ᴹQ. verb inflections grammar.

ᴹQ. verb inflections grammar.

Examples (dual)
karit [← kar-] aorist ✧ PE22/99
karit [← kar-] aorist ✧ PE22/109
ëat ← ëa aorist ✧ PE22/122
nemit [← nem-] aorist ✧ PE22/99

Examples (plural)
lár [← lá-] ✧ PE22/126
lantar [← lanta-] ✧ PE21/58
lantar “fall” [← lanta-] ✧ PE21/63
nwalyar [← nwalya-] ✧ PE22/19
alar “grow” [← ala-] aorist ✧ PE22/116
ampanótar [← ampanóta-] aorist ✧ PE22/118
karir [← kar-] aorist ✧ PE22/99
karir [← kar-] aorist ✧ PE22/109
koitar “live” [← koita-] aorist ✧ PE22/125
ëar ← ëa aorist ✧ PE22/122
yér [← ye-] aorist ✧ PE22/123
lar “not” [← lá-] aorist ✧ PE22/127
lirur ← liru aorist ✧ PE22/116
menir “wish” [← men-] aorist ✧ PE22/118
mittar [← mitta-] aorist ✧ PE22/106
nemir [← nem-] aorist ✧ PE22/99
niñqityor ← niñqityo (infinitive) aorist ✧ PE22/117
olar “grow” [← ola-] aorist ✧ PE22/116
ólar “grow” [← ola-] aorist ✧ PE22/124
ortar [← orta-¹] aorist ✧ PE22/117
silir “shine” ← silë (aorist) aorist ✧ RS/324
telir “mean” [← tel-] aorist ✧ PE22/118
atintilar [← #tintila-] aorist ✧ VT28/11
atintillinar [← #tintila-] aorist ✧ VT28/11
tintilar [← #tintila-] aorist ✧ VT28/11
tulir [← tul-] aorist ✧ PE22/106
lalti “not ... them” [← lá-] aorist with-pl-object ✧ PE22/127
lalthi “not ... them” [← lá-] aorist with-pl-object ✧ PE22/127
menilti [← men-] aorist with-pl-object ✧ PE22/118
merilti [← mer-] aorist with-pl-object ✧ PE22/118
ndakilti “hate them” [← nak-¹] aorist with-pl-object ✧ PE22/112
nakilti [← nak-¹] aorist with-pl-object ✧ PE22/112
menilte “wish him” [← men-] aorist with-sg-object ✧ PE22/118
merilte “wish him” [← mer-] aorist with-sg-object ✧ PE22/118
karuvar [← kar-] future ✧ PE22/109
vár “shall be” [← ea-] future ✧ PE22/124
laituvar [← laita-] future ✧ SD/47
menuvar “will wish” [← men-] future ✧ PE22/118
meruvar “will wish” [← mer-] future ✧ PE22/118
tuluvar [← tul-] future ✧ PE22/106
lárá [← lá-] imperative ✧ PE22/106
tulirá [← tul-] imperative ✧ PE22/105
taltalyar “are [slipping down]” [← talta-] imperfect-participle ✧ PE22/115
karilthi “to make them (other things)” [← kar-] infinitive with-remote-pl-object ✧ PE22/118
karilte “to make it” [← kar-] infinitive with-sg-object ✧ PE22/118
karner [← kar-] past ✧ PE22/109
kenner “saw” [← #ken-] past ✧ PE22/124
ener [← ye-] past ✧ PE22/123
nér [← ye-] past ✧ PE22/123
láner “were not” [← lá-] past ✧ PE22/119
lantaner “fell” [← lanta-] past ✧ SD/246
lantaner “they-fell” [← lanta-] past ✧ SD/310
lantaner “they fell” [← lanta-] past ✧ VT24/7
mender “wished” [← men-] past ✧ PE22/118
merner “wished” [← mer-] past ✧ PE22/118
tatallaner “marveled” [← tatalla-] past ✧ PE22/108
lávanelti “were not going to” [← lá-] past-future with-pl-object ✧ PE22/127
lávate “will not .. it” [← lá-] past-future with-pl-object ✧ PE22/127
allávalti [← lá-] past-future with-pl-object ✧ PE22/127
lánevalti [← lá-] past-future with-pl-object ✧ PE22/127
káraner [← kar-] past-imperfect ✧ PE22/109
oianer “lived” [← oi-] past-imperfect ✧ PE22/125
ăkárier [← kar-] perfect ✧ PE22/109
kárier “they made” [← kar-] perfect augmentless ✧ LR/72
lantier “they-fell” [← lanta-] perfect augmentless ✧ SD/310
amantier [← mat-] perfect strong-perfect ✧ PE22/104
ullier “poured” [← ulya-] perfect strong-perfect ✧ LR/47
ullier “should flow” [← ulya-] perfect strong-perfect ✧ SD/247
ullier “they-should-flow” [← ulya-] perfect strong-perfect ✧ SD/310
ullier “should pour” [← ulya-] perfect strong-perfect ✧ VT24/7
amantielti [← mat-] perfect with-pl-object strong-perfect ✧ PE22/104
antar “they gave” [← anta-] present ✧ LR/72
kárar [← kar-] present ✧ PE22/109
kára “are ... making” [← kar-] present ✧ PE22/127
oiar “do live” [← oi-] present ✧ PE22/125
ólar “is ... growing” [← ola-] present ✧ PE22/116
káralti “are ... making them” [← kar-] present with-pl-object ✧ PE22/127

Element In


ᴱQ. verb inflections grammar.

Examples (dual)
muyanyet [← anta-] 1st-dual-exclusive past pronoun-prefix ✧ PE14/86
muanyet [← anta-] 1st-dual-exclusive past pronoun-prefix ✧ PE14/86
muyantas [← anta-] 1st-dual-exclusive pronoun-prefix ✧ PE14/86
muäntas [← anta-] 1st-dual-exclusive pronoun-prefix ✧ PE14/86
muyeltal [← elte-] 1st-dual-exclusive pronoun-prefix ✧ PE14/86
karpat [← karp-] aorist ✧ PE14/34
tulyat [← tulu-] aorist ✧ PE14/28
tultan [← tulu-] aorist ✧ PE14/28
tulyat [← tulu-] aorist ✧ PE14/34
tulur [← tulu-] aorist ✧ PE16/124
tulu(r) [← tulu-] aorist ✧ PE16/125
karpit [← karp-] aorist fem ✧ PE14/34
tulsit [← tulu-] aorist fem ✧ PE14/28
tulsin [← tulu-] aorist fem ✧ PE14/28
tullet [← tulu-] aorist fem ✧ PE14/28
tullin [← tulu-] aorist fem ✧ PE14/28
tulsit [← tulu-] aorist fem ✧ PE14/34
[tulsi]n [← tulu-] aorist fem ✧ PE14/34
tullit [← tulu-] aorist fem ✧ PE14/34
karput [← karp-] aorist masc ✧ PE14/34
karpon [← karp-] aorist masc ✧ PE14/34
tulmut [← tulu-] aorist masc ✧ PE14/28
tulmut [← tulu-] aorist masc ✧ PE14/34
karpan [← karp-] aorist neut ✧ PE14/34
tultan [← tulu-] aorist neut ✧ PE14/28
tultan [← tulu-] aorist neut ✧ PE14/34
tulvat [← tulu-] future ✧ PE14/28
tulva(n)t [← tulu-] future ✧ PE14/28
tuluvar [← tulu-] future ✧ PE16/126
tulvasset [← tulu-] future fem ✧ PE14/28
tulvandon [← tulu-] future masc ✧ PE14/28
tulvasta [← tulu-] future neut ✧ PE14/28
tulvant(a) [← tulu-] future neut ✧ PE14/28
tulvat [← tulu-] future neut ✧ PE14/28
tūlient(a) [← tulu-] future neut ✧ PE14/28
tūliet [← tulu-] future neut ✧ PE14/28
tulvalwet [← tulu-] future passive ✧ PE14/30
tulvaldon [← tulu-] future passive ✧ PE14/30
tulvallet [← tulu-] future passive fem ✧ PE14/30
tulvalmut [← tulu-] future passive masc ✧ PE14/30
tulvaltan [← tulu-] future passive neut ✧ PE14/30
tulvaltat [← tulu-] future passive neut ✧ PE14/30
tulvastan [← tulu-] future reflexive ✧ PE14/29
tuliston [← tulu-] future reflexive ✧ PE14/29
tulvaksin [← tulu-] future reflexive fem ✧ PE14/29
tulvakson [← tulu-] future reflexive masc ✧ PE14/29
tulvaktan [← tulu-] future reflexive neut ✧ PE14/29
tūliet [← tulu-] past ✧ PE14/28
tūlie(n)t [← tulu-] past ✧ PE14/28
tulier [← tulu-] past ✧ PE16/124
túlier [← tulu-] past ✧ PE16/126
tūliesset [← tulu-] past fem ✧ PE14/28
tūliendon [← tulu-] past masc ✧ PE14/28
tūliesta [← tulu-] past neut ✧ PE14/28
túlielqet [← tulu-] past passive ✧ PE14/30
túlielwet [← tulu-] past passive ✧ PE14/30
túlieldon [← tulu-] past passive ✧ PE14/30
túliellet [← tulu-] past passive fem ✧ PE14/30
túlielmut [← tulu-] past passive masc ✧ PE14/30
túlieltan [← tulu-] past passive neut ✧ PE14/30
túlieltat [← tulu-] past passive neut ✧ PE14/30
túliestan [← tulu-] past reflexive ✧ PE14/29
tuliston [← tulu-] past reflexive ✧ PE14/29
túlieksin [← tulu-] past reflexive fem ✧ PE14/29
túliekson [← tulu-] past reflexive masc ✧ PE14/29
túliektan [← tulu-] past reflexive neut ✧ PE14/29
túliar [← tulu-] past-subjunctive ✧ PE16/126
tulit [← tulu-] present ✧ PE14/28
tuli(n)t [← tulu-] present ✧ PE14/28
tulir [← tulu-] present ✧ PE16/124
tulisset [← tulu-] present fem ✧ PE14/28
tulindon [← tulu-] present masc ✧ PE14/28
tulista [← tulu-] present neut ✧ PE14/28
tulint(a) [← tulu-] present neut ✧ PE14/28
tulyat [← tulu-] present neut ✧ PE14/28
tulilqet [← tulu-] present passive ✧ PE14/30
tulilwet [← tulu-] present passive ✧ PE14/30
tulildon [← tulu-] present passive ✧ PE14/30
tulillet [← tulu-] present passive fem ✧ PE14/30
tulilmut [← tulu-] present passive masc ✧ PE14/30
tuliltan [← tulu-] present passive neut ✧ PE14/30
tulistan [← tulu-] present reflexive ✧ PE14/29
tuliston [← tulu-] present reflexive ✧ PE14/29
tuliksin [← tulu-] present reflexive fem ✧ PE14/29
tulikson [← tulu-] present reflexive masc ✧ PE14/29
tuliktan [← tulu-] present reflexive neut ✧ PE14/29
tulyar [← tulu-] present-subjective ✧ PE16/125
tular [← tulu-] subjective ✧ PE16/125

Examples (plural)
nar “*are” [← ná-] ✧ PE15/32
tulil “come” [← tulu-] ✧ PE14/56
ur “*are not” [← um-] ✧ PE15/32
meäntal [← anta-] 1st-pl-exclusive pronoun-prefix ✧ PE14/86
mieltal “we drive” [← elte-] 1st-pl-exclusive pronoun-prefix ✧ PE14/86
miental “we drive” [← elte-] 1st-pl-exclusive pronoun-prefix ✧ PE14/86
maistal [← ista-] 1st-pl-exclusive pronoun-prefix ✧ PE14/86
meumil [← um-] 1st-pl-exclusive pronoun-prefix ✧ PE14/86
qeäntal [← anta-] 1st-pl-inclusive pronoun-prefix ✧ PE14/86
qieltal [← elte-] 1st-pl-inclusive pronoun-prefix ✧ PE14/86
leäntal [← anta-] 2nd-pl pronoun-prefix ✧ PE14/86
lieltal [← elte-] 2nd-pl pronoun-prefix ✧ PE14/86
(l)yūmil [← um-] 2nd-pl pronoun-prefix ✧ PE14/86
siäntal [← anta-] 3rd-pl-fem pronoun-prefix ✧ PE14/86
sieltal [← elte-] 3rd-pl-fem pronoun-prefix ✧ PE14/86
sistal [← ista-] 3rd-pl-fem pronoun-prefix ✧ PE14/86
s’istal [← ista-] 3rd-pl-fem pronoun-prefix ✧ PE14/86
tyūmil [← um-] 3rd-pl-fem pronoun-prefix ✧ PE14/86
tuäntal [← anta-] 3rd-pl-masc pronoun-prefix ✧ PE14/86
tueltal [← elte-] 3rd-pl-masc pronoun-prefix ✧ PE14/86
túistal [← ista-] 3rd-pl-masc pronoun-prefix ✧ PE14/86
tuḯstal “they know” [← ista-] 3rd-pl-masc pronoun-prefix ✧ PE14/86
tūmil “they ... not” [← um-] 3rd-pl-masc pronoun-prefix ✧ PE14/86
teäntal [← anta-] 3rd-pl-neut pronoun-prefix ✧ PE14/86
teëltal [← elte-] 3rd-pl-neut pronoun-prefix ✧ PE14/86
teltal [← elte-] 3rd-pl-neut pronoun-prefix ✧ PE14/86
tieltal [← elte-] 3rd-pl-neut pronoun-prefix ✧ PE14/86
taumil [← um-] 3rd-pl-neut pronoun-prefix ✧ PE14/86
karpar [← karp-] aorist ✧ PE14/34
tulyar [← tulu-] aorist ✧ PE14/28
tultu [← tulu-] aorist ✧ PE14/28
tulu [← tulu-] aorist ✧ PE14/28
tulyar [← tulu-] aorist ✧ PE14/34
tulil [← tulu-] aorist ✧ PE16/124
tulint [← tulu-] aorist ✧ PE16/125
karpir [← karp-] aorist fem ✧ PE14/34
tullir [← tulu-] aorist fem ✧ PE14/28
tullir [← tulu-] aorist fem ✧ PE14/34
karpoi [← karp-] aorist masc ✧ PE14/34
tulmoi [← tulu-] aorist masc ✧ PE14/28
tulmoi [← tulu-] aorist masc ✧ PE14/34
karpai [← karp-] aorist neut ✧ PE14/34
tultai [← tulu-] aorist neut ✧ PE14/28
tultar [← tulu-] aorist neut ✧ PE14/28
tultai [← tulu-] aorist neut ✧ PE14/34
val ← e (present) future ✧ PE14/57
tulvar [← tulu-] future ✧ PE14/28
tulvau [← tulu-] future ✧ PE14/28
tuluval ← tul- future ✧ PE14/57
tuluval “will come” [← tulu-] future ✧ PE14/59
tuluvant [← tulu-] future ✧ PE16/126
tulvassir [← tulu-] future fem ✧ PE14/28
tulvandoi [← tulu-] future masc ✧ PE14/28
tulvanta [← tulu-] future neut ✧ PE14/28
tulvar [← tulu-] future neut ✧ PE14/28
tulvalwi(r) [← tulu-] future passive ✧ PE14/30
tulvaldu [← tulu-] future passive ✧ PE14/30
tulvallir [← tulu-] future passive fem ✧ PE14/30
tulvalmur [← tulu-] future passive masc ✧ PE14/30
tulvaltai [← tulu-] future passive neut ✧ PE14/30
tulvaltar [← tulu-] future passive neut ✧ PE14/30
tulvastu [← tulu-] future reflexive ✧ PE14/29
tulvastoi [← tulu-] future reflexive ✧ PE14/29
tulvaksi [← tulu-] future reflexive fem ✧ PE14/29
tulvaksoi [← tulu-] future reflexive masc ✧ PE14/29
tulvaktai [← tulu-] future reflexive neut ✧ PE14/29
iel ← e (present) past ✧ PE14/57
eller “came” [← #ele-] past ✧ MC/215
īsier “*was known” [← ista-] past ✧ PE15/32
mansiel ← mat- past ✧ PE14/57
méliel “loved” [← mel-] past ✧ PE14/57
qentier “*was said” [← qet-] past ✧ PE15/32
tūlier [← tulu-] past ✧ PE14/28
tūlieu [← tulu-] past ✧ PE14/28
túliel ← tul- past ✧ PE14/57
túliel [← tulu-] past ✧ PE14/59
[tuli]el [← tulu-] past ✧ PE16/124
túlient [← tulu-] past ✧ PE16/126
túliessir [← tulu-] past fem ✧ PE14/28
túliendio [← tulu-] past masc ✧ PE14/28
túlienta [← tulu-] past neut ✧ PE14/28
túlier [← tulu-] past neut ✧ PE14/28
túlielqi(r) [← tulu-] past passive ✧ PE14/30
túlielwi [← tulu-] past passive ✧ PE14/30
túlieldu [← tulu-] past passive ✧ PE14/30
túliellir [← tulu-] past passive fem ✧ PE14/30
túlielmur [← tulu-] past passive masc ✧ PE14/30
túlieltai [← tulu-] past passive neut ✧ PE14/30
túlieltar [← tulu-] past passive neut ✧ PE14/30
ielko ← e (present) past reflexive ✧ PE14/57
mélielko “loved themselves” [← mel-] past reflexive ✧ PE14/57
túliestu [← tulu-] past reflexive ✧ PE14/29
túliestoi [← tulu-] past reflexive ✧ PE14/29
túlieksi [← tulu-] past reflexive fem ✧ PE14/29
túlieksoi [← tulu-] past reflexive masc ✧ PE14/29
túliektai [← tulu-] past reflexive neut ✧ PE14/29
túliant [← tulu-] past-subjunctive ✧ PE16/126
tulier “have come” [← tulu-] perfect ✧ LT1/114
il ← e (present) present ✧ PE14/57
matsil ← mat- present ✧ PE14/57
matsi [← mata-] present ✧ PE14/70
tulya [← tulu-] present ✧ PE14/28
tulir [← tulu-] present ✧ PE14/28
tulil ← tul- present ✧ PE14/57
tulil [← tulu-] present ✧ PE14/59
tulil “come” [← tulu-] present ✧ PE14/59
tulil [← tulu-] present ✧ PE16/124
tulissir [← tulu-] present fem ✧ PE14/28
tulindoi [← tulu-] present masc ✧ PE14/28
tulyar [← tulu-] present neut ✧ PE14/28
tulinta [← tulu-] present neut ✧ PE14/28
tulilwi(r) [← tulu-] present passive ✧ PE14/30
tulilqi(r) [← tulu-] present passive ✧ PE14/30
tulildu [← tulu-] present passive ✧ PE14/30
tulillir [← tulu-] present passive fem ✧ PE14/30
tulilmur [← tulu-] present passive masc ✧ PE14/30
tuliltai [← tulu-] present passive neut ✧ PE14/30
tuliltar [← tulu-] present passive neut ✧ PE14/30
ilko ← e (present) present reflexive ✧ PE14/57
matsilto ← mat- present reflexive ✧ PE14/57
tulistu [← tulu-] present reflexive ✧ PE14/29
tulistoi [← tulu-] present reflexive ✧ PE14/29
tulilto(r) ← tul- present reflexive ✧ PE14/57
tuliksi [← tulu-] present reflexive fem ✧ PE14/29
tuliksoi [← tulu-] present reflexive masc ✧ PE14/29
tuliktai [← tulu-] present reflexive neut ✧ PE14/29
tulindel [← tulu-] present-imperfect ✧ PE14/57
tulyant [← tulu-] present-subjective ✧ PE16/125
tulant [← tulu-] subjective ✧ PE16/125

Reference ✧ PE14/56

Element In