Q. genitive grammar.

Q. genitivë grammar.

@@@

Examples (genitive)
Altariello “Galadriel’s” [← Altáriel] Altariello nainië Lóriendesse ✧ RGEO/58
atto “of 2” ← atta elen atto ✧ VT49/45
calo “light” [← cala] ú calo ✧ PE17/143
calo “light” [← cala] ú calo ✧ VT39/14
Calaciryo “of Calacirya” [← Calacirya] ar hísië untúpa Calaciryo míri oialë ✧ LotR/377
Calaciryo ← Calacirya ✧ PE17/73
Calaciryo “of Calacirya” [← Calacirya] ar hīsië un-tūpa Calaciryo mīri oiale ✧ RGEO/58
Calaciryo “Kalakirya’s” [← Calacirya] ar hīsië un-tūpa Calaciryo mīri oiale ✧ RGEO/59
Calaciryo ← Calacirya ✧ RGEO/62
calmo [← calma] ú calmo ✧ PE17/144
kiryo “from some ship, of some ship” [← cirya¹] tyulma kiryo, tyulma i kiryo ✧ PE21/80
ciryō ← cirya ✧ Plotz/3
Kiryamo “Mariner’s” [← ciryamo] Indis i·Kiryamo ✧ UT/8
Eldō “Elf’s” [← Elda] Sinda Eldō ✧ PE21/77
Elenna-nóreo “of the Land of the Star” [← Elenna-nórë] Vanda sina termaruva Elenna·nóreo alcar enyalien ✧ UT/305
Elesarno “of A[ragorn]” [← Elessar] savin Elesarno quetie, savin i E[lesarno] quetie naite ✧ PE22/158
Elesarno “of A[ragorn]” [← Elessar] savin Elesarno quetie, savin i E[lesarno] quetie naite ✧ VT49/28
Eruo “The One’s” [← Eru] Oienkarmë Eruo ✧ MR/329
Eruo “*of God” [← Eru] Aire María Eruo ontaril ✧ VT43/32
Eruanno “*of grace” [← #Eruanna] Aia María quanta Eruanno ✧ VT43/28
Hristo “*of Christ” [← Hristo] {Hristo amille >>} Amille Hristo ✧ VT44/18
Ilúvataro “of Ilúvatar” ← Ilúvatar Híni Ilúvataro ✧ PE21/83
Ilúvataro “of Ilúvatar” [← Ilúvatar] Híni Ilúvataro ✧ SI/Children of Ilúvatar
Írildeo “of Idril” [← Irildë] Menelluin Írildeo Ondolindello ✧ TAI/193
lasseo ← lasse ✧ Plotz/13
lasseo “of a leaf” [← lassë] ✧ WJ/407
Lestanórëo “of Doriath” [← #Lestanórë] Aran Lestanórëo ✧ WJ/369
lisseo “*of grace” [← lissë²] Amille Eruva lisseo ✧ VT44/18
-elmo “exclusive form” ← -lme ✧ PE17/13
-lmo ← -lma ✧ PE17/13
-lmo ← -lma ✧ PE17/13
-lmo “of you and us” [← -lma²] ✧ PE17/135
máo ←  ✧ PE17/161
Mardo “*of the world” [← mar(da)] Mardorunando ✧ VT44/17
máriéno ← márien ✧ PE17/59
mariendo ← márien ✧ PE17/59
Míriello “of ... Míriel” [← Míriel] Namna Finwë Míriello ✧ MR/258
neldeo “of 3” ← nelde ⇒ †elenion neldeo ✧ VT49/45
nóreo “of the land” [← nórë] Elenna-nóreo ✧ UT/305
nóreo [← nórë] ✧ UT/317
#nórëo [← nórë] Lestanórëo ✧ WJ/369
oiolossëo “from Mt. Uilos” ← Oiolosse ✧ Let/278
Oiolossëo “from Mount Everwhite” [← Oiolossë] An sí Tintallë Varda Oiolossëo ve fanyar máryat Elentári ortanë ✧ LotR/377
Oiolossëo “of Ever-snowy” ← Oiolosse ✧ PE17/69
Oiolossëo “from Mount Everwhite” [← Oiolossë] An sī Tintalle Varda Oiolossëo ve fanyar māryat Elentāri ortane ✧ RGEO/58
Oio-lossëo “Ever-white-from” [← Oiolossë] An sī Varda, Tintallë, Elen-tāri ortane mā-rya-t Oio-lossëo ve fanyar ✧ RGEO/59
ómo “of the voice” [← óma] lírinen ómo i·aire táríva ✧ PE17/76
ómentiendo ← omentiën ✧ PE17/58
Ondóreo “of Gondor” [← Ondonórë] savin Elessar ar i náne aran Ondóreo ✧ PE22/158
Ondóreo “of Gondor” [← Ondonórë] savin Elessar ar i náne aran Ondóreo ✧ VT49/27
Oromëo “coming from Orome” ← Orome róma Oromëo ✧ WJ/368
Oromëo “of Oromë” [← Oromë] alkar Oromëo ✧ WJ/369
Ráno “of the Moon” [← Rána] imbi Menel Kemenye mene Ráno tie ✧ VT47/11
rómeno ← Rómen ✧ PE17/59
rómeo ← Róme ✧ PE17/59
romendo ← Rómen ✧ PE17/59
Rúmilo “of Rúmil” [← Rúmil] I Equessi Rúmilo ✧ WJ/398
sindiëo “of greyness” ← sindie ✧ PE17/72
-táro [← -tar] ✧ PE17/58
tário “of the queen” ← tári ✧ PE17/76
tário [← tári] tintilar lirinen ómaryo Airë-tário ✧ PM/364
tārio “queen’s” [← tári] ōma-ryo līrinen aire-tārio ✧ RGEO/59
ulco “*evil” [← ulco] ono na etrúna me {ulcallo >>} va ulco. san na ✧ VT43/24
Malariando “of Beleriand” [← #Valariandë] Sindar i Eldar Malariando ✧ PE21/78
Valinóreo [← Valinórë] Yénie Valinóreo ✧ MR/200
Vardo “of Varda” [← Varda] Andúnë pella Vardo tellumar nu luini ✧ LotR/377
Vardo “Varda’s” ← Varda ✧ PE17/65
Vardo “Varda’s” [← Varda] ✧ PE17/67
Vardo “of Varda” [← Varda] Andūne pella Vardo tellumar nu luini ✧ RGEO/58
Vardo “Varda’s” [← Varda] Andūne pella Vardo nu luini tellumar ✧ RGEO/58
vórimo ← vórima ✧ UT/317
Vorondo “of ... the Faithful” [← voronda] ar Elendil Vorondo voronwë ✧ UT/305
Vorondo ← voronda ✧ UT/317
yeo “from who” ← ye ✧ VT47/21
fíriemmo “*of our death” [← fírië] 1st-pl-exclusive-poss si ar lumesse {urtulm >> menya urt >>} i fíriemmo ✧ VT43/34
effíriemmo “*of our death” [← fírië] 1st-pl-exclusive-poss sí {are >>} ar lúmesse effíriemmo ✧ VT43/34
omentielmo [← omentië] 1st-pl-exclusive-poss ✧ PE17/130
omentielmo [← omentië] 1st-pl-exclusive-poss ✧ PE17/131
omentielmo “of our meeting” [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss elen síla lúmenn’ omentielmo ✧ Let/265
omentielvo [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss síla lúmenna omentielvo ✧ Let/425
omentielmo “of our meeting” [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss ✧ Let/447
omentielvo “of our meeting” [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss ✧ Let/447
omentielvo “of our meeting” [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss Elen síla lúmenn’ omentielvo ✧ LotR/81
omentielmo “of the meeting of you and me/us” [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss elen síla lummenn(a) omentielmo ✧ PE17/13
omentielvo [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss ✧ PE17/131
omentielmo [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss ✧ RC/90
omentielvo [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss ✧ RC/90
omentielvo “of the meeting of our ways” ← o-mentie 1st-pl-inclusive-poss Elen síla lúmenna omentielvo ✧ WJ/367
omentielmo [← omentië] 1st-pl-inclusive-poss ✧ WJ/417
tengwiesto “of your (dual, of you both) reading” [← #tengwië] 2nd-dual-poss nai laure lantuva parmastanna lúmissen tengwiesto ✧ VT49/47
veryanwesto “*of your wedding” ← veryanwe 2nd-dual-poss nai elen atta siluvat aurenna veryanwesto ✧ VT49/45
veryanweldo “*of your wedding” ← veryanwe 2nd-pl-poss nai elen atta siluvat rénna veryanweldo ✧ VT49/45
mónalyo “*of thy womb” [← #móna] 2nd-sg-polite-poss ar aistana i yave mónalyo Yésus ✧ VT43/31
carvalyo “*of thy womb” [← #carva] 2nd-sg-polite-poss {are >>} ar manna i yáva carvalyo Yésus ✧ VT43/31
ómaryo “of her voice” [← óma] 3rd-sg-poss ómaryo airetári-lírinen ✧ LotR/377
ōmaryō “of her voice” ← óma 3rd-sg-poss ✧ PE17/67
ómaryo [← óma] 3rd-sg-poss ✧ PE17/76
ómaryo [← óma] 3rd-sg-poss tintilar lirinen ómaryo Airë-tário ✧ PM/364
ōmaryo “of her voice” [← óma] 3rd-sg-poss ōmaryo aire-tāri-līrinen ✧ RGEO/58
ōma-ryo “voice-hers” [← óma] 3rd-sg-poss ōma-ryo līrinen aire-tārio ✧ RGEO/59
óma-yo “of her voice” [← óma] 3rd-sg-poss colloquial-possessive ✧ PE17/130
ciryato ← cirya dual ✧ Plotz/3
-táruo [← -tar] dual ✧ PE17/58
aldalion ← alda partitive-plural ✧ PE17/63
ciryalion [← cirya¹] partitive-plural Aran linta ciryalion ✧ PE17/147
ciryalion ← cirya partitive-plural ✧ Plotz/3
malinornélion [← malinornë] partitive-plural Laurelindórinan lindelorendor malinornélion ornemalin ✧ Let/448
malinornélion [← malinornë] partitive-plural Laurelindórenan lindelorendor malinornélion ornemalin ✧ LotR/467
malinornélion “of yellow trees” ← malinorni (plural) partitive-plural ✧ PE17/80
malinornelion “of malinorni” ← malinorni (plural) partitive-plural ✧ PE17/80
vanimálion “of beautiful children” [← vanima²] partitive-plural A vanimar, vanimálion nostari ✧ Let/448
vanimálion [← vanima²] partitive-plural A vanimar, vanimálion nostari ✧ LotR/981
vanimalion “of fair ones” [← vanima²] partitive-plural ✧ PE17/111
aldaron “of trees” [← alda] plural yéni únótimë ve rámar aldaron ✧ LotR/377
aldăron ← alda plural ✧ PE17/63
aldaron “of trees” ← alda plural ✧ PE17/136
aldaron “of trees” [← alda] plural yēni ūnōtime ve rāmar aldaron ✧ RGEO/58
aldaron “trees-of” [← alda] plural yēni ū-nōt-ime ve aldaron rāmar ✧ RGEO/58
aldaron “of trees” ← alda plural ✧ RGEO/65
aranion [← aran] plural asëa aranion ✧ LotR/864
aranion [← aran] plural ✧ LotRI/Asëa aranion
aranion “of the Kings” [← aran] plural asëa aranion ✧ PE17/49
aranion “of the Kings” [← aran] plural asëa aranion ✧ PE17/100
Atanatárion “[Legendarium] of the Fathers of Men” [← Atanatar] plural ✧ WJI/Atanatári
ciryaron ← cirya plural ✧ Plotz/3
koaron “of bodies” [← coa] plural Valar ar Maiar fantaner nassentar fanainen ve quenderinwe koaron, ve quenderinwe koaron ✧ PE17/174
Eldaron [← Elda] plural Sindar Eldaron ✧ PE21/77
Eldaron “of the Eldar” [← Elda] plural Mana i·coimas Eldaron? ✧ PM/395
Eldaron “of the Eldar” [← Elda] plural Mana i·coimas in·Eldaron? ✧ PM/403
Eldaron “of the Eldar” [← Elda] plural lambe Eldaron ✧ WJ/368
Eldaron “of the Eldar” [← Elda] plural i arani Eldaron ✧ WJ/369
Elenion “of Stars” [← elen] plural ✧ Let/385
Elenion [← elen] plural Aiya Eärendil Elenion Ancalima ✧ LotR/720
elenion [← elen] plural Aiya elenion ancalima ✧ LotR/915
elenion “of the ... stars” [← elen] plural ancalima elenion, arcalima [elenion], elenion arcalima ✧ PE17/56
elenion “among the stars” [← elen] plural elenion ancalima ✧ PE17/57
elenion “among stars” [← elen] plural Earendil elenion ancalima ✧ PE17/90
elenion “of stars” [← elen] plural ankalima elenion ✧ PE17/91
elenion [← elen] plural aiya elenion ancalima ✧ PE17/101
elenion “of stars” ← elen plural ⇒ †elenion neldeo, elenion nelde ✧ VT49/45
Erulingaron “of the Rohirrim” [← Erulingar] plural rokkor i Erulingaron máre nár (ma naite)? ✧ PE22/166
ilyaron “of all” ← ilya plural A arimelda na ilyaron ✧ PE17/57
ollion ← olli (plural) plural ✧ PE17/57
Istarion “of Wizards” ← istar plural Heren Istarion ✧ UT/388
Lambion “of tongues” [← lambë] plural ✧ PE18/8
Lambion “of Tongues” [← lambë] plural ✧ PE18/71
lassion ← lasse plural ✧ Plotz/13
lassio “of leaves” ← lasseo (genitive) plural ✧ WJ/407
lassion “of leaves” ← lasseo (genitive) plural ✧ WJ/407
máron ←  plural ✧ PE17/161
Maiaron [← Maia] plural Nasser ar Kenime Kantar Valaron ar Maiaron ✧ PE17/175
nínaron “*women” [← nís] plural {elye na manna >>} manna nalye mi nínaron ✧ VT43/31
Noldorion [← Noldo] plural Quenta Noldorion ✧ PM/30
Ñoldoron “of the Noldor” [← Noldo] plural quentale Ñoldoron ✧ VT39/16
#nómion [← #nómë] plural Quentalë Ardanómion ✧ WJ/206
Periandion “*of Hobbits” [← #Perian] plural Elainen tárin Periandion ar meldenya anyáran ✧ VT49/40
Quendion “of the Elves” [← Quendë] plural Manen lambë Quendion ahanyë ✧ PM/395
Silmarillion “of the Silmarils” [← Silmaril] plural Quenta Silmarillion ✧ S/33
Sindaron “of the Sindar” [← Sinda] plural Elwe, Aran Sindaron ✧ WJ/369
sindaron [← sinda] plural Eldar sindaron ✧ PE21/77
-tárion [← -tar] plural ✧ PE17/58
tasarion ← tasarë plural Nan-tasarion ✧ SA/tathar
Valion [← Vala] plural Pelóri Valion ✧ MR/18
Valaron [← Vala] plural Nasser ar Kenime Kantar Valaron ar Maiaron ✧ PE17/175
Valaron “*of the Valar” [← Vala] plural lan arkanwar Valaron tauvar, lan i Valaron arkanwar tauvar ✧ PE22/147
ion “from who” ← ye plural ✧ VT47/21
yénion “*of ages” [← yén] plural et // {sinon...} sillumello // {tenna} yéni {apo yéni} pa yéni {pa} // ter yénion yéni tenn’ ambarmetta ✧ VT44/36
esseron “of ... names” [← essë¹] plural er-plural Ondonóre Nómesseron Minaþurie ✧ VT42/17
Ingweron “of the chieftains” [← Ingwi] plural er-plural Ingwë Ingweron ✧ PM/340
Wenderon “*of virgins” ← Wende plural er-plural Aina Wende mi Wenderon ✧ VT44/18

References ✧ PE17/76; WJ/368

Element In


ᴹQ. genitive grammar.

Examples (genitive)
[ahtu]máto [← ahtumat] ✧ PE21/37
[ahtu]matto [← ahtumat] ✧ PE21/37
ailinen ← ailin ✧ Ety/AY
[Ala]karwo [← Alakaru] ✧ PE21/41
Alaryo [← Alari] ✧ PE21/41
amano [← aman] ✧ PE21/34
ambaren ← a-mbar ✧ Ety/MBAR
Ambaren [← Ambar] Talmar Ambaren ✧ Ety/TAL
ambarónen ← ambaron/Ambaróne ✧ Ety/AM²
amboro [← ambor] ✧ PE21/33
andulo [← andul] ✧ PE21/34
arako [← arat] ✧ PE21/35
allen ← ala ✧ EtyAC/GAL¹
alanen ← alan ✧ EtyAC/GAL¹
[Astul]ahto [← Astulat] ✧ PE21/37
[kalm]u [← kalma] ✧ PE21/52
[kalm]o [← kalma] ✧ PE21/52
karo [← kas¹] ✧ PE21/22
kiryo [← kirya] ✧ PE21/4
kiryo [← kirya] ✧ PE21/46
kiryo [← kirya] ✧ PE21/53
kiryo “ship’s” [← kirya] i kiryo sorasta ✧ PE21/69
[Koivi]enéno [← Kuiviénen] ✧ PE21/36
earen ← ear ✧ Ety/AY
[Earend]elo [← Earendel] ✧ PE21/34
Eldalien “of the Elves” [← Eldalie] ✧ SD/303
[falmar]íno [← Falmarin] ✧ PE21/36
fasso [← fas] ✧ PE21/26
fileko [← filet] ✧ PE21/35
filíku [← filit] ✧ PE21/52
halatirnen ← halatir ✧ Ety/TIR
hahto [← hat] ✧ PE21/27
helemo [← helen] ✧ PE21/34
hendu [← hen] ✧ PE21/52
hendan [← hen] ✧ PE21/61
[← ] ✧ PE21/38
huo [← ] ✧ PE21/38
homo [← hón] ✧ PE21/23
homu [← hón] ✧ PE21/52
húnen ← huan ✧ Ety/KHUGAN
húnen ← huan ✧ Ety/KHUGAN
huno [← hún] ✧ PE21/24
ildumo [← ilduma] ✧ PE21/4
Ilūvatāren “of-Ilúvatar” [← Ilúvatar] herunūmen ilu terhante ... Ilūvatāren ✧ LR/47
Ilúvatáren “of Ilúvatar” [← Ilúvatar] Ilqainen antar annar lestanen Ilúvatáren, Ilyain antalto annar lestanen Ilúvatáren ✧ LR/72
ilúvatáren “of [Ilúvatar]” [← Ilúvatar] númeheruvi arda sakkante lenéme ilúvatáren ✧ SD/246
Ilūvatāren “of God” [← Ilúvatar] Herunūmen {ilu >> eru >>} arda {terhante >>} askante {... >>} lenēme Ilūvatāren ✧ SD/310
istyo [← istya] ✧ PE21/13
[kaima]sambo [← kaimasan] ✧ PE21/37
kelulindio [← kelulinde] ✧ PE21/10
[kel]uto [← kelut] ✧ PE21/35
[kel]oto [← kelut] ✧ PE21/35
kornen ← koron ✧ Ety/KOR
untamo [← untamo] ✧ PE21/5
lamno [← laman] ✧ PE21/28
lamuo [← laman] ✧ PE21/28
lambio [← lambe] ✧ PE21/9
láren ← Lar ✧ EtyAC/LAR
lasseo [← lasse] ✧ PE21/6
lassio [← lasse] ✧ PE21/6
lasso [← lasse] ✧ PE21/7
lasso [← lasse] ✧ PE21/9
lasseo [← lasse] ✧ PE21/9
lassio [← lasse] ✧ PE21/9
lasseo [← lasse] ✧ PE21/47
lasseo [← lasse] ✧ PE21/53
Laurelinden ← Laurelin ✧ Ety/LIN²
Laurelingen “hanging-gold” ← Laurelin ✧ Ety/LIN²
Laurelingen ← Laurelin ✧ EtyAC/LING
lestuo [← lesto] ✧ PE21/12
[lest]uo [← lesto] ✧ PE21/12
lestuo [← lesto] ✧ PE21/12
lepso [← let] ✧ PE21/26
lindio [← linya] ✧ PE21/10
lissen ← lis ✧ Ety/LIS
Lómen ← lóme Ando Lómen ✧ EtyAC/LOƷ
Lómen “of Night” ← lómë Ando Lómen ✧ SM/241
[Lung]umo [← Lunguma] ✧ PE21/41
[← má¹] ✧ PE21/40
[← †má²] ✧ PE21/38
malo [← mál] ✧ PE21/24
malleo [← malle] ✧ PE21/44
malwo [← malo²] ✧ PE21/12
Manwen [← Manwe] ✧ Ety/LEP
maren “of the house” [← mar] hon-maren ✧ LR/63
mardo [← mar] ✧ PE21/27
mernen ← meren ✧ EtyAC/MBER
mintyeo [← mintye] ✧ PE21/44
miuyo [← miue] ✧ PE21/13
polyo [← pore] ✧ PE21/13
polyo [← pore] ✧ PE21/13
mulwo [← mulo] ✧ PE21/11
kantaleleo [← kantele] ✧ PE21/44
nēno [← nén] ✧ PE21/23
ningo [← nengwe] ✧ PE21/26
nero [← nér] ✧ PE21/20
neru [← nér] ✧ PE21/52
nero [← nér] ✧ PE21/52
nio [← nie] ✧ PE21/7
nildo [← nil] ✧ PE21/26
[nindar]ío [← nindari] ✧ PE21/14
[ninqer]úvo [← ninqeru] ✧ PE21/15
Nuo [← ] ✧ PE21/38
númenheruen [← #Númeheru] Soroni númenheruen ettuler ✧ SD/290
Númenen “of the West” [← númen] ✧ LR/71
Númenóren “of the West” [← Númenóre] Nuaran Númenóren ✧ LR/60
oiwo [← oio] ✧ PE21/12
oiwo [← oio] ✧ PE21/12
olaro [← olar] ✧ PE21/33
ondo [← ondo] ✧ PE21/5
onduo [← ondo] ✧ PE21/5
onduo [← ondo] ✧ PE21/8
onduo [← ondo] ✧ PE21/11
Óromèo [← Orome] ✧ PE21/41
orumo [← oron] ✧ PE21/34
oromo [← oron] ✧ PE21/34
parman [← parma] ✧ PE21/58
parman [← parma] ✧ PE21/61
parman [← parma] ✧ PE22/18
parman [← parma] ✧ PE22/19
parman [← parma] ✧ PE22/46
parman [← parma] ✧ PE22/63
peo [← ] ✧ PE21/38
[pel]takso [← peltas] ✧ PE21/37
pilindo [← pilin] ✧ PE21/36
pilindu(o) [← pilin] ✧ PE21/52
[qel]eto [← qelet] ✧ PE21/35
[qil]iro [← qilir] ✧ PE21/34
qendo [← Qen] ✧ PE21/25
pileno [← pilen] ✧ PE21/34
rio [← ] ✧ PE21/38
sango [← sanga] ✧ PE21/42
sangau [← sanga] ✧ PE21/43
siryo [← síre] ✧ PE21/10
sornen ← sorne ✧ Ety/THOR
sorono [← soron] ✧ PE21/34
sūto [← sút] ✧ PE21/24
talen “foot” ← tál ✧ Ety/TAL
talo [← tál] ✧ PE21/21
talato [← talat] ✧ PE21/35
tambio [← tambe] ✧ PE21/13
Támpio [← Tampio] ✧ PE21/41
Taniqetilden ← Ta-niqe-til ✧ Ety/TIL
tário [← tári] ✧ PE21/14
telqo [← telko] ✧ PE21/12
pelku [← telko] ✧ PE21/48
telko [← telko] ✧ PE21/53
telumo [← telume] ✧ PE21/7
telumeo [← telume] ✧ PE21/7
telum(e)o [← telume] ✧ PE21/9
telumetto [← telumet] ✧ PE21/37
teo [← tie] ✧ PE21/40
[Tinúvi]élo [← Tinúviel] ✧ PE21/35
[← ] ✧ PE21/40
tuo [← ] ✧ PE21/40
Tulkassen ← Tulkas ✧ Ety/TULUK
tunduo [← tundo] ✧ PE21/11
tyalio [← tyalie] ✧ PE21/7
tyalio [← tyalie] ✧ PE21/9
tyalio [← tyalie] ✧ PE21/44
tyalio [← tyalie] ✧ PE21/47
tyuio [← tyue] ✧ PE21/7
Uinenden ← Uinen ✧ Ety/UY
Ulmon [← Ulmo] ✧ Ety/LEP
Úlmōn ← Ulmṓ ✧ PE19/60
umbarten ← umbar ✧ Ety/MBARAT
Úrinden ← Úrin ✧ Ety/UR
Valarianden “of Beleriand” [← #Valariande] Nyarna Valarianden ✧ LR/202
Valatáren ← Valatar ✧ Ety/BAL
Valinóren [← Valinor] Nyarna Valinóren ✧ LR/202
Valinóren [← Valinor] Yénie Valinóren ✧ MR/200
[Vali]nóro [← Valinor] ✧ PE21/36
veanéro [← veaner²] ✧ PE21/36
veruo [← veru¹] ✧ PE21/15
yaren ← yár ✧ Ety/YAR
yako [← yat²] ✧ PE21/24
#lúmien “annals of” [← #lúmie] Valinórelúmien ✧ LR/202
omentiemman “upon our meeting” [← omentie] 1st-pl-inclusive-poss elen sile omentiemman ✧ PE17/14
omentiemman “of our meeting” [← omentie] 1st-pl-inclusive-poss Eleni silir lúmesse omentiemman, Elen silë lúmesse omentiemman ✧ RS/324
[kalm]atu [← kalma] dual ✧ PE21/52
kiryahta [← kirya] dual ✧ PE21/4
kiryatu [← kirya] dual ✧ PE21/46
kiryatos [← kirya] dual ✧ PE21/54
tyúkasta “of two thighs” [← tyúka] dual ✧ PE21/8
hentu [← hen] dual ✧ PE21/52
hendunt [← hen] dual ✧ PE21/61
?henduen [← hen] dual ✧ PE21/61
ildumátu [← ilduma] dual ✧ PE21/43
ildumátu [← ilduma] dual ✧ PE21/46
untamótu [← untamo] dual ✧ PE21/49
lamnuhta [← laman] dual ✧ PE21/28
lassehta [← lasse] dual ✧ PE21/6
lassetu [← lasse] dual ✧ PE21/48
lassetos [← lasse] dual ✧ PE21/54
lepsuhta [← let] dual ✧ PE21/26
[lind]ihta [← linya] dual ✧ PE21/10
mahta [← má¹] dual ✧ PE21/40
mauhta [← má¹] dual ✧ PE21/40
mahta [← †má²] dual ✧ PE21/38
[mal]uhta [← malo²] dual ✧ PE21/12
[pol]ihta [← pore] dual ✧ PE21/13
naikesta [← naike] dual ✧ PE21/9
neruhta [← nér] dual ✧ PE21/20
ner(a)tu [← nér] dual ✧ PE21/52
ondohta [← ondo] dual ✧ PE21/5
onduhta [← ondo] dual ✧ PE21/9
[Oro]meu [← Orome] dual ✧ PE21/41
pehta [← ] dual ✧ PE21/38
qenduhta [← Qen] dual ✧ PE21/25
tárihta [← tári] dual ✧ PE21/14
pelkotu [← telko] dual ✧ PE21/49
telkotos [← telko] dual ✧ PE21/54
te(u)hta [← tie] dual ✧ PE21/40
[tund]u [← tundo] dual ✧ PE21/11
tyaliétu [← tyalie] dual ✧ PE21/48
veruhta [← veru¹] dual ✧ PE21/15
#veruen ← veru (dual) dual Arveruen ✧ Ety/BES
Veruen “of the Spouses” [← veru²] dual ✧ Ety/LEP
nero “man’s” [← nér] o-genitive i nero karie kirya ✧ PE22/120
Angwion “of dragons” [← ango] plural Angwion ie uman enwa ✧ PE22/124
[kalm]ion [← kalma] plural ✧ PE21/52
[kalm]aron [← kalma] plural ✧ PE21/52
kiryalion [← kirya] plural ✧ PE21/4
kiryalion [← kirya] plural ✧ PE21/8
kiryaion [← kirya] plural ✧ PE21/8
kiryaron [← kirya] plural ✧ PE21/46
[kiry]alion [← kirya] plural ✧ PE21/46
kiryaron [← kirya] plural ✧ PE21/53
[Earend]illion [← Earendel] plural ✧ PE21/34
[Earend]ilion [← Earendel] plural ✧ PE21/34
Elenion [← elen] plural Alla Earendel Elenion Ankalima ✧ WR/223
Fanturion [← Fantur] plural ✧ Ety/LEP
filikion [← filet] plural ✧ PE21/35
heruion “of the Lords” [← heru] plural Es sorni heruion an ✧ SD/290
ildumálion [← ilduma] plural ✧ PE21/4
ildumálion [← ilduma] plural ✧ PE21/42
ildumáron [← ilduma] plural ✧ PE21/43
ildumáron [← ilduma] plural ✧ PE21/46
ildumalion [← ilduma] plural ✧ PE21/46
ildumálion [← ilduma] plural ✧ PE21/46
untamólion [← untamo] plural ✧ PE21/5
untamóron [← untamo] plural ✧ PE21/48
laision [← laite] plural ✧ PE21/7
lamnion [← laman] plural ✧ PE21/28
Lambion “of tongues” [← lambe] plural ✧ PE18/23
lassion [← lasse] plural ✧ PE21/6
lasselion [← lasse] plural ✧ PE21/6
lassion [← lasse] plural ✧ PE21/47
lasseron [← lasse] plural ✧ PE21/47
lassion [← lasse] plural ✧ PE21/53
lasseron [← lasse] plural ✧ PE21/53
[lest]uion [← lesto] plural ✧ PE21/12
lepsion [← let] plural ✧ PE21/26
[lind]ion [← linya] plural ✧ PE21/10
maion [← má¹] plural ✧ PE21/40
málion [← †má²] plural ✧ PE21/38
maion [← †má²] plural ✧ PE21/38
mallion [← malle] plural ✧ PE21/45
[mal]wion [← malo²] plural ✧ PE21/12
[pol]ion [← pore] plural ✧ PE21/13
[mul]wion [← mulo] plural ✧ PE21/11
nerion [← nér] plural ✧ PE21/20
nerion [← nér] plural ✧ PE21/52
nerion [← nér] plural ✧ PE21/60
Nūmevalion “Powers of the West” [← #Númeheru] plural Sorni Nūmevalion anner ✧ SD/290
númenyaron “of the West” [← númenya] plural ✧ LR/72
ondolion [← ondo] plural ✧ PE21/5
ondoion [← ondo] plural ✧ PE21/8
ondolion [← ondo] plural ✧ PE21/8
parmaion [← parma] plural ✧ PE21/59
parmaron [← parma] plural ✧ PE21/59
parmaion [← parma] plural ✧ PE21/60
parmaron [← parma] plural ✧ PE21/60
qendion [← Qen] plural ✧ PE21/25
sangalion [← sanga] plural ✧ PE21/42
sangaron [← sanga] plural ✧ PE21/43
talion [← tál] plural ✧ PE21/21
tárílion [← tári] plural ✧ PE21/14
tárion [← tári] plural ✧ PE21/14
pelkoron [← telko] plural ✧ PE21/48
telkoron [← telko] plural ✧ PE21/53
telumélion [← telume] plural ✧ PE21/7
telumion [← telume] plural ✧ PE21/7
[Tinúv]iélion [← Tinúviel] plural ✧ PE21/35
[Tinúv]iellion [← Tinúviel] plural ✧ PE21/35
[tund]u͡ion [← tundo] plural ✧ PE21/11
tyaliéron [← tyalie] plural ✧ PE21/47
tyalieon [← tyalie] plural ✧ PE21/47
Valion “of the Lords” [← Vala] plural ar antaróta mannar {Valion númenyaron >>} Valion: númessier ✧ LR/72
verúlion [← veru¹] plural ✧ PE21/15
veru͡ion [← veru¹] plural ✧ PE21/15
yaion [← yé²] plural ✧ PE21/40

References ✧ PE21/3, 50-51, 58-59, 69

Element In


ᴱQ. genitive grammar.

Examples (genitive)
Alqalunten ← Alqaluntë Cópas Alqalunten ✧ LT2A/Cópas Alqalunten
kalman ← kalma ✧ PE14/43
kalman ← kalma ✧ PE14/73
kalmo [← kalma] ✧ PE16/111
karo [← kas] ✧ PE16/112
karo [← kas] ✧ PE16/113
kiryo [← kirya] ar {i·kirya >>} i·kiryo kaluvaare talain kulukalmaliinen ✧ PE16/77
kiryu [← kirya] ✧ PE16/112
kiryo [← kirya] ✧ PE16/113
(h)an [← ha] ✧ PE14/53
hin [← hi] ✧ PE14/53
in [← hi] ✧ PE14/53
hun [← hu] ✧ PE14/53
hon [← hu] ✧ PE14/53
on [← hu] ✧ PE14/53
melmon [← melmo] ✧ PE14/53
melyu [← melmo] ✧ PE14/53
qenyu [← qelmo] ✧ PE14/53
[har]io [← hari] ✧ PE14/71
hísen “of mist” [← híse] karnevaite úri kilde hísen níe nienaite ✧ MC/221
hīsen “haze” [← híse] {telukarnea >> karnen vaiya >> karnen vaite >>} karnevaite úri kilde hīsen {nielinqe >>} ter nie {niena >>} nienaite ✧ PE16/62
hiisen [← híse] karnevaite uuri kilde hiisen ter nie nienaite ✧ PE16/72
hísen [← híse] karnevaite úri kilde hísen nie nienaite ✧ PE16/74
híse-n “misty” [← híse] ✧ PE16/75
hiisen [← híse] Karnevaite uuri kilivande hiisen nie nie nienaite ✧ PE16/77
lelkon [← lelko] ✧ PE14/53
lelyu [← lelko] ✧ PE14/53
túton [← túto] ✧ PE14/53
tútolion [← túto] ✧ PE14/53
nímon [← nímo] ✧ PE14/53
ninyu [← nímo] ✧ PE14/53
hien [← hie] ✧ PE14/53
húyon [← húyo] ✧ PE14/53
tetyu [← kéto] ✧ PE14/53
laman ← lama ✧ PE14/44
lamno ← lama ✧ PE14/44
laman ← lama ✧ PE14/74
lamno ← lama ✧ PE14/74
len [← le¹] ✧ PE14/53
malleo [← malle] ✧ PE16/112
mallu [← malle] ✧ PE16/112
malleo [← malle] ✧ PE16/113
malon ← malo ✧ PE14/44
malon ← malo ✧ PE14/74
malwo ← malo ✧ PE14/74
malwo [← malo²] ✧ PE16/111
maluvo [← malo²] ✧ PE16/111
men [← me¹] ✧ PE14/53
Melkon [← Melko] nalto fustūme ma Melkon i ✧ PE15/32
polen ← pole ✧ PE14/75
polyo ← pole ✧ PE14/75
polyo [← pole] ✧ PE16/111
kanteleo [← kantele] ✧ PE16/111
nēno ← nēn ✧ PE15/76
nengo [← nen²] ✧ PE15/75
nengo [← nen²] ✧ PE16/112
nengo [← nen²] ✧ PE16/113
nero [← ner] ✧ PE16/111
nĕro [← ner] ✧ PE16/113
nin [← ni¹] ✧ PE14/53
nostalen “by nature” [← nostale] nostalen māra ✧ GG/10
nostalen “*by nature” [← nostale] nēri ur natsi nostalen māre ✧ PE15/32
númen ← Númë Faskala-númen ✧ LT1A/Faskala-númen
ohtan ← ohta karo ohtan ✧ PE14/45
ohtan “of war” [← ohta] karo ohtan ✧ PE14/75
ondon ← ondo ✧ PE14/44
ondon ← ondo ✧ PE14/73
ondu [← ondo] ✧ PE16/111
ondoo [← ondo] ✧ PE16/113
peltakso ← peltas ✧ PE14/44
pilindo ← pilin ✧ PE14/73
pilindo [← pilin] ✧ PE16/112
pilindo [← pilin] ✧ PE16/113
[pund]uvo [← pundo] ✧ PE16/111
Silmeráno “silver moon” [← silmerána] Silmeráno tindon ✧ MC/220
silmeráno [← silmerána] {no} silmeráno tindon ✧ PE16/74
sinqen ← sinqe ✧ PE14/44
sinqen ← sinqe ✧ PE14/74
sinqio ← sinqe ✧ PE14/74
sinqio [← sinqe] ✧ PE16/111
Taniqetildo “of Taniqetil” [← Taniqetil] tārak|asse Tan|īqet|ildo || tārak|asse tu|·sōrie ✧ PE14/46
Taniqetildo “of Taniqetil” [← Taniqetil] tára·kasse Taniqetildo, tára·kassisse hu·sórie ✧ PE14/78
tantaren ← tantare ✧ PE14/44
tantaren ← tantare ✧ PE14/73
sin [← si¹] ✧ PE14/53
tan [← ta¹] ✧ PE14/53
ton [← tu¹] ✧ PE14/53
tun [← tu¹] ✧ PE14/53
telku [← telko] ✧ PE16/112
tuluvo [← tulu-] ✧ PE16/128
tyalien ← tyalie mar vanwa·tyalien ✧ PE14/47
tyaliu [← tyalie] ✧ PE16/112
tyalio [← tyalie] ✧ PE16/113
ken [← ke¹] ✧ PE14/53
ten [← ke¹] ✧ PE14/53
úrio “of the sun” [← Ûr] alkantaméren úrio kalmainen ✧ MC/216
úrio “of the sun” [← Ûr] alkantaniéren úrio kalmainen ✧ PE16/100
uurio [← Ûr] alkantanieeren uurio kalmainen ✧ PE16/104
qen [← qe¹] ✧ PE14/53
veakiryo “sea-ship” [← veakirya] langon veakiryo kírier ✧ MC/216
veakiryo “sea-ship” [← veakirya] langon veakiryo kírier ✧ PE16/100
veakirjo [← veakirya] langon veakirjo kiirier ✧ PE16/104
Irmina “of the World” [← irmin] a-genitive Irmina Telume ✧ PE13/104
Meoita “of cats” ← meoi a-genitive Vardo Meoita ✧ LT2A/Tevildo
Meoita [← meoi] a-genitive ✧ LT2I/Meoita
Meoita [← meoi] a-genitive ✧ QL/61
Oarista “of the mermaids” ← oaris a-genitive Ui Oarista ✧ LT1A/Ónen
Tuilinda ← Tuilindo a-genitive Nossë Tuilinda ✧ LT2A/Duilin
Tuilinda ← Tuilindo a-genitive Nosse Tuilinda ✧ PE15/22
andan ← anda adj-agreement ✧ PE14/45
andan ← anda adj-agreement ✧ PE14/77
satton ← satto adj-agreement ✧ PE14/77
melindo ← melin adj-agreement ✧ PE14/45
melindo ← melin adj-agreement ✧ PE14/77
ninqen ← ninqe adj-agreement ✧ PE14/45
ninqen ← ninqe adj-agreement ✧ PE14/77
karu [← kas] dual ✧ PE16/114
kiryu [← kirya] dual ✧ PE16/114
mallu [← malle] dual ✧ PE16/114
nengu [← nen²] dual ✧ PE16/114
neru [← ner] dual ✧ PE16/114
ondovint [← ondo] dual ✧ PE16/111
ondu [← ondo] dual ✧ PE16/114
pilindu [← pilin] dual ✧ PE16/114
telku [← telko] dual ✧ PE16/112
telkur [← telko] dual ✧ PE16/112
telkur [← telko] dual ✧ PE16/112
telku [← telko] dual ✧ PE16/114
tyaliu [← tyalie] dual ✧ PE16/114
kalma̹lion ← kalma plural ✧ PE14/43
kalma̹lion ← kalma plural ✧ PE14/73
karion [← kas] plural ✧ PE16/112
kari [← kas] plural ✧ PE16/115
kiryalion [← kirya] plural ✧ PE16/112
kiryalion [← kirya] plural ✧ PE16/115
kiryaion [← kirya] plural ✧ PE16/115
eldalion “elves” [← Elda] plural yúyo n·eldalion ✧ PE14/50
Eldalion “of ... elves” [← Elda] plural i·yúyo n·Eldalion, yúyo n·Eldalion ✧ PE14/83
lamnion ← lama plural ✧ PE14/44
lamnion ← lama plural ✧ PE14/74
mallion [← malle] plural ✧ PE16/112
[mall]elion [← malle] plural ✧ PE16/112
mallion [← malle] plural ✧ PE16/115
mallelion [← malle] plural ✧ PE16/115
malwion ← malo plural ✧ PE14/44
malwion ← malo plural ✧ PE14/74
malwion [← malo²] plural ✧ PE16/111
maluion [← malo²] plural ✧ PE16/111
polion [← pole] plural ✧ PE16/111
Nautaron [← nauka] plural Firin Nautaron ✧ PE15/15
nengion [← nen²] plural ✧ PE16/112
nengion [← nen²] plural ✧ PE16/115
nerion “men” [← ner] plural ⇒ †kai nerion ✧ PE14/84
nerion [← ner] plural ✧ PE16/111
noldolion “of ... gnomes” ← noldoli (plural) plural i·lambe’n·noldolion ✧ PE14/42
Noldolion “of the Gnomes” [← Noldo] plural i·ner i·táralda ’n·Noldolion ✧ PE14/48
noldolion “of ... gnomes” [← Noldo] plural i·lambe n·noldolion ✧ PE14/71
Noldolion “of (or among) the Gnomes” [← Noldo] plural i·ner i·taralda ’n·Noldolion ✧ PE14/81
ondo̦lion ← ondo plural ✧ PE14/73
ondolion [← ondo] plural ✧ PE16/111
ondolion [← ondo] plural ✧ PE16/115
ondoion [← ondo] plural ✧ PE16/115
peltaksion ← peltas plural ✧ PE14/44
pili̦ndion ← pilin plural ✧ PE14/73
pilindion [← pilin] plural ✧ PE16/112
pilindion [← pilin] plural ✧ PE16/115
[pund]uvion [← pundo] plural ✧ PE16/111
[pund]uion [← pundo] plural ✧ PE16/111
sinqion ← sinqe plural ✧ PE14/44
sinqion ← sinqe plural ✧ PE14/74
sinqion [← sinqe] plural ✧ PE16/111
sinqilion [← sinqe] plural ✧ PE16/111
tantarélion ← tantare plural ✧ PE14/73
telkolion [← telko] plural ✧ PE16/112
tyaliélion [← tyalie] plural ✧ PE16/112
tyaliélion [← tyalie] plural ✧ PE16/115
anden ← anda plural adj-agreement ✧ PE14/45
andeon ← anda plural adj-agreement ✧ PE14/45
anden ← anda plural adj-agreement ✧ PE14/77
andeon ← anda plural adj-agreement ✧ PE14/77
melindin ← melin plural adj-agreement ✧ PE14/45
melindion ← melin plural adj-agreement ✧ PE14/45
melindin ← melin plural adj-agreement ✧ PE14/77
melindion ← melin plural adj-agreement ✧ PE14/77
ninqin ← ninqe plural adj-agreement ✧ PE14/45
ninqion ← ninqe plural adj-agreement ✧ PE14/45
ninqin ← ninqe plural adj-agreement ✧ PE14/77
ninqion ← ninqe plural adj-agreement ✧ PE14/77

Element In