S. plural-nouns grammar.

S. plural-nouns grammar.
Examples (plural)
Edain “fathers of men” ← Adan ✧ Let/282
Edain [← Adan] ✧ LotR/1034
Edain “[to the] Dúnedain” [← Adan] ✧ LotR/1061
Edain “Fathers of Men” [← Adan] ✧ LotR/1128
Edain [← Adan] ✧ LotRI/Atani
Edain [← Adan] ✧ LotRI/Edain
Edain [← Adan] ✧ LRI/Atani
Edain [← Adan] ✧ LRI/Edain
Edain [← Adan] ✧ LT1I/Edain
Edain [← Adan] ✧ LT2I/Edain
Edain [← Adan] ✧ MRI/Edain
Edain “the Second (kindred); men” [← Adan] ✧ PE17/89
Edain “to Men” [← Adan] ✧ PE17/117
edain ← adan ✧ PE17/127
Edain [← Adan] ✧ PMI/Edain
Edain ← Adan ✧ RGEO/66
Edain ← adan ✧ SA/adan
Edain “The Second People, Men” ← Adan ✧ SI/Atani
Edain [← Adan] ✧ SI/Edain
Edain [← Adan] ✧ SMI/Edain
Edain [← Adan] ✧ UTI/Atani
Edain ← Adan ✧ UTI/Edain
edain “*men” [← Adan] ✧ VT50/14
edain “*men” [← Adan] ✧ VT50/18
Edain “Men” [← Adan] ✧ WJ/219
Edain ← Adan ✧ WJ/387
Edain ← Adan ✧ WJI/Adan
Edain [← Adan] ✧ WJI/Atani
Edain ← Adan ✧ WJI/Edain
Edain [← Adan] ✧ WRI/Edain
aelin “lake, pool” [← #ael] ✧ SA/aelin
eilph “swan” ← alph ✧ UT/265
Emyn “hills” [← amon] ✧ LotR/1097
emyn ← amon ✧ LotR/1115
Emyn “hills” [← amon] ✧ LotRI/Emyn Uial
Emyn ← Amon ✧ PE17/33
emyn ← amon ✧ PE17/61
emyn ← amon ✧ PE17/121
Emyn [← amon] ✧ PM/186
Emyn “hills” ← amon ✧ RC/334
Emyn “mountains” [← amon] ✧ UT/280
Emyn “mountains” [← amon] ✧ UTI/Emyn-nu-Fuin
Emyn ← Amon ✧ VT42/17
Ennyn “Doors” [← annon] ✧ LotR/305
Ennyn ← annon ✧ PE17/40
Ennyn “Gates” ← annon ✧ PE17/40
ennyn ← annon ✧ SA/annon
Ephedyn “Followers” ← Aphadon ✧ WJ/387
erain ← aran ✧ PE17/40
erain ← aran ✧ PE17/111
Erain “kings” ← aran ✧ SA/ar(a)
erphin ← arphen ✧ WJ/376
Ethraid “Fords” [← athrad] ✧ UT/264
**Belain [← Balan] ✧ Let/427
Belain ← Balan ✧ PE17/48
Belain “Valar” ← Balan ✧ SA/val
bair ← bar ✧ PE17/164
Beraid “tower[s]” [← barad] ✧ LotR/1097
Beraid ← barad ✧ SA/barad
ceðaid ← cađad ✧ PE17/45
cîr [← cair] ✧ PE17/147
celerdain ← calardan ✧ PE17/96
Celerdain ← calardan ✧ RC/523
cem “?hands” [← cam] ✧ VT50/22
Conin “princes” [← caun¹] ✧ Let/448
Conin [← caun¹] ✧ LotR/953
Cōnin ← caun ✧ PE17/102
cebir ← ceber ✧ RC/327
cebir “stakes” ← ceber ✧ SA/sarn
Cirth [← certh] ✧ LotR/1117
cirth ← certh ✧ LotR/1123
Cirth [← certh] ✧ LotRI/Certar
Cirth “Runes” [← certh] ✧ LotRI/Cirth
Cirth [← certh] ✧ PE17/122
cirth [← certh] ✧ PE22/150
Cirth “Runes” [← certh] ✧ PMI/Cirth
Cirth [← certh] ✧ SA/kir
Cirth “Runes” [← certh] ✧ SI/Cirth
Cirth “Runes” [← certh] ✧ WJ/14
cirth ← certh ✧ WJ/396
Cirth ← Certh ✧ WJI/Cirth
crebain [← craban] ✧ LotR/285
Crebain [← craban] ✧ LotRI/Crebain
crebain ← craban ✧ PE17/25
crebain ← craban ✧ PE17/37
Crebain [← craban] ✧ TII/Crebain
Echil “followers” [← #echil] ✧ WJ/219
Edhil [← Edhel] ✧ LRI/Edhil
eðil ← eðel ✧ PE17/139
eðil ← eðel ✧ PE17/152
Edhil [← Edhel] ✧ RGEO/62
Edhil ← edhel ✧ SA/edhel
Edhil ← Edhel ✧ SA/êl
Edhil ← Edhel ✧ SI/Sindar
Edhil ← Edhel ✧ WJ/364
Edhil “Elves” ← Edhel ✧ WJ/377
edhil “elves” [← Edhel] ✧ WJ/378
Edhil “Elves” ← Edhel ✧ WJI/Edhel
elidh ← †eledh ✧ Let/281
eleniath/elenwaith ← †elein ✧ PE17/139
Elin “Elves” ← Elen ✧ WJ/363
Elin ← †Elen ✧ WJ/377
Elin “Elves” ← Elen ✧ WJI/Elen
eglir ← eglon ✧ PE17/141
elin ← êl ✧ Let/281
elin ← elen ✧ PE17/24
elin ← el(en) ✧ PE17/25
elin ← êl ✧ PE17/67
elin ← êl ✧ PE17/127
elin ← êl ✧ PE17/139
elin ← êl ✧ PE17/151
elin [← êl] ✧ PE22/150
elin ← êl ✧ RGEO/65
elin ← êl ✧ RGEO/67
elin ← †êl ✧ WJ/363
Ethir “spies” [← #ethir²] ✧ S/217
Fîr ← Feir ✧ WJ/387
Fîr “Mortals” ← Feir ✧ WJI/Feir
Fírib ← Fíreb ✧ WJ/387
Fírib “Mortals” ← Fíreb ✧ WJI/Fíreb
Fui “paths” [← ?] ✧ RC/526
gîl “silver spark” ← gail ✧ PE17/152
Glam “a body of orcs” [← glamog] ✧ WJ/391
Glam [← glamog] ✧ WJI/Glamhoth
glim “voices” [← #glim] ✧ PE17/97
glîm [← #glim] ✧ PE17/97
Gelydh ← golodh ✧ SA/golodh
Goelydh ← Golodh ✧ WJ/364
Goelydh ← Golodh ✧ WJ/379
Goelydh ← Golodh ✧ WJI/Golodh
gœlyð ← goloð ✧ PE17/139
Gyrth “the Dead” [← #gorth¹] ✧ Let/417
Goerthaid [← gorthad] ✧ PMI/Tyrn Goerthaid
Gwenyn “twins” [← gwanunig] ✧ PM/365
Gwenyn [← gwanunig] ✧ PMI/Ambarussa
Hîn “Children” [← hên] ✧ S/198
Hîn “children” [← hên] ✧ SA/híni
Hîn “Children” [← hên] ✧ UT/57
Hîn “Children” [← hên] ✧ UT/140
hîn ← hên ✧ WJ/403
Ithryn “Wizards” [← ithron] ✧ Let/448
Ithryn “Wizards” ← ithron ✧ UT/390
ithryn ← ithron ✧ UT/392
Ithryn [← ithron] ✧ UTI/Istari
lais ← las ✧ PE17/62
lais “leaves” [← lass] ✧ PE17/97
Levain [← lavan] ✧ WJ/388
levain ← lavan ✧ WJ/416
lebir ← leber ✧ VT47/10
lebid ← lebed ✧ VT47/23
lebir ← leber ✧ VT47/24
lebir ← leber ✧ VT48/5
mellyrn [← mallorn] ✧ LotR/342
mellyrn ← Mallorn ✧ LotRI/Mallorn
mellyrn ← mallorn ✧ PE17/50
mellyrn ← mallorn ✧ PE17/51
mellyrn [← mallorn] ✧ PE17/80
mellyrn ← mallorn ✧ SA/orn
mellyn [← mellon] ✧ PE17/97
mellyn “lovers, friends” [← mellon] ✧ WJ/412
Mírdain “Jewel Smiths” [← #mírdan] ✧ UTI/Gwaith-i-Mírdain
Mírdain [← #mírdan] ✧ UTI/Mírdain
morchaint “dark shapes, shadows cast by light” [← #morchant] ✧ SA/gwath
morchaint “dark-shapes” [← #morchant] ✧ VT42/9
Mŷl “gulls” [← #mŷl] ✧ WJ/379
Nern “Legendarium” ← Narn ✧ MR/373
nern ← narn ✧ MR/471
Neweg “Dwarves” [← Nawag] ✧ WJI/Neweg
Nimrais “White-peaks; pale-horns” [← nimras] ✧ PE17/33
Nimrais “White-peaks” [← nimras] ✧ PE17/49
nimrais “pale horms” ← nimras ✧ PE17/89
nimrais “white horns” [← nimras] ✧ SI/Ered Nimrais
nogoth “dwarves” ← nogon ✧ PE17/45
negyth ← nogoth ✧ PE17/45
noegyth ← nogoth ✧ SA/naug
Negyth “Dwarves” ← Nogoth ✧ WJ/338
Noegyth ← Nogoth ✧ WJ/388
Noegyth ← Nogoth ✧ WJI/Nogoth
enyd ← onod ✧ Let/224
ened ← onod ✧ Let/224
Enyd “Ents” [← Onod] ✧ LotR/1130
Enyd “Ents” [← Onod] ✧ LotRI/Ents
enyd ← onod ✧ PE17/83
Enyd “Ents” ← Onod ✧ UTI/Enyd
yrch ← orch ✧ Let/178
Yrch “Orcs” [← orch] ✧ LotR/345
yrch “Orcs” [← orch] ✧ LotRI/Orcs
yrch “Orcs” ← orch ✧ MR/195
yrch “Orcs” ← orch ✧ MRI/Orcs
yrch “orc” ← orch ✧ PE17/47
yrch “orcs” [← orch] ✧ PE17/52
yrch ← orch ✧ PE17/54
yrch ← orch ✧ PE17/127
yrch ← orch ✧ RC/762
yrch ← orch ✧ RGEO/66
Yrch ← Orch ✧ WJ/390
Yrch ← Orch ✧ WJI/Orc(s)
yrn “trees” [← orn] ✧ WJI/Taur-i-Melegyrn
ered ← orod ✧ PE17/33
eryd ← orod ✧ PE17/33
eryd/ered ← orod ✧ PE17/64
ered [← orod] ✧ PE17/89
eryd [← orod] ✧ PE17/89
Eryd “mountains” [← orod] ✧ RC/621
eryd/ered “mountains” ← orod ✧ RC/765
Ered “mountains” [← orod] ✧ S/118
ered ← orod ✧ SA/orod
ered “mountains” [← orod] ✧ UT/40
ered “mountains” [← orod] ✧ UT/54
Eryd [← orod] ✧ WJ/192
oerydbin ← orodben ✧ WJ/376
Periain “Hobbits” [← Perian] ✧ Let/427
Periain “Halflings” [← Perian] ✧ LotR/966
Periain “Hobbits” ← Perian ✧ LotRI/Hobbit
Periain “Hobbits” [← Perian] ✧ LotRI/Periain
periain “the Hobbits (as a race)” ← perian ✧ RGEO/67
Periain “Halflings” [← Perian] ✧ SDI1/Periain
rais ← ras (suffix) ✧ SA/ras
Raith “paths” [← rath] ✧ RC/526
roechbin ← rochben ✧ WJ/376
rochbin ← rochben ✧ WJ/376
Rodyn [← Rodon] ✧ MR/200
Rodyn ← Rodon ✧ PE17/33
Rodyn ← Rodon ✧ PE17/118
Rodyn ← Rodon ✧ PE17/186
sedair ← sadar ✧ PE17/183
sedryn ← sadron ✧ PE17/183
telain ← talan ✧ PE17/52
telain ← talan ✧ PE17/52
telain “flets” ← talan ✧ UT/245
telain ← talan ✧ UT/246
telain ← talan ✧ UTI/talan
Tîw “letters” [← têw] ✧ LotR/1117
tīw ← tēw ✧ PE17/43
tiw ← tew ✧ PE17/44
tiw “letters” ← tēw ✧ PE17/44
tîw ← tēw ✧ PE17/44
tîw ← tēw ✧ PE17/122
tîw ← têw ✧ WJ/396
thely/thuil ← thôl ✧ PE17/188
thoen ← thaun ✧ PE17/81
thôn ← thaun ✧ PE17/81
thuin ← Thôn ✧ PE17/81
úgerth “*trespasses” ← ugarth ✧ VT44/28
i·Wenyn “the twins” ← Gwenyn (plural) definite soft-mutation gw-mutation ✧ PM/353
i·Wenyn “the twins” ← Gwenyn (plural) definite soft-mutation gw-mutation ✧ PMI/Ambarussa
chem “?hands” ← cem (plural) liquid-mutation ✧ VT50/22
chîr ← cîr (plural) nasal-mutation c-mutation ✧ PE17/147
Ngelaið ← galað nasal-mutation g-mutation ✧ PE17/60
Chîn [← hên] nasal-mutation h-mutation ✧ LR/322
Chîn [← hên] nasal-mutation h-mutation ✧ MR/373
Chîn “*children” [← hên] nasal-mutation h-mutation ✧ VT50/12
chîn “*children” [← hên] nasal-mutation h-mutation ✧ VT50/18
Chîn [← hên] nasal-mutation h-mutation ✧ WJ/160
m(b)air “houses” [← bar] nasal-mutation mb-mutation ✧ PE17/97
Mbair “lands” [← bar] nasal-mutation mb-mutation ✧ SD/129
Gelydh “Noldor” [← Golodh] nasal-mutation ng-mutation ✧ S/238
Pheriain “Halflings” [← Perian] nasal-mutation p-mutation ✧ Let/448
Pheriain [← Perian] nasal-mutation p-mutation ✧ LotR/953
i pheriain “the halflings” ← perian nasal-mutation p-mutation ✧ PE17/66
pheriain [← Perian] nasal-mutation p-mutation ✧ PE17/96
Pheriain “Halflings” [← Perian] nasal-mutation p-mutation ✧ PE17/102
Sedryn [← sadron] nasal-mutation s-mutation ✧ UT/153
thîw [← têw] nasal-mutation t-mutation ✧ Let/427
thiw “signs” [← têw] nasal-mutation t-mutation ✧ LotR/305
thiw “letters” ← tiw (plural) nasal-mutation t-mutation ✧ PE17/44
thiw ← tiw (plural) nasal-mutation t-mutation ✧ PE17/44
Edhellion [← Edhel] old-genitive ✧ PE17/97
Edhellon [← Edhel] old-genitive ✧ PE17/97
geledhion/galaðon “of trees” [← galadh] old-genitive ✧ PE17/97
maewion/maewia “of the gulls” [← maew] old-genitive ✧ PE17/97
aiwon [← maew] old-genitive ✧ PE17/97
aewon [← maew] old-genitive ✧ PE17/97
aewion [← maew] old-genitive ✧ PE17/97
#chaint “shapes” [← #cant] soft-mutation ✧ VT42/9
#gerth [← #carth] soft-mutation ✧ VT44/28
mhellyn “friends” [← mellon] soft-mutation m-mutation ✧ SD/129
vellyn “lovers” ← mellyn (plural) soft-mutation m-mutation ✧ WJ/412
-il ← -el (suffix) suffix ✧ WJ/363
-il ← ell- suffix ✧ WJ/364
-il ← -el (suffix) suffix ✧ WJ/377

References ✧ PE17/25, 62, 127; RGEO/66

Variations

Element In

Derivations


N. plural-nouns grammar.

Examples (plural)
edeb ← adab ✧ Ety/TAK
Edeb “houses” [← adab] ✧ WR/380
Edain “Western Men, Fathers of Men” [← Adan] ✧ MR/7
edeir/eder ← adar ✧ Ety/ATA
Oeges “Peaks” ← oegas ✧ Ety/AYAK
oelin ← oel ✧ Ety/AY
lelf ← lalf ✧ Ety/ÁLAM
Elf [← alf] ✧ Ety/KHOP
emuin/emyn ← amon ✧ Ety/AM²
Emyn “hills” [← amon] ✧ TI/313
ennyn ← annon ✧ Ety/AD
Ennyn “doors” [← annon] ✧ TI/182
Ennyn “gates” [← annon] ✧ WR/113
erain ← aran ✧ Ety/ƷAR
erain ← aran ✧ EtyAC/ƷARA
Erain [← aran] ✧ WR/98
ernin [← arnen] ✧ WR/370
Belein/Belen ← Balan ✧ Ety/BAL
bĕı̯r ← †băr ✧ PE22/36
be͡ır ← bār ✧ PE22/36
Bair “houses” [← bâr] ✧ WR/380
Bered [← barad¹] ✧ WR/340
brethil ← brethel ✧ Ety/NEL
cebir ← ceber ✧ Ety/KEPER
cebir ← ceber ✧ EtyAC/KEPER
ceif ← cef ✧ Ety/KEM
cyry ← curu ✧ EtyAC/KUR
Dein ← Dân ✧ Ety/NDAN
Daðrin ← Dân ✧ Ety/NDAN
Duil “hills” [← dôl] ✧ SM/225
Duil “hills” [← dôl] ✧ TI/268
dylt ← dolt ✧ Ety/NDOL
dȳr “lands” [← dôr] ✧ PE22/38
dy̆r “lands” [← dôr] ✧ PE22/38
dúvin ← dúven ✧ EtyAC/NDŪ
Elidh ← Eledh ✧ Ety/ELED
elidh [← Eledh] ✧ Ety/LÁYAK
emelin ← amalen ✧ EtyAC/SMAL
erig ← ereg ✧ Ety/ERÉK
eregdes ← eregdos ✧ EtyAC/ERÉK
feles ← falas ✧ Ety/PHAL
fîr “mortal men” [← feir¹] ✧ Ety/KHIL
fîr “mortals” ← feir ✧ Ety/PHIR
fili ← fela ✧ Ety/PHÉLEG
ferin ← †fêr ✧ Ety/BERÉTH
filig ← fileg ✧ Ety/PHILIK
gíl ← geil ✧ Ety/GIL
gil “stars” [← geil] ✧ Ety/OT
geleidh ← golodh ✧ Ety/ÑGOLOD
geleidh [← Golodh] ✧ PE21/57
Geleidh “Gnomes” [← Golodh] ✧ PE21/57
Gelydh “Gnomes” [← Golodh] ✧ PE21/57
gwedeir ← gwador ✧ Ety/TOR
gwethil ← gwathel ✧ Ety/THEL
guin ← gwaun ✧ Ety/WA-N
gwîn ← gwein ✧ Ety/WIN
hebeid ← habad ✧ Ety/SKYAP
herfin ← harfen ✧ EtyAC/KHYAR
hervin ← harven ✧ EtyAC/KHYAR
heleth ← ?halath ✧ EtyAC/SKEL
hint/hinn ← henn ✧ Ety/KHEN-D-E
hîn ← hên ✧ Ety/KHEN-D-E
iui ← iau ✧ EtyAC/YAB
lelvin ← lalven ✧ Ety/ÁLAM
lelwin “elm-tree” ← lhalwen ✧ Ety/LÁLAM
meil/mely ← mâl ✧ Ety/SMAL
mellyrn ← mallorn ✧ TI/233
mellyrn ← mallorn ✧ TII/mallorn
Meldir “friends” [← meldir] ✧ RS/452
Mellyn “friends” [← mellon] ✧ RS/452
Mellyn “friends” [← mellon] ✧ RSI/Mellyn
Mellyn ← Mellon ✧ TI/181
muindyr ← muindor ✧ Ety/TOR
muinthil ← muinthel ✧ Ety/THEL
?natsai ← naith ✧ Ety/SNAS
nuig ← naug ✧ EtyAC/NAUK
Nauglin ← naugol ✧ Ety/NAUK
nui ← naw ✧ Ety/NOWO
neweig ← nawag ✧ Ety/NAUK
neweg ← nawag ✧ Ety/NAUK
neweig ← nawag ✧ EtyAC/NAUK
newaig ← nawag ✧ EtyAC/NAUK
neweg ← nawag ✧ EtyAC/NAUK
Neweg “The Stunted” [← Nawag] ✧ LR/274
Neweg “The Stunted” [← Nawag] ✧ LRI/Neweg
Nelig “teeth” [← neleg] ✧ WR/113
nîn ← nen ✧ Ety/NEN
dœrœin/deren ← doron ✧ Ety/DÓRON
hnyf “noose, snare” ← hnuif ✧ Ety/SNEW
elei “dream” ← ôl ✧ Ety/ÓLOS
yrch ← orch ✧ Ety/ÓROK
yrchy [← orch] ✧ EtyAC/ÓROK
erch [← orch] ✧ EtyAC/ÓROK
eirch/erch “goblins” ← orch ✧ LR/406
yrch “Orcs” [← orch] ✧ TI/229
yrch “Orcs” ← orch ✧ TII/Orcs
yrn ← orn ✧ Ety/ÓR-NI
yrn ← orn ✧ SD/302
Ered “mountains” [← orod] ✧ Ety/LUG²
ered ← orod ✧ Ety/ÓROT
Ered [← orod] ✧ LR/298
ered [← orod] ✧ PE22/41
œrœid [← orod] ✧ PE22/41
ered “mountains” [← orod] ✧ TI/124
Ered “mountains” [← orod] ✧ TI/124
pein ← pân ✧ Ety/PAN
perf ← parf ✧ Ety/PAR
perf [← parf] ✧ EtyAC/PAR
peli ← pêl ✧ Ety/PEL(ES)
pinn ← penn ✧ PE22/67
penidh ← penedh ✧ Ety/KWEN(ED)
pŷd ← pôd ✧ Ety/POTŌ
rhengy ← rhanc ✧ Ety/RAK
rhenc ← rhanc ✧ Ety/RAK
rhui ← rhaw ✧ Ety/RAW
rhofel ← rhofal ✧ Ety/RAM
seleb ← salab ✧ Ety/SALÁK-(WĒ)
sui ← saw ✧ Ety/SAB
teil ← tâl ✧ Ety/TAL
teil “foot” [← tâl] ✧ TAI/150
teleif ← talaf ✧ Ety/TAL
tilch ← telch ✧ Ety/TÉLEK
telei ← tele ✧ Ety/TELES
thelyn ← thalion ✧ Ety/STÁLAG
thelei ← thêl ✧ Ety/THEL
thuin ← thaun ✧ Ety/THŌN
#Thuin [← thaun] ✧ TI/420
therein ← thoron ✧ Ety/THOR
tyll ← toll ✧ Ety/TOL²
terein ← †tôr ✧ Ety/TOR
tylys ← tulus ✧ Ety/TYUL
Rewinion “of the hunters” [← rewinion] genitive ✧ SM/225
ndíw [← tew] nasal-mutation ✧ TI/182
Mbelain “Gods” [← Balan] nasal-mutation b-mutation ✧ Ety/KIRIK
Chelerdain [← #calardan] nasal-mutation c-mutation ✧ WR/388
i ngweið “the bonds” ← gwaeð nasal-mutation gw-mutation ✧ PE22/32
i·mmeir ← bár nasal-mutation mb-mutation ✧ PE22/35
i·nnýr “the lands” ← dór nasal-mutation nd-mutation ✧ PE22/33
i·nnýr “the lands” ← dór nasal-mutation nd-mutation ✧ PE22/36
nGeleidh “Gnomes” [← Golodh] nasal-mutation ng-mutation ✧ LR/201
i·Ngœlœiđ [← Golodh] nasal-mutation ng-mutation ✧ PE22/41
i·Ngeleð [← Golodh] nasal-mutation ng-mutation ✧ PE22/41
Ngoelaidh “Noldoli” [← Golodh] nasal-mutation ng-mutation ✧ SM/77
i-phinn “the Elves” ← penn nasal-mutation p-mutation ✧ PE22/67
ithail “the feet” [← tâl] nasal-mutation t-mutation ✧ PE22/67
thíw “signs” [← tew] nasal-mutation t-mutation ✧ TI/182
kambaio [← cam] old-genitive ✧ PE21/60
derio [← †dîr] old-genitive ✧ PE21/60
derion [← †dîr] old-genitive ✧ PE21/60
welein [← Balan] soft-mutation ✧ Ety/LEP
ledin “field[s]” [← lhad] soft-mutation ✧ TI/114
duir “kings” ← taur soft-mutation ✧ EtyAC/LEP
dirien “towers” [← #tirion] soft-mutation ✧ Ety/LUG²

Element In


ᴱN. plural-nouns grammar.

@@@ extract phonetic info
Examples (plural)
ailiniath ← ailin ✧ PE13/158
aiwyn ← aiw ✧ PE13/136
aiwin ← aiw ✧ PE13/158
aiwiath ← aiw ✧ PE13/158
eglennin ← aglann ✧ PE13/136
eglainn ← aglann ✧ PE13/136
eglennin ← aglann ✧ PE13/158
eglainn ← aglann ✧ PE13/158
eglair ← aglar ✧ PE13/136
eglair ← aglar ✧ PE13/158
eglerib ← aglareb ✧ PE13/136
eglerib ← aglareb ✧ PE13/158
ith ← aith ✧ PE13/136
eithin ← aith ✧ PE13/136
ith ← aith ✧ PE13/158
eithir ← aith ✧ PE13/158
eithin ← aith ✧ PE13/158
îth ← aith ✧ PE13/163
engin ← anc ✧ PE13/137
engin ← anc ✧ PE13/159
óliniath ← ólin ✧ PE13/151
alchir ← alch ✧ PE13/136
elchir ← alch ✧ PE13/158
alfuininiath ← alfuilin ✧ PE13/136
alfuiliniath ← alfuilin ✧ PE13/159
elfin ← alf ✧ PE13/136
elfin ← alf ✧ PE13/159
ailt ← alt ✧ PE13/159
eilt ← alt ✧ PE13/159
emerth ← amarth ✧ PE13/137
emeirth ← amarth ✧ PE13/137
ame(i)rth ← ambarth ✧ PE13/137
amairth ← ambarth ✧ PE13/137
emeirth ← amarth ✧ PE13/159
emerth ← amarth ✧ PE13/159
emyn ← amon ✧ PE13/137
emyn ← amon ✧ PE13/159
emyth ← amoth ✧ PE13/159
amrinniath ← amrint ✧ PE13/137
emrint ← amrent ✧ PE13/159
emryst ← amrost ✧ PE13/137
emryst ← amrost ✧ PE13/159
bornath ← born ✧ PE13/139
angath ← ang ✧ PE13/159
ennyn ← ann ✧ PE13/137
ennyn ← ann ✧ PE13/160
ern ← arn ✧ PE13/137
ernir ← arn ✧ PE13/137
airn ← arn ✧ PE13/137
eirn ← arn ✧ PE13/160
ern ← arn ✧ PE13/160
ernir ← arn ✧ PE13/160
asgath ← asg ✧ PE13/137
asgath ← asg ✧ PE13/160
uith ← oith ✧ PE13/151
uith ← oith ✧ PE13/164
baid ← bad ✧ PE13/137
baid ← bad ✧ PE13/160
belwidhyn ← †belwidhion ✧ PE13/138
bangath ← bang ✧ PE13/138
barchath ← barch ✧ PE13/138
besgyrn ← basgorn ✧ PE13/138
bastath “loaves” ← bast ✧ PE13/138
gwethir ← gweth ✧ PE13/146
Blainn ← bland ✧ PE13/139
blithin ← blith ✧ PE13/139
gerchir “bears” ← gorch ✧ PE13/145
gyrch ← gorch ✧ PE13/145
caifrin ← caifr ✧ PE13/140
cerbh ← carbh ✧ PE13/140
gweriniath ← gwerin ✧ PE13/146
crync ← crunc ✧ PE13/141
cryngir ← crunc ✧ PE13/141
cyrn ← corn ✧ PE13/140
cyth ← coth ✧ PE13/140
crith ← craith ✧ PE13/140
cyrn ← corn ✧ PE13/140
dadvinniath ← dadvinn ✧ PE13/161
rhainc ← rhanc ✧ PE13/152
darothain ← daroth ✧ PE13/142
deryth ← daroth ✧ PE13/142
duir ← dor ✧ PE13/161
Uidhil ← Uidhel ✧ PE13/155
Ilith “Elves” ← Ileth ✧ PE15/61
Idhil ← Idhel ✧ PE15/61
Idhil “Elves” [← Uidhel] ✧ PE15/62
Uidhil [← Uidhel] ✧ PE15/62
eithlir ← aithl ✧ PE13/158
eithir ← †aithr ✧ PE13/136
eithair ← †aithr ✧ PE13/136
eithriant ← †aithr ✧ PE13/136
eithriant ← †aithr ✧ PE13/158
eithair ← †aithr ✧ PE13/158
engyn ← engion ✧ PE13/143
eithryn ← eithron ✧ PE13/143
eithryn ← eithron ✧ PE13/158
elvin ← elven ✧ PE13/143
elvin ← elven ✧ PE13/161
failch ← falch ✧ PE13/143
fionnir ← fion ✧ PE13/143
fionin “men” ← fion ✧ PE15/62
gairyn ← gairion ✧ PE13/143
ge(i)rth ← garth ✧ PE13/161
garionnath ← garion ✧ PE13/144
gerthaid ← Garthad ✧ PE13/161
garwain ← garw ✧ PE13/144
gailiath ← gail ✧ PE13/123
gailir ← gail ✧ PE13/123
gailir ← gail ✧ PE13/143
glevith ← glavaith ✧ PE13/162
glaveithin ← glavaith ✧ PE13/162
gleveithin ← glavaith ✧ PE13/162
glerw ← glarw ✧ PE13/144
gladwenin ← gladwen ✧ PE13/123
gladwiniath ← gladwen ✧ PE13/123
gladweniath ← gladwen ✧ PE13/124
gelydh ← golodh ✧ PE13/145
golydh ← (n)golodh ✧ PE13/145
Gelydh ← Golodh ✧ PE13/145
goelydh ← Golodh ✧ PE13/162
gelydh ← Golodh ✧ PE13/162
i·nguailt “the (particular) gnomes (recently mentioned)” ← golt ✧ PE13/123
i·nguilt ← golt ✧ PE13/123
guilt [← Goloth] ✧ PE15/62
guinn “stones” ← gonn ✧ PE13/123
guainn ← gonn ✧ PE13/123
gorodant ← gorod ✧ PE13/123
gorodant ← gorod ✧ PE13/145
geryd ← gorod ✧ PE13/145
gorwant ← gorw ✧ PE13/145
gynn ← gunn ✧ PE13/162
gynd ← gunn ✧ PE13/162
bailiath ← bail ✧ PE13/138
gwain ← gwá ✧ PE13/146
nathrim ← nath ✧ PE13/150
nyth ← noth ✧ PE13/151
gwenwin ← gwanwen ✧ PE13/146
gwair ← gwár ✧ PE13/146
gwiaig “men” ← gweg ✧ PE13/122
gwí “men” ← gweg ✧ PE13/146
gwî ← gweg ✧ PE13/162
gwaith ← gweg ✧ PE13/162
gwaig “men or male beings” [← gweg] ✧ PE15/62
uint ← uin ✧ PE13/123
uinir ← uin ✧ PE13/123
uinir ← uin ✧ PE13/155
gwibi ← gwib ✧ PE13/146
gwaib ← gwab ✧ PE13/146
hery ← harw ✧ PE13/147
herw ← harw ✧ PE13/147
dailin ← dail ✧ PE13/141
gwaidh ← gwadh ✧ PE13/146
hinn ← hen(n) ✧ PE13/122
hinn ← henn ✧ PE13/147
huith ← hoith ✧ PE13/163
hynt ← hont ✧ PE13/163
hontath ← hont ✧ PE13/163
hyth ← hoth ✧ PE13/147
hych ← huch ✧ PE13/147
hyriaithin ← huiriaith ✧ PE13/163
lhynn ← lhonn ✧ PE13/149
Inwir ← Im ✧ PE13/148
guin ←  ✧ PE13/144
gui ←  ✧ PE13/144
ewaist ← awest ✧ PE13/160
gery ← gara ✧ PE13/144
geirg ← †garg ✧ PE13/144
echir ← ach ✧ PE13/158
leifn [← lafn] ✧ PE14/70
lhaith ← lhê ✧ PE13/148
limin ← lim ✧ PE13/123
luing ← lung ✧ PE13/122
lhyng ← lung ✧ PE13/163
luithar ← luith ✧ PE13/163
mailthir ← mailt ✧ PE13/122
methail “footsteps” [← #mathal] ✧ MC/217
medionnin ← medion ✧ PE13/164
megiliath ← megil ✧ PE13/150
naid ← nad ✧ PE13/150
nerw ← narw ✧ PE13/150
nerionnin ← ne(i)rion ✧ PE13/150
neirionnin ← ne(i)rion ✧ PE13/164
deiliain ← delian ✧ PE13/142
nith ← neth ✧ PE13/151
nin ← nen ✧ PE13/123
nenin ← nen ✧ PE13/123
ninith ← nen ✧ PE13/123
ninn ← nenn ✧ PE13/164
ennir ← ant ✧ PE13/137
ennir ← ant ✧ PE13/160
nuiar ← nui ✧ PE13/151
oifir ← oif ✧ PE13/151
uif ← oif ✧ PE13/164
oifar ← oif ✧ PE13/164
gyly ← golw ✧ PE13/145
gyly ← golw ✧ PE13/162
Yrch “orcs” [← orch] ✧ MC/217
yrn ← orn ✧ PE13/151
yrn ← orn ✧ PE13/164
eryd “mountains” [← #orod] ✧ MC/217
haith ←  ✧ PE13/147
pauin ← pau ✧ PE13/152
comath ← côm ✧ PE13/123
gwinn ← Gwenn ✧ PE13/146
pith ← peth ✧ PE13/152
pethas ← peth ✧ PE13/152
petha ← peth ✧ PE13/164
pith ← peth ✧ PE13/164
peith/paith ← peth ✧ PE13/164
amvinniath ← amvinn ✧ PE13/159
binniath ← binn ✧ PE13/160
poiennin ← poiant ✧ PE13/152
lhaint ← lhant ✧ PE13/148
graugir ← graug ✧ PE13/145
mindib ← mindeb ✧ PE13/150
gwais ← gwas ✧ PE13/146
bogath ← brog ✧ PE13/139
gorodrim “vaults” ← gorod ✧ PE13/123
grynn ← grond ✧ PE13/145
grynn ← gronn ✧ PE13/162
grynd ← gronn ✧ PE13/162
nebwaith ← nebweb ✧ PE13/164
deinir ← dain ✧ PE13/141
deinir ← dain ✧ PE13/161
tailt “feet” ← tail ✧ PE13/123
toil ← taul ✧ PE13/153
tlaid ← tlad ✧ PE13/165
teglyn ← taglon ✧ PE13/153
ternin ← tarn ✧ PE13/153
tirin ← tír ✧ PE13/154
tiriant ← tír ✧ PE13/154
tui ←  ✧ PE13/154
tui ←  ✧ PE13/165
t(i)air ← teiar ✧ PE13/153
delingailir ← gailir (plural) ✧ PE13/123
edebionnin ← edebion ✧ PE13/165
ennais ← annas ✧ PE13/137
ennais ← annas ✧ PE13/160
aigis ← aigos ✧ PE13/136
aigosyn ← aigos ✧ PE13/136
aigys ← aigos ✧ PE13/158
aigesir ← aigos ✧ PE13/158
thyrn ← thorn ✧ PE13/154
tiath ←  ✧ PE13/154
tunnin ← tonn ✧ PE13/122
tynn ← tonn ✧ PE13/154
tynn ← tonn ✧ PE13/165
tyf ← tuf ✧ PE13/154
duilinnin ← duilin ✧ PE13/142
duilinniath ← duilin ✧ PE13/142
lylyth ← loloth ✧ PE13/149
lolothyn ← loloth ✧ PE13/149
bely ← bala ✧ PE13/138
túnain ← tún ✧ PE13/154
tudath ← túd ✧ PE13/154
i·maid ← bad nasal-mutation b-mutation ✧ PE13/120
i·chain ←  nasal-mutation c-mutation ✧ PE13/121
i·choriniath ← corin nasal-mutation c-mutation ✧ PE13/121
i·chwaint ← cwant nasal-mutation cw-mutation ✧ PE13/121
i·chwaint ← cwent nasal-mutation cw-mutation ✧ PE13/121
i·nuiliniath ← duilin nasal-mutation d-mutation ✧ PE13/120
i·nuilenin ← duilen nasal-mutation d-mutation ✧ PE13/120
i·nuilin ← duilen nasal-mutation d-mutation ✧ PE13/120
i·nı̯ant ← diant nasal-mutation dy-mutation ✧ PE13/120
i·ngailiath ← gail nasal-mutation g-mutation ✧ PE13/120
i·ngailith ← gail nasal-mutation g-mutation ✧ PE13/120
i·nhiriant ← hîr nasal-mutation h-mutation ✧ PE13/121
i·hiriant ← hîr nasal-mutation h-mutation ✧ PE13/121
i·nhiriath ← hîr nasal-mutation h-mutation ✧ PE13/121
i·hiriath ← hîr nasal-mutation h-mutation ✧ PE13/121
i·mairth ← barth nasal-mutation mb-mutation ✧ PE13/120
marthor ← barth nasal-mutation mb-mutation ✧ PE13/120
i·mair ← bâr nasal-mutation mb-mutation ✧ PE13/120
i·nuir ← dôr nasal-mutation nd-mutation ✧ PE13/120
i·nglamiath ← glam nasal-mutation ng-mutation ✧ PE13/120
i·nglaim ← glam nasal-mutation ng-mutation ✧ PE13/120
i·nglamath ← glam nasal-mutation ng-mutation ✧ PE13/120
i·ngoluith ← goloth nasal-mutation ng-mutation ✧ PE13/120
i·ngolthor ← goloth nasal-mutation ng-mutation ✧ PE13/120
i·nguilt ← golt nasal-mutation ng-mutation ✧ PE13/121
i·faint ← cwant nasal-mutation p-mutation ✧ PE13/121
i·thiath ←  nasal-mutation t-mutation ✧ PE13/121
i·nthiath ←  nasal-mutation t-mutation ✧ PE13/121
i·ngwathir ← gwath nasal-mutation w-mutation ✧ PE13/120
i·ngwaith ← gwath nasal-mutation w-mutation ✧ PE13/121

References ✧ PE13/121-124, 138


G. plural-nouns grammar.

@@@ extract phonetic info
Examples (plural)
Ainon [← ain¹] ✧ PE13/103
Ainon [← ain¹] ✧ PE15/20
Ainin [← ain¹] ✧ PE15/27
Ainilin ← ainil ✧ GL/18
aiglith ← aigli ✧ GL/17
aiglin ← aigli ✧ GL/17
eigl ← aglen ✧ PE13/108
aigl ← aglan/agl ✧ PE13/108
ingin ← engan ✧ PE13/116
yngyn ← engan ✧ PE13/116
ailf ← alf ✧ PE13/109
amin ← am ✧ PE13/109
amuith ← amoth ✧ PE13/109
amlaid ← amlad ✧ PE13/109
emyn ← amon ✧ PE13/110
amosgarniath ← amosgarn ✧ PE13/110
alenin ← alan ✧ PE13/109
awlain ← awlan ✧ PE13/109
aulanin ← awlan ✧ PE13/109
aulenin ← awlan ✧ PE13/109
amruith-torni ← amrog-dorn ✧ GL/19
eirn ← arn ✧ PE13/110
dein ← dân ✧ PE13/112
bacthin ← bactha ✧ GL/21
Gwalin [← Gwala] ✧ GL/32
Gwalin [← Gwala] ✧ GL/44
Gwaloth [← Gwala] ✧ GL/44
Gwalin [← Gwala] ✧ PE15/8
gwaloth [← Gwala] ✧ PE15/8
Gwaloth [← Gwala] ✧ PE15/21
Banin [← Ban¹] ✧ GL/18
Banin ← Ban ✧ GL/21
Banin [← Ban¹] ✧ GL/32
Banin ← Ban ✧ LT1A/Valar
Banin [← Ban¹] ✧ LT2A/Valar
Banion [← Ban¹] ✧ LT2A/Valar
Banin [← Ban¹] ✧ PE15/21
Banion [← Ban¹] ✧ PE15/21
mothrim ← moth ✧ GL/58
mothin ← moth ✧ GL/58
bair “houses” ← bawr ✧ PE13/116
bessin “wives” ← bess ✧ GG/15
celebin ← celeb ✧ GG/12
ciril “jars” ← ceral ✧ PE13/116
cyryl ← ceral ✧ PE13/116
codingwalion ← cod·walion ✧ GL/26
codimbanion ← codwanion ✧ GL/26
garobin ← garob ✧ GL/37
garbin ← garob ✧ GL/37
crunghin ← crunc ✧ GL/27
crungin ← crunc ✧ PE13/111
cruinc ← crungin (plural) ✧ PE13/111
crync ← crwnc ✧ PE13/111
crynchin ← crwnc ✧ PE13/111
corbin ← corob ✧ GL/26
crith ← craith ✧ PE13/111
daleth ← dalech ✧ GL/29
duir ← Dor ✧ PE13/112
duirin ← Dor ✧ PE13/112
doriath ← Dor ✧ PE13/112
dorath ← Dor ✧ PE13/112
Eglath [← Egla] ✧ LT2A/Idril
Eglath “Elves or fairies” [← Egla] ✧ PE14/9
eil ← eilian ✧ PE13/113
eilienin ← eilian ✧ PE13/113
eilanin ← eilan ✧ PE13/113
aithruith ← aithrog ✧ PE13/109
aithronin ← aithron ✧ PE13/109
aithweith ← aithweg ✧ PE13/109
fidhin ← fith ✧ GL/35
fidhin ← fith ✧ LT2A/Glorfindel
gaigin “arms” ← gaig ✧ GL/37
elmin ← alm ✧ PE13/109
elvin ← alm ✧ PE13/109
alaif ← alm ✧ PE13/109
gardhin [← gar(th)] ✧ GL/17
gardhin [← gar(th)] ✧ GL/37
gaudhin ← gauth ✧ GL/38
gedhin ← geth ✧ GL/38
glôth “always” ← glâ ✧ GL/39
glorin ← glôr ✧ GG/12
glidhin ← glith ✧ GL/40
gôvin ← gôf ✧ GL/38
gôvin ← gôf ✧ GL/40
#govin(d) [← gôf] ✧ GL/42
golmath ← golma- ✧ GL/41
Goldoth “Gnomes” ← golda ✧ GL/41
goldlin [← Golda] ✧ PE13/99
guil(t) ← †gôl ✧ PE13/117
golwint ← †gôl ✧ PE13/117
guil(t) ← †gôl ✧ PE13/117
guil(t) ← †gôl ✧ PE13/117
Golthaf ← goltha ✧ PE14/9
gawlais [← goloth] ✧ PE13/114
gulwy ← gulweg ✧ PE13/117
gulweith/gulwaith ← gulweg ✧ PE13/117
gului ← gulweg ✧ PE13/118
gulwint ← gulwin ✧ PE13/117
gulwinith ← gulwin ✧ PE13/118
guluiwyn ← gulwin ✧ PE13/118
gonthaf ← gontha- ✧ GL/41
grandin [← grann] ✧ PE13/93
gwaidhint ← gwaidhi ✧ GL/46
gwevin ← gwef ✧ GL/45
gui(n) “men” ← gweg ✧ PE13/117
gweig ← gweg ✧ PE13/117
gweithiaid ← gweithiad ✧ PE13/117
gwinin ← gwin ✧ GL/45
gwinias ← gwin ✧ PE13/118
gwinieis ← gwin ✧ PE13/118
gwinis ← gwin ✧ PE13/118
gwidhin ← gwith ✧ GL/46
baidhin ← Baith ✧ GL/21
hent ← hen ✧ GL/48
hennin ← hen ✧ GL/48
eilch ← alch ✧ PE13/109
elcin ← alch ✧ PE13/109
alchair ← alchar ✧ PE13/109
ilbaroth “heaven” ← ilbar ✧ GL/50
Ilbaroth [← ilbar] ✧ LT1A/Ilwë
ginwion [← im] ✧ PE13/99
imrin ← im ✧ PE14/9
laithin ← laith ✧ GL/53
lambin ← lam ✧ GL/53
lamin ← lam ✧ GL/53
laudin ← laud ✧ GL/53
lepthin ← leptha ✧ GL/53
lendrim ← lenweg ✧ GL/53
terchin ← tereg ✧ GL/70
ulûgin ← ulug ✧ GL/74
losgin ← losc ✧ GL/54
Lossion “flowers” ← lôs ✧ LT1A/Gar Lossion
Lothion “flowers” [← lôs] ✧ LT2A/Duilin
mabin “hands” [← mab] ✧ GG/15
mabin ← mab ✧ GL/55
manossin ← manos ✧ GL/56
manossin ← manos ✧ LT1A/Mánir
maith ←  ✧ GL/55
modrim “numbers” ← mod ✧ GL/57
nacthin ← naith ✧ GL/59
naithin ← naith ✧ GL/59
nandin “the country (as opposed to town)” ← nand ✧ GL/59
nandin “country” ← nand ✧ LT1A/Nandini
narthin ← narth ✧ GL/59
deil(t) ← deil(i)an ✧ PE13/112
delwein ← delwen ✧ PE13/112
anthin ← ant ✧ GL/19
enthin ← ant ✧ PE13/110
ninconînin ← ninconin ✧ GL/60
dyrn ← dorn ✧ PE13/113
dwrnwyn ← dorn ✧ PE13/113
dwrnuin ← dorn ✧ PE13/113
duirn ← dorn ✧ PE13/113
uith ← och ✧ GL/62
uith “eggs” ← och ✧ GL/74
ochaf ← octha ✧ GL/62
ochin ← octha ✧ GL/62
orcin ← orc ✧ GL/63
orchoth ← orc ✧ GL/63
orcin ← orc ✧ LT1A/Orc
Orglin [← orc] ✧ PE13/99
ogrin [← orc] ✧ PE13/99
yrn ← orn ✧ PE13/115
yrn “trees” ← orn ✧ PE13/116
orodin ← orod ✧ GL/63
ortin ← ort ✧ GL/63
ôdhin ← ôth ✧ GL/62
ôdhin ← ôth ✧ GL/63
padhin ← path ✧ GL/63
Cwennin [← Cwenn] ✧ GL/32
Cwendin [← Cwenn] ✧ GL/32
Cwendion [← Cwenn] ✧ PE13/99
Cwennin [← Cwenn] ✧ PE14/9
pilnin ← pilon ✧ GL/64
leint “roads” ← lant ✧ PE13/116
Rôg(i) [← graug] ✧ PE13/99
Sulussin ← Sulus ✧ GL/68
Suluthrim ← Sulus ✧ GL/68
talin “feet” [← tâl] ✧ GG/15
tadhin ← tath ✧ GL/68
telthin ← telt ✧ GL/70
tenthin ← tent ✧ GL/70
tentin ← tent ✧ GL/70
tenthin ← tentha ✧ GL/70
Gwal(a)thir [← Gwala] dative ✧ GL/44
gwalthir [← Gwala] dative ✧ PE15/8
celebir ← celeb dative ✧ GG/12
a·gelebir ← celeb dative ✧ GG/12
celbir ← celeb dative ✧ GG/12
glorir ← glôr dative ✧ GG/12
no’lorir ← glôr dative ✧ GG/12
mabir “hands” [← mab] dative ✧ GG/11
lepthair ← lepthath (genitive plural) dative declension-B ✧ GG/13
lepthathir ← lepthath (genitive plural) dative declension-B ✧ GG/13
comathir ← comor (dative) dative declension-B ✧ GG/13
comathair ← comor (dative) dative declension-B ✧ GG/13
brindithir ← brindir (dative) dative declension-C ✧ GG/14
culuthir ← culor (dative) dative declension-C ✧ GG/14
culwir ← culor (dative) dative declension-C ✧ GG/14
urthuir ← urthor (dative) dative declension-C ✧ GG/14
gwithithir ← gwilthir (dative) dative declension-C ✧ GG/14
cuir ←  dative declension-D ✧ GG/14
cuthir ← cuth (plural) dative declension-D ✧ GG/14
fithir ←  dative declension-D ✧ GG/14
glâr ← glâ dative declension-D ✧ GG/14
glothir ← glâ dative declension-D ✧ GG/14
glathir ← glath (plural) dative declension-D ✧ GG/14
gwathir ← gwâ dative declension-D ✧ GG/14
ruthir ← rôr (dative) dative declension-D ✧ GG/14
lepthain ← leptha declension-B ✧ GG/13
comath ← coma declension-B ✧ GG/13
brindith ← brindi declension-C ✧ GG/14
culuth ← culu declension-C ✧ GG/14
culoth ← culu declension-C ✧ GG/14
culwin ← culu declension-C ✧ GG/14
urthuin ← urthu declension-C ✧ GG/14
gwithith ← gwilthi declension-C ✧ GG/14
cuin ←  declension-D ✧ GG/14
cuth ←  declension-D ✧ GG/14
cûthon ← declension-D declension-D ✧ GG/14
cûth ←  declension-D ✧ GG/14
fith ←  declension-D ✧ GG/14
gloth ← glâ declension-D ✧ GG/14
glath ← glâ declension-D ✧ GG/14
gloth ← glâ declension-D ✧ GG/14
glath ← glâ declension-D ✧ GG/14
gwath ← gwâ declension-D ✧ GG/14
roth ←  declension-D ✧ GG/14
ruth ←  declension-D ✧ GG/14
urthus [← gurth(u)] dialectical ✧ GG/13
gwilthis [← gwilthi] dialectical ✧ GG/13
lepthos [← leptha] dialectical ✧ GG/13
Gwal(a)thon [← Gwala] genitive ✧ GL/44
gwal(o)thon [← Gwala] genitive ✧ PE15/8
celebion ← celeb genitive ✧ GG/12
a·gelebin ← celeb genitive ✧ GG/12
celbion ← celeb genitive ✧ GG/12
a·gelebion ← celeb genitive ✧ GG/12
Eglathon [← Egla] genitive ✧ PE15/23
glorion ← glôr genitive ✧ GG/12
a’lorin ← glôr genitive ✧ GG/12
go’lora ← glôr genitive ✧ GG/12
gylt ← gul genitive ✧ PE13/117
guilain ← guilan (genitive) genitive ✧ PE13/117
guilant ← guilan (genitive) genitive ✧ PE13/117
hirilion “ladies” [← hiril] genitive ✧ GG/11
lassion [← lass] genitive ✧ GL/30
mabion “hands” [← mab] genitive ✧ GL/34
Nauglithon “of the Dwarves” [← naugli] genitive ✧ LT2A/Nauglafring
palthaion [← paltha] genitive ✧ GL/63
cwention [← cwent] genitive ✧ GG/12
taithron [← taith] genitive ✧ GL/63
Turion ← Tur genitive ✧ GG/15
lepthath ← leptha genitive declension-B ✧ GG/13
lepthathon ← lepthath (genitive plural) genitive declension-B ✧ GG/13
lepthaion ← lepthain (plural) genitive declension-B ✧ GG/13
comathon ← comon (genitive) genitive declension-B ✧ GG/13
a·gomath ← comon (genitive) genitive declension-B ✧ GG/13
brindithon ← brindin (genitive) genitive declension-C ✧ GG/14
culuthon ← culon (genitive) genitive declension-C ✧ GG/14
culwion ← culon (genitive) genitive declension-C ✧ GG/14
urthúion ← urthon (genitive) genitive declension-C ✧ GG/14
gwithithon ← gwilthin (genitive) genitive declension-C ✧ GG/14
cuion ←  genitive declension-D ✧ GG/14
cuthon ← cuth (plural) genitive declension-D ✧ GG/14
fithon ←  genitive declension-D ✧ GG/14
glân ← glâ genitive declension-D ✧ GG/14
glothon ← glâ genitive declension-D ✧ GG/14
glathon ← glath (plural) genitive declension-D ✧ GG/14
gwathon ← gwâ genitive declension-D ✧ GG/14
ruthon ← rôn (genitive) genitive declension-D ✧ GG/14
Gwedrin ← cwedri soft-mutation c-mutation ✧ GL/28
Gwedrin “tales” ← cwedri soft-mutation c-mutation ✧ LT2A/Tôn a Gwedrin
gwentin [← cwent] soft-mutation c-mutation ✧ GG/11
Vanion “of ... Valar” [← Ban¹] soft-mutation genitive b-mutation ✧ GL/44
gwention [← cwent] soft-mutation genitive c-mutation ✧ GG/12
’othwenion [← gothwen] soft-mutation genitive g-mutation ✧ GL/45
#walion [← Gwala] soft-mutation genitive gw-mutation ✧ GL/26
Ngoldathon [← Golda] soft-mutation genitive ng-mutation ✧ GL/17
a·nguilt ← †gôl soft-mutation genitive ng-mutation ✧ PE13/117
i·nguilt ← †gôl soft-mutation genitive ng-mutation ✧ PE13/117
na·nguilt ← †gôl soft-mutation genitive ng-mutation ✧ PE13/117
winin “women” [← gwin] soft-mutation gw-mutation ✧ GG/9
i·ngoldoth [← Golda] soft-mutation ng-mutation ✧ GG/15

References ✧ GG/10, 13, 15; PE13/113