S. soft-mutation grammar.

Examples (soft-mutation)
*gai [← cai] Morgai ✧ PE17/101.2702-2
*gail ← cail Thangail ✧ UT/281.4502-2
galen ← calen ✧ PE17/077.4004
galen ← calen ✧ PE17/153.3201
galen ← calen ✧ SA/calen.002
Galen ← calen Tol Galen ✧ SA/calen.013
galen ← calen ✧ SA/kal.085
Galen [← calen] Eryn Galen ✧ UT/281.0307
Gamlost [← Camlost] ✧ WJI/Camlost.007
*gar [← car-] athgar ✧ PE17/148.1815-2
*gen [← *cen-] athgen ✧ PE17/148.1904-2
*gen- [← *cen-] fergenol ✧ PE17/181.0807-2
*gerthas ← certhas Angerthas ✧ LotR/1123.3701-2
*gerthas ← certhas angerthas ✧ PE17/122.2002-2
g(ī) ← ki Mae g(ī)’ovannen ✧ PE17/017.0103
*gol [← *coll¹] Thingol ✧ PE17/072.3510-2
goll ← coll Bar-goll ✧ WJ/414.2003
*goth [← *coth] Morgoth ✧ SA/mor.005-2
go-vannen ← covannen (passive-participle) ✧ PE17/016.2801
’ovannen ← govannen (passive-participle) Mae g(ī)’ovannen ✧ PE17/017.0104
*gud [← *cûd] Thuringud ✧ WJ/256.0506-2
Dhaer [← daer¹] Lô Dhaer ✧ VT42/14.1104
Dhaer [← daer¹] Duin Dhaer ✧ WJ/191.3001
Dhaer [← daer¹] Athrad Dhaer ✧ WJ/338.4101
ðe ← †de ✧ PE17/026.4315
-dhol ← dol Fanuiðol ✧ PE17/036.3101
dhol [← dol(l)] Fanui-dhol ✧ RGEO/66.3507
aear [← gaear] nef aear, sí nef aearon ✧ LotR/0238.0902
aear ← gaear nef aear, sí nef aearon ✧ PE17/027.2202
aear [← gaear] nef aear, sí nef aearon ✧ RGEO/63.0902
aear [← gaear] nef aear sí nef aearon ✧ RGEO/64.1002
aearon [← gaearon] nef aear, sí nef aearon ✧ LotR/0238.0905
Aearon [← gaearon] Seron Aearon ✧ PM/348.3406
aearon [← gaearon] nef aear, sí nef aearon ✧ RGEO/63.0905
aearon [← gaearon] nef aear sí nef aearon ✧ RGEO/64.1005
ardh [← gardh] Lisgardh ✧ UT/034.0904-2
’Lân [← #glân¹] Curunír ’Lân ✧ UT/390.2910
-lóriel [← #glóriel] Rathlóriel ✧ S/235.3205-2
*Lórin [← *glórin] Lórindol ✧ SA/dol.004-1
Lorindol [← Glórindol] ✧ MRI/Hador.003
Lórindol [← Glórindol] ✧ SA/dol.004
Lórindol [← Glórindol] ✧ SA/laurë.022
Lórindol [← Glórindol] ✧ SI/Hador.003
Lórindol [← Glórindol] ✧ SI/Lórindol.001
Lorindol [← Glórindol] ✧ WJ/228.3701
Lorindol [← Glórindol] ✧ WJ/234.1403
Lorindol [← Glórindol] ✧ WJI/Lorindol.001
*-rod ← grod ✧ SA/groth.021-2
-rod ← grod ⇒ †Novrod ✧ WJ/414.2308
nguruthos [← guruthos] le nallon sí di’nguruthos ✧ LotR/0729.4005
nguruthos [← guruthos] di’nguruthos ✧ PE17/087.1102
nguruthos ← guruthos le nallan sí di nguruthos ✧ PE17/095.0502
nguruthos [← guruthos] le nallon sí di-nguruthos ✧ RGEO/64.1503
*waen [← *gwaen] Agarwaen ✧ S/210.0503-2
*waith [← gwaith] enedwaith, Forodwaith ✧ Let/224.1211-2
-weith/waith [← gwaith] ✧ PE17/190.0104
-weith/waith [← gwaith] ✧ PE17/190.1113
wath ← gwath ✧ PE17/041.1106
chaered [← haered] Na-chaered palan-díriel ✧ LotR/0238.0602
chaered ← haered Na-chaered palan-díriel ✧ PE17/025.2103
chaered [← haered] Na-chaered palan-díriel ✧ RGEO/63.0602
chaered [← haered] Na-chaered palan-díriel ✧ RGEO/64.0602
han [← #han] ✧ PE17/042.0605
Cherdir [← #herdir] edregol e aníra tírad i Cherdir Perhael (i sennui Panthael estathar aen) Condir i Drann ✧ SD/129.0407
vedui [← medui] Ai na vedui Dúnadan! ✧ LotR/0209.3111
vin ← min ar díheno {ugarth} ammen i úgerth {min >>} vin ✧ VT44/24.4213
vín ← mín Anno ammen sír i mbas ilaurui {mín >>} vín ✧ VT44/28.1701
vîr [← mîr] menel-vîr síla díriel ✧ LB/354.2902
Vorn [← morn] Eryn Vorn ✧ RC/lxv.1502
Baran ← paran Dol Baran ✧ PE17/086.2007
Baran [← paran] Dol Baran ✧ PE17/171.1908
Baran ← Paran Dol Baran ✧ RC/433.1309
baur ← paur Celebrimbor, Tegilbor ✧ PM/318.2806
baur ← paur Celebrimbor, Tegilbor ✧ VT47/08.2105
*bed [← ped-] pen-bed ✧ PE17/145.0204-2
bed [← ped-] adbed ✧ PE17/167.1004-2
*beleth [← *peleth] narbeleth ✧ LotR/1107.4409-2
ben ← pen- ✧ PE17/144.3502
ben- ← pen- ben-adar ✧ PE17/034.1504
ben ← pen ✧ PE17/144.3610
ben [← pen¹] ben-adar ✧ PE17/167.3503
-ben ← pen- morben ✧ PE17/141.1513
ben ← pen Calben, Morben ✧ WJ/362.0606
ben ← pen Calben, Morben, orodben, rochben ✧ WJ/376.1910
beneð ← peneð morbeneð ✧ PE17/141.0302-2
i berian ← perian ✧ PE17/066.3810
beth [← peth] Fennas nogothrim, lasto beth lammen ✧ LotR/0307.1404
beth ← peth fennas nogothrim lasto beth lammen ✧ PE17/046.1502
beth [← peth] agarfant beth ✧ PE17/126.1814
-beth ← peth Danbeth ✧ PM/395.1904
beth [← peth] ✧ SA/quen.048
beth [← peth] ✧ SA/quen.058
Bîn [← #pîn] Cûl Bîn ✧ RC/536.4111
’Rach [← *rhach] Narn e·’Rach Morgoth ✧ MR/373.2607
*habar [← *sabar] Anghabar ✧ SA/anga.008-2
had ← sad Calenhad ✧ UTI/Calenhad.028
-had ← sad Calenhad ✧ VT42/19.3412
-hadh ← sâdh Calenhad ✧ VT42/20.0914
*hael [← *sael] Perhael ✧ PE17/102.1902-2
hael [← *sael] Panthael ✧ SD/126.4002-2
hen [← sen] ✧ PE17/044.2414
hē̆n [← sen] ✧ VT49/34.0710
*dagol [← *tagol] glandagol ✧ VT42/08.1507-2
dal ← tal Celebrindal ✧ SA/celeb.057
dal ← tal Celebrindal, Ramdal ✧ SA/tal.002
*dal [← tâl] ⇒ *dalraph ✧ UT/313.3808-3
*dalraph [← *talraph] Udalraph ✧ UT/313.3808-2
dan [← *tân] Círdan ✧ PE17/027.3902-2
den [← #ten] caro den i innas lin ✧ VT44/25.2801
di [← #ti] sui {mí ni >>} mín i gohenam di ai {garer >>} gerir úgerth ammen ✧ VT44/30.0901
dîn [← #tîn¹] ar Meril bess dîn, ar Elanor, Meril, Glorfinniel, ar Eirien sellath dîn ✧ SD/129.0510
dîn [← #tîn¹] ar Meril bess dîn, ar Elanor, Meril, Glorfinniel, ar Eirien sellath dîn ✧ SD/129.0608
dîn [← #tîn¹] ar Iorhael, Gelir, Cordof, ar Baravorn, ionnath dîn ✧ SD/129.0707
dir [← #tir-] Amdir ✧ MR/320.1511-2
Dirnen [← #tirnen] Talath Dirnen ✧ S/168.2711
dolothen [← #tolothen] anglennatha i Varanduiniant erin dolothen Ethuil ✧ SD/129.0202
*doloth [← tolodh] dolothen ✧ SD/129.0202-1
Drann [← #Trann] edregol e aníra tírad i Cherdir Perhael (i sennui Panthael estathar aen) Condir i Drann ✧ SD/129.0506
vi [← vi] Ae Adar nín i vi Menel ✧ VT44/22.3901
vi [← vi] bo Ceven sui vi Menel ✧ VT44/27.1601
diriel [← tiria-] active-participle o menel palan-diriel ✧ LotR/0729.3904
diriel [← tiria-] active-participle o menel palan-diriel ✧ RGEO/64.1307
Drannail [← #Trann] adjectival egor ben genediad Drannail erin Gwirith edwen ✧ SD/129.0207
Varanduin [← Baranduin] b-mutation anglennatha i Varanduiniant erin dolothen Ethuil ✧ SD/129.0109
vast [← #bas(t)] b-mutation penim vast ✧ PE17/144.3513
Veleg [← beleg] b-mutation Cûl Veleg ✧ RC/536.4107
Veleglind [← #Beleglinn] b-mutation i·Veleglind i eithro en estar iChîn Húrin ✧ VT50/12.0602
Veleglinn [← #Beleglinn] b-mutation os i Veleglinn i edain {agoner >>} agorer {mi >>} vi Veleriann ✧ VT50/18.3003
Velerian [← Beleriand] b-mutation i glinn {th >>} hen agorer Edain mi Velerian, ach hí in Ellath {er >>} îr ed epholar ✧ VT50/18.0308
Veleriann [← Beleriand] b-mutation os i Veleglinn i edain {agoner >>} agorer {mi >>} vi Veleriann ✧ VT50/18.3010
galad ← calad c-mutation Gil-galad ✧ PE17/050.1508
*gannas [← *cannas] c-mutation Dorgannas Iaur ✧ WJ/192.0207
gar [← car-] c-mutation ⇒ †uin gar ✧ PE17/145.0707
*garn [← *carn] c-mutation othgarn ✧ PE17/151.2810-2
’Ngorthrim [← #gorth] class-plural Fui ’Ngorthrim, Raith ’Ngorthrim ✧ RC/526.3111
Duinath [← duin] class-plural nd-mutation Taur-im-Duinath ✧ S/123.0302
dhîn [← dîn¹] d-mutation Taur-na-Chardhîn ✧ WJI/Taur-na-Chardhîn.003-2
i·chîr ← hîr definite h-mutation ✧ VT41/09.2805
i·Wenyn ← Gwenyn (plural) definite plural gw-mutation ✧ PM/353.2707
i·Wenyn ← Gwenyn (plural) definite plural gw-mutation ✧ PMI/Ambarussa.020
*chíl [← *hîl] h-mutation Eluchíl ✧ PM/369.1513-1
*chíl [← *hîl] h-mutation Eluchíl ✧ SA/khil.006-1
chollen ← Hollen h-mutation ✧ RC/550.3811
garo [← car-] imperative avo garo, avgaro ✧ WJ/371.3905
← hlô lh-mutation Ringlo ✧ PE17/096.3904
*vagor [← *magor] m-mutation Menelvagor ✧ LotR/0081.4105-2
vorn [← morn] m-mutation Hele(ð)vorn ✧ PE17/037.1611-1
dûr [← dûr] nd-mutation Barad-dûr ✧ PE17/022.4112
úgar [← car-] negated present ✧ PE17/145.0506
úchebin [← #heb-] negated present 1st-sg úchebin estel anim ✧ PE17/117.1202
úchebin [← #heb-] negated present 1st-sg ✧ PE22/160.0802
úchebin [← #heb-] negated present 1st-sg ✧ VT42/33.1711
úvedin [← mad-] negated present 1st-sg ✧ PE17/145.0501
Berhael [← Perhael] p-mutation Daur a Berhael, Conin en Annûn ✧ Let/448.3508
Berhael [← Perhael] p-mutation Daur a Berhael, Conin en Annûn ✧ LotR/0953.2203
Berhael ← Perhael p-mutation ✧ PE17/102.2403
beth [← peth] p-mutation albeth ✧ PE17/146.1612-2
beth ← peth p-mutation pedo beth mellon ✧ VT44/26.1102
bo [← #po] p-mutation bo Ceven sui vi Menel ✧ VT44/26.3101
govannen ← cova- passive-participle ✧ PE17/157.3213
govannen ← covad passive-participle mae-govannen ✧ PE17/158.0308
díriel [← tiria-] perfective-participle menel-vîr síla díriel ✧ LB/354.2904
díriel [← tiria-] perfective-participle ✧ Let/279.4203
díriel [← tiria-] perfective-participle Na-chaered palan-díriel ✧ LotR/0238.0604
díriel [← tiria-] perfective-participle Na-chaered palan-díriel ✧ RGEO/63.0604
díriel [← tiria-] perfective-participle Na-chaered palan-díriel ✧ RGEO/64.0604
Gelin ← calen plural Pinnath Gelin ✧ SA/calen.025
*chaint [← *cant] plural morchaint ✧ VT42/09.4004-2
*gerth [← *carth] plural úgerth ✧ VT44/28.2601-1
hain [← #han] plural Im Narvi hain echant ✧ LotR/0305.0508
hain ← han (soft-mutation) plural Im Narvi hain echant ✧ PE17/042.0602
hain [← #han] plural ✧ PE17/042.0701
hin [← sen] plural Celebrimbor o Eregion teithant i thiw hin ✧ LotR/0305.0607
hin ← hen (soft-mutation) plural Celebrimbor o Eregion teithant i thiw hin ✧ PE17/044.2404
hin ← sīn (plural) plural ✧ PE17/044.2703
hī̆n ← hē̆n (soft-mutation) plural ✧ VT49/34.0712
mhellyn [← mellon] plural m-mutation Ar e aníra ennas suilannad mhellyn în phain ✧ SD/129.0310
vellyn ← mellyn (plural) plural m-mutation Elvellyn ✧ WJ/412.2005-2
bêd [← ped-] present guren bêd enni ✧ VT41/11.2503
chebin [← #heb-] present 1st-sg ú-chebin estel anim ✧ LotR/1061.4006
úchebin [← #heb-] present 1st-sg ✧ PE17/062.4211
garer [← car-] present plural ✧ VT44/21.1814
gerir [← car-] present plural sui {mí ni >>} mín i gohenam di ai {garer >>} gerir úgerth ammen ✧ VT44/30.3301
Guinar [← #cuina-] present plural c-mutation Dor Firn-i-Guinar ✧ S/188.1703
hen [← sen] s-mutation i glinn {th >>} hen agorer Edain mi Velerian, ach hí in Ellath {er >>} îr ed epholar ✧ VT50/18.0304
hir [← sîr] s-mutation Linhir ✧ RC/587.2901-2
hîr [← sîr] s-mutation ⇒ †Gwathir ✧ UT/263.3415
Dínen ← tínen t-mutation Rath Dínen ✧ RC/551.1013
dalf ← talf t-mutation Nindalf ✧ RC/779.0705-2
dew ← tew t-mutation ✧ PE17/044.2413
dil [← till] t-mutation Celeb-dil ✧ RC/775.4004-2
duil [← *tuil] t-mutation th(a)randuil ✧ PE17/027.4402-2

References ✧ Let/279, 427; PE17/16, 25, 46; VT44/26

Element In


N. soft-mutation grammar.

Examples (soft-mutation)
Varad [← barad¹] Tol Varad ✧ WR/326.3203
Vedhwen [← #Bedhwen] Ar Vedhwen ✧ Ety/LEP.117
Velegol [← Belegol] Ar Velegol ✧ Ety/LEP.122
feleriandren [← Beleriandren] ✧ PE22/034.2701
Vreged-úr [← bregedur] Dagor Vreged-úr ✧ Ety/UR.025
-gadw ← cadw ✧ Ety/KAT.038
galen [← calen] Tol-galen ✧ LR/305.3204
Gamlost ← Camlost ✧ LR/301.4207
Gamlost ← Camlost ✧ LRI/Camlost.007
Gamlost ← Camlost ✧ RSI/Beren.004
Gelebrendal [← Celebrindal] ✧ Ety/KYELEP.023
Gelebrendal [← Celebrindal] ✧ Ety/KYELEP.061
gorn ← corn basgorn, rhin-gorn ✧ Ety/KOR.054
*guru ← curu crumguru ✧ EtyAC/KUR.032-2
i·ðór ← dór ✧ PE22/033.1203
loriel [← gloriel] Galad-loriel, Rathloriel ✧ Ety/LÁWAR.040-2
i”oloð ← golodh ✧ PE22/034.3603
Ond [← gonn] Bered Ondrath ✧ WR/340.1307-1
ondren [← #gondren] Toll-ondren ✧ TI/268.0309-2
ngorgoros [← Gorgoroth] di ngorgoros ✧ EtyAC/NDI.017
orgoroth ← Gorgoroth Ered-orgoroth ✧ LR/298.2513
(w)ath [← gwath¹] Deldú(w)ath ✧ Ety/DYEL.034-3
*west ← gwest gowest ✧ Ety/WED.056-2
wing [← gwing] nerwing ✧ EtyAC/NAR¹.029-2
Chithlum ← Hithlum aran Chithlum ✧ Ety/TĀ.114
Ċhithlum ← Hithlum aran Ċhithlum ✧ PE22/033.1216
lad [← lhad] imlad ✧ EtyAC/IMBE.010-2
land ← lhann camland ✧ Ety/LAD.012-2
levnar ← lhevnar Galadlevnar ✧ Ety/LEP.107-2
linn ← lhinn dūlinn ✧ Ety/LIN².027-2
*lin [← lhinn] dúlin ✧ Ety/TIN.145-2
i·mhalt ← malt ✧ PE22/035.1012
vegli [← megli] i vegli vorn ✧ PE22/033.1014
Vória ← Moria Ennyn Durin Aran Vória ✧ TI/182.1704
vorn [← morn] i vegli vorn ✧ PE22/033.1015
bad [← pâd] Thar-bad ✧ Ety/THAR.005-2
ban ← pann cirban ✧ Ety/PAD.007-2
belin [← *pelin] lhasbelin ✧ Ety/LAS¹.014-2
benn [← penn²] Morbenn ✧ EtyAC/MOR.062-2
Beringol ← Peringol ✧ Ety/PER.016
Beringol [← Peringol] ✧ LRI/Elrond.008
Rain [← rhain] Duil Rain ✧ TI/268.0507
*ram [← rham] Othram ✧ WR/288.1303-2
ras [← rhas] Erebras ✧ EtyAC/ERE.005-2
rog [← rhaug] Gothrog ✧ Ety/GOS.031-2
rog ← rhaug Balrog ✧ Ety/RUK.012-2
rass ← rhass ✧ Ety/KHARÁS.009
chrass ← rass (soft-mutation) ✧ Ety/KHARÁS.012
*ruin [← rhuin] Orodruin ✧ TI/028.2308-2
hirion ← hirion (soft-mutation) Eges-hirion ✧ LR/407.0909-1
dadol [← tadol] ✧ PE22/031.0303
*dan [← *tân] cirdan ✧ Ety/KIR.008-2
dor [← taur²] Nimdil-dor ✧ Ety/TĀ.217-2
*delu ← telu daedelu ✧ Ety/TEL.049-2
dilias [← *tilias] Hithdilias ✧ TI/124.1407-2
Dinnu [← tinnu] Aran Dinnu ✧ Ety/THIN.049
Dirnen [← #tirnen] Dalath Dirnen ✧ Ety/TIR.041
dilthen [← tithen] ✧ RS/462.2911
dilthen [← tithen] ✧ RSI/Caradras dilthen.002
dûn ← Tûn Eledûn ✧ LR/222.4203-2
bh, v ← b- b-mutation ✧ PE19/018.27075
bh, v ← b- b-mutation ✧ PE19/018.31075
vr- ← br- b-mutation ✧ PE19/021.13065
vl- ← bl- b-mutation ✧ PE19/021.23065
feleg [← beleg] b-mutation ✧ PE22/031.2018
Veleriand [← Beleriand] b-mutation Inias Veleriand ✧ LR/202.2505
g- ← c- c-mutation ✧ PE19/018.19075
g- ← c- c-mutation ✧ PE19/018.20075
gr- ← cr- c-mutation ✧ PE19/021.18065
gl- ← cl- c-mutation ✧ PE19/021.2503
gl- ← cl- c-mutation ✧ PE19/021.28065
galad [← calad] c-mutation Cilgalad ✧ Ety/KIL.039-2
Granthir ← Cranthir c-mutation Dor Granthir ✧ LR/265.2407
*gorn [← corn] c-mutation basgorn ✧ Ety/MBAS.011-2
liniath [← lhîn] class-plural Hithliniath ✧ Ety/KHIS.031-2
*hiriath [← sîr] class-plural Nanduhiriath ✧ RS/433.2110-2
dh, ð ← d- d-mutation ✧ PE19/018.28075
ðr (r) ← dr- d-mutation ✧ PE19/021.17065
gh, - ← g- g-mutation ✧ PE19/018.29075
gh, - ← g- g-mutation ✧ PE19/018.30075
r- ← gr- g-mutation ✧ PE19/021.20065
l- ← gl- g-mutation ✧ PE19/021.30065
?lam [← glamm] g-mutation gellam ✧ Ety/GYEL.016-2
*onoded ← gonod- gerund aronoded ✧ Ety/NOT.025-2
w ← gw- gw-mutation ✧ PE19/019.06065
w ← gw- gw-mutation ✧ PE19/019.09065
weð ← gweð gw-mutation angweð ✧ Ety/WED.020-2
weð ← gwaeð gw-mutation ang-weð ✧ PE22/032.0317-2
ch ← h- h-mutation ✧ PE19/020.20065
ch ← h- h-mutation ✧ PE19/020.21065
ch ← h- h-mutation ✧ PE19/021.06065
l ← lh- lh-mutation ✧ PE19/019.12065
chl/l ← lh- lh-mutation ✧ PE19/021.29065
lug ← lhûg lh-mutation ✧ Ety/LOK.033-2
mh, v ← m- m-mutation ✧ PE19/019.02065
mh, v ← m- m-mutation ✧ PE19/021.02065
mb, mm ← b- mb-mutation ✧ PE19/020.03065
mb, mm ← b- mb-mutation ✧ PE19/020.15065
*bon [← *bonn] mb-mutation annabon ✧ Ety/MBUD.021-2
nd ← d- nd-mutation ✧ PE19/020.06065
ng ← g- ng-mutation ✧ PE19/020.09065
ng ← g- ng-mutation ✧ PE19/020.12065
Vanwa [← Manwe] old-genitive Ar Vanwa ✧ Ety/LEP.111
b- ← p- p-mutation ✧ PE19/018.17075
b- ← p- p-mutation ✧ PE19/018.21075
br- ← pr- p-mutation ✧ PE19/021.11065
bl- ← pl- p-mutation ✧ PE19/021.21065
welein [← Balan] plural Nethwelein ✧ Ety/LEP.129-2
ledin [← lhad] plural Palath-ledin ✧ TI/114.0704
luin ← lhûn plural Eredluin ✧ Ety/LUG².018-2
vyrn [← morn] plural Eredvyrn ✧ TI/124.1808-2
duir ← taur plural neledh-duir ✧ EtyAC/LEP.043
dirien [← #tirion] plural Lhúndirien ✧ Ety/LUG².021-2
gar [← #car-] present osgar ✧ Ety/OS.026-2
Guinar ← cuino (infinitive) present plural ✧ Ety/KUY.049
r ← rh- rh-mutation ✧ PE19/019.13065
ran [← Rhân] rh-mutation cûran ✧ Ety/KUƷ.011-2
rûn ← rhûn rh-mutation El-rûn ✧ Ety/RŌ.032-2
h ← s- s-mutation ✧ PE19/019.08065
harn [← sarn] s-mutation Tolharn ✧ TI/345.2302-2
Hilevril ← Silevril s-mutation Pennas Hilevril ✧ LR/202.1306
-bor ← paur suffix Celebrimbor ✧ Ety/KWAR.039
d- ← t- t-mutation ✧ PE19/018.18075
dr- ← tr- t-mutation ✧ PE19/021.15065
dl- ← tl- t-mutation ✧ PE19/021.24065
deith ← teith t-mutation andeith ✧ Ety/TEK.047-2
dew ← tew t-mutation ✧ PE22/031.2502
dithen [← tithen] t-mutation ✧ PE22/031.2117
dûn [← tum] t-mutation Caron-dûn ✧ RS/419.1009

References ✧ PE22/29, 32-33; VT44/27


ᴱN. soft-mutation grammar.

Examples (soft-mutation)
vorn [← born] i dhimvorn ✧ PE13/142.2305-2
*vang [← bang] orvang ✧ PE13/156.2001-2
*ormar [← bâr] ormar ✧ PE13/156.2801-2
*mast [← bast] ormast ✧ PE13/156.2901-2
*widhion [← gwedhion] yrwidhion ✧ PE13/156.2401-2
*weth [← gweth] urweth ✧ PE13/156.2501-2
*vlann [← bland] orvlann ✧ PE13/156.2101-2
*geleb [← celeb] urgeleb ✧ PE13/156.3201-2
*guil [← cuil] urguil ✧ PE13/156.1401-2
dhim ← dim i dhimvorn ✧ PE13/142.2305-1
i dhimvorn [← #dimvorn] ✧ PE13/142.2305
*nor [← dôr] urnor ✧ PE13/156.2701-2
i·nnor ← dor ✧ PE13/161.4701
indor ← dor ✧ PE13/161.4702
*dhraust [← drauth] o(r)dhraust ✧ PE13/156.1801-2
*ngolodh [← Golodh] o(r)ngolodh ✧ PE13/156.3001-2
*orod [← gorod] urorod ✧ PE13/156.2201-2
*ngúl [← *gûl] u(r)ngúl ✧ PE13/156.3101-2
*wedhw [← gwedhw] urwedhw ✧ PE13/156.2601-2
*vaith [← baith] orvaith ✧ PE13/155.9804-2
*wadh [← gwadh] orwadh ✧ PE13/156.2301-2
*honn [← lhonn] urhonn ✧ PE13/156.0901-2
i·lam [← lham(b)] ✧ PE13/120.3311
*vab [← mab] orvab ✧ PE13/156.0401-2
*vaith [← maith] orvaith ✧ PE13/155.9801-2
*vath [← *math] orvath ✧ PE13/155.9702-2
*dhrog [← drog] u(r)dhrog ✧ PE13/156.1701-2
bab ← pap go-bab ✧ PE13/132.4115-2
*beth [← peth] urbeth ✧ PE13/156.1201-2
*vrog [← brog] u(r)vrog ✧ PE13/156.1601-2
*danc [← tanc] idanc ✧ PE13/156.4201-2
*darn [← tarn] ordarn ✧ PE13/156.1001-2
*duf [← tuf] urduf ✧ PE13/156.3901-2
*dhuilin [← duilin] urdhuilin ✧ PE13/156.1501-2
bh (v) ← b b-mutation ✧ PE13/120.1102
i·bhad ← bad b-mutation ✧ PE13/120.1205
i·bhar [← bâr] b-mutation ✧ PE13/120.3810
g ← c c-mutation ✧ PE13/121.0402
i·cha ←  c-mutation ✧ PE13/121.1103
i·gorin ← corin c-mutation ✧ PE13/121.2806
gw ← cw cw-mutation ✧ PE13/121.0502
i·gwant ← cwant cw-mutation ✧ PE13/121.1203
i·gwent ← cwent cw-mutation ✧ PE13/121.3005
dh (ð) ← d d-mutation ✧ PE13/120.1704
i·dhail [← dael] d-mutation ✧ PE14/066.2612
i·dhuilin ← duilin d-mutation ✧ PE13/120.2704
i·dhuilen ← duilen d-mutation ✧ PE13/120.4208
i·iant ← diant dy-mutation ✧ PE13/120.3003
i·dhiant ← diant dy-mutation ✧ PE13/120.4507
- ← g g-mutation ✧ PE13/120.1904
i·ail ← gail g-mutation ✧ PE13/120.3103
w ← gw gw-mutation ✧ PE13/120.2104
ihir ← hîr h-mutation ✧ PE13/121.0803
i·marth ← barth mb-mutation ✧ PE13/120.1503
i·mâr ← bâr mb-mutation ✧ PE13/120.1403
n ← d nd-mutation ✧ PE13/120.1802
i·nôr ← dôr nd-mutation ✧ PE13/120.2904
ng ← g ng-mutation ✧ PE13/120.2002
ngw ← gw ng-mutation ✧ PE13/120.2202
i·nglam ← glam ng-mutation ✧ PE13/120.3203
i·ngoloth ← goloth ng-mutation ✧ PE13/120.3403
i·ngolt ← golt ng-mutation ✧ PE13/121.2009
b ← p p-mutation ✧ PE13/121.0202
i·bant ← cwant p-mutation ✧ PE13/121.3310
i·buig ← puig p-mutation ✧ PE13/121.0903
d ← t t-mutation ✧ PE13/121.0302
i·dî ←  t-mutation ✧ PE13/121.1003
i·wath ← gwath w-mutation ✧ PE13/120.3503

Reference ✧ PE13/120

Element In


G. soft-mutation grammar.

Examples (soft-mutation)
·v ← b b-mutation ✧ GG/07.1206
·vr ← br b-mutation ✧ GG/07.1304
·vl ← bl b-mutation ✧ GG/07.1404
*va ←  b-mutation haiva ✧ GL/47.7501-2
Vai [← Bai] b-mutation I·chorweg a·Vai ✧ GL/49.5809
ven [← benn²] b-mutation dorven ✧ GL/30.4601-2
i·vess ← bess b-mutation ✧ GG/09.2602
vridwen [← Bridwen] b-mutation i·bridwen a·vridwen ✧ GL/64.5006
vrog [← brog] b-mutation i·vrog na cuid arog ✧ GG/09.1208
·g ← c c-mutation ✧ GG/07.1203
·gr ← cr c-mutation ✧ GG/07.1302
·gl ← cl c-mutation ✧ GG/07.1402
*god [← cod] c-mutation deldrogod ✧ GL/30.0801-2
*gwathil [← cwathli] c-mutation fengwathil ✧ GL/34.7901-2
*gwathil [← cwathli] c-mutation piligwathil ✧ GL/64.1701-2
I·Guilwarthon [← Cuilwarthon] c-mutation ✧ LBI/I·Guilwarthon.001
i·Guilwarthon [← Cuilwarthon] c-mutation ✧ LT2/051.2003
Guilwarthon [← Cuilwarthon] c-mutation ✧ LT2I/Guilwarthon.001
I·Guilwarthon [← Cuilwarthon] c-mutation ✧ LT2I/I·Cuilwarthon.008
I·Guilwarthon [← Cuilwarthon] c-mutation ✧ LT2I/I·Guilwarthon.001
i·ngoldorim [← Golda] class-plural ng-mutation ✧ GG/15.1101
·gw ← cw cw-mutation ✧ GG/07.1502
·dh ← d d-mutation ✧ GG/07.2102
·dhr ← dr d-mutation ✧ GG/07.2202
Dhair ← Dair d-mutation Bara Dhair Haithin ✧ LT2A/Mar Vanwa Tyaliéva.019
Dhrauthodavros [← #Drauthodavros] d-mutation ✧ LT2A/Dhrauthodavros.002
Dhrauthodavros [← #Drauthodavros] d-mutation ✧ LT2I/Dhrauthodavros.001
Dhrauthodauros [← #Drauthodavros] d-mutation ✧ LT2I/Dhrauthodavros.008
Dhrauthodavros [← #Drauthodavros] d-mutation ✧ LT2I/Rúsitaurion.015
Dhuilon ← Duilin d-mutation ✧ LT2I/Dhuilon.001
·’ ← g g-mutation ✧ GG/07.2302
·’l ← gl g-mutation ✧ GG/07.2502
·’r ← gr g-mutation ✧ GG/07.2602
bain [← bain] g-mutation fengvain ✧ GL/34.8001-2
*garm [← carm] g-mutation gruigarm ✧ GL/42.8001-2
gim ← †cim g-mutation thasgim ✧ GL/26.0904-2
i’oth ← goth g-mutation ✧ GG/09.0711
*grithnir ← crithos g-mutation ✧ GL/27.7701-2
i·’lam ← glâm g-mutation ✧ GG/09.0306
’len [← glenn] g-mutation nôbi i·mab ’len suila ontha ✧ GG/11.0804
*lir [← glîr] g-mutation gwalir ✧ GL/41.0902-2
*lir [← glîr] g-mutation gwethlir ✧ GL/47.2201-2
’lisc ← glisc g-mutation lam ’lisc ✧ GL/40.0206
’loss [← gloss] g-mutation mab ’loss ✧ GG/15.2202
’loss [← gloss] g-mutation talwi i’loss ar gwandra nan·Idril ✧ GG/15.2803
*ruith [← gruith] g-mutation hadruith ✧ GL/47.5601-2
a·ngolui ← †gôl genitive dual ng-mutation ✧ PE13/117.1103
i·ngolui ← †gôl genitive dual ng-mutation ✧ PE13/117.1203
na·ngolui ← †gôl genitive dual ng-mutation ✧ PE13/117.1303
dalwint [← tâl] genitive dual t-mutation i·waneth na·dalwint gloss an Idril ✧ GG/11.0205
a·nguilan ← †gôl genitive ng-mutation ✧ PE13/117.1101
i·nguilan ← †gôl genitive ng-mutation ✧ PE13/117.1201
na·nguilan ← †gôl genitive ng-mutation ✧ PE13/117.1301
Vanion [← Ban¹] genitive plural b-mutation i·walt na Vanion ✧ GL/44.0904
gwention [← cwent] genitive plural c-mutation ✧ GG/12.3402
’othwenion [← gothwen] genitive plural g-mutation û gwilthi – gwilm ’othwenion ✧ GL/45.7307
*walion [← Gwala] genitive plural gw-mutation cod·walion ✧ GL/26.5101-2
Ngoldathon [← Golda] genitive plural ng-mutation i·Lam na·Ngoldathon “Goldogrin” di Sacthoðrin ✧ GL/17.0104
a·nguilt ← †gôl genitive plural ng-mutation ✧ PE13/117.1102
i·nguilt ← †gôl genitive plural ng-mutation ✧ PE13/117.1202
na·nguilt ← †gôl genitive plural ng-mutation i·lam na·Nguilt ✧ PE13/117.1302
·w ← gw gw-mutation ✧ GG/07.2402
waid ← gwaid gw-mutation hauthwaid ✧ GL/48.4501-2
wais [← gwais] gw-mutation hauthwais ✧ GL/48.4801-2
walt ← gwalt gw-mutation i·walt na Vanion ✧ GL/44.0902
waneth [← gwandreth] gw-mutation i·waneth na·dalwint gloss an Idril ✧ GG/11.0203
’Wanweg ← Gwanweg gw-mutation ✧ GL/43.7702
’Wanweg ← Gwanweg gw-mutation ✧ LT1A/Súlimo.124
war [← gwar-¹] gw-mutation ⇒ †cathwar ✧ GL/25.5804-2
’wareth [← gwareth] gw-mutation Amon ’wareth ✧ PE15/20.5702
weg [← gweg] gw-mutation i·weg na an fofrin ✧ GG/09.1307
weg [← gweg] gw-mutation i·weg fof ✧ GG/09.1402
’wethrin ← gwethrin gw-mutation u ’wirn u ’wethrin ✧ GL/47.2803
Wilma [← gwilb] gw-mutation ✧ PE15/24.3104
*wilm [← gwilm] gw-mutation gothwilm ✧ GL/42.1301-2
’wirn [← gwirn] gw-mutation u ’wirn u ’wethrin ✧ GL/47.2801
wint [← gwint] gw-mutation riga i·wint ✧ GL/65.4407
·ch ← h h-mutation ✧ GG/07.1504
chest [← hest] h-mutation gochest ✧ GL/40.6601-2
chorweg ← horweg h-mutation I·chorweg a·Vai ✧ GL/49.5807
Chorweg [← horweg] h-mutation ✧ LT1A/Vailimo.025
i·choth ← hoth h-mutation ✧ GG/09.0712
chùn [← hûn] h-mutation lempachùn ✧ GL/53.5101-2
i·Mbalrog ← Balrog mb-mutation ✧ GG/08.2003
i’Malrog ← Balrog mb-mutation ✧ GL/21.5605
i’Malrog ← Balrog mb-mutation ✧ LT1A/Balrog.022
i·Mbandoth ← Bandoth mb-mutation ✧ GG/08.1903
i·mbar ← bar mb-mutation ✧ GG/08.1703
i·mbasgon ← basgorn mb-mutation ✧ GG/08.1603
i·mbast ← bast mb-mutation ✧ GG/08.1503
i·Mbelca ← Belca mb-mutation ✧ GG/08.0803
i·Mbeleca ← Belca mb-mutation ✧ GG/08.3903
i·mbless ← bless mb-mutation ✧ GG/08.2303
i Mless ← Bless mb-mutation ✧ GL/23.2606
i·Mbridwen ← Bridwen mb-mutation ✧ GG/08.2203
i·nDamroth [← Damroth] nd-mutation ✧ GL/29.7901
i·’Namroth [← Damroth] nd-mutation ✧ GL/29.7904
i·ndolm ← dolm nd-mutation ✧ GG/08.1104
i·ndoldrin ← doldrin nd-mutation ✧ GG/08.1303
i·ndor ← dor nd-mutation ✧ GG/08.0703
i·ndor ← dor nd-mutation ✧ GG/09.2603
i·ndrith ← drith nd-mutation ✧ GG/08.1403
i·ndeldron ← deldron nd-mutation ✧ GG/08.1203
i·Ngainu ← Gainu ng-mutation ✧ GG/08.2403
i·Ngil [← Gil] ng-mutation ✧ GG/08.3405
i·ngilim [← Gilim] ng-mutation ✧ GG/08.3402
i·nglest ← glest ng-mutation ✧ GG/08.2903
i·ngodaithri ← godaithri ng-mutation ✧ GG/08.3003
i·ngogel ← gogel ng-mutation ✧ GG/08.3203
Ngoldothrim [← Goldothrim] ng-mutation Tur na·Ngoldothrim ✧ GG/15.1308
i·Ngolda ← golda ng-mutation ✧ GG/08.0903
i·ngoloth ← gôloth ng-mutation ✧ GG/08.2803
i·goredin ← goredin ng-mutation ✧ GG/08.3603
i·ngwanos ← gwanos ng-mutation ✧ GG/08.2703
·b ← p p-mutation ✧ GG/07.1802
·br ← pr p-mutation ✧ GG/07.1902
·bl ← pl p-mutation ✧ GG/07.2002
band [← pand] p-mutation i·band a·gwentin laithi ✧ GG/11.2307
band [← pand] p-mutation i band cwention laithi ✧ GG/12.0506
bridwen ← pridwen p-mutation i·bridwen a·vridwen ✧ GL/64.5004
go-Dhrauthodauros [← #Drauthodavros] patronymic d-mutation ✧ LT2/089.4112
bo-Dhrauthodavros [← #Drauthodavros] patronymic d-mutation ✧ LT2/089.4203
bo-Dhrauthodavros [← #Drauthodavros] patronymic d-mutation ✧ LT2A/Dhrauthodavros.001
go-Dhuilin [← Duilin] patronymic d-mutation ✧ LBI/Duilin.013
bo-Dhuilin [← Duilin] patronymic d-mutation ✧ LBI/Duilin.014
bo-Dhuilin [← Duilin] patronymic d-mutation ✧ LT2I/bo-Dhuilin.001
glin [← *cli] plural c-mutation i·glin grandin a·Dol Erethrin Airi ✧ PE13/093.1502
Gwedrin ← cwedri plural c-mutation Tôn a·Gwedrin ✧ GL/28.5406
Gwedrin ← cwedri plural c-mutation Tôn a Gwedrin ✧ LT2A/Tôn a Gwedrin.056
gwentin [← cwent] plural c-mutation i·band a·gwentin laithi, i gwentin bandrath ✧ GG/11.2309
’lossi [← gloss] plural g-mutation talin i’lossi ar gwandron nan·Idril ✧ GG/15.2903
winin [← gwin] plural gw-mutation i·winin na gwandron ✧ GG/09.1605
i·Mbalrogin ← Balrog plural mb-mutation ✧ GL/21.5402
i’Malraugin ← i’Malrog (soft-mutation) plural mb-mutation ✧ GL/21.5608
i’Malrogin ← Balrog plural mb-mutation ✧ LT1A/Balrog.024
’Namrothon [← Damroth] plural nd-mutation Gruithodwen na ’Namrothon ✧ GL/42.7903
i·ngoldoth [← Golda] plural ng-mutation ✧ GG/15.1201
gwath [← cwas-] present c-mutation o·gwath lemp nin ✧ GL/53.4805
·d ← t t-mutation ✧ GG/07.1602
·dr ← tr t-mutation ✧ GG/07.1702
Deloth [← teloth] t-mutation Daideloth ✧ LB/049.3107
Delumaith ← Telumaith t-mutation Lúthien bo-Delumaith ✧ GL/29.7703
dessa [← tess(il)] t-mutation gontha li dessa ✧ GL/54.0301
Dol [← tol] t-mutation i·glin grandin a·Dol Erethrin Airi ✧ PE13/093.1505
dorn [← torn] t-mutation amrog-dorn ✧ GL/19.5001-2
durwin [← turwin] t-mutation Miril i·durwin ✧ PE13/095.1309
dusc [← tusc] t-mutation i·fesc ar i·dusc ✧ GL/34.8908

References ✧ GG/7-9