/030.0304; PE14/030.0305; PE14/030.0306; PE14/030.0402; PE14/030.0403; PE14/030.0404; PE14/030.0502; PE14/030.0503; PE14/030.0504; PE14/030.0505; PE14/030.0506; PE14/030.0507; PE14/030.0602; PE14/030.0603; PE14/030.0604; PE14/030.0702; PE14/030.0703; PE14/030.0704; PE14/030.0705; PE14/030.0706; PE14/030.0802; PE14/030.0803; PE14/030.0804; PE14/030.0902; PE14/030.0903; PE14/030.0904; PE14/030.1002; PE14/030.1003; PE14/030.1004; PE14/030.1102; PE14/030.1103; PE14/030.1104; PE14/030.1105; PE14/030.1106; PE14/030.1202; PE14/030.1203; PE14/030.1204; PE14/030.1302; PE14/030.1303; PE14/030.1304; PE14/030.1402; PE14/030.1403; PE14/030.1404; PE14/030.1502; PE14/030.1503; PE14/030.1504; PE14/030.1505; PE14/030.1506; PE14/030.1802; PE14/030.1803; PE14/030.1804; PE14/030.1902; PE14/030.1903; PE14/030.1904; PE14/030.1905; PE14/030.2911-1; PE14/030.2911-2; PE14/030.2911-3; PE14/030.3004-1; PE14/030.3004-2; PE14/030.3004-3; PE14/030.3113; PE14/030.3115; PE14/030.3308-1; PE14/030.3308-2; PE14/030.3308-3; PE14/030.3507; PE14/030.3508; PE14/030.3510; PE14/030.3608; PE14/032.2212; PE14/034.1702; PE14/034.1703; PE14/034.1704; PE14/034.1705; PE14/034.1801; PE14/034.1802; PE14/034.1803; PE14/034.1804; PE14/034.1805; PE14/034.1901; PE14/034.1902; PE14/034.1903; PE14/034.1904; PE14/034.3412; PE14/034.3414; PE14/052.2402; PE14/053.0302; PE14/057.2102; QL/095.2401

Glosses

Variations

Changes

Inflections

tulin ?   ✧ PE14/023.0702
tulindo ?   ✧ PE14/023.0902
tulir ?   ✧ PE14/023.0602
tulisse ?   ✧ PE14/023.0803
tulya ?   ✧ PE14/023.1002
tulta aorist   ✧ PE14/028.2809
tulya aorist   ✧ PE14/028.0705; PE14/034.1702
tulna aorist active-participle   ✧ PE14/029.2502
tulwa aorist active-participle   ✧ PE14/028.2105
tulya aorist active-participle   ✧ PE14/028.2106
tultan aorist dual   ✧ PE14/028.2811
tulyat aorist dual   ✧ PE14/028.1105; PE14/034.1801
[tulsi]n aorist dual feminine   ✧ PE14/034.1804
tullet aorist dual feminine   ✧ PE14/028.2914
tullin aorist dual feminine   ✧ PE14/028.2917
tullit aorist dual feminine   ✧ PE14/034.3414
tulsin aorist dual feminine   ✧ PE14/028.1306
tulsit aorist dual feminine   ✧ PE14/028.1305; PE14/034.1803
tulmut aorist dual masculine   ✧ PE14/028.1205; PE14/034.1802
tultan aorist dual neuter   ✧ PE14/028.1405; PE14/034.1805
tulle aorist feminine   ✧ PE14/028.2908; PE14/034.3412
tulse aorist feminine   ✧ PE14/028.0908; PE14/034.1704
tula aorist gerund   ✧ PE14/028.4411
tula aorist infinitive   ✧ PE14/028.1908
tula(i) aorist infinitive   ✧ PE14/028.3910
tulinqe aorist infinitive   ✧ PE14/028.1907
tultai aorist infinitive   ✧ PE14/028.3912
tulmo aorist masculine   ✧ PE14/028.0805; PE14/034.1703
tulta aorist neuter   ✧ PE14/028.1007; PE14/034.1705
tultu aorist plural   ✧ PE14/028.2814
tulu aorist plural   ✧ PE14/028.2817
tulyar aorist plural   ✧ PE14/028.1508; PE14/034.1901
tullir aorist plural feminine   ✧ PE14/028.1705; PE14/034.1903
tulmoi aorist plural masculine   ✧ PE14/028.1605; PE14/034.1902
tultai aorist plural neuter   ✧ PE14/028.1806; PE14/034.1904
tultar aorist plural neuter   ✧ PE14/028.3817
tulva future   ✧ PE14/028.0703
tulvanwa future active-participle   ✧ PE14/028.2103
tulva(n)t future dual   ✧ PE14/028.3214
tulvat future dual   ✧ PE14/028.1103
tulvasset future dual feminine   ✧ PE14/028.1303
tulvandon future dual masculine   ✧ PE14/028.1203
tulvant(a) future dual neuter   ✧ PE14/028.3406
tulvasta future dual neuter   ✧ PE14/028.1403
tulvat future dual neuter   ✧ PE14/028.3409
tūlient(a) future dual neuter   ✧ PE14/028.3501
tūliet future dual neuter   ✧ PE14/028.3504
tulvar future feminine   ✧ PE14/028.0904
tulvasse future feminine   ✧ PE14/028.0905
[tul]vanto future gerund   ✧ PE14/028.2003
tulienta future gerund   ✧ PE14/028.4409
tulvanta future gerund   ✧ PE14/028.4408
tulvant future infinitive   ✧ PE14/028.1904
tulvasta future infinitive   ✧ PE14/028.3906
tulvan(do) future masculine   ✧ PE14/028.0803
tulva future neuter   ✧ PE14/028.1004
tulvar future plural   ✧ PE14/028.1504
tulvau future plural   ✧ PE14/028.1505
tulvassir future plural feminine   ✧ PE14/028.1703
tulvandoi future plural masculine   ✧ PE14/028.1603
tulvanta future plural neuter   ✧ PE14/028.1804
tulvar future plural neuter   ✧ PE14/028.3805
tulvaska future reflexive-participle   ✧ PE14/029.1903
tulvaldo future-passive   ✧ PE14/030.2911-2
tulvalwe future-passive   ✧ PE14/030.0304
tulvaldon future-passive dual   ✧ PE14/030.3004-2
tulvalwet future-passive dual   ✧ PE14/030.0704
tulvallet future-passive dual feminine   ✧ PE14/030.0903
tulvalmut future-passive dual masculine   ✧ PE14/030.0803
tulvaltan future-passive dual neuter   ✧ PE14/030.1003
tulvaltat future-passive dual neuter   ✧ PE14/030.3113
tulvalle future-passive feminine   ✧ PE14/030.0504
tulvalse future-passive feminine   ✧ PE14/030.0505
tulvaldo future-passive gerund   ✧ PE14/030.1903
tulvalma future-passive gerund   ✧ PE14/030.1904
tulval(de) future-passive infinitive   ✧ PE14/030.1803
tulvalmo future-passive masculine   ✧ PE14/030.0403
tulvalta future-passive neuter   ✧ PE14/030.0603
tulvalya(nt) future-passive passive-participle   ✧ PE14/030.1504
tulvaldu future-passive plural   ✧ PE14/030.3308-2
tulvalwi(r) future-passive plural   ✧ PE14/030.1104
tulvallir future-passive plural feminine   ✧ PE14/030.1303
tulvalmur future-passive plural masculine   ✧ PE14/030.1203
tulvaltai future-passive plural neuter   ✧ PE14/030.1403
tulvaltar future-passive plural neuter   ✧ PE14/030.3508
[tul]vas future-reflexive   ✧ PE14/029.0403
tulvak(to) future-reflexive   ✧ PE14/029.2910
tulvas(ta) future-reflexive   ✧ PE14/029.0303
tulvas(to) future-reflexive   ✧ PE14/029.3004
tuliston future-reflexive dual   ✧ PE14/029.3413-2
tulvastan future-reflexive dual   ✧ PE14/029.0803
tulvaksin future-reflexive dual fem   ✧ PE14/029.1003
tulvakson future-reflexive dual masc   ✧ PE14/029.0903
tulvaktan future-reflexive dual neut   ✧ PE14/029.1103
tulvakse future-reflexive fem   ✧ PE14/029.0603
[tulva]ksa(nt) future-reflexive gerund   ✧ PE14/029.1703
tulvatsa future-reflexive gerund   ✧ PE14/029.1603
tulvas(te) future-reflexive infinitive   ✧ PE14/029.2003
tulvakso future-reflexive masc   ✧ PE14/029.0503
tulvakta future-reflexive neut   ✧ PE14/029.0703
tulvastoi future-reflexive plural   ✧ PE14/029.1205
tulvastu future-reflexive plural   ✧ PE14/029.1204
tulvaksi future-reflexive plural fem   ✧ PE14/029.1403
tulvaksoi future-reflexive plural masc   ✧ PE14/029.1303
tulvaktai future-reflexive plural neut   ✧ PE14/029.1503
tūle past   ✧ PE14/028.0704
tuliemba past active-participle   ✧ PE14/028.4615
tulienwa past active-participle   ✧ PE14/028.2104
túliéla/túlielya past active-participle   ✧ PE14/028.4515
tūlie(n)t past dual   ✧ PE14/028.3217
tūliet past dual   ✧ PE14/028.1104
tūliesset past dual feminine   ✧ PE14/028.1304
tūliendon past dual masculine   ✧ PE14/028.1204
tūliesta past dual neuter   ✧ PE14/028.1404
tūlier past feminine   ✧ PE14/028.0906
tūliesse past feminine   ✧ PE14/028.0907
túliento past gerund   ✧ PE14/028.2004
túlienqe past infinitive   ✧ PE14/028.1906
túlient past infinitive   ✧ PE14/028.1905
túliesta past infinitive   ✧ PE14/028.3907
tūlien(do) past masculine   ✧ PE14/028.0804
tūlie past neuter   ✧ PE14/028.1005
tūliiēta past neuter   ✧ PE14/028.1006
tūlier past plural   ✧ PE14/028.1506
tūlieu past plural   ✧ PE14/028.1507
túliessir past plural feminine   ✧ PE14/028.1704
túliendio past plural masculine   ✧ PE14/028.1604
túlienta past plural neuter   ✧ PE14/028.1805
túlier past plural neuter   ✧ PE14/028.3807
túlieska past reflexive-participle   ✧ PE14/029.1904
tulien past-participle “having come” ✧ PE14/057.2102
túlieldo past-passive   ✧ PE14/030.2911-3
túlielqe past-passive   ✧ PE14/030.0305
túlielwe past-passive   ✧ PE14/030.0306
túlieldon past-passive dual   ✧ PE14/030.3004-3
túlielqet past-passive dual   ✧ PE14/030.0705
túlielwet past-passive dual   ✧ PE14/030.0706
túliellet past-passive dual feminine   ✧ PE14/030.0904
túlielmut past-passive dual masculine   ✧ PE14/030.0804
túlieltan past-passive dual neuter   ✧ PE14/030.1004
túlieltat past-passive dual neuter   ✧ PE14/030.3115
túlielle past-passive feminine   ✧ PE14/030.0506
túlielse past-passive feminine   ✧ PE14/030.0507
túlieldo past-passive gerund   ✧ PE14/030.1905
túliel(de) past-passive infinitive   ✧ PE14/030.1804
túlielmo past-passive masculine   ✧ PE14/030.0404
túlielta past-passive neuter   ✧ PE14/030.0604
tulielya(nt) past-passive passive-participle   ✧ PE14/030.1506
tuliēla past-passive passive-participle   ✧ PE14/030.1505
túlieldu past-passive plural   ✧ PE14/030.3308-3
túlielqi(r) past-passive plural   ✧ PE14/030.1105
túlielwi past-passive plural   ✧ PE14/030.1106
túliellir past-passive plural feminine   ✧ PE14/030.1304
túlielmur past-passive plural masculine   ✧ PE14/030.1204
túlieltai past-passive plural neuter   ✧ PE14/030.1404
túlieltar past-passive plural neuter   ✧ PE14/030.3510
[tul]ies past-reflexive   ✧ PE14/029.0404
túliekto past-reflexive   ✧ PE14/029.2913
túliesta past-reflexive   ✧ PE14/029.0304
túliesto past-reflexive   ✧ PE14/029.3006
tuliston past-reflexive dual   ✧ PE14/029.3413-3
túliestan past-reflexive dual   ✧ PE14/029.0804
túlieksin past-reflexive dual fem   ✧ PE14/029.1004
túliekson past-reflexive dual masc   ✧ PE14/029.0904
túliektan past-reflexive dual neut   ✧ PE14/029.1104
túliekse past-reflexive fem   ✧ PE14/029.0604
(túlieksa(nt)) past-reflexive gerund   ✧ PE14/029.1704
túlietsa past-reflexive gerund   ✧ PE14/029.1604
tulies past-reflexive infinitive “arrived” ✧ PE14/032.2212
túlies(te) past-reflexive infinitive   ✧ PE14/029.2004
túliekso past-reflexive masc   ✧ PE14/029.0504
túliekta past-reflexive neut   ✧ PE14/029.0704
túliestoi past-reflexive plural   ✧ PE14/029.1207
túliestu past-reflexive plural   ✧ PE14/029.1206
túlieksi past-reflexive plural fem   ✧ PE14/029.1404
túlieksoi past-reflexive plural masc   ✧ PE14/029.1304
túliektai past-reflexive plural neut   ✧ PE14/029.1504
tulielto perfect 3rd-pl “they have come” ✧ LT1/114.1410
tulier perfect plural “have come” ✧ LT1/114.2910
tule present   ✧ PE14/028.0702
tule present “comes” ✧ PE14/052.2402
tule present “come” ✧ PE14/053.0302
tulimba present active-participle   ✧ PE14/028.4612
tulinwa present active-participle   ✧ PE14/028.2102
tulvála/tulvalya present active-participle   ✧ PE14/028.4511
tulīlya/tulíla present active-participle   ✧ PE14/028.4507
tuli(n)t present dual   ✧ PE14/028.3210
tulit present dual   ✧ PE14/028.1102
tulisset present dual feminine   ✧ PE14/028.1302
tulindon present dual masculine   ✧ PE14/028.1202
tulint(a) present dual neuter   ✧ PE14/028.3314
tulista present dual neuter   ✧ PE14/028.1402
tulyat present dual neuter   ✧ PE14/028.3403
tulir present feminine   ✧ PE14/028.0902
tulisse present feminine   ✧ PE14/028.0903
tulinto present gerund   ✧ PE14/028.2002
tulinto present gerund   ✧ PE14/028.4407
tulinqe present infinitive   ✧ PE14/028.1903
tulint present infinitive   ✧ PE14/028.1902
tulista present infinitive   ✧ PE14/028.3905
tulin(do) present masculine   ✧ PE14/028.0802
tule present neuter   ✧ PE14/028.1002
tulitā present neuter   ✧ PE14/028.1003
tulya present neuter   ✧ PE14/028.3004
tulir present plural   ✧ PE14/028.1503
tulya present plural   ✧ PE14/028.1502
tulissir present plural feminine   ✧ PE14/028.1702
tulindoi present plural masculine   ✧ PE14/028.1602
tulinta present plural neuter   ✧ PE14/028.1803
tulyar present plural neuter   ✧ PE14/028.1802
tuliksima present reflexive-participle   ✧ PE14/029.1803
tuliska present reflexive-participle   ✧ PE14/029.1902
tulistima present reflexive-participle   ✧ PE14/029.1802
tulildo present-passive   ✧ PE14/030.2911-1
tulilqe present-passive   ✧ PE14/030.0303
tulilwe present-passive   ✧ PE14/030.0302
tulildon present-passive dual   ✧ PE14/030.3004-1
tulilqet present-passive dual   ✧ PE14/030.0702
tulilwet present-passive dual   ✧ PE14/030.0703
tulillet present-passive dual feminine   ✧ PE14/030.0902
tulilmut present-passive dual masculine   ✧ PE14/030.0802
tuliltan present-passive dual neuter   ✧ PE14/030.1002
tulille present-passive feminine   ✧ PE14/030.0502
tulilse present-passive feminine   ✧ PE14/030.0503
tulildo present-passive gerund   ✧ PE14/030.1902
tulil(de) present-passive infinitive   ✧ PE14/030.1802
tulīma/tulilma present-passive infinitive   ✧ PE14/030.3608
tulilmo present-passive masculine   ✧ PE14/030.0402
tulilta present-passive neuter   ✧ PE14/030.0602
tūlila present-passive passive-participle   ✧ PE14/030.1502
tūlilya(nt) present-passive passive-participle   ✧ PE14/030.1503
tulildu present-passive plural   ✧ PE14/030.3308-1
tulilqi(r) present-passive plural   ✧ PE14/030.1103
tulilwi(r) present-passive plural   ✧ PE14/030.1102
tulillir present-passive plural feminine   ✧ PE14/030.1302
tulilmur present-passive plural masculine   ✧ PE14/030.1202
tuliltai present-passive plural neuter   ✧ PE14/030.1402
tuliltar present-passive plural neuter   ✧ PE14/030.3507
[tul]is present-reflexive   ✧ PE14/029.0402
tulikto present-reflexive   ✧ PE14/029.2908
tulista present-reflexive   ✧ PE14/029.0302
tulisto present-reflexive   ✧ PE14/029.3003
tulistan present-reflexive dual   ✧ PE14/029.0802
tuliston present-reflexive dual   ✧ PE14/029.3413-1
tuliksin present-reflexive dual fem   ✧ PE14/029.1002
tulikson present-reflexive dual masc   ✧ PE14/029.0902
tuliktan present-reflexive dual neut   ✧ PE14/029.1102
tulikse present-reflexive fem   ✧ PE14/029.0602
[tul]iksa(nt) present-reflexive gerund   ✧ PE14/029.1702
tulitsa present-reflexive gerund   ✧ PE14/029.1602
tulis(te) present-reflexive infinitive   ✧ PE14/029.2002
tulinko present-reflexive masc   ✧ PE14/029.0502
túliesto present-reflexive masc   ✧ PE14/029.3311
tulikta present-reflexive neut   ✧ PE14/029.0702
tulistoi present-reflexive plural   ✧ PE14/029.1203
tulistu present-reflexive plural   ✧ PE14/029.1202
tuliksi present-reflexive plural fem   ✧ PE14/029.1402
tuliksoi present-reflexive plural masc   ✧ PE14/029.1302
tuliktai present-reflexive plural neut   ✧ PE14/029.1502

Element In

Cognates

Derivations