ᴹQ. instrumental grammar.

ᴹQ. instrumental grammar.
Examples (instrumental)
[ahtu]matwen [← ahtumat] ✧ PE21/37
[ahtu]mátanen [← ahtumat] ✧ PE21/37
[ahtu]mattanen [← ahtumat] ✧ PE21/37
[Ala]karwanen [← Alakaru] ✧ PE21/41
Alaryanen [← Alari] ✧ PE21/41
amanwen [← aman] ✧ PE21/34
[am]unwen [← aman] ✧ PE21/34
ambornen [← ambor] ✧ PE21/33
andulmen [← andul] ✧ PE21/34
aruqen [← arat] ✧ PE21/35
aranken [← arat] ✧ PE21/35
arakanen [← arat] ✧ PE21/35
[Astul]ahtanen [← Astulat] ✧ PE21/37
†[kali]onwen [← Kalion] ✧ PE21/36
kaliondanen [← Kalion] ✧ PE21/37
[kalm]unen [← kalma] ✧ PE21/52
karmen [← kas¹] ✧ PE21/22
kiryanen [← kirya] ✧ PE21/4
kiryanen [← kirya] ✧ PE21/46
kiryanen [← kirya] ✧ PE21/53
[Koivi]ĕnenwen [← Kuiviénen] ✧ PE21/36
[Koivi]enénanen [← Kuiviénen] ✧ PE21/36
[Earend]ilmen [← Earendel] ✧ PE21/34
essenen “by name” [← esse¹] ✧ PE22/124
[falmar]inwen [← Falmarin] ✧ PE21/36
[falmar]ínanen [← Falmarin] ✧ PE21/36
[falmar]ínanen [← Falmarin] ✧ PE21/36
fassanen [← fas] ✧ PE21/26
fileqen [← filet] ✧ PE21/35
filinken [← filet] ✧ PE21/35
[fil]ekanen [← filet] ✧ PE21/35
filíngwen [← filit] ✧ PE21/52
filíkunen [← filit] ✧ PE21/52
Finwénen [← Finwe] ✧ PE21/41
hahtanen [← hat] ✧ PE21/27
helemnen [← helen] ✧ PE21/34
hónen [← ] ✧ PE21/38
humnen [← hón] ✧ PE21/23
homnen [← hón] ✧ PE21/23
homanen [← hón] ✧ PE21/23
homben [← hón] ✧ PE21/52
homunen [← hón] ✧ PE21/52
hunwen [← hún] ✧ PE21/24
hunwen [← hún] ✧ PE21/25
ildumānen [← ilduma] ✧ PE21/4
ildumánen [← ilduma] ✧ PE21/42
ildumánen [← ilduma] ✧ PE21/46
[kaima]sambanen [← kaimasan] ✧ PE21/37
[kel]utwen [← kelut] ✧ PE21/35
[kel]utwen [← kelut] ✧ PE21/35
[kel]utanen [← kelut] ✧ PE21/35
untamónen [← untamo] ✧ PE21/5
untamónen [← untamo] ✧ PE21/48
lamnamen [← laman] ✧ PE21/28
lamnen [← laman] ✧ PE21/28
lamunwen [← laman] ✧ PE21/28
lamunden [← laman] ✧ PE21/28
lamunen [← laman] ✧ PE21/28
lassenen [← lasse] ✧ PE21/6
lassenen [← lasse] ✧ PE21/47
lassenen [← lasse] ✧ PE21/53
lepsanen [← let] ✧ PE21/26
lestanen “in measure” [← #lesta] Ilqainen antar annar lestanen Ilúvatáren ✧ LR/72
lestanen “in measure” [← #lesta] Ilyain antalto annar lestanen Ilúvatáren ✧ LR/72
[Lung]umainen [← Lunguma] ✧ PE21/41
[Lungu]mánen [← Lunguma] ✧ PE21/41
[Lungu]mangwen [← Lunguma] ✧ PE21/41
mainen [← má¹] ✧ PE21/40
mangwen [← má¹] ✧ PE21/40
mánen [← má¹] ✧ PE21/40
mānen [← †má²] ✧ PE21/38
malanen [← mál] ✧ PE21/24
malmen [← mál] ✧ PE21/24
mallenen [← malle] ✧ PE21/44
malunen [← malo²] ✧ PE21/12
oiunen [← malo²] ✧ PE21/12
mardanen [← mar] ✧ PE21/27
mintyenen [← mintye] ✧ PE21/44
polinen [← pore] ✧ PE21/13
polinen [← pore] ✧ PE21/13
nairenen “with sorrow” [← naire] ére nairea, ére lunga nairenen ✧ PE22/124
kantalénen [← kantele] ✧ PE21/44
nĕnwen [← nén] ✧ PE21/23
nēnamen [← nén] ✧ PE21/23
ningwen [← nengwe] ✧ PE21/25
ninganen [← nengwe] ✧ PE21/25
ningwen [← nengwe] ✧ PE21/26
ninganen [← nengwe] ✧ PE21/26
nermen [← nér] ✧ PE21/20
neranen [← nér] ✧ PE21/21
nermen [← nér] ✧ PE21/52
nerunen [← nér] ✧ PE21/52
nildanen [← nil] ✧ PE21/26
ninqerínen [← ninqeri] ✧ PE21/15
Núnen [← ] ✧ PE21/38
olarnen [← olar] ✧ PE21/33
[olar]men [← olar] ✧ PE21/33
ondonen [← ondo] ✧ PE21/5
Oroménen [← Orome] ✧ PE21/41
orumnen [← oron] ✧ PE21/34
pēnen [← ] ✧ PE21/38
[pel]taksanen [← peltas] ✧ PE21/37
pilindanen [← pilin] ✧ PE21/36
pilinwen [← pilin] ✧ PE21/36
[pil]indunen [← pilin] ✧ PE21/52
[pil]inwen [← pilin] ✧ PE21/52
[qel]etwen [← qelet] ✧ PE21/35
[qel]inten [← qelet] ✧ PE21/35
[qel]etanen [← qelet] ✧ PE21/35
qilernen [← qilir] ✧ PE21/34
qendanen [← Qen] ✧ PE21/25
qenwen [← Qen] ✧ PE21/25
pilenwen [← pilen] ✧ PE21/34
rínen [← ] ✧ PE21/38
sanganen [← sanga] ✧ PE21/42
sangalínen [← sanga] ✧ PE21/43
sorunwen [← soron] ✧ PE21/34
sūtwen [← sút] ✧ PE21/24
sunwen [← sút] ✧ PE21/24
talmen [← tál] ✧ PE21/21
talden [← tál] ✧ PE21/21
talanen [← tál] ✧ PE21/22
talmen [← tál] ✧ PE21/61
talatwen [← talat] ✧ PE21/35
talanten [← talat] ✧ PE21/35
[tal]atanen [← talat] ✧ PE21/35
[Tamp]iónen [← Tampio] ✧ PE21/41
[Tamp]ioinen [← Tampio] ✧ PE21/41
tárínen [← tári] ✧ PE21/14
pelkonen [← telko] ✧ PE21/48
telkonen [← telko] ✧ PE21/53
teluménen [← telume] ✧ PE21/7
telumettanen [← telumet] ✧ PE21/37
[telum]etwen [← telumet] ✧ PE21/37
telumehtanen [← telumet] ✧ PE21/37
tetanen [← tet(ta)] ✧ PE21/24
ténen [← tie] ✧ PE21/40
timpanámen [← timpana] ✧ PE21/43
Tinúvielmen [← Tinúviel] ✧ PE21/35
[Tinúvi]élanen [← Tinúviel] ✧ PE21/35
tónen [← ] ✧ PE21/40
tundonen [← tundo] ✧ PE21/11
tyaliénen [← tyalie] ✧ PE21/7
tyaliénen [← tyalie] ✧ PE21/44
tyaliénen [← tyalie] ✧ PE21/47
[Vali]nóranen [← Valinor] ✧ PE21/36
veanermen [← veaner²] ✧ PE21/36
veanéranen [← veaner²] ✧ PE21/36
verúnen [← veru¹] ✧ PE21/15
yakwen [← yat²] ✧ PE21/24
yaqen [← yat²] ✧ PE21/24
yangwen [← yat²] ✧ PE21/24
yainen [← yé²] ✧ PE21/40
ahtumatúmet [← ahtumat] dual ✧ PE21/37
ahtumattumet [← ahtumat] dual ✧ PE21/37
andulúment [← andul] dual ✧ PE21/34
andulmet [← andul] dual ✧ PE21/34
[kalm]anwen [← kalma] dual ✧ PE21/52
kiryamet [← kirya] dual ✧ PE21/4
kiryanwen [← kirya] dual ✧ PE21/46
kiryaunen [← kirya] dual ✧ PE21/54
[Earend]ilmet [← Earendel] dual ✧ PE21/34
[Earend]elúment [← Earendel] dual ✧ PE21/34
falmarínumet [← Falmarin] dual ✧ PE21/36
falmarinwet [← Falmarin] dual ✧ PE21/36
hendawen [← hen] dual ✧ PE21/52
humnet [← hón] dual ✧ PE21/23
homnet [← hón] dual ✧ PE21/23
ildumámet [← ilduma] dual ✧ PE21/4
ildumámet [← ilduma] dual ✧ PE21/43
untamómet [← untamo] dual ✧ PE21/5
lamnumet [← laman] dual ✧ PE21/28
lamunwet [← laman] dual ✧ PE21/28
lassemet [← lasse] dual ✧ PE21/6
lassenwen [← lasse] dual ✧ PE21/48
lassúnen [← lasse] dual ✧ PE21/54
lepsumet [← let] dual ✧ PE21/26
[lind]emet [← linya] dual ✧ PE21/10
maumet [← má¹] dual ✧ PE21/40
mangwet [← má¹] dual ✧ PE21/40
mámet [← †má²] dual ✧ PE21/38
malumet [← mál] dual ✧ PE21/24
[mal]umet [← malo²] dual ✧ PE21/12
[pol]imet [← pore] dual ✧ PE21/13
nēnumet [← nén] dual ✧ PE21/23
ningumet [← nengwe] dual ✧ PE21/26
ningwet [← nengwe] dual ✧ PE21/26
nermet [← nér] dual ✧ PE21/20
neranwen [← nér] dual ✧ PE21/52
Númet [← ] dual ✧ PE21/38
olarmet [← olar] dual ✧ PE21/33
olarúmet [← olar] dual ✧ PE21/33
ondomet [← ondo] dual ✧ PE21/5
ondumet [← ondo] dual ✧ PE21/9
[Oro]mémet [← Orome] dual ✧ PE21/41
pémet [← ] dual ✧ PE21/38
qendumet [← Qen] dual ✧ PE21/25
qenwet [← Qen] dual ✧ PE21/25
qendesset [← Qen] dual ✧ PE21/25
pilenúment [← pilen] dual ✧ PE21/34
pilinwet [← pilen] dual ✧ PE21/34
rímet [← ] dual ✧ PE21/38
sangamet [← sanga] dual ✧ PE21/43
talmet [← tál] dual ✧ PE21/21
tárímet [← tári] dual ✧ PE21/14
tariúmet [← tári] dual ✧ PE21/14
pelkonwen [← telko] dual ✧ PE21/49
telkúnen [← telko] dual ✧ PE21/54
telumémet [← telume] dual ✧ PE21/7
telumettumet [← telumet] dual ✧ PE21/37
telumetúmet [← telumet] dual ✧ PE21/37
tetumet [← tet(ta)] dual ✧ PE21/24
[Tinúv]ielmet [← Tinúviel] dual ✧ PE21/35
[Tinúv]ielúmet [← Tinúviel] dual ✧ PE21/35
[tund]ọmet [← tundo] dual ✧ PE21/11
[tund]umet [← tundo] dual ✧ PE21/11
tyaliémet [← tyalie] dual ✧ PE21/7
verúmet [← veru¹] dual ✧ PE21/15
yaqet [← yat²] dual ✧ PE21/24
kiryalīnen ← kíryā partitive-plural ✧ PE19/60
esselínen [← esse¹] partitive-plural Kuivië, kuivië! ancalim’esselínen, Kuivië, kuivië! laurea’esselínen ✧ SD/47
kandalīnen [← #kanda] partitive-plural ✧ PE19/60
[kalm]ínen [← kalma] plural ✧ PE21/52
kiryalínen [← kirya] plural ✧ PE21/4
kiryainen [← kirya] plural ✧ PE21/4
kiryainen [← kirya] plural ✧ PE21/8
kiryainen [← kirya] plural ✧ PE21/46
[kiry]alínen [← kirya] plural ✧ PE21/46
kiryainen [← kirya] plural ✧ PE21/53
filikínen [← filet] plural ✧ PE21/35
homínen [← hón] plural ✧ PE21/23
ildumainen [← ilduma] plural ✧ PE21/4
ildumalínen [← ilduma] plural ✧ PE21/4
istínen [← istya] plural ✧ PE21/13
untamoinen [← untamo] plural ✧ PE21/5
untamlínen [← untamo] plural ✧ PE21/5
laisínen [← laite] plural ✧ PE21/7
lamnínen [← laman] plural ✧ PE21/28
lassínen [← lasse] plural ✧ PE21/6
lasselínen [← lasse] plural ✧ PE21/6
lassínen [← lasse] plural ✧ PE21/9
lasselínen [← lasse] plural ✧ PE21/9
lassínen [← lasse] plural ✧ PE21/47
lassínen [← lasse] plural ✧ PE21/53
[lest]u͡inen [← lesto] plural ✧ PE21/12
lepsínen [← let] plural ✧ PE21/26
[lind]īnen [← linya] plural ✧ PE21/10
mainen [← má¹] plural ✧ PE21/40
málínen [← †má²] plural ✧ PE21/38
mainen [← †má²] plural ✧ PE21/38
mallínen [← malle] plural ✧ PE21/45
[mal]wínen [← malo²] plural ✧ PE21/12
[pol]īnen [← pore] plural ✧ PE21/13
polínen [← pore] plural ✧ PE21/13
[mul]wínen [← mulo] plural ✧ PE21/11
nēnī́men [← nén] plural ✧ PE21/23
nénínen [← nén] plural ✧ PE21/23
ningínen [← nengwe] plural ✧ PE21/26
nerínen [← nér] plural ✧ PE21/20
nerínen [← nér] plural ✧ PE21/52
niainen [← nie] plural ✧ PE21/6
nielínen [← nie] plural ✧ PE21/6
ninqerilínen [← ninqeri] plural ✧ PE21/15
ninqeruinen [← ninqeru] plural ✧ PE21/15
ninqerulínen [← ninqeru] plural ✧ PE21/15
ondoinen [← ondo] plural ✧ PE21/5
ondolínen [← ondo] plural ✧ PE21/5
ondoinen [← ondo] plural ✧ PE21/8
qendínen [← Qen] plural ✧ PE21/25
sangainen [← sanga] plural ✧ PE21/42
sangalínen [← sanga] plural ✧ PE21/42
sangainen [← sanga] plural ✧ PE21/43
talínen [← tál] plural ✧ PE21/21
tárĭlínen [← tári] plural ✧ PE21/14
tarínen [← tári] plural ✧ PE21/14
tárilínen [← tári] plural ✧ PE21/14
pelkoinen [← telko] plural ✧ PE21/48
telkoinen [← telko] plural ✧ PE21/53
telumínen [← telume] plural ✧ PE21/9
[tund]u͡inen [← tundo] plural ✧ PE21/11
tyaliainen [← tyalie] plural ✧ PE21/7
tyaliélinen [← tyalie] plural ✧ PE21/7
tyaliainen [← tyalie] plural ✧ PE21/9
tyaliainen [← tyalie] plural ✧ PE21/47
varinyainen [← varinye] plural ✧ PE21/7
verŭlínen [← veru¹] plural ✧ PE21/15
veru͡inen [← veru¹] plural ✧ PE21/15
veruinen [← veru¹] plural ✧ PE21/15
yakínen [← yat²] plural ✧ PE21/24
yainen [← yé²] plural ✧ PE21/40

References ✧ PE21/3, 50-51, 61

Element In


ᴱQ. instrumental grammar.

Examples (instrumental)
karinen [← kas] ✧ PE16/112
kiryainen [← kirya] ✧ PE16/112
kiryainen [← kirya] ✧ PE16/113
mallínen [← malle] ✧ PE16/112
mallínen [← malle] ✧ PE16/113
nenginen [← nen²] ✧ PE16/112
nengimen [← nen²] ✧ PE16/112
nengimen [← nen²] ✧ PE16/113
nerinen [← ner] ✧ PE16/113
ondoinen [← ondo] ✧ PE16/113
pilindinen [← pilin] ✧ PE16/112
pilindinen [← pilin] ✧ PE16/113
talainen “with wings” [← tala²] ✧ MC/220
talainen [← tala²] ✧ PE16/74
telkoinen [← telko] ✧ PE16/112
tyaliainen [← tyalie] ✧ PE16/112
tyaliainen [← tyalie] ✧ PE16/113
kiryaimet [← kirya] dual ✧ PE16/114
kiryaine(n)t [← kirya] dual ✧ PE16/114
mallímet [← malle] dual ✧ PE16/114
[mall]ínent [← malle] dual ✧ PE16/114
ondoimet [← ondo] dual ✧ PE16/114
[ond]oinent [← ondo] dual ✧ PE16/114
pilindimet [← pilin] dual ✧ PE16/114
[pilind]inent [← pilin] dual ✧ PE16/114
telkoimet [← telko] dual ✧ PE16/112
telkoinent [← telko] dual ✧ PE16/112
telkoinet [← telko] dual ✧ PE16/112
tyaliaimet [← tyalie] dual ✧ PE16/114
[tyali]ainent [← tyalie] dual ✧ PE16/114
alainen “upon wings” [← #ala²] plural ✧ PE16/62
äläinen [← #ala²] plural ✧ PE16/72
álainen [← #ala²] plural ✧ PE16/76
kalmainen “in the lights” [← kalma] plural ✧ MC/216
kalmalínen “with ... lights” [← kalma] plural ✧ MC/220
kalmalínen [← kalma] plural ✧ PE16/57
kalmalínen [← kalma] plural ✧ PE16/60
kalmalínen “with (or in) ... lights” [← kalma] plural ✧ PE16/62
kalmaliinen [← kalma] plural ✧ PE16/72
kalmalínen [← kalma] plural ✧ PE16/74
kalmaliinen [← kalma] plural ✧ PE16/77
kalmainen “in the lights” [← kalma] plural ✧ PE16/100
kalmainen [← kalma] plural ✧ PE16/104
karínen [← kas] plural ✧ PE16/112
kiryalínen [← kirya] plural ✧ PE16/112
kiryalínen [← kirya] plural ✧ PE16/115
kiryainen [← kirya] plural ✧ PE16/115
falmarínen “with waves” [← falmar] plural ✧ MC/220
falmarínen [← falmar] plural ✧ PE16/60
falmarínen “with foamcrests” [← falmar] plural ✧ PE16/62
falmariinen [← falmar] plural ✧ PE16/72
falmarínen [← falmar] plural ✧ PE16/74
falmariinen [← falmar] plural ✧ PE16/77
mallelínen [← malle] plural ✧ PE16/112
mallínen [← malle] plural ✧ PE16/112
mallelínen [← malle] plural ✧ PE16/115
mallínen [← malle] plural ✧ PE16/115
nengínen [← nen²] plural ✧ PE16/112
ondolínen [← ondo] plural ✧ PE16/115
pilindínen [← pilin] plural ✧ PE16/112
pilindínen [← pilin] plural ✧ PE16/115
ranainen [← Rána] plural ✧ PE16/64
talalínen “on wings” [← tala²] plural ✧ MC/213
talalínen “with the sails” [← tala²] plural ✧ MC/216
talaliinen [← tala²] plural ✧ PE16/77
talalínen “with the sails” [← tala²] plural ✧ PE16/100
talaliinen [← tala²] plural ✧ PE16/104
telkolínen [← telko] plural ✧ PE16/112
tyalielínen [← tyalie] plural ✧ PE16/112
tyalielínen [← tyalie] plural ✧ PE16/115
kiryain [← kirya] short-instrumental ✧ PE16/113
mallin [← malle] short-instrumental ✧ PE16/113
nendyen [← nen²] short-instrumental ✧ PE16/113
neryen [← ner] short-instrumental ✧ PE16/113
ondoin [← ondo] short-instrumental ✧ PE16/113
pilinyen [← pilin] short-instrumental ✧ PE16/113
tyaliain [← tyalie] short-instrumental ✧ PE16/113
[tyali]en [← tyalie] short-instrumental ✧ PE16/113

Reference ✧ PE16/113

Element In