Q. present grammar.

Examples (present)
auta ← avante (past) ✧ PE19/090.1915
avea ← av|va ✧ PE17/063.3204
autya [← auta-¹] ✧ PE22/164.1607
āva [← ava-¹] ✧ PE22/151.2913
cea ← caia (aorist) ✧ PE22/159.1611
cáya ← caia (aorist) ✧ PE22/159.1612
kaitea [← caita-] ✧ PE22/157.2302
káya [← caita-] ✧ PE22/157.2305
caiteā ← caita (aorist) ✧ PE22/159.1603
cáya ← caita (aorist) ✧ PE22/159.2402
caitya ← †cea (aorist) ✧ PE22/159.2502
caitea ← caita (aorist) ✧ PE22/159.2602
kaitia ← kaita (aorist) ✧ PE22/164.2802
cára “am making” [← car-] ✧ PE17/144.1408
kíra “leave” [← #cir-] ✧ MC/221.4003
ëa “it exists” [← ëa-] ✧ VT49/28.2406
hentea ← henta ✧ PE17/077.1903
hríza [← †#hriz-] ✧ PE17/168.1913
istea ← ista (aorist) ✧ PE17/077.2203
sia ← istā (aorist) ✧ PE22/159.1706
ísa ← ista (aorist) ✧ PE22/159.1807
istea ← ista (aorist) ✧ PE22/159.2702
istya ← ista (aorist) ✧ PE22/164.3202
laia [← lá-] ✧ PE22/153.1805
laia ← lā- ✧ PE22/156.2607
laia ←  ✧ VT49/13.1414
lamma [← lamma-] ✧ VT47/21.4201
mānata “bless” [← #manta-] ✧ PE17/075.0409
melyea ← melya (aorist) ✧ PE17/077.2802
mēna- “is on point of arrival, is just coming to the end” [← men-] ✧ VT49/24.0102
na “be” [← ná-] ✧ PE17/059.1902
[← ná-] ✧ VT49/27.1204
← nā̆ ✧ VT49/30.2104
nahtea ← nahta (aorist) ✧ PE17/077.2502
nahtia [← nahta-¹] ✧ PE22/157.2702
nahtea ← nahta (aorist) ✧ PE22/159.2902
nahtia ← nahta ✧ PE22/164.2703
nīqua “it is freezing” ← niku- ✧ PE17/168.0415
auta “possess, own, keep (have in hand, use or with one)” [← oa-] ✧ PE22/151.2904
oa [← oa-] ✧ PE22/151.2910
ōrea ← ora (aorist) ✧ VT41/13.3704
ortea ← orta (aorist) ✧ PE17/077.2504
ortia ← ortă ✧ PE22/157.2402
ortea ← ortā ✧ PE22/157.2406
ortea ← ortă ✧ PE22/157.3607
ortea ← orta (aorist) ✧ PE22/159.1503
ortia ← orta (aorist) ✧ PE22/159.1505
ortya ← orta (aorist) ✧ PE22/159.1506
ortea ← orta (aorist) ✧ PE22/159.1906
ortea ← orta (aorist) ✧ PE22/159.2202
ortya ← orta (aorist) ✧ PE22/159.2302
ortya ← orta (aorist) ✧ PE22/164.3302
orea ← orya (aorist) ✧ PE17/077.2804
ōria ← orya (aorist) ✧ PE22/164.3502
quēta “is saying” [← quet-] ✧ VT41/13.2602
ráya ← raita- ✧ PE22/159.0602
rea ← raita- ✧ PE22/159.0603
síla “shines” [← sil-] ✧ Let/265.0108
síla [← sil-] ✧ Let/425.4313-1
síla “shines” [← sil-] ✧ LotR/0081.0104
síla [← sil-] ✧ PE17/013.0104
síla “is shining” ← sil- ✧ PE17/013.0302
síla “shines” [← sil-] ✧ WJ/367.2308
sírea [← sirya-] ✧ PE22/157.2107
sīria ← sirya (aorist) ✧ PE22/164.3402
talta [← talta-] ✧ PE17/186.1902
taltea ← talta (aorist) ✧ PE17/186.2501
taltaya “fall” [← talta-] ✧ PE22/164.2903
taltea [← talta-] ✧ PE22/164.2904
istia [← talta-] ✧ PE22/164.3003
istya [← talta-] ✧ PE22/164.3007
tengwëa ← tengwa- ✧ VT49/48.0407
tēna- “is on point of arrival, is just coming to the end” [← ten-] ✧ VT49/23.3402
tíra “watch, look” [← tir-] ✧ PE17/086.2812-1
tulyea ← tulya (aorist) ✧ PE22/164.3102
tūpa “cover” [← #tup-] ✧ PE17/073.2405-2
túva [← #tuv-] ✧ PE22/155.1515-2
tyáva [← #tyav-] ✧ PE22/152.2805
untúpa “covers” [← #untup-] ✧ LotR/0377.4101
untúpa “is covering over” [← #untup-] ✧ PE17/073.2302
un-tūpa “cover over” [← #untup-] ✧ PE17/073.2405
untúpa “is covering” [← #untup-] ✧ PE17/073.2509
un-tūpa “covers” [← #untup-] ✧ RGEO/58.1801
un-tūpa “down-roofs” [← #untup-] ✧ RGEO/59.1303
ūva “(unwelcome) is coming/threatens” [← úva-] ✧ PE22/167.2715
ūva “is drawing near” [← úva-] ✧ PE22/167.2816
ūva “is drawing near” [← úva-] ✧ VT49/14.1207
(nalme?) [← ná-] 1st-pl-exclusive ✧ VT49/27.1206
nalme ← nā̆ 1st-pl-exclusive ✧ VT49/30.2106
alean [← ala-¹] 1st-sg ✧ PE22/164.0702
ālan [← ala-¹] 1st-sg ✧ PE22/164.0703
ālan [← ala-¹] 1st-sg ✧ PE22/164.1302
ālean [← ala-¹] 1st-sg ✧ PE22/164.1303
āvan [← ava-¹] 1st-sg ✧ PE22/162.4916
āvean [← ava-¹] 1st-sg ✧ PE22/162.4917
āvean [← ava-¹] 1st-sg ✧ PE22/164.0408
āvan [← ava-¹] 1st-sg ✧ PE22/164.1502
āvean [← ava-¹] 1st-sg ✧ PE22/164.1503
āvan ← ava- 1st-sg ✧ VT49/13.2902
āvean ← ava- 1st-sg ✧ VT49/13.2903
káranye [← car-] 1st-sg ✧ PE22/152.1008
fāran [← fara-] 1st-sg ✧ PE22/164.1402
fārean [← fara-] 1st-sg ✧ PE22/164.1403
istianye [← ista-] 1st-sg ✧ PE22/164.1104
istyanye [← ista-] 1st-sg ✧ PE22/164.1105
ménanye “I am ... coming” [← men-] 1st-sg ✧ PE22/162.1717
nánye [← ná-] 1st-sg ✧ VT49/27.1201
nanye ← nā̆ 1st-sg ✧ VT49/30.2102
nīran [← nir-] 1st-sg ✧ PE22/165.0707
orotan ← orta 1st-sg ✧ PE22/164.2205
ortian ← orta 1st-sg ✧ PE22/164.2304
[ort]iyan ← orta 1st-sg ✧ PE22/164.2305
óreanye [← orya-] 1st-sg ✧ PE22/157.2803
oryean [← orya-] 1st-sg ✧ PE22/164.2402
ōrian [← orya-] 1st-sg ✧ PE22/164.2502
paranye “I am learning” [← par-] 1st-sg ✧ PE17/180.1209
talatan ← talat- 1st-sg ✧ PE22/164.2603
tulteanye [← tulta-] 1st-sg ✧ PE22/164.0904
uan “I am not, I do not” ← ua- 1st-sg ✧ PE17/144.1405
uan ← ua- 1st-sg ✧ PE17/144.1515
na-tye [← ná-] 2nd-sg-familiar ✧ VT49/27.1203
na-lye [← ná-] 2nd-sg-polite ✧ VT49/27.1202
nalye ← nā̆ 2nd-sg-polite ✧ VT49/30.2103
tankatealye [← tancata-] 2nd-sg-polite ✧ PE17/076.0409
nās(e) [← ná-] 3rd-sg ✧ VT49/27.1205
nasse ← nā̆ 3rd-sg ✧ VT49/30.2105
mātare [← mat-] ? ✧ PE17/076.0317
hárar “sit” [← har-] plural ✧ UT/305.1506
hárar “are sitting” [← har-] plural ✧ UT/317.1608
tintilar “sparkle, glitter” [← tintila-] plural ✧ RGEO/61.5205
naiquear “*[who] sin” [← #naiqua-] plural ✧ VT43/34.0807

Reference ✧ PE22/164

Elements

frequentative

Element In


ᴹQ. present grammar.

Examples (present)
ōla- “is growing” [← ola-] ✧ PE22/116.1101
kāra “be doing” [← kar-] ✧ PE22/100.0502
kára [← kar-] ✧ PE22/109.1603
kára [← kar-] ✧ PE22/109.4307
épha “it emerges” [← eph-] ✧ PE22/127.3309
háma [← ham-] ✧ PE22/125.2314
hára “dwells” [← har-] ✧ PE22/125.1412
hára [← har-] ✧ PE22/125.1607
kélua ← kelu ✧ PE22/117.0305
láta “lies” [← lat-] ✧ PE22/126.0607
lírua ← liru ✧ PE22/117.0304
lumna “is-heavy” [← lumna-] ✧ LR/047.1206
lumna “(is) heavy” [← lumna-] ✧ LR/056.3205
lumna “is-heavy” [← lumna-] ✧ SD/310.3102
māta “be eating” [← mat-] ✧ PE22/100.0511
méla “love” [← mel-] ✧ LR/061.4101
nēma “is appearing” [← nem-] ✧ PE22/100.0508
nyára “talking” [← nyar-] ✧ PE22/119.1403
oia [← oia-] ✧ PE22/125.0714
ōla “is becoming” [← ol-] ✧ PE22/100.0505
sére “resteth” [← ser-] ✧ LR/072.1703
thāra “stands” [← #thar-²] ✧ PE22/126.0306
meláne “I love” [← mel-] 1st-sg ✧ LR/061.3903
laitalle “praise [them]” [← laita-] 2nd-pl ✧ SD/047.0603
antalto “they gave” [← anta-] 3rd-pl ✧ LR/072.3804
antaróta “he gave it” [← anta-] 3rd-sg-masc with-sg-object ✧ LR/072.1002
kára “(to) be making” [← kar-] infinitive ✧ PE22/100.0608
alarye [← ola-] long-imperfect ✧ PE22/116.3117
faralya “I am (on this occasion engaged in) hunting” ← fara- long-imperfect ✧ PE22/116.0812
faralye “is hunting” [← fara-] long-imperfect ✧ PE22/116.1003
ye faralya “I am (on this occasion engaged in) hunting” [← fara-] long-imperfect ✧ PE22/116.3010
faralye “I am (on this occasion engaged in) hunting” [← fara-] long-imperfect ✧ PE22/116.3012
novalya ← NOV long-imperfect ✧ PE22/101.3611
túlya ← TUV long-imperfect ✧ PE22/101.3612
tuvalya ← TUV long-imperfect ✧ PE22/101.3613
ólar “is ... growing” [← ola-] plural ✧ PE22/116.1117
antar “they gave” [← anta-] plural ✧ LR/072.1404
kárar [← kar-] plural ✧ PE22/109.1605
kára “are ... making” [← kar-] plural ✧ PE22/127.0309
oiar “do live” [← oia-] plural ✧ PE22/125.0712
káralti “are ... making them” [← kar-] plural with-pl-object ✧ PE22/127.0312
káran [← kar-] with-1st-sg-object ✧ PE22/109.4309
kárathe “is (then) making it” [← kar-] with-remote-sg-object ✧ PE22/118.2807
káraza “doing this” [← kar-] with-sg-object ✧ PE22/122.1210
kára(za) “doing it” [← kar-] with-sg-object ✧ PE22/122.1215

References ✧ PE22/100-101

Elements

frequentative

Element In


ᴱQ. present grammar.

Examples (present)
an “give” [← anta-] ✧ PE14/053.2305
kaita “lie down” [← kaita-] ✧ PE14/058.1606
kare “make” [← kara-] ✧ PE14/058.1805
e [← e-²] ✧ PE14/057.1102
i ← e (present) ✧ PE14/057.1104
e “is” [← e-²] ✧ PE14/057.2101
ea [← e-²] ✧ PE16/140.5901
hari ← hari ✧ PE14/058.3204
**hare ← hari ✧ PE14/058.3206
ilta “in came” [← ilt-] ✧ PE14/054.2204
kapta “leap” [← kapta-²] ✧ PE14/058.1705
karpe “pluck” [← karp-] ✧ PE14/058.0305
lalle “chatter, babble” [← lala-] ✧ PE16/144.0401
lilte “dance” [← lilt-] ✧ PE14/058.0606
mape “seize” [← mapa-] ✧ PE14/058.1205
mate ← mat- ✧ PE14/057.0204
mate “eat” [← mata-] ✧ PE14/058.1106
mate [← mata-] ✧ PE14/070.2203
mate “eats” [← mata-] ✧ PE14/085.2009
piste “spit” [← pist-] ✧ PE14/058.0906
silte “sift” [← silt-] ✧ PE14/058.0405
sore ← soro ✧ PE15/77.2802
sulpe “sips, tastes” [← sulp-] ✧ PE13/149.0106
sulpe “drink” [← sulp-] ✧ PE14/058.0805
tanga- ← tanga ✧ PE14/058.2004
tante “bounce” [← tanta-¹] ✧ PE14/058.0506
tantila ← tantila ✧ PE14/058.2104
tantilta ← tantilta ✧ PE14/058.2303
tantya ← tantya ✧ PE14/058.2505
[tant]īne ← tantya ✧ PE14/058.2507
tiqe “it thaws” [← tiqi-] ✧ PE14/056.0608
tiqe “melt” [← tiqi-] ✧ PE14/058.1406
tule [← tulu-] ✧ PE14/028.0702
tule “comes” [← tulu-] ✧ PE14/052.2402
tule “come” [← tulu-] ✧ PE14/053.0302
tule ← tul- ✧ PE14/057.0203
tule “come” [← tulu-] ✧ PE14/059.0802
tule “come” [← tulu-] ✧ PE14/059.2003
tule “comes” [← tulu-] ✧ PE14/085.2906
tule [← tulu-] ✧ PE16/124.0407
tulie [← tulu-] ✧ PE16/125.0803
tulya ← tulya ✧ PE14/058.2405
tumpe “beat” [← tump-¹] ✧ PE14/058.1005
tunqe “hear” [← tunq-] ✧ PE14/058.0705
tuve “receive, take” [← tuvu-] ✧ PE14/058.1506
tue [← tuvu-] ✧ PE14/058.1508
uqe “it rains” [← #uqu-] ✧ PE14/056.0605
úqe “it rains” [← #uqu-] ✧ PE14/085.3015
tulimbo [← tulu-] 1st-dual-exclusive ✧ PE16/124.1702
[tulimb]ur [← tulu-] 1st-dual-exclusive ✧ PE16/124.3903
tulimbo [← tulu-] 1st-dual-exclusive ✧ PE16/125.1007
tulingo [← tulu-] 1st-dual-inclusive ✧ PE16/124.1703
tulingwe [← tulu-] 1st-dual-inclusive ✧ PE16/124.3709
[tuling]ur [← tulu-] 1st-dual-inclusive ✧ PE16/124.3904
tulingo [← tulu-] 1st-dual-inclusive ✧ PE16/125.1107
tulilme [← tulu-] 1st-pl-exclusive ✧ PE16/124.1802
tulilme(n) [← tulu-] 1st-pl-exclusive ✧ PE16/124.4005
tulilme [← tulu-] 1st-pl-exclusive ✧ PE16/125.1807
tulingwe [← tulu-] 1st-pl-inclusive ✧ PE16/124.1803
tulingwe(n) [← tulu-] 1st-pl-inclusive ✧ PE16/124.4007
tulingwe [← tulu-] 1st-pl-inclusive ✧ PE16/125.1907
anir “I give” [← anta-] 1st-sg ✧ QL/031.0401
anin [← anta-] 1st-sg ✧ QL/031.1009
aqin “I seize in my hand” [← #aqa-] 1st-sg ✧ QL/031.9001
karin “I make, do” [← kara-] 1st-sg ✧ QL/045.3001
elin “I drive” [← #ele-] 1st-sg ✧ QL/035.4901
enin “I am called” [← en-] 1st-sg ✧ QL/035.7401
enin [← en-] 1st-sg ✧ QL/035.7702
emin [← en-] 1st-sg ✧ QL/035.7705
erin “remains” [← er-] 1st-sg ✧ LT1A/Tol Eressëa.075
erin “remains” [← er-] 1st-sg ✧ QL/036.1001
fengin “I cut” [← feng-] 1st-sg ✧ QL/038.2001
harin “remains” [← har-] 1st-sg ✧ QL/039.4401
hatin “I fling” [← hata-] 1st-sg ✧ QL/039.6301
hepin “I bind” [← hepe-] 1st-sg ✧ QL/040.1901
hotin “I sneeze” [← hotyo-] 1st-sg ✧ QL/041.2401
iltin “I thrust home” [← ilt-] 1st-sg ✧ QL/042.2201
iqin “I beg, ‘pray’” [← iq-] 1st-sg ✧ QL/043.1601
irtin “I peck, prick” [← irt-] 1st-sg ✧ QL/043.3601
kangin “I weave, spin” [← #kanga-] 1st-sg ✧ QL/045.0401
kapin “I jump” [← kap-] 1st-sg ✧ QL/045.2401
kawin “I bow, make obeisance” [← kawa-] 1st-sg ✧ QL/045.7601
kenin “I prick” [← ken-] 1st-sg ✧ QL/046.5001
kilkin “I gather, reap” [← kilk-] 1st-sg ✧ QL/047.2001
kiltin “I jerk, tuck” [← #kilti-] 1st-sg ✧ QL/047.3001
kulpin “I contain” [← kulp-] 1st-sg ✧ QL/047.2401
kumin “I pile up” [← #kum-] 1st-sg ✧ QL/049.2601
kakin “I laugh” [← kaka-] 1st-sg ✧ QL/044.0401
lomir “I hide” [← lom-] 1st-sg ✧ LT1A/Hisilómë.046
lomir “I hide (tr.), lurk (intr.)” [← lom-] 1st-sg ✧ QL/055.4601
lomir “I hide (tr.)” [← lom-] 1st-sg ✧ QL/055.5101
mokir “I hate” [← mok-] 1st-sg ✧ LT1A/Kosomot.024
mokir “I hate” [← mok-] 1st-sg ✧ QL/062.4401
hilkin “it freezes” [← hilk-] 1st-sg ✧ QL/039.7001
tulinye [← tulu-] 1st-sg ✧ PE16/124.0402
tulinye [← tulu-] 1st-sg ✧ PE16/125.0305
[tul]illo [← tulu-] 2nd-dual ✧ PE16/124.1704
[tulill]ur [← tulu-] 2nd-dual ✧ PE16/124.3905
tulillo [← tulu-] 2nd-dual ✧ PE16/125.1207
tulille [← tulu-] 2nd-pl ✧ PE16/124.1804
tulille [← tulu-] 2nd-pl ✧ PE16/125.2007
emil ← enin (present 1st-sg) 2nd-sg ✧ QL/035.7402
enil ← enin (present 1st-sg) 2nd-sg ✧ QL/035.7703
tuliste [← tulu-] 2nd-sg ✧ PE16/124.0403
tul [← tulu-] 2nd-sg ✧ PE16/125.0405
tulilye [← tulu-] 2nd-sg ✧ PE16/125.0406
[tul]insi(r) [← tulu-] 3rd-dual-fem ✧ PE16/124.1706
tulisse [← tulu-] 3rd-dual-fem ✧ PE16/125.1408
[tuliss]ir [← tulu-] 3rd-dual-fem ✧ PE16/125.1409
[tul]intu(r) [← tulu-] 3rd-dual-masc ✧ PE16/124.1705
tulisso [← tulu-] 3rd-dual-masc ✧ PE16/125.1308
[tuliss]ur [← tulu-] 3rd-dual-masc ✧ PE16/125.1309
[tul]inta(r) [← tulu-] 3rd-dual-neut ✧ PE16/124.1707
tulitta(r) [← tulu-] 3rd-dual-neut ✧ PE16/125.1506
tulilde [← tulu-] 3rd-pl-fem ✧ PE16/124.1806
tulilde(n) [← tulu-] 3rd-pl-fem ✧ PE16/125.2208
tulildo [← tulu-] 3rd-pl-masc ✧ PE16/124.1805
tulildo(n) [← tulu-] 3rd-pl-masc ✧ PE16/125.2108
tulilta [← tulu-] 3rd-pl-neut ✧ PE16/124.1807
tulilta(n) [← tulu-] 3rd-pl-neut ✧ PE16/125.2307
emir ← enin (present 1st-sg) 3rd-sg ✧ QL/035.7403
enir ← enin (present 1st-sg) 3rd-sg ✧ QL/035.7704
ilkin- “it seems” [← ilk-] 3rd-sg ✧ QL/042.1601
limin “he binds” [← lim-] 3rd-sg ✧ QL/054.1501
hilkin “it freezes” [← hilk-] 3rd-sg ✧ LT1A/Helkar.012
tulia [← tulu-] 3rd-sg ✧ PE16/124.3109
tulie [← tulu-] 3rd-sg ✧ PE16/124.3110
usin “he escapes” [← usu-] 3rd-sg ✧ LT1A/Dor Faidwen.115
avin “he departs” [← #ava-] 3rd-sg ✧ QL/033.5801
Kaire “lay” [← kaya-] 3rd-sg-fem ✧ MC/221.0701
kaire “lay” [← kaya-] 3rd-sg-fem ✧ PE16/062.2701
käire [← kaya-] 3rd-sg-fem ✧ PE16/072.3101
kaire [← kaya-] 3rd-sg-fem ✧ PE16/074.3101
kaire [← kaya-] 3rd-sg-fem ✧ PE16/075.2601
kair [← kaya-] 3rd-sg-fem ✧ PE16/075.2608
kaire [← kaya-] 3rd-sg-fem ✧ PE16/077.2002
fundunár [← fundu(na)-] 3rd-sg-fem ✧ PE16/060.2702
fundunáre [← fundu(na)-] 3rd-sg-fem ✧ PE16/061.1903
tulisse [← tulu-] 3rd-sg-fem ✧ PE16/124.0405
tulinde [← tulu-] 3rd-sg-fem ✧ PE16/125.0607
[tul]īre [← tulu-] 3rd-sg-fem ✧ PE16/125.0608
alildon [← #ala-] 3rd-sg-masc ✧ PE16/080.2101
kantalár [← kantala-] 3rd-sg-masc ✧ PE16/060.2902
kantalára [← kantala-] 3rd-sg-masc ✧ PE16/061.2804
númetar “went down in the West” [← númeta-] 3rd-sg-masc ✧ MC/221.0202
númetar “went down” [← númeta-] 3rd-sg-masc ✧ PE16/062.2202
númetáro [← númeta-] 3rd-sg-masc ✧ PE16/064.2705
nuumetaar [← númeta-] 3rd-sg-masc ✧ PE16/072.2602
númetar [← númeta-] 3rd-sg-masc ✧ PE16/074.2502
nuumetaar [← númeta-] 3rd-sg-masc ✧ PE16/077.1502
tulindo [← tulu-] 3rd-sg-masc ✧ PE16/124.0404
tulindo [← tulu-] 3rd-sg-masc ✧ PE16/125.0507
[tul]īro [← tulu-] 3rd-sg-masc ✧ PE16/125.0508
tulīta [← tulu-] 3rd-sg-neut ✧ PE16/124.0406
tulat [← tulu-] 3rd-sg-neut ✧ PE16/125.0707
tulīta [← tulu-] 3rd-sg-neut ✧ PE16/125.0708
in(d-) ← e (present) active-participle ✧ PE14/057.1701
inda ← e (present) active-participle ✧ PE14/057.1703
matsin ← mat- active-participle ✧ PE14/057.0804
tulinwa [← tulu-] active-participle ✧ PE14/028.2102
tulīlya/tulíla [← tulu-] active-participle ✧ PE14/028.4507
tulvála/tulvalya [← tulu-] active-participle ✧ PE14/028.4511
tulimba [← tulu-] active-participle ✧ PE14/028.4612
tulin ← tul- active-participle ✧ PE14/057.0802
tulit [← tulu-] dual ✧ PE14/028.1102
tuli(n)t [← tulu-] dual ✧ PE14/028.3210
tulir [← tulu-] dual ✧ PE16/124.1708
tulisset [← tulu-] dual fem ✧ PE14/028.1302
tulindon [← tulu-] dual masc ✧ PE14/028.1202
tulista [← tulu-] dual neut ✧ PE14/028.1402
tulint(a) [← tulu-] dual neut ✧ PE14/028.3314
tulyat [← tulu-] dual neut ✧ PE14/028.3403
tulir [← tulu-] fem ✧ PE14/028.0902
tulisse [← tulu-] fem ✧ PE14/028.0903
ista ← e (present) gerund ✧ PE14/057.1601
matsista ← mat- gerund ✧ PE14/057.0703
tulinto [← tulu-] gerund ✧ PE14/028.2002
tulinto [← tulu-] gerund ✧ PE14/028.4407
tulista ← tul- gerund ✧ PE14/057.0702
ir ← e (present) impersonal ✧ PE14/057.1301
matsir “is eaten” [← mata-] impersonal ✧ PE14/056.2208
matsir ← mat- impersonal ✧ PE14/057.0403
matsir “one eats; is eaten” [← mata-] impersonal ✧ PE14/085.2206-2
tulir “one goes, somebody goes” [← tulu-] impersonal ✧ PE14/056.1816
tulir ← tul- impersonal ✧ PE14/057.0402
[← tuvu-] impersonal ✧ PE14/058.1510
kiryinqen [← kiri-] infinitive ✧ PE16/056.0305
kiryinqe [← kiri-] infinitive ✧ PE16/056.2604
tulint [← tulu-] infinitive ✧ PE14/028.1902
tulinqe [← tulu-] infinitive ✧ PE14/028.1903
tulista [← tulu-] infinitive ✧ PE14/028.3905
tulint [← tulu-] infinitive ✧ PE16/128.0203
tulin(do) [← tulu-] masc ✧ PE14/028.0802
tule [← tulu-] neut ✧ PE14/028.1002
tulitā [← tulu-] neut ✧ PE14/028.1003
tulya [← tulu-] neut ✧ PE14/028.3004
tulilwe [← tulu-] passive ✧ PE14/030.0302
tulilqe [← tulu-] passive ✧ PE14/030.0303
tulildo [← tulu-] passive ✧ PE14/030.2911-1
tulilqet [← tulu-] passive dual ✧ PE14/030.0702
tulilwet [← tulu-] passive dual ✧ PE14/030.0703
tulildon [← tulu-] passive dual ✧ PE14/030.3004-1
tulillet [← tulu-] passive dual fem ✧ PE14/030.0902
tulilmut [← tulu-] passive dual masc ✧ PE14/030.0802
tuliltan [← tulu-] passive dual neut ✧ PE14/030.1002
tulille [← tulu-] passive fem ✧ PE14/030.0502
tulilse [← tulu-] passive fem ✧ PE14/030.0503
tulildo [← tulu-] passive gerund ✧ PE14/030.1902
tulil(de) [← tulu-] passive infinitive ✧ PE14/030.1802
tulīma/tulilma [← tulu-] passive infinitive ✧ PE14/030.3608
tulilmo [← tulu-] passive masc ✧ PE14/030.0402
tulilta [← tulu-] passive neut ✧ PE14/030.0602
tulilwi(r) [← tulu-] passive plural ✧ PE14/030.1102
tulilqi(r) [← tulu-] passive plural ✧ PE14/030.1103
tulildu [← tulu-] passive plural ✧ PE14/030.3308-1
tulillir [← tulu-] passive plural fem ✧ PE14/030.1302
tulilmur [← tulu-] passive plural masc ✧ PE14/030.1202
tuliltai [← tulu-] passive plural neut ✧ PE14/030.1402
tuliltar [← tulu-] passive plural neut ✧ PE14/030.3507
tūlila [← tulu-] passive-participle ✧ PE14/030.1502
tūlilya(nt) [← tulu-] passive-participle ✧ PE14/030.1503
il ← e (present) plural ✧ PE14/057.1201
matsil ← mat- plural ✧ PE14/057.0303
matsi [← mata-] plural ✧ PE14/070.2107
tulya [← tulu-] plural ✧ PE14/028.1502
tulir [← tulu-] plural ✧ PE14/028.1503
tulil ← tul- plural ✧ PE14/057.0302
tulil [← tulu-] plural ✧ PE14/059.1602
tulil “come” [← tulu-] plural ✧ PE14/059.2005
tulil [← tulu-] plural ✧ PE16/124.1808
tulissir [← tulu-] plural fem ✧ PE14/028.1702
tulindoi [← tulu-] plural masc ✧ PE14/028.1602
tulyar [← tulu-] plural neut ✧ PE14/028.1802
tulinta [← tulu-] plural neut ✧ PE14/028.1803
ikto ← e (present) reflexive ✧ PE14/057.1401
matsikto ← mat- reflexive ✧ PE14/057.0503
tulista [← tulu-] reflexive ✧ PE14/029.0302
[tul]is [← tulu-] reflexive ✧ PE14/029.0402
tulikto [← tulu-] reflexive ✧ PE14/029.2908
tulisto [← tulu-] reflexive ✧ PE14/029.3003
tulikto(r) ← tul- reflexive ✧ PE14/057.0502
tulistan [← tulu-] reflexive dual ✧ PE14/029.0802
tuliston [← tulu-] reflexive dual ✧ PE14/029.3413-1
tuliksin [← tulu-] reflexive dual fem ✧ PE14/029.1002
tulikson [← tulu-] reflexive dual masc ✧ PE14/029.0902
tuliktan [← tulu-] reflexive dual neut ✧ PE14/029.1102
tulikse [← tulu-] reflexive fem ✧ PE14/029.0602
tulitsa [← tulu-] reflexive gerund ✧ PE14/029.1602
[tul]iksa(nt) [← tulu-] reflexive gerund ✧ PE14/029.1702
tulis(te) [← tulu-] reflexive infinitive ✧ PE14/029.2002
tulinko [← tulu-] reflexive masc ✧ PE14/029.0502
túliesto [← tulu-] reflexive masc ✧ PE14/029.3311
tulikta [← tulu-] reflexive neut ✧ PE14/029.0702
ilko ← e (present) reflexive plural ✧ PE14/057.1505
matsilto ← mat- reflexive plural ✧ PE14/057.0602
tulistu [← tulu-] reflexive plural ✧ PE14/029.1202
tulistoi [← tulu-] reflexive plural ✧ PE14/029.1203
tulilto(r) ← tul- reflexive plural ✧ PE14/057.0601
tuliksi [← tulu-] reflexive plural fem ✧ PE14/029.1402
tuliksoi [← tulu-] reflexive plural masc ✧ PE14/029.1302
tuliktai [← tulu-] reflexive plural neut ✧ PE14/029.1502
tulistima [← tulu-] reflexive-participle ✧ PE14/029.1802
tuliksima [← tulu-] reflexive-participle ✧ PE14/029.1803
tuliska [← tulu-] reflexive-participle ✧ PE14/029.1902

References ✧ PE14/34, 56

Element In