Q. genitive grammar.

@@@

Examples (genitive)
Altariello “Galadriel’s” [← Altáriel] Altariello nainië Lóriendesse ✧ RGEO/58.0201
atto “of 2” ← atta elen atto ✧ VT49/45.0407
calo “light” [← cala] ú calo ✧ PE17/143.4103
calo “light” [← cala] ú calo ✧ VT39/14.3604
Calaciryo “of Calacirya” [← Calacirya] ar hísië untúpa Calaciryo míri oialë ✧ LotR/0377.4102
Calaciryo ← Calacirya ✧ PE17/073.2702
Calaciryo “of Calacirya” [← Calacirya] ar hīsië un-tūpa Calaciryo mīri oiale ✧ RGEO/58.1802
Calaciryo “Kalakirya’s” [← Calacirya] ar hīsië un-tūpa Calaciryo mīri oiale ✧ RGEO/59.1304
Calaciryo ← Calacirya ✧ RGEO/62.0801
calmo [← calma] ú calmo ✧ PE17/144.0605
ciryō ← cirya ✧ Plotz/03.1
Kiryamo “Mariner’s” [← ciryamo] Indis i·Kiryamo ✧ UT/008.3410
Elenna-nóreo “of the Land of the Star” [← Elenna-nórë] Vanda sina termaruva Elenna·nóreo alcar enyalien ✧ UT/305.14035
Elesarno “of A[ragorn]” [← Elessar] savin Elesarno quetie, savin i E[lesarno] quetie naite ✧ PE22/158.0914
Elesarno “of A[ragorn]” [← Elessar] savin Elesarno quetie, savin i E[lesarno] quetie naite ✧ VT49/28.0307
Eruo “The One’s” [← Eru] Oienkarmë Eruo ✧ MR/329.3409
Eruo “*of God” [← Eru] Aire María Eruo ontaril ✧ VT43/32.2101
Eruanno “*of grace” [← #Eruanna] Aia María quanta Eruanno ✧ VT43/28.3801
Hristo “*of Christ” [← Hristo] {Hristo amille >>} Amille Hristo ✧ VT44/18.2802
Ilúvataro “of Ilúvatar” [← Ilúvatar] Híni Ilúvataro ✧ SI/Children of Ilúvatar.011
Írildeo “of Idril” [← Irildë] Menelluin Írildeo Ondolindello ✧ TAI/193.0207
lasseo ← lasse ✧ Plotz/13.1
lasseo “of a leaf” [← lassë] ✧ WJ/407.1710
Lestanórëo “of Doriath” [← #Lestanórë] Aran Lestanórëo ✧ WJ/369.1704
lisseo “*of grace” [← lissë²] Amille Eruva lisseo ✧ VT44/18.3902
-elmo “exclusive form” ← -lme ✧ PE17/013.4202
-lmo ← -lma ✧ PE17/013.3610
-lmo ← -lma ✧ PE17/013.4106
-lmo “of you and us” [← -lma²] ✧ PE17/135.2702
máo ←  ✧ PE17/161.3406
Mardo “*of the world” [← mar(da)] Mardorunando ✧ VT44/17.0406
máriéno ← márie/márien ✧ PE17/059.1105
mariendo ← márie/márien ✧ PE17/059.1603
Míriello “of ... Míriel” [← Míriel] Namna Finwë Míriello ✧ MR/258.3207
neldeo “of 3” ← nelde ⇒ †elenion neldeo ✧ VT49/45.0707
nóreo “of the land” [← nórë] Elenna-nóreo ✧ UT/305.1405
nóreo [← nórë] ✧ UT/317.0210
*nórëo [← nórë] Lestanórëo ✧ WJ/369.1704-2
oiolossëo “from Mt. Uilos” ← Oiolosse ✧ Let/278.4108
Oiolossëo “from Mount Everwhite” [← Oiolossë] An sí Tintallë Varda Oiolossëo ve fanyar máryat Elentári ortanë ✧ LotR/0377.3605
Oiolossëo “of Ever-snowy” ← Oiolosse ✧ PE17/069.2702
Oiolossëo “from Mount Everwhite” [← Oiolossë] An sī Tintalle Varda Oiolossëo ve fanyar māryat Elentāri ortane ✧ RGEO/58.1305
Oio-lossëo “Ever-white-from” [← Oiolossë] An sī Varda, Tintallë, Elen-tāri ortane mā-rya-t Oio-lossëo ve fanyar ✧ RGEO/59.0701
ómo “of the voice” [← óma] lírinen ómo i·aire táríva ✧ PE17/076.2910
ómentiendo ← omentiën ✧ PE17/058.3611
Ondóreo “of Gondor” [← Ondonórë] savin Elessar ar i náne aran Ondóreo ✧ PE22/158.0607
Ondóreo “of Gondor” [← Ondonórë] savin Elessar ar i náne aran Ondóreo ✧ VT49/27.3910
Oromëo “coming from Orome” ← Orome róma Oromëo ✧ WJ/368.3604
Oromëo “of Oromë” [← Oromë] alkar Oromëo ✧ WJ/369.0607
Ráno “of the Moon” [← Rána] imbi Menel Kemenye mene Ráno tie ✧ VT47/11.3208
rómeno ← Rómen ✧ PE17/059.1203
rómeo ← Róme ✧ PE17/059.1205
romendo ← Rómen ✧ PE17/059.1609
Rúmilo “of Rúmil” [← Rúmil] I Equessi Rúmilo ✧ WJ/398.0105
sindiëo “of greyness” ← sindie ✧ PE17/072.3313
-táro [← -tar] ✧ PE17/058.0813
tário “of the queen” ← tári ✧ PE17/076.2915
tário [← tári] tintilar lirinen ómaryo Airë-tário ✧ PM/364.0209
tārio “queen’s” [← tári] ōma-ryo līrinen aire-tārio ✧ RGEO/59.0107
ulco “*evil” [← ulco] ono na etrúna me {ulcallo >>} va ulco. san na ✧ VT43/24.0101
Valinóreo [← Valinórë] Yénie Valinóreo ✧ MR/200.2506
Vardo “of Varda” [← Varda] Andúnë pella Vardo tellumar nu luini ✧ LotR/0377.3203
Vardo “Varda’s” ← Varda ✧ PE17/065.4102
Vardo “Varda’s” [← Varda] ✧ PE17/067.0511
Vardo “of Varda” [← Varda] Andūne pella Vardo tellumar nu luini ✧ RGEO/58.0903
Vardo “Varda’s” [← Varda] Andūne pella Vardo nu luini tellumar ✧ RGEO/58.4803
vórimo ← vórima ✧ UT/317.1202
Vorondo “of ... the Faithful” [← voronda] ar Elendil Vorondo voronwë ✧ UT/305.1501
Vorondo ← voronda ✧ UT/317.0703
yeo “from who” ← ye ✧ VT47/21.0601
fíriemmo “*of our death” [← fírië] 1st-pl-exclusive-poss si ar lumesse {urtulm >> menya urt >>} i fíriemmo ✧ VT43/34.3001
effíriemmo “*of our death” [← fírië] 1st-pl-exclusive-poss sí {are >>} ar lúmesse effíriemmo ✧ VT43/34.3005
omentielmo [← omentië] 1st-pl-exclusive-poss ✧ PE17/130.0509
omentielmo [← omentië] 1st-pl-exclusive-poss ✧ PE17/131.0605
omentielmo “of our meeting” [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss elen síla lúmenn’ omentielmo ✧ Let/265.0110
omentielvo [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss síla lúmenna omentielvo ✧ Let/425.4315
omentielmo “of our meeting” [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss ✧ Let/447.2612
omentielvo “of our meeting” [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss ✧ Let/447.2712
omentielvo “of our meeting” [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss Elen síla lúmenn’ omentielvo ✧ LotR/0081.0106
omentielmo “of the meeting of you and me/us” [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss elen síla lummenn(a) omentielmo ✧ PE17/013.3802
omentielvo [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss ✧ PE17/131.0711
omentielmo [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss ✧ RC/090.2409
omentielvo [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss ✧ RC/090.2501
omentielvo “of the meeting of our ways” ← o-mentie 1st-pl-inclusive-poss Elen síla lúmenna omentielvo ✧ WJ/367.2310
omentielmo [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss ✧ WJ/417.3306
tengwiesto “of your (dual, of you both) reading” [← #tengwië] 2nd-dual-poss nai laure lantuva parmastanna lúmissen tengwiesto ✧ VT49/47.3901
veryanwesto “*of your wedding” ← veryanwe 2nd-dual-poss nai elen atta siluvat aurenna veryanwesto ✧ VT49/45.3001
veryanweldo “*of your wedding” ← veryanwe 2nd-pl-poss nai elen atta siluvat rénna veryanweldo ✧ VT49/45.3110
mónalyo “*of thy womb” [← #móna] 2nd-sg-polite-poss ar aistana i yave mónalyo Yésus ✧ VT43/31.2301
carvalyo “*of thy womb” [← #carva] 2nd-sg-polite-poss {are >>} ar manna i yáva carvalyo Yésus ✧ VT43/31.3306
ómaryo “of her voice” [← óma] 3rd-sg-poss ómaryo airetári-lírinen ✧ LotR/0377.3401
ōmaryō “of her voice” ← óma 3rd-sg-poss ✧ PE17/067.0506
ómaryo [← óma] 3rd-sg-poss ✧ PE17/076.2005
ómaryo [← óma] 3rd-sg-poss tintilar lirinen ómaryo Airë-tário ✧ PM/364.0207
ōmaryo “of her voice” [← óma] 3rd-sg-poss ōmaryo aire-tāri-līrinen ✧ RGEO/58.1101
ōma-ryo “voice-hers” [← óma] 3rd-sg-poss ōma-ryo līrinen aire-tārio ✧ RGEO/59.0104
óma-yo “of her voice” [← óma] 3rd-sg-poss colloquial-possessive ✧ PE17/130.2508
ciryato ← cirya dual ✧ Plotz/03.4
-táruo [← -tar] dual ✧ PE17/058.0902
aldalion ← alda partitive-plural ✧ PE17/063.1005
ciryalion [← cirya¹] partitive-plural Aran linta ciryalion ✧ PE17/147.1901
ciryalion ← cirya partitive-plural ✧ Plotz/03.3
malinornélion [← malinornë] partitive-plural Laurelindórinan lindelorendor malinornélion ornemalin ✧ Let/448.3104
malinornélion [← malinornë] partitive-plural Laurelindórenan lindelorendor malinornélion ornemalin ✧ LotR/0467.3304
malinornélion “of yellow trees” ← malinorni (plural) partitive-plural ✧ PE17/080.2602
malinornelion “of malinorni” ← malinorni (plural) partitive-plural ✧ PE17/080.2701
vanimálion “of beautiful children” [← vanima²] partitive-plural A vanimar, vanimálion nostari ✧ Let/448.3309
vanimálion [← vanima²] partitive-plural A vanimar, vanimálion nostari ✧ LotR/0981.2801
vanimalion “of fair ones” [← vanima²] partitive-plural ✧ PE17/111.0802
aldaron “of trees” [← alda] plural yéni únótimë ve rámar aldaron ✧ LotR/0377.2905
aldăron ← alda plural ✧ PE17/063.0807
aldaron “of trees” ← alda plural ✧ PE17/136.0101
aldaron “of trees” [← alda] plural yēni ūnōtime ve rāmar aldaron ✧ RGEO/58.0605
aldaron “trees-of” [← alda] plural yēni ū-nōt-ime ve aldaron rāmar ✧ RGEO/58.4403
aldaron “of trees” ← alda plural ✧ RGEO/65.2502
aranion [← aran] plural asëa aranion ✧ LotR/0864.4201
aranion [← aran] plural ✧ LotRI/Asëa aranion.002
aranion “of the Kings” [← aran] plural asëa aranion ✧ PE17/049.0712
aranion “of the Kings” [← aran] plural asëa aranion ✧ PE17/100.1603
Atanatárion “[Legendarium] of the Fathers of Men” [← Atanatar] plural ✧ WJI/Atanatári.007
ciryaron ← cirya plural ✧ Plotz/03.2
koaron “of bodies” [← coa] plural Valar ar Maiar fantaner nassentar fanainen ve quenderinwe koaron, ve quenderinwe koaron ✧ PE17/174.0109
Eldaron “of the Eldar” [← Elda] plural Mana i·coimas Eldaron? ✧ PM/395.1404
Eldaron “of the Eldar” [← Elda] plural Mana i·coimas in·Eldaron? ✧ PM/403.0810
Eldaron “of the Eldar” [← Elda] plural lambe Eldaron ✧ WJ/368.4002
Eldaron “of the Eldar” [← Elda] plural i arani Eldaron ✧ WJ/369.1110
Elenion “of Stars” [← elen] plural ✧ Let/385.3301
Elenion [← elen] plural Aiya Eärendil Elenion Ancalima ✧ LotR/0720.2514
elenion [← elen] plural Aiya elenion ancalima ✧ LotR/0915.2102
elenion “of the ... stars” [← elen] plural ancalima elenion, arcalima [elenion], elenion arcalima ✧ PE17/056.2702
elenion “among the stars” [← elen] plural elenion ancalima ✧ PE17/057.0201
elenion “among stars” [← elen] plural Earendil elenion ancalima ✧ PE17/090.0403
elenion “of stars” [← elen] plural ankalima elenion ✧ PE17/091.1316
elenion [← elen] plural aiya elenion ancalima ✧ PE17/101.1403
elenion “of stars” ← elen plural ⇒ †elenion neldeo, elenion nelde ✧ VT49/45.0706
Erulingaron “of the Rohirrim” [← Erulingar] plural rokkor i Erulingaron máre nár (ma naite)? ✧ PE22/166.2201
ilyaron “of all” ← ilya plural A arimelda na ilyaron ✧ PE17/057.0704
ollion ← olli (plural) plural ✧ PE17/057.1502
Istarion “of Wizards” ← istar plural Heren Istarion ✧ UT/388.1106
Lambion “of Tongues” [← lambë] plural ✧ PE18/071.0202
lassion ← lasse plural ✧ Plotz/13.2
lassio “of leaves” ← lasseo (genitive) plural ✧ WJ/407.1801
lassion “of leaves” ← lasseo (genitive) plural ✧ WJ/407.1802
máron ←  plural ✧ PE17/161.3411
Maiaron [← Maia] plural Nasser ar Kenime Kantar Valaron ar Maiaron ✧ PE17/175.2805
nínaron “*women” [← nís] plural {elye na manna >>} manna nalye mi nínaron ✧ VT43/31.0307
Noldorion [← Noldo] plural Quenta Noldorion ✧ PM/030.1805
Ñoldoron “of the Noldor” [← Noldo] plural quentale Ñoldoron ✧ VT39/16.0707
*nómion [← *nómë] plural Quentalë Ardanómion ✧ WJ/206.1806-2
Periandion “*of Hobbits” [← #Perian] plural Elainen tárin Periandion ar meldenya anyáran ✧ VT49/40.1212
Quendion “of the Elves” [← Quendë] plural Manen lambë Quendion ahanyë ✧ PM/395.1302
Silmarillion “of the Silmarils” [← Silmaril] plural Quenta Silmarillion ✧ S/033.0102
Sindaron “of the Sindar” [← Sinda] plural Elwe, Aran Sindaron ✧ WJ/369.1701
-tárion [← -tar] plural ✧ PE17/058.0901
tasarion ← tasarë plural Nan-tasarion ✧ SA/tathar.013
Valion [← Vala] plural Pelóri Valion ✧ MR/018.3009
Valaron [← Vala] plural Nasser ar Kenime Kantar Valaron ar Maiaron ✧ PE17/175.2803
Valaron “*of the Valar” [← Vala] plural lan arkanwar Valaron tauvar, lan i Valaron arkanwar tauvar ✧ PE22/147.1303
ion “from who” ← ye plural ✧ VT47/21.0603
yénion “*of ages” [← yén] plural et // {sinon...} sillumello // {tenna} yéni {apo yéni} pa yéni {pa} // ter yénion yéni tenn’ ambarmetta ✧ VT44/36.0101
esseron “of ... names” [← essë¹] plural er-plural Ondonóre Nómesseron Minaþurie ✧ VT42/17.1302-2
Ingweron “of the chieftains” [← Ingwi] plural er-plural Ingwë Ingweron ✧ PM/340.3806
Wenderon “*of virgins” ← Wende plural er-plural Aina Wende mi Wenderon ✧ VT44/18.2103

References ✧ PE17/076.2409; WJ/368.2507

Element In


ᴹQ. genitive grammar.

Examples (genitive)
ailinen ← ailin ✧ Ety/AY.008
ambaren ← a-mbar ✧ Ety/MBAR.006
Ambaren [← Ambar] Talmar Ambaren ✧ Ety/TAL.077
ambarónen ← ambaron/Ambaróne ✧ Ety/AM².042
allen ← ala ✧ EtyAC/GAL¹.028
alanen ← alan ✧ EtyAC/GAL¹.029
kemen ← kén ✧ Ety/KEM.006
kornen ← koron ✧ Ety/KOR.009
earen ← ear ✧ Ety/AY.035
Eldalien “of the Elves” [← Eldalie] ✧ SD/303.2001
halatirnen ← halatir ✧ Ety/TIR.032
húnen ← huan ✧ Ety/KHUGAN.004
húnen ← huan ✧ Ety/KHUGAN.021
Ilūvatāren “of-Ilúvatar” [← Ilúvatar] herunūmen ilu terhante ... Ilūvatāren ✧ LR/047.0504
Ilúvatáren “of Ilúvatar” [← Ilúvatar] Ilqainen antar annar lestanen Ilúvatáren, Ilyain antalto annar lestanen Ilúvatáren ✧ LR/072.1501
ilúvatáren “of [Ilúvatar]” [← Ilúvatar] númeheruvi arda sakkante lenéme ilúvatáren ✧ SD/246.3905
Ilūvatāren “of God” [← Ilúvatar] Herunūmen {ilu >> eru >>} arda {terhante >>} askante {... >>} lenēme Ilūvatāren ✧ SD/310.1005
láren ← Lar ✧ EtyAC/LAR.011
Laurelinden ← Laurelin ✧ Ety/LIN².034
Laurelingen “hanging-gold” ← Laurelin ✧ Ety/LIN².043
Laurelingen ← Laurelin ✧ EtyAC/LING.040
lissen ← lis ✧ Ety/LIS.005
Lómen ← lóme Ando Lómen ✧ EtyAC/LOƷ.011
Lómen “of Night” ← lómë Ando Lómen ✧ SM/241.2604
Manwen [← Manwe] ✧ Ety/LEP.031
maren “of the house” [← mar] hon-maren ✧ LR/063.2504
mernen ← meren ✧ EtyAC/MBER.038
númenheruen [← #Númeheru] Soroni númenheruen ettuler ✧ SD/290.1502
Númenen “of the West” [← númen] ✧ LR/071.2506
Númenóren “of the West” [← Númenóre] Nuaran Númenóren ✧ LR/060.4008
parman [← parma] ✧ PE22/018.2412
parman [← parma] ✧ PE22/019.2403
parman [← parma] ✧ PE22/046.1609
parman [← parma] ✧ PE22/063.1107
sornen ← sorne ✧ Ety/THOR.026
talen “foot” ← tál ✧ Ety/TAL.006
Taniqetilden ← Ta-niqe-til ✧ Ety/TIL.011
Tulkassen ← Tulkas ✧ Ety/TULUK.011
Uinenden ← Uinen ✧ Ety/UY.013
Ulmon [← Ulmo] ✧ Ety/LEP.036
umbarten ← umbar ✧ Ety/MBARAT.004
Úrinden ← Úrin ✧ Ety/UR.014
Valarianden “of Beleriand” [← #Valariande] Nyarna Valarianden ✧ LR/202.1907
Valatáren ← Valatar ✧ Ety/BAL.038
Valinóren [← Valinor] Nyarna Valinóren ✧ LR/202.1807
Valinóren [← Valinor] Yénie Valinóren ✧ MR/200.1408
yaren ← yár ✧ Ety/YAR.005
omentiemman “upon our meeting” [← omentie] 1st-pl-inclusive-poss elen sile omentiemman ✧ PE17/014.1008
omentiemman “of our meeting” [← omentie] 1st-pl-inclusive-poss Eleni silir lúmesse omentiemman, Elen silë lúmesse omentiemman ✧ RS/324.4405
*veruen ← veru (dual) dual Arveruen ✧ Ety/BES.090-2
Veruen “of the Spouses” [← veru] dual ✧ Ety/LEP.043
nero “man’s” [← nér] o-genitive i nero karie kirya ✧ PE22/120.0402
Angwion “of dragons” [← ango] plural Angwion ie uman enwa ✧ PE22/124.2506
Elenion [← elen] plural Alla Earendel Elenion Ankalima ✧ WR/223.3410
Fanturion [← Fantur] plural ✧ Ety/LEP.055
heruion “of the Lords” [← heru] plural Es sorni heruion an ✧ SD/290.1109
Nūmevalion “Powers of the West” [← #Númeheru] plural Sorni Nūmevalion anner ✧ SD/290.1309
númenyaron “of the West” [← númenya] plural ✧ LR/072.0410
Valion “of the Lords” [← Vala] plural ar antaróta mannar {Valion númenyaron >>} Valion: númessier ✧ LR/072.1004

Element In


ᴱQ. genitive grammar.

Examples (genitive)
Alqalunten ← Alqaluntë Cópas Alqalunten ✧ LT2A/Cópas Alqalunten.002
kalman ← kalma ✧ PE14/043.3307
kalman ← kalma ✧ PE14/073.2907
kalmo [← kalma] ✧ PE16/111.0802
karo [← kas] ✧ PE16/112.0608
karo [← kas] ✧ PE16/113.0709
kiryo [← kirya] ar {i·kirya >>} i·kiryo kaluvaare talain kulukalmaliinen ✧ PE16/077.0803
kiryu [← kirya] ✧ PE16/112.0603
kiryo [← kirya] ✧ PE16/113.0702
(h)an [← ha] ✧ PE14/053.1908
hin [← hi] ✧ PE14/053.1906
in [← hi] ✧ PE14/053.1907
hun [← hu] ✧ PE14/053.1903
hon [← hu] ✧ PE14/053.1904
on [← hu] ✧ PE14/053.1905
melmon [← melmo] ✧ PE14/053.1710
melyu [← melmo] ✧ PE14/053.3709
qenyu [← qelmo] ✧ PE14/053.3710
[har]io [← hari] ✧ PE14/071.2306
hísen “of mist” [← híse] karnevaite úri kilde hísen níe nienaite ✧ MC/221.0903
hīsen “haze” [← híse] {telukarnea >> karnen vaiya >> karnen vaite >>} karnevaite úri kilde hīsen {nielinqe >>} ter nie {niena >>} nienaite ✧ PE16/062.2903
hiisen [← híse] karnevaite uuri kilde hiisen ter nie nienaite ✧ PE16/072.3303
hísen [← híse] karnevaite úri kilde hísen nie nienaite ✧ PE16/074.3303
híse-n “misty” [← híse] ✧ PE16/075.2901
hiisen [← híse] Karnevaite uuri kilivande hiisen nie nie nienaite ✧ PE16/077.2203
lelkon [← lelko] ✧ PE14/053.1711
lelyu [← lelko] ✧ PE14/053.3711
túton [← túto] ✧ PE14/053.1716
tútolion [← túto] ✧ PE14/053.2701
nímon [← nímo] ✧ PE14/053.1708
ninyu [← nímo] ✧ PE14/053.3706
hien [← hie] ✧ PE14/053.1715
húyon [← húyo] ✧ PE14/053.1714
tetyu [← kéto] ✧ PE14/053.3707
laman ← lama ✧ PE14/044.2205
lamno ← lama ✧ PE14/044.2206
laman ← lama ✧ PE14/074.1808
lamno ← lama ✧ PE14/074.1809
len [← le¹] ✧ PE14/053.2003
malleo [← malle] ✧ PE16/112.0604
mallu [← malle] ✧ PE16/112.0701
malleo [← malle] ✧ PE16/113.0703
malon ← malo ✧ PE14/044.2603
malon ← malo ✧ PE14/074.2004
malwo ← malo ✧ PE14/074.2005
malwo [← malo²] ✧ PE16/111.3202
maluvo [← malo²] ✧ PE16/111.3809
men [← me¹] ✧ PE14/053.2001
Melkon [← Melko] nalto fustūme ma Melkon i ✧ PE15/32.1104
polen ← pole ✧ PE14/075.0105
polyo ← pole ✧ PE14/075.0106
polyo [← pole] ✧ PE16/111.2402
kanteleo [← kantele] ✧ PE16/111.1202
nēno ← nēn ✧ PE15/76.6601
nengo [← nen²] ✧ PE15/75.6302
nengo [← nen²] ✧ PE16/112.0607
nengo [← nen²] ✧ PE16/113.0707
nero [← ner] ✧ PE16/111.2802
nĕro [← ner] ✧ PE16/113.0708
nin [← ni] ✧ PE14/053.1901
nostalen “by nature” [← nostale] nostalen māra ✧ GG/10.0512
nostalen “*by nature” [← nostale] nēri ur natsi nostalen māre ✧ PE15/32.0204
númen ← Númë Faskala-númen ✧ LT1A/Faskala-númen.001-2
ohtan ← ohta karo ohtan ✧ PE14/045.1507
ohtan “of war” [← ohta] karo ohtan ✧ PE14/075.2404
ondon ← ondo ✧ PE14/044.0603
ondon ← ondo ✧ PE14/073.3103
ondu [← ondo] ✧ PE16/111.0402
ondoo [← ondo] ✧ PE16/113.0705
peltakso ← peltas ✧ PE14/044.0904
pilindo ← pilin ✧ PE14/073.3203
pilindo [← pilin] ✧ PE16/112.0606
pilindo [← pilin] ✧ PE16/113.0706
[pund]uvo [← pundo] ✧ PE16/111.2002
Silmeráno “silver moon” [← silmerána] Silmeráno tindon ✧ MC/220.4601
silmeráno [← silmerána] {no} silmeráno tindon ✧ PE16/074.2202
sinqen ← sinqe ✧ PE14/044.2403
sinqen ← sinqe ✧ PE14/074.1904
sinqio ← sinqe ✧ PE14/074.1905
sinqio [← sinqe] ✧ PE16/111.1602
Taniqetildo “of Taniqetil” [← Taniqetil] tārak|asse Tan|īqet|ildo || tārak|asse tu|·sōrie ✧ PE14/046.1802
Taniqetildo “of Taniqetil” [← Taniqetil] tára·kasse Taniqetildo, tára·kassisse hu·sórie ✧ PE14/078.2903
tantaren ← tantare ✧ PE14/044.0504
tantaren ← tantare ✧ PE14/073.3003
sin [← si] ✧ PE14/053.2006
tan [← ta¹] ✧ PE14/053.2007
ton [← tu¹] ✧ PE14/053.2004
tun [← tu¹] ✧ PE14/053.2005
telku [← telko] ✧ PE16/112.0602
tuluvo [← tulu-] ✧ PE16/128.0512
tyalien ← tyalie mar vanwa·tyalien ✧ PE14/047.1515
tyaliu [← tyalie] ✧ PE16/112.0605
tyalio [← tyalie] ✧ PE16/113.0704
ken [← ke] ✧ PE14/053.1902
ten [← ke] ✧ PE14/053.4007
úrio “of the sun” [← Ûr] alkantaméren úrio kalmainen ✧ MC/216.1602
úrio “of the sun” [← Ûr] alkantaniéren úrio kalmainen ✧ PE16/100.0702
uurio [← Ûr] alkantanieeren uurio kalmainen ✧ PE16/104.0702
qen [← qe¹] ✧ PE14/053.2002
veakiryo “sea-ship” [← veakirya] langon veakiryo kírier ✧ MC/216.1402
veakiryo “sea-ship” [← veakirya] langon veakiryo kírier ✧ PE16/100.0502
veakirjo [← veakirya] langon veakirjo kiirier ✧ PE16/104.0502
Irmina “of the World” [← irmin] a-genitive Irmina Telume ✧ PE13/104.1501
Oarista “of the mermaids” ← oaris a-genitive Ui Oarista ✧ LT1A/Ónen.093
Tuilinda ← Tuilindo a-genitive Nossë Tuilinda ✧ LT2A/Duilin.077
Tuilinda ← Tuilindo a-genitive Nosse Tuilinda ✧ PE15/22.7605
Meoita “of cats” ← meoi a-genitive Vardo Meoita ✧ LT2A/Tevildo.035
Meoita [← meoi] a-genitive ✧ LT2I/Meoita.001
Meoita [← meoi] a-genitive ✧ QL/061.1202
andan ← anda adj-agreement ✧ PE14/045.2504
andan ← anda adj-agreement ✧ PE14/077.1205
satton ← satto adj-agreement ✧ PE14/077.2204
melindo ← melin adj-agreement ✧ PE14/045.3104
melindo ← melin adj-agreement ✧ PE14/077.1904
ninqen ← ninqe adj-agreement ✧ PE14/045.2804
ninqen ← ninqe adj-agreement ✧ PE14/077.1604
karu [← kas] dual ✧ PE16/114.0710
kiryu [← kirya] dual ✧ PE16/114.0702
mallu [← malle] dual ✧ PE16/114.0703
nengu [← nen²] dual ✧ PE16/114.0708
neru [← ner] dual ✧ PE16/114.0709
ondovint [← ondo] dual ✧ PE16/111.0404
ondu [← ondo] dual ✧ PE16/114.0705
pilindu [← pilin] dual ✧ PE16/114.0707
telku [← telko] dual ✧ PE16/112.2605-2
telkur [← telko] dual ✧ PE16/112.2707
telkur [← telko] dual ✧ PE16/112.3709
telku [← telko] dual ✧ PE16/114.0706
tyaliu [← tyalie] dual ✧ PE16/114.0704
kalma̹lion ← kalma plural ✧ PE14/043.3404
kalma̹lion ← kalma plural ✧ PE14/073.3307
karion [← kas] plural ✧ PE16/112.1908
kari [← kas] plural ✧ PE16/115.0608
kiryalion [← kirya] plural ✧ PE16/112.1903
kiryalion [← kirya] plural ✧ PE16/115.0602
kiryaion [← kirya] plural ✧ PE16/115.0701
eldalion “elves” [← Elda] plural yúyo n·eldalion ✧ PE14/050.2207
Eldalion “of ... elves” [← Elda] plural i·yúyo n·Eldalion, yúyo n·Eldalion ✧ PE14/083.3602
lamnion ← lama plural ✧ PE14/044.2304
lamnion ← lama plural ✧ PE14/074.2304
mallion [← malle] plural ✧ PE16/112.1904
[mall]elion [← malle] plural ✧ PE16/112.2001
mallion [← malle] plural ✧ PE16/115.0603
mallelion [← malle] plural ✧ PE16/115.0702
malwion ← malo plural ✧ PE14/044.2703
malwion ← malo plural ✧ PE14/074.2803
malwion [← malo²] plural ✧ PE16/111.3203
maluion [← malo²] plural ✧ PE16/111.3813
polion [← pole] plural ✧ PE16/111.2403
Nautaron [← nauka] plural Firin Nautaron ✧ PE15/15.2104
nengion [← nen²] plural ✧ PE16/112.1907
nengion [← nen²] plural ✧ PE16/115.0607
nerion “men” [← ner] plural ⇒ †kai nerion ✧ PE14/084.0613
nerion [← ner] plural ✧ PE16/111.2803
noldolion “of ... gnomes” ← noldoli (plural) plural i·lambe’n·noldolion ✧ PE14/042.0804
Noldolion “of the Gnomes” [← Noldo] plural i·ner i·táralda ’n·Noldolion ✧ PE14/048.3206
noldolion “of ... gnomes” [← Noldo] plural i·lambe n·noldolion ✧ PE14/071.0408
Noldolion “of (or among) the Gnomes” [← Noldo] plural i·ner i·taralda ’n·Noldolion ✧ PE14/081.2506
ondo̦lion ← ondo plural ✧ PE14/073.3503
ondolion [← ondo] plural ✧ PE16/111.0403
ondolion [← ondo] plural ✧ PE16/115.0605
ondoion [← ondo] plural ✧ PE16/115.0703
peltaksion ← peltas plural ✧ PE14/044.1004
pili̦ndion ← pilin plural ✧ PE14/073.3603
pilindion [← pilin] plural ✧ PE16/112.1906
pilindion [← pilin] plural ✧ PE16/115.0606
[pund]uvion [← pundo] plural ✧ PE16/111.2003
[pund]uion [← pundo] plural ✧ PE16/111.2004
sinqion ← sinqe plural ✧ PE14/044.2503
sinqion ← sinqe plural ✧ PE14/074.2603
sinqion [← sinqe] plural ✧ PE16/111.1603
sinqilion [← sinqe] plural ✧ PE16/111.3413
tantarélion ← tantare plural ✧ PE14/073.3403
telkolion [← telko] plural ✧ PE16/112.1902
tyaliélion [← tyalie] plural ✧ PE16/112.1905
tyaliélion [← tyalie] plural ✧ PE16/115.0604
anden ← anda plural adj-agreement ✧ PE14/045.2604
andeon ← anda plural adj-agreement ✧ PE14/045.3307
anden ← anda plural adj-agreement ✧ PE14/077.1304
andeon ← anda plural adj-agreement ✧ PE14/077.2410
melindin ← melin plural adj-agreement ✧ PE14/045.3204
melindion ← melin plural adj-agreement ✧ PE14/045.3309
melindin ← melin plural adj-agreement ✧ PE14/077.2004
melindion ← melin plural adj-agreement ✧ PE14/077.2412
ninqin ← ninqe plural adj-agreement ✧ PE14/045.2904
ninqion ← ninqe plural adj-agreement ✧ PE14/045.3308
ninqin ← ninqe plural adj-agreement ✧ PE14/077.1704
ninqion ← ninqe plural adj-agreement ✧ PE14/077.2411

Element In