Q. dative grammar.

Q. dativë grammar.
Examples (dative)
airefean “*to ... Holy Spirit” [← Airefëa] Alcar i ataren ar i yondon ar i {faire aistan >>} airefean ✧ VT43/37
aistan “*to ... holy” [← aista] Alcar i ataren ar i yondon ar i {faire aistan >>} airefean ✧ VT43/37
ataren “*to ... father” [← atar¹] Alcar i ataren ar i yondon ar i {faire aistan >>} airefean ✧ VT43/37
ciryan ← cirya ✧ Plotz/6
emmen “*against us” [← emmë¹] sív’ emme apsenet tien i úcarer emmen ✧ VT43/21
enyalien “in memory [of]” [← #enyalië] Vanda sina termaruva Elenna·nóreo alcar enyalien ✧ UT/305
enyalien “for the re-calling, to recall or commerate [the glory]” [← #enyalië] ✧ UT/317
Erun “*to God” [← Eru] alkar {tarmenissen >>} tarmenelde na Erun, alkar mi tarmenel {Erunna >>} na Erun ✧ VT44/34
lassen ← lasse ✧ Plotz/16
mán ←  ✧ PE17/161
máriéna ← márien ✧ PE17/59
men “*us” [← me] Alye anta men siar ilyarea {mastammar >>} mastamma, ámen anta síra ilaurëa massamma ✧ VT43/18
men “*[for] us” [← me] ar ámen apsene úcaremmar ✧ VT43/19
men “*[for] us” [← me] ar {úna >>} úa mittanya {men >>} me {ferti >> terfantie >>} terpellienna ✧ VT43/22
men “*us” [← me] á hyame {hrá >>} rá men úcarindor ✧ VT43/33
me(n) “*us” [← me] alye arca {atarme >>} meterme i {naica nar >>} naiquear ✧ VT43/33
men [← me] ✧ VT44/5
men “*on us” [← me] ✧ VT44/15
ómen “*on us” [← me] ✧ VT44/15
nin “for me” [← ni] Sí man i yulma nin enquantuva? ✧ LotR/377
nin “to me” ← ni ✧ PE17/68
nin ← ni ✧ PE17/68
nin “for me” [← ni] nai nin híres ✧ PE22/151
nin “to me” [← ni] tultauvas sa nin ✧ PE22/156
nin “to me” [← ni] quenten tulil márie nin, quī(ta) la tuldes, {náne nin márie >>} náne márie (nin) ✧ PE22/158
nin “for me” [← ni] Ma Varda enquantuva i yulma nin sí ✧ PE22/161
nin “I” [← ni] umbe nin i hríve nauva urra (si loa) ✧ PE22/168
nin “for me” [← ni] Sī man i yulma nin enquantuva? ✧ RGEO/58
nin “me-for” [← ni] Sī man i yulma nin en-quant-uva? ✧ RGEO/59
nin “me” [← ni] órenya quete nin ✧ VT41/11
nin “I” [← ni] (h)ore nin karitas ✧ VT41/13
nin “I” [← ni] ore nin karitas nō namin alasaila ✧ VT41/13
nin “to me” [← ni] ōrenya quēta nin ✧ VT41/13
nin “me” [← ni] ora nin ✧ VT41/15
nin “I” [← ni] eke nin?, eke nin kare sa, ekuva nin kare sa noa ✧ VT49/20
nin “I” [← ni] nās mara nin ✧ VT49/30
nin [← ni] ✧ VT49/34
rómena ← Rómen ✧ PE17/59
rómen ← Róme ✧ PE17/59
tárin “*to ... queen” [← tári] Elainen tárin Periandion ar meldenya anyáran ✧ VT49/40
tien “*those” [← te] sív’ emme apsenet tien i úcarer emmen ✧ VT43/21
ten “to them” [← te] epetai i hyarma {ú téna >>} ú ten ulca símaryassen ✧ VT49/14
tyen “to you” [← tye] mára tyen ✧ PE22/166
yan [← ya] yan i wilyar antar miquelis ✧ PE16/96
ya(n) “*as” [← ya] {ier >>} ya(n) {menelze >>} menelde {tier >>} ar san {cemenze >>} cemende ✧ VT43/16
yan “*as” [← ya] yan emme avatyarilta {luc >> rucindillomman >> menya ruhtaliello >>} menya rohtaliello ✧ VT43/20
yondon “*to ... son” [← yondo] Alcar i ataren ar i yondon ar i {faire aistan >>} airefean ✧ VT43/37
ciryant ← cirya dual ✧ Plotz/6
sena “to him” [← se¹] na-dative antanen hatal sena ✧ VT49/14
téna “to them” [← te] na-dative epetai i hyarma ú téna ulca símaryassen ✧ VT49/14
ciryalin ← cirya partitive-plural ✧ Plotz/6
ciryain ← cirya plural ✧ Plotz/6
hínin “*to children” [← hína] plural ar mi cemen raine i hínin ✧ VT44/35
hinin [← hína] plural ar mi kemen {sére >>} raine {fírimonnar >> híniryannar >>} i hinin ✧ VT44/35
lassin ← lasse plural ✧ Plotz/16
main ←  plural ✧ PE17/161

Element In


ᴹQ. dative grammar.

Examples (dative)
[ahtu]máten [← ahtumat] ✧ PE21/37
[ahtu]matten [← ahtumat] ✧ PE21/37
[Ala]karwen [← Alakaru] ✧ PE21/41
Alaryen [← Alari] ✧ PE21/41
amanen [← aman] ✧ PE21/34
amboren [← ambor] ✧ PE21/33
andulen [← andul] ✧ PE21/34
araken [← arat] ✧ PE21/35
[Astul]ahten [← Astulat] ✧ PE21/37
[kalm]ar [← kalma] ✧ PE21/52
[kalm]en [← kalma] ✧ PE21/52
karen [← kas¹] ✧ PE21/22
kiryar [← kirya] ✧ PE21/4
kiryar [← kirya] ✧ PE21/46
kiryan [← kirya] ✧ PE21/53
[Koivi]enénen [← Kuiviénen] ✧ PE21/36
[Koivi]enénar [← Kuiviénen] ✧ PE21/36
[Earend]elen [← Earendel] ✧ PE21/34
[falmar]ínen [← Falmarin] ✧ PE21/36
fassen [← fas] ✧ PE21/26
fileken [← filet] ✧ PE21/35
filíken [← filit] ✧ PE21/52
hahten [← hat] ✧ PE21/27
helemen [← helen] ✧ PE21/34
hōr [← ] ✧ PE21/38
homen [← hón] ✧ PE21/23
homen [← hón] ✧ PE21/52
hunen [← hún] ✧ PE21/24
ildumar [← ilduma] ✧ PE21/4
istir [← istya] ✧ PE21/13
istyen [← istya] ✧ PE21/13
[kaima]samben [← kaimasan] ✧ PE21/37
kelulinder [← kelulinde] ✧ PE21/10
[kel]uten [← kelut] ✧ PE21/35
[kel]oten [← kelut] ✧ PE21/35
untamor [← untamo] ✧ PE21/5
lamnen [← laman] ✧ PE21/28
lamnar [← laman] ✧ PE21/28
lamor [← laman] ✧ PE21/28
lasser [← lasse] ✧ PE21/6
lasser [← lasse] ✧ PE21/47
lassen [← lasse] ✧ PE21/53
lestur [← lesto] ✧ PE21/12
lestuen [← lesto] ✧ PE21/12
[lest]uen [← lesto] ✧ PE21/12
lepsen [← let] ✧ PE21/26
linder [← linde²] ✧ PE21/10
lindien [← linde²] ✧ PE21/10
lindenen [← linde²] ✧ PE21/10
[Lung]uman [← Lunguma] ✧ PE21/41
mān [← má¹] ✧ PE21/40
mār [← †má²] ✧ PE21/38
malen [← mál] ✧ PE21/24
maller [← malle] ✧ PE21/44
malur [← malo²] ✧ PE21/12
malwen [← malo²] ✧ PE21/12
marden [← mar] ✧ PE21/27
mintyer [← mintye] ✧ PE21/44
miuir [← miue] ✧ PE21/13
miuyen [← miue] ✧ PE21/13
mulor [← mulo] ✧ PE21/11
mulwen [← mulo] ✧ PE21/11
kanteler [← kantele] ✧ PE21/44
nēnen [← nén] ✧ PE21/23
ningen [← nin] ✧ PE21/26
neren [← nér] ✧ PE21/20
neren [← nér] ✧ PE21/52
nin “me” [← ni] Man táre antáva nin Ilúvatar, Ilúvatar? ✧ LR/72
nĭs “to me” [← ni] ✧ PE21/61
nilden [← nil] ✧ PE21/26
[nindar]íen [← nindari] ✧ PE21/14
nínqerùen [← ninqeru] ✧ PE21/15
nínqèruen [← ninqeru] ✧ PE21/15
[ninqer]úven [← ninqeru] ✧ PE21/15
Nuen [← ] ✧ PE21/38
oiur [← oio] ✧ PE21/12
oiwen [← oio] ✧ PE21/12
[oi]wia [← oio] ✧ PE21/12
oiwen [← oio] ✧ PE21/12
olaren [← olar] ✧ PE21/33
ondor [← ondo] ✧ PE21/5
Oromen [← Orome] ✧ PE21/41
orumen [← oron] ✧ PE21/34
oromen [← oron] ✧ PE21/34
parmas [← parma] ✧ PE21/61
pēr [← ] ✧ PE21/38
[pel]taksen [← peltas] ✧ PE21/37
pilinden [← pilin] ✧ PE21/36
[pil]inden [← pilin] ✧ PE21/52
[pil]indar [← pilin] ✧ PE21/52
polir [← pole] ✧ PE21/13
polyen [← pole] ✧ PE21/13
polyen [← pole] ✧ PE21/13
[qel]eten [← qelet] ✧ PE21/35
qenden [← Qen] ✧ PE21/25
qendar [← Qen] ✧ PE21/25
pilenen [← pilen] ✧ PE21/34
pilenar [← pilen] ✧ PE21/34
qiliren [← qilir] ✧ PE21/34
rien [← ] ✧ PE21/38
ríen [← ] ✧ PE21/38
sangar [← sanga] ✧ PE21/42
sirer [← síre] ✧ PE21/10
siryen [← síre] ✧ PE21/10
soronen [← soron] ✧ PE21/34
soronar [← soron] ✧ PE21/34
sūten [← sút] ✧ PE21/24
talen [← tál] ✧ PE21/21
talaten [← talat] ✧ PE21/35
tambir [← tambe] ✧ PE21/13
tambien [← tambe] ✧ PE21/13
Tampion [← Tampio] ✧ PE21/41
tárien [← tári] ✧ PE21/14
telkur [← telko] ✧ PE21/12
telquen [← telko] ✧ PE21/12
pelkor [← telko] ✧ PE21/48
telkon [← telko] ✧ PE21/53
telumetten [← telumet] ✧ PE21/37
tēn [← tie] ✧ PE21/40
[Tinúvi]élen [← Tinúviel] ✧ PE21/35
tón [← ] ✧ PE21/40
tundor [← tundo] ✧ PE21/11
tunduen [← tundo] ✧ PE21/11
tyalier [← tyalie] ✧ PE21/44
[Vali]nóren [← Valinor] ✧ PE21/36
veanéren [← veaner²] ✧ PE21/36
veruen [← veru¹] ✧ PE21/15
yaken [← yat²] ✧ PE21/24
[kalm]atar [← kalma] dual ✧ PE21/52
kiryau [← kirya] dual ✧ PE21/4
kiryatar [← kirya] dual ✧ PE21/46
kiryauno [← kirya] dual ✧ PE21/54
hentar [← hen] dual ✧ PE21/52
ildumátar [← ilduma] dual ✧ PE21/43
ildumátar [← ilduma] dual ✧ PE21/46
untamótar [← untamo] dual ✧ PE21/49
lamnu [← laman] dual ✧ PE21/28
lassu [← lasse] dual ✧ PE21/6
lassetar [← lasse] dual ✧ PE21/48
lassúno [← lasse] dual ✧ PE21/54
lepsu [← let] dual ✧ PE21/26
[lind]iu [← linde²] dual ✧ PE21/10
mau [← má¹] dual ✧ PE21/40
mau [← †má²] dual ✧ PE21/38
[mal]u [← malo²] dual ✧ PE21/12
neru [← nér] dual ✧ PE21/20
ner(a)tar [← nér] dual ✧ PE21/52
[← ] dual ✧ PE21/38
ondu [← ondo] dual ✧ PE21/5
peu [← ] dual ✧ PE21/38
[pol]yu [← pole] dual ✧ PE21/13
qendu [← Qen] dual ✧ PE21/25
riu [← ] dual ✧ PE21/38
sangatar [← sanga] dual ✧ PE21/43
táriu [← tári] dual ✧ PE21/14
pelkotar [← telko] dual ✧ PE21/49
telkúno [← telko] dual ✧ PE21/54
tëa [← tie] dual ✧ PE21/40
tyaliétar [← tyalie] dual ✧ PE21/48
veru [← veru¹] dual ✧ PE21/15
Eldalin “(some) Elves” [← Elda] partitive-plural Intin Eldalin ✧ PE22/124
[kalm]íre [← kalma] plural ✧ PE21/52
[kalm]ir [← kalma] plural ✧ PE21/52
[kalm]eren [← kalma] plural ✧ PE21/52
kiryalir [← kirya] plural ✧ PE21/4
kiryer [← kirya] plural ✧ PE21/8
kiryaire(n) [← kirya] plural ✧ PE21/46
[kiry]alir [← kirya] plural ✧ PE21/46
[kiry]alíre [← kirya] plural ✧ PE21/46
kiryaino [← kirya] plural ✧ PE21/53
[Earend]illir [← Earendel] plural ✧ PE21/34
eldain “for Elves” [← Elda] plural Ilu Ilúvatar en káre eldain a fírimoin ✧ LR/72
Eldain “for Elves” [← Elda] plural Eldain en kárier Isil, nan hildin Úr-anar. Toi írimar. ✧ LR/72
eldain “for Elves” [← Elda] plural En kárielto eldain Isil, hildin Úr-anar. Toi írimar. ✧ LR/72
Eldain [← Elda] plural ✧ LRI/Eldar
filiken [← filet] plural ✧ PE21/35
fírimoin “for ... Mortals” [← #Fírimo] plural Ilu Ilúvatar en káre eldain a fírimoin ✧ LR/72
hildin “for Men” [← Hildi] plural Eldain en kárier Isil, nan hildin Úr-anar. Toi írimar. ✧ LR/72
hildin “for Men” [← Hildi] plural En kárielto eldain Isil, hildin Úr-anar. Toi írimar. ✧ LR/72
ildumálir [← ilduma] plural ✧ PE21/4
ildumálir [← ilduma] plural ✧ PE21/42
ildumáren [← ilduma] plural ✧ PE21/43
ildumaire [← ilduma] plural ✧ PE21/43
Ilqainen “To all” [← ilqa] plural Ilqainen antar annar lestanen Ilúvatáren ✧ LR/72
Ilyain “to all” [← ilya] plural Ilyain antalto annar lestanen Ilúvatáren ✧ LR/72
untamólir [← untamo] plural ✧ PE21/5
untamoire(n) [← untamo] plural ✧ PE21/48
[unta]móren [← untamo] plural ✧ PE21/48
lamnir [← laman] plural ✧ PE21/28
lassir [← lasse] plural ✧ PE21/6
lasselir [← lasse] plural ✧ PE21/6
lassíre(n) [← lasse] plural ✧ PE21/47
lassíno [← lasse] plural ✧ PE21/53
[lest]uïr [← lesto] plural ✧ PE21/12
lepsir [← let] plural ✧ PE21/26
[lind]ir [← linde²] plural ✧ PE21/10
lótin “flowers” [← lóte] plural Masse i·lótin nóloa? ✧ PE22/124
mair [← má¹] plural ✧ PE21/40
málir [← †má²] plural ✧ PE21/38
mair [← †má²] plural ✧ PE21/38
mallir [← malle] plural ✧ PE21/45
[mal]wir [← malo²] plural ✧ PE21/12
[mul]wir [← mulo] plural ✧ PE21/11
nerir [← nér] plural ✧ PE21/20
nerir [← nér] plural ✧ PE21/52
[ner]íre [← nér] plural ✧ PE21/52
ondolir [← ondo] plural ✧ PE21/5
ondoi [← ondo] plural ✧ PE21/8
poldóreain “for the strong-bodied” [← poldórea] plural mólome mára poldóreain ✧ PE22/123
[pol]ir [← pole] plural ✧ PE21/13
qendir [← Qen] plural ✧ PE21/25
sangalir [← sanga] plural ✧ PE21/42
sangaren [← sanga] plural ✧ PE21/43
sangaire [← sanga] plural ✧ PE21/43
[sang]airen [← sanga] plural ✧ PE21/43
talir [← tál] plural ✧ PE21/21
tárílirƒ [← tári] plural ✧ PE21/14
tárir [← tári] plural ✧ PE21/14
pelkoire(n) [← telko] plural ✧ PE21/48
telkoino [← telko] plural ✧ PE21/53
telumir [← telume] plural ✧ PE21/7
telumélir [← telume] plural ✧ PE21/7
[tund]uïr [← tundo] plural ✧ PE21/11
tyaliéren [← tyalie] plural ✧ PE21/47
tyaliaire(n) [← tyalie] plural ✧ PE21/47
verúlir [← veru¹] plural ✧ PE21/15
veruïr [← veru¹] plural ✧ PE21/15
yair [← yé²] plural ✧ PE21/40

References ✧ PE21/3, 10, 50-51, 61

Element In


ᴱQ. dative grammar.

Examples (dative)
ambar “morning” [← amba] oilim’ ambar {ie >>} ien {oilima >>} oilin ✧ PE16/62
kalmar ← kalma ✧ PE14/43
kalmar ← kalma ✧ PE14/73
kalmar [← kalma] ✧ PE16/111
karen [← kas] ✧ PE16/112
karen [← kas] ✧ PE16/113
karde [← kas] ✧ PE16/113
kiryar [← kirya] ✧ PE16/112
kiryar [← kirya] ✧ PE16/113
kiryaien [← kirya] ✧ PE16/113
kiryain [← kirya] ✧ PE16/113
kiryare [← kirya] ✧ PE16/113
har [← ha] ✧ PE14/53
ar [← ha] ✧ PE14/53
hir [← hi] ✧ PE14/53
er [← hi] ✧ PE14/53
hur [← hu] ✧ PE14/53
or [← hu] ✧ PE14/53
melmur [← melmo] ✧ PE14/53
melmur [← melmo] ya qensie melmur ne {hwa >>} iksa telpe rautanēma ✧ PE14/54
[har]ie [← hari] ✧ PE14/71
nímur [← nímo] ✧ PE14/53
nímor [← nímo] ✧ PE14/53
kulu(v)e [← kulu] ✧ PE14/71
lamar ← lama ✧ PE14/44
lamne ← lama ✧ PE14/44
lamar ← lama ✧ PE14/74
lamne ← lama ✧ PE14/74
ler [← le¹] ✧ PE14/53
maller [← malle] ✧ PE16/112
maller [← malle] ✧ PE16/113
mallere [← malle] ✧ PE16/113
malor ← malo ✧ PE14/44
malor ← malo ✧ PE14/74
malwe ← malo ✧ PE14/74
malwe [← malo²] ✧ PE16/111
maluve [← malo²] ✧ PE16/111
mer [← me¹] ✧ PE14/53
mer “to us” [← me¹] tule mer ✧ PE14/85
muntar ← munta malda muntar ✧ PE14/48
muntar “than nothing” ← munta malda muntar ✧ PE14/81
kanteler [← kantele] ✧ PE16/111
nengen [← nen²] ✧ PE16/112
nengar [← nen²] ✧ PE16/113
nende [← nen²] ✧ PE16/113
nengare [← nen²] ✧ PE16/113
nere [← ner] ✧ PE16/111
neren [← ner] ✧ PE16/113
nerde [← ner] ✧ PE16/113
nir [← ni¹] an nir ✧ PE14/53
ondor ← ondo ✧ PE14/44
ondor ← ondo ✧ PE14/73
ondor [← ondo] ✧ PE16/111
ondor [← ondo] ✧ PE16/113
peltakse ← peltas ✧ PE14/44
pilinde ← pilin ✧ PE14/73
pilinden [← pilin] ✧ PE16/112
pilindar [← pilin] ✧ PE16/112
pilindar [← pilin] ✧ PE16/113
pilinden [← pilin] ✧ PE16/113
pilind(ar)e [← pilin] ✧ PE16/113
poler ← pole ✧ PE14/75
polye ← pole ✧ PE14/75
polye [← pole] ✧ PE16/111
[pund]uve [← pundo] ✧ PE16/111
sinqer ← sinqe ✧ PE14/44
sinqer ← sinqe ✧ PE14/74
sinqie ← sinqe ✧ PE14/74
sinqie [← sinqe] ✧ PE16/111
sinqir [← sinqe] ✧ PE16/111
tantarel ← tantare ✧ PE14/44
tantarel ← tantare ✧ PE14/73
sir [← si¹] ✧ PE14/53
tar [← ta¹] ✧ PE14/53
tur [← tu¹] ✧ PE14/53
telkor [← telko] ✧ PE16/112
tyalier [← tyalie] ✧ PE16/112
ker [← ke¹] ✧ PE14/53
ter [← ke¹] ✧ PE14/53
qer [← qe¹] ✧ PE14/53
yar “to whom” [← ya] yar i vilya anta miqilis ✧ MC/215
andar ← anda adj-agreement ✧ PE14/45
andar ← anda adj-agreement ✧ PE14/77
sattor ← satto adj-agreement ✧ PE14/77
[satt]ur ← satto adj-agreement ✧ PE14/77
melinde ← melin adj-agreement ✧ PE14/45
melinde ← melin adj-agreement ✧ PE14/77
ninqer ← ninqe adj-agreement ✧ PE14/45
ninqer ← ninqe adj-agreement ✧ PE14/77
karur [← kas] dual ✧ PE16/114
kiryur [← kirya] dual ✧ PE16/114
mallur [← malle] dual ✧ PE16/114
nengur [← nen²] dual ✧ PE16/114
nerur [← ner] dual ✧ PE16/114
ondovi [← ondo] dual ✧ PE16/111
ondur [← ondo] dual ✧ PE16/114
pilindur [← pilin] dual ✧ PE16/112
pilindur [← pilin] dual ✧ PE16/114
telku [← telko] dual ✧ PE16/112
telkon [← telko] dual ✧ PE16/112
telkon [← telko] dual ✧ PE16/112
telkur [← telko] dual ✧ PE16/114
tyaliur [← tyalie] dual ✧ PE16/114
kalmalir ← kalma plural ✧ PE14/43
kalmalir ← kalma plural ✧ PE14/73
karir [← kas] plural ✧ PE16/112
kiryalir [← kirya] plural ✧ PE16/112
kiryalir [← kirya] plural ✧ PE16/115
kiryair [← kirya] plural ✧ PE16/115
lamnir ← lama plural ✧ PE14/44
lamnir ← lama plural ✧ PE14/74
mallir [← malle] plural ✧ PE16/112
[mall]elir [← malle] plural ✧ PE16/112
mallir [← malle] plural ✧ PE16/115
mallelir [← malle] plural ✧ PE16/115
malwir ← malo plural ✧ PE14/44
malwir ← malo plural ✧ PE14/74
malwir [← malo²] plural ✧ PE16/111
maluir [← malo²] plural ✧ PE16/111
nengir [← nen²] plural ✧ PE16/112
nerir [← ner] plural ✧ PE16/111
ondolir ← ondo plural ✧ PE14/73
ondolir [← ondo] plural ✧ PE16/111
ondolir [← ondo] plural ✧ PE16/115
ondoir(en) [← ondo] plural ✧ PE16/115
peltaksir ← peltas plural ✧ PE14/44
pilindir ← pilin plural ✧ PE14/73
pilindir [← pilin] plural ✧ PE16/112
pilindir [← pilin] plural ✧ PE16/115
polir [← pole] plural ✧ PE16/111
[pund]uir [← pundo] plural ✧ PE16/111
sinqir ← sinqe plural ✧ PE14/44
sinqir ← sinqe plural ✧ PE14/74
sinqir [← sinqe] plural ✧ PE16/111
tantarélir ← tantare plural ✧ PE14/73
telkolir [← telko] plural ✧ PE16/112
tyaliélir [← tyalie] plural ✧ PE16/112
tyaliélir [← tyalie] plural ✧ PE16/115
-lkor [← -kto] plural ✧ PE14/56
-ktor “reflexive dative” [← -kto] plural ✧ PE14/56
ander ← anda plural adj-agreement ✧ PE14/45
ander ← anda plural adj-agreement ✧ PE14/77
melindir ← melin plural adj-agreement ✧ PE14/45
melindir ← melin plural adj-agreement ✧ PE14/77
ninqir ← ninqe plural adj-agreement ✧ PE14/45
ninqir ← ninqe plural adj-agreement ✧ PE14/77

References ✧ PE16/113

Related

Element In