S. soft-mutation grammar.

S. soft-mutation grammar.
Examples (soft-mutation)
#gai [← cai] Morgai ✧ PE17/101
#gail ← cail Thangail ✧ UT/281
galen ← calen ✧ PE17/77
galen ← calen ✧ PE17/153
galen ← calen ✧ SA/calen
Galen ← calen Tol Galen ✧ SA/calen
galen ← calen ✧ SA/kal
Galen [← calen] Eryn Galen ✧ UT/281
Gamlost [← Camlost] ✧ WJI/Camlost
#gar [← car-] athgar ✧ PE17/148
#gen [← #cen-] athgen ✧ PE17/148
#gen- [← #cen-] fergenol ✧ PE17/181
#gerthas ← certhas Angerthas ✧ LotR/1123
#gerthas ← certhas angerthas ✧ PE17/122
g(ī) ← ki Mae g(ī)’ovannen ✧ PE17/17
#gol [← #coll¹] Thingol ✧ PE17/72
goll ← coll Bar-goll ✧ WJ/414
#goth [← #coth] Morgoth ✧ SA/mor
go-vannen ← covannen (passive-participle) ✧ PE17/16
#gud [← #cûd] Thuringud ✧ WJ/256
Dhaer [← daer¹] Lô Dhaer ✧ VT42/14
Dhaer [← daer¹] Duin Dhaer ✧ WJ/191
Dhaer [← daer¹] Athrad Dhaer ✧ WJ/338
ðe ← †de ✧ PE17/26
-dhol ← dol Fanuiðol ✧ PE17/36
dhol [← dol(l)] Fanui-dhol ✧ RGEO/66
aear [← gaear] nef aear, sí nef aearon ✧ LotR/238
aear ← gaear nef aear, sí nef aearon ✧ PE17/27
aear [← gaear] nef aear, sí nef aearon ✧ RGEO/63
aear [← gaear] nef aear sí nef aearon ✧ RGEO/64
aearon [← gaearon] nef aear, sí nef aearon ✧ LotR/238
Aearon [← gaearon] Seron Aearon ✧ PM/348
aearon [← gaearon] nef aear, sí nef aearon ✧ RGEO/63
aearon [← gaearon] nef aear sí nef aearon ✧ RGEO/64
ardh [← gardh] Lisgardh ✧ UT/34
’Lân [← #glân¹] Curunír ’Lân ✧ UT/390
-lóriel [← #glóriel] Rathlóriel ✧ S/235
#Lórin [← #glórin] Lórindol ✧ SA/dol
Lorindol [← Glórindol] ✧ MRI/Hador
Lórindol [← Glórindol] ✧ SA/dol
Lórindol [← Glórindol] ✧ SA/laurë
Lórindol [← Glórindol] ✧ SI/Hador
Lórindol [← Glórindol] ✧ SI/Lórindol
Lorindol [← Glórindol] ✧ WJ/228
Lorindol [← Glórindol] ✧ WJ/234
Lorindol [← Glórindol] ✧ WJI/Lorindol
’ovannen ← govannen (passive-participle) Mae g(ī)’ovannen ✧ PE17/17
#-rod ← grod ✧ SA/groth
-rod ← grod ⇒ †Novrod ✧ WJ/414
nguruthos [← guruthos] le nallon sí di’nguruthos ✧ LotR/729
nguruthos [← guruthos] di’nguruthos ✧ PE17/87
nguruthos ← guruthos le nallan sí di nguruthos ✧ PE17/95
nguruthos [← guruthos] le nallon sí di-nguruthos ✧ RGEO/64
#waen [← #gwaen] Agarwaen ✧ S/210
#wain [← #gwain¹] Iarwain ✧ SA/iaur
#waith [← gwaith] enedwaith, Forodwaith ✧ Let/224
-waith [← gwaith] ✧ PE17/190
-waith [← gwaith] ✧ PE17/190
wath ← gwath ✧ PE17/41
wath [← gwath] Deldúwath, Dúath ✧ SA/gwath
wing [← gwing] Elwing ✧ SA/wing
chaered [← haered] Na-chaered palan-díriel ✧ LotR/238
chaered ← haered Na-chaered palan-díriel ✧ PE17/25
chaered [← haered] Na-chaered palan-díriel ✧ RGEO/63
chaered [← haered] Na-chaered palan-díriel ✧ RGEO/64
han [← #han] ✧ PE17/42
Cherdir [← #herdir] edregol e aníra tírad i Cherdir Perhael (i sennui Panthael estathar aen) Condir i Drann ✧ SD/129
vedui [← medui] Ai na vedui Dúnadan! ✧ LotR/209
vin ← min ar díheno {ugarth} ammen i úgerth {min >>} vin ✧ VT44/24
vín ← mín Anno ammen sír i mbas ilaurui {mín >>} vín ✧ VT44/28
vîr [← mîr] menel-vîr síla díriel ✧ LB/354
Vorn [← morn] Eryn Vorn ✧ RC/lxv
Baran ← paran Dol Baran ✧ PE17/86
Baran [← paran] Dol Baran ✧ PE17/171
Baran ← Paran Dol Baran ✧ RC/433
baur ← paur Celebrimbor, Tegilbor ✧ PM/318
baur ← paur Celebrimbor, Tegilbor ✧ VT47/8
#bed [← ped-] pen-bed ✧ PE17/145
bed [← ped-] adbed ✧ PE17/167
#beleth [← #peleth] narbeleth ✧ LotR/1107
ben ← pen- ✧ PE17/144
ben- ← pen- ben-adar ✧ PE17/34
ben ← pen ✧ PE17/144
ben [← pen¹] ben-adar ✧ PE17/167
-ben ← pen- morben ✧ PE17/141
ben ← pen Calben, Morben ✧ WJ/362
ben ← pen Calben, Morben, orodben, rochben ✧ WJ/376
beneð ← peneð morbeneð ✧ PE17/141
i berian ← perian ✧ PE17/66
beth [← peth] Fennas nogothrim, lasto beth lammen ✧ LotR/307
beth ← peth fennas nogothrim lasto beth lammen ✧ PE17/46
beth [← peth] agarfant beth ✧ PE17/126
-beth ← peth Danbeth ✧ PM/395
beth [← peth] ✧ SA/quen
beth [← peth] ✧ SA/quen
Bîn [← #pîn] Cûl Bîn ✧ RC/536
#habar [← #sabar] Anghabar ✧ SA/anga
had ← sad Calenhad ✧ UTI/Calenhad
-had ← sad Calenhad ✧ VT42/19
-hadh ← sâdh Calenhad ✧ VT42/20
#hael [← #sael] Perhael ✧ PE17/102
#hael [← #sael] Panthael ✧ SD/126
hen [← sen] ✧ PE17/44
hē̆n [← sen] ✧ VT49/34
#dagol [← #tagol] glandagol ✧ VT42/8
dal ← tal Celebrindal ✧ SA/celeb
dal ← tal Celebrindal, Ramdal ✧ SA/tal
#dal [← tâl] ⇒ #dalraph ✧ UT/313
#dalraph [← #talraph] Udalraph ✧ UT/313
#dan [← #tân] Círdan ✧ PE17/27
daw [← taw³] ✧ PE19/104
do [← taw³] ✧ PE19/104
den [← #ten] caro den i innas lin ✧ VT44/25
di [← #ti] sui {mí ni >>} mín i gohenam di ai {garer >>} gerir úgerth ammen ✧ VT44/30
dîn [← #tîn¹] ar Meril bess dîn, ar Elanor, Meril, Glorfinniel, ar Eirien sellath dîn ✧ SD/129
dîn [← #tîn¹] ar Meril bess dîn, ar Elanor, Meril, Glorfinniel, ar Eirien sellath dîn ✧ SD/129
dîn [← #tîn¹] ar Iorhael, Gelir, Cordof, ar Baravorn, ionnath dîn ✧ SD/129
dir [← #tir-] Amdir ✧ MR/320
Dirnen [← #tirnen] Talath Dirnen ✧ S/168
dolothen [← #tolothen] anglennatha i Varanduiniant erin dolothen Ethuil ✧ SD/129
#doloth [← tolodh] dolothen ✧ SD/129
Drann [← #Trann] edregol e aníra tírad i Cherdir Perhael (i sennui Panthael estathar aen) Condir i Drann ✧ SD/129
vi [← vi] Ae Adar nín i vi Menel ✧ VT44/22
vi [← vi] bo Ceven sui vi Menel ✧ VT44/27
diriel [← tiria-] active-participle o menel palan-diriel ✧ LotR/729
diriel [← tiria-] active-participle o menel palan-diriel ✧ RGEO/64
-dĭriel [← tiria-] active-participle ✧ RGEO/65
Drannail [← #Trann] adjectival egor ben genediad Drannail erin Gwirith edwen ✧ SD/129
Varanduin [← Baranduin] b-mutation anglennatha i Varanduiniant erin dolothen Ethuil ✧ SD/129
vast [← #bas(t)] b-mutation penim vast ✧ PE17/144
Veleg [← beleg] b-mutation Cûl Veleg ✧ RC/536
Veleglind [← #Beleglinn] b-mutation i·Veleglind i eithro en estar iChîn Húrin ✧ VT50/12
Veleglinn [← #Beleglinn] b-mutation os i Veleglinn i edain {agoner >>} agorer {mi >>} vi Veleriann ✧ VT50/18
Velerian [← Beleriand] b-mutation i glinn {th >>} hen agorer Edain mi Velerian, ach hí in Ellath {er >>} îr ed epholar ✧ VT50/18
Veleriann [← Beleriand] b-mutation os i Veleglinn i edain {agoner >>} agorer {mi >>} vi Veleriann ✧ VT50/18
galad ← calad c-mutation Gil-galad ✧ PE17/50
#gannas [← #cannas] c-mutation Dorgannas Iaur ✧ WJ/192
gar [← car-] c-mutation ⇒ †uin gar ✧ PE17/145
#garn [← #carn] c-mutation othgarn ✧ PE17/151
’Ngorthrim [← #gorth¹] class-plural Fui ’Ngorthrim, Raith ’Ngorthrim ✧ RC/526
Duinath [← duin] class-plural nd-mutation Taur-im-Duinath ✧ S/123
dhîn [← dîn] d-mutation Taur-na-Chardhîn ✧ WJI/Taur-na-Chardhîn
Dhínen [← dínen] d-mutation Dor Dhínen ✧ WJ/333
i·chîr ← hîr definite h-mutation ✧ VT41/9
i·Wenyn ← Gwenyn (plural) definite plural gw-mutation ✧ PM/353
i·Wenyn ← Gwenyn (plural) definite plural gw-mutation ✧ PMI/Ambarussa
#beleth [← #pel-] gerund ⇒ #beleth ✧ LotR/1107
#chíl [← #hîl] h-mutation Eluchíl ✧ PM/369
#chíl [← #hîl] h-mutation Eluchíl ✧ SA/khil
chollen ← Hollen h-mutation ✧ RC/550
garo [← car-] imperative avo garo, avgaro ✧ WJ/371
← hlô lh-mutation Ringlo ✧ PE17/96
#vagor [← #magor] m-mutation Menelvagor ✧ LotR/81
vorn [← morn] m-mutation Hele(ð)vorn ✧ PE17/37
dûr [← dûr] nd-mutation Barad-dûr ✧ PE17/22
úgar [← car-] negated present ✧ PE17/145
úchebin [← #heb-] negated present 1st-sg úchebin estel anim ✧ PE17/117
úchebin [← #heb-] negated present 1st-sg ✧ PE22/160
úchebin [← #heb-] negated present 1st-sg ✧ VT42/33
úvedin [← mad-] negated present 1st-sg ✧ PE17/145
bo [← bo] p-mutation bo Ceven sui vi Menel ✧ VT44/26
Berhael [← Perhael] p-mutation Daur a Berhael, Conin en Annûn ✧ Let/448
Berhael [← Perhael] p-mutation Daur a Berhael, Conin en Annûn ✧ LotR/953
Berhael ← Perhael p-mutation ✧ PE17/102
beth [← peth] p-mutation albeth ✧ PE17/146
beth ← peth p-mutation pedo beth mellon ✧ VT44/26
govannen ← cova- passive-participle ✧ PE17/157
govannen ← covad passive-participle mae-govannen ✧ PE17/158
díriel [← tiria-] perfective-participle menel-vîr síla díriel ✧ LB/354
díriel [← tiria-] perfective-participle ✧ Let/279
díriel [← tiria-] perfective-participle Na-chaered palan-díriel ✧ LotR/238
díriel [← tiria-] perfective-participle Na-chaered palan-díriel ✧ RGEO/63
díriel [← tiria-] perfective-participle Na-chaered palan-díriel ✧ RGEO/64
#díriel [← tiria-] perfective-participle ✧ RGEO/65
Gelin ← calen plural Pinnath Gelin ✧ SA/calen
#chaint [← #cant] plural morchaint ✧ VT42/9
#gerth [← #carth] plural úgerth ✧ VT44/28
hain [← #han] plural Im Narvi hain echant ✧ LotR/305
hain ← han (soft-mutation) plural Im Narvi hain echant ✧ PE17/42
hain [← #han] plural ✧ PE17/42
hin [← sen] plural Celebrimbor o Eregion teithant i thiw hin ✧ LotR/305
hin ← hen (soft-mutation) plural Celebrimbor o Eregion teithant i thiw hin ✧ PE17/44
hin ← sīn (plural) plural ✧ PE17/44
hī̆n ← hē̆n (soft-mutation) plural ✧ VT49/34
mhellyn [← mellon] plural m-mutation Ar e aníra ennas suilannad mhellyn în phain ✧ SD/129
vellyn ← mellyn (plural) plural m-mutation Elvellyn ✧ WJ/412
bêd [← ped-] present guren bêd enni ✧ VT41/11
chebin [← #heb-] present 1st-sg ú-chebin estel anim ✧ LotR/1061
úchebin [← #heb-] present 1st-sg ✧ PE17/62
garer [← car-] present plural ✧ VT44/21
gerir [← car-] present plural sui {mí ni >>} mín i gohenam di ai {garer >>} gerir úgerth ammen ✧ VT44/30
Guinar [← #cuina-] present plural c-mutation Dor Firn-i-Guinar ✧ S/188
hen [← sen] s-mutation i glinn {th >>} hen agorer Edain mi Velerian, ach hí in Ellath {er >>} îr ed epholar ✧ VT50/18
hir [← sîr] s-mutation Linhir ✧ RC/587
hîr [← sîr] s-mutation ⇒ †Gwathir ✧ UT/263
Dínen ← tínen t-mutation Rath Dínen ✧ RC/551
dalf ← talf t-mutation Nindalf ✧ RC/779
dew ← tew t-mutation ✧ PE17/44
dil [← till] t-mutation Celeb-dil ✧ RC/775
#duil [← #tuil] t-mutation th(a)randuil ✧ PE17/27

References ✧ Let/279, 427; PE17/16, 25, 46; VT44/26

Element In


N. soft-mutation grammar.

Examples (soft-mutation)
Varad [← barad¹] Tol Varad ✧ WR/326
Vedhwen [← #Bedhwen] Ar Vedhwen ✧ Ety/LEP
Velegol [← Belegol] Ar Velegol ✧ Ety/LEP
feleriandren [← Beleriandren] ✧ PE22/34
Vreged-úr [← bregedur] Dagor Vreged-úr ✧ Ety/UR
-gadw ← cadw ✧ Ety/KAT
galen [← calen] Tol-galen ✧ LR/305
Gamlost ← Camlost ✧ LR/301
Gamlost ← Camlost ✧ LRI/Camlost
Gamlost ← Camlost ✧ RSI/Beren
Gelebrendal [← Celebrindal] ✧ Ety/KYELEP
Gelebrendal [← Celebrindal] ✧ Ety/KYELEP
gorn ← corn basgorn, rhin-gorn ✧ Ety/KOR
#guru ← curu crumguru ✧ EtyAC/KUR
i·ðór ← dór ✧ PE22/33
dadol [← tadol] ✧ PE22/31
loriel [← gloriel] Galad-loriel, Rathloriel ✧ Ety/LÁWAR
i”oloð ← golodh ✧ PE22/34
Ond [← gonn] Bered Ondrath ✧ WR/340
ondren [← #gondren] Toll-ondren ✧ TI/268
ngorgoros [← Gorgoroth] di ngorgoros ✧ EtyAC/NDI
orgoroth ← Gorgoroth Ered-orgoroth ✧ LR/298
(w)ath [← gwath¹] Deldú(w)ath ✧ Ety/DYEL
#west ← gwest gowest ✧ Ety/WED
wing [← gwing] nerwing ✧ EtyAC/NAR¹
Chithlum ← Hithlum aran Chithlum ✧ Ety/TĀ
Ċhithlum ← Hithlum aran Ċhithlum ✧ PE22/33
#lad [← lhad] imlad ✧ EtyAC/IMBE
land ← lhann camland ✧ Ety/LAD
levnar ← lhevnar Galadlevnar ✧ Ety/LEP
linn ← lhinn dūlinn ✧ Ety/LIN²
#lin [← lhinn] dúlin ✧ Ety/TIN
i·mhalt ← malt ✧ PE22/35
vegli [← megli] i vegli vorn ✧ PE22/33
Vória ← Moria Ennyn Durin Aran Vória ✧ TI/182
vorn [← morn] i vegli vorn ✧ PE22/33
bad [← pâd] Thar-bad ✧ Ety/THAR
ban ← pann cirban ✧ Ety/PAD
belin [← #pelin] lhasbelin ✧ Ety/LAS¹
Beringol ← Peringol ✧ Ety/PER
Beringol [← Peringol] ✧ LRI/Elrond
Rain [← rhain] Duil Rain ✧ TI/268
#ram [← rham] Othram ✧ WR/288
#rand [← #rhand] anrand ✧ Ety/RAD
ras [← rhas] Erebras ✧ EtyAC/ERE
rog [← rhaug] Gothrog ✧ Ety/GOS
rog ← rhaug Balrog ✧ Ety/RUK
rass ← rhass ✧ Ety/KHARÁS
chrass ← rass (soft-mutation) ✧ Ety/KHARÁS
#ruin [← rhuin] Orodruin ✧ TI/28
#hail [← #sail] Perhail ✧ SD/118
hirion ← hirion (soft-mutation) Eges-hirion ✧ LR/407
#dan [← #tân] cirdan ✧ Ety/KIR
dor [← taur²] Nimdil-dor ✧ Ety/TĀ
#delu ← telu daedelu ✧ Ety/TEL
dilias [← *tilias] Hithdilias ✧ TI/124
Dinnu [← tinnu] Aran Dinnu ✧ Ety/THIN
Dirnen [← #tirnen] Dalath Dirnen ✧ Ety/TIR
dilthen [← tithen] ✧ RS/462
dilthen [← tithen] ✧ RSI/Caradras dilthen
dûn ← Tûn Eledûn ✧ LR/222
bh, v ← b- b-mutation ✧ PE19/18
bh, v ← b- b-mutation ✧ PE19/18
vr- ← br- b-mutation ✧ PE19/21
vl- ← bl- b-mutation ✧ PE19/21
feleg [← beleg] b-mutation ✧ PE22/31
Veleriand [← Beleriand] b-mutation Inias Veleriand ✧ LR/202
g- ← c- c-mutation ✧ PE19/18
g- ← c- c-mutation ✧ PE19/18
gr- ← cr- c-mutation ✧ PE19/21
gl- ← cl- c-mutation ✧ PE19/21
gl- ← cl- c-mutation ✧ PE19/21
galad [← calad] c-mutation Cilgalad ✧ Ety/KIL
Granthir ← Cranthir c-mutation Dor Granthir ✧ LR/265
#gorn [← corn] c-mutation basgorn ✧ Ety/MBAS
liniath [← lhîn] class-plural Hithliniath ✧ Ety/KHIS
#hiriath [← sîr] class-plural Nanduhiriath ✧ RS/433
dh, ð ← d- d-mutation ✧ PE19/18
ðr (r) ← dr- d-mutation ✧ PE19/21
gh, - ← g- g-mutation ✧ PE19/18
gh, - ← g- g-mutation ✧ PE19/18
r- ← gr- g-mutation ✧ PE19/21
l- ← gl- g-mutation ✧ PE19/21
?lam [← glamm] g-mutation gellam ✧ Ety/GYEL
#onoded ← gonod- gerund aronoded ✧ Ety/NOT
w ← gw- gw-mutation ✧ PE19/19
w ← gw- gw-mutation ✧ PE19/19
weð ← gweð gw-mutation angweð ✧ Ety/WED
weð ← gwaeð gw-mutation ang-weð ✧ PE22/32
ch ← h- h-mutation ✧ PE19/20
ch ← h- h-mutation ✧ PE19/20
ch ← h- h-mutation ✧ PE19/21
l ← lh- lh-mutation ✧ PE19/19
chl/l ← lh- lh-mutation ✧ PE19/21
lug ← lhûg lh-mutation ✧ Ety/LOK
mh, v ← m- m-mutation ✧ PE19/19
mh, v ← m- m-mutation ✧ PE19/21
mb, mm ← b- mb-mutation ✧ PE19/20
mb, mm ← b- mb-mutation ✧ PE19/20
#bon [← #bonn] mb-mutation annabon ✧ Ety/MBUD
nd ← d- nd-mutation ✧ PE19/20
ng ← g- ng-mutation ✧ PE19/20
ng ← g- ng-mutation ✧ PE19/20
Vanwa [← Manwe] old-genitive Ar Vanwa ✧ Ety/LEP
b- ← p- p-mutation ✧ PE19/18
b- ← p- p-mutation ✧ PE19/18
br- ← pr- p-mutation ✧ PE19/21
bl- ← pl- p-mutation ✧ PE19/21
benn [← penn²] p-mutation Morbenn ✧ EtyAC/MOR
welein [← Balan] plural Nethwelein ✧ Ety/LEP
ledin [← lhad] plural Palath-ledin ✧ TI/114
luin ← lhûn plural Eredluin ✧ Ety/LUG²
vyrn [← morn] plural Eredvyrn ✧ TI/124
duir ← taur plural neledh-duir ✧ EtyAC/LEP
dirien [← #tirion] plural Lhúndirien ✧ Ety/LUG²
gar [← #car-] present osgar ✧ Ety/OS
Guinar ← cuino (infinitive) present plural ✧ Ety/KUY
r ← rh- rh-mutation ✧ PE19/19
ran [← Rhân] rh-mutation cûran ✧ Ety/KUƷ
rûn ← rhûn rh-mutation El-rûn ✧ Ety/RŌ
h ← s- s-mutation ✧ PE19/19
harn [← sarn] s-mutation Tolharn ✧ TI/345
Hilevril ← Silevril s-mutation Pennas Hilevril ✧ LR/202
-bor ← paur suffix Celebrimbor ✧ Ety/KWAR
d- ← t- t-mutation ✧ PE19/18
dr- ← tr- t-mutation ✧ PE19/21
dl- ← tl- t-mutation ✧ PE19/21
deith ← teith t-mutation andeith ✧ Ety/TEK
dew ← tew t-mutation ✧ PE22/31
dithen [← tithen] t-mutation ✧ PE22/31
dûn [← tum] t-mutation Caron-dûn ✧ RS/419

References ✧ PE22/29, 32-33; VT44/27

Element In


ᴱN. soft-mutation grammar.

Examples (soft-mutation)
vorn [← born] i dhimvorn ✧ PE13/142
#vang [← bang] orvang ✧ PE13/156
#ormar [← bâr] ormar ✧ PE13/156
#mast [← bast] ormast ✧ PE13/156
#weth [← gweth] urweth ✧ PE13/156
#wedhw [← gwedhw] urwedhw ✧ PE13/156
#vlann [← bland] orvlann ✧ PE13/156
#geleb [← celeb] urgeleb ✧ PE13/156
#guil [← cuil] urguil ✧ PE13/156
dhim ← dim i dhimvorn ✧ PE13/142
i dhimvorn [← #dimvorn] ✧ PE13/142
#nor [← dôr] urnor ✧ PE13/156
i·nnor ← dor ✧ PE13/161
indor ← dor ✧ PE13/161
#dhraust [← drauth] o(r)dhraust ✧ PE13/156
#ngolodh [← Golodh] o(r)ngolodh ✧ PE13/156
#orod [← gorod¹] urorod ✧ PE13/156
#ngúl [← #gûl] u(r)ngúl ✧ PE13/156
#vaith [← baith] orvaith ✧ PE13/155
#wadh [← gwadh] orwadh ✧ PE13/156
#widhion [← gwedhion] yrwidhion ✧ PE13/156
#honn [← lhonn] urhonn ✧ PE13/156
i·lam [← lham(b)] ✧ PE13/120
#vab [← mab] orvab ✧ PE13/156
#vaith [← maith] orvaith ✧ PE13/155
#vath [← #math] orvath ✧ PE13/155
#dhrog [← drog] u(r)dhrog ✧ PE13/156
bab ← pap go-bab ✧ PE13/132
#beth [← peth] urbeth ✧ PE13/156
#vrog [← brog] u(r)vrog ✧ PE13/156
#danc [← tanc] idanc ✧ PE13/156
#darn [← tarn] ordarn ✧ PE13/156
#duf [← tuf] urduf ✧ PE13/156
#dhuilin [← duilin] urdhuilin ✧ PE13/156
bh (v) ← b b-mutation ✧ PE13/120
i·bhad ← bad b-mutation ✧ PE13/120
i·bhar [← bâr] b-mutation ✧ PE13/120
g ← c c-mutation ✧ PE13/121
i·cha ←  c-mutation ✧ PE13/121
i·gorin ← corin c-mutation ✧ PE13/121
gw ← cw cw-mutation ✧ PE13/121
i·gwant ← cwant cw-mutation ✧ PE13/121
i·gwent ← cwent cw-mutation ✧ PE13/121
dh (ð) ← d d-mutation ✧ PE13/120
i·dhail [← dail] d-mutation ✧ PE14/66
i·dhuilin ← duilin d-mutation ✧ PE13/120
i·dhuilen ← duilen d-mutation ✧ PE13/120
i·iant ← diant dy-mutation ✧ PE13/120
i·dhiant ← diant dy-mutation ✧ PE13/120
- ← g g-mutation ✧ PE13/120
i·ail ← gail g-mutation ✧ PE13/120
w ← gw gw-mutation ✧ PE13/120
ihir ← hîr h-mutation ✧ PE13/121
i·marth ← barth mb-mutation ✧ PE13/120
i·mâr ← bâr mb-mutation ✧ PE13/120
n ← d nd-mutation ✧ PE13/120
i·nôr ← dôr nd-mutation ✧ PE13/120
ng ← g ng-mutation ✧ PE13/120
ngw ← gw ng-mutation ✧ PE13/120
i·nglam ← glam ng-mutation ✧ PE13/120
i·ngoloth ← goloth ng-mutation ✧ PE13/120
i·ngolt ← golt ng-mutation ✧ PE13/121
b ← p p-mutation ✧ PE13/121
i·bant ← cwant p-mutation ✧ PE13/121
i·buig ← puig p-mutation ✧ PE13/121
d ← t t-mutation ✧ PE13/121
i·dael [← dail] t-mutation ✧ PE14/66
i·dî ←  t-mutation ✧ PE13/121
i·wath ← gwath w-mutation ✧ PE13/120

Reference ✧ PE13/120

Element In


G. soft-mutation grammar.

Examples (soft-mutation)
·v ← b b-mutation ✧ GG/7
·vr ← br b-mutation ✧ GG/7
·vl ← bl b-mutation ✧ GG/7
#va ←  b-mutation haiva ✧ GL/47
Vai [← Bai] b-mutation I·chorweg a·Vai ✧ GL/49
ven [← benn²] b-mutation dorven ✧ GL/30
i·vess ← bess b-mutation ✧ GG/9
vridwen [← Bridwen] b-mutation i·bridwen a·vridwen ✧ GL/64
vrog [← brog] b-mutation i·vrog na cuid arog ✧ GG/9
·g ← c c-mutation ✧ GG/7
·gr ← cr c-mutation ✧ GG/7
·gl ← cl c-mutation ✧ GG/7
#god [← cod] c-mutation deldrogod ✧ GL/30
#gwathil [← cwathli] c-mutation fengwathil ✧ GL/34
#gwathil [← cwathli] c-mutation piligwathil ✧ GL/64
I·Guilwarthon [← Cuilwarthon] c-mutation ✧ LBI/I·Guilwarthon
i·Guilwarthon [← Cuilwarthon] c-mutation ✧ LT2/51
Guilwarthon [← Cuilwarthon] c-mutation ✧ LT2I/Guilwarthon
I·Guilwarthon [← Cuilwarthon] c-mutation ✧ LT2I/I·Cuilwarthon
I·Guilwarthon [← Cuilwarthon] c-mutation ✧ LT2I/I·Guilwarthon
i·ngoldorim [← Golda] class-plural ng-mutation ✧ GG/15
·gw ← cw cw-mutation ✧ GG/7
·dh ← d d-mutation ✧ GG/7
·dhr ← dr d-mutation ✧ GG/7
Dhair ← Dair d-mutation Bara Dhair Haithin ✧ LT2A/Mar Vanwa Tyaliéva
Dhrauthodavros [← #Drauthodavros] d-mutation ✧ LT2A/Dhrauthodavros
Dhrauthodavros [← #Drauthodavros] d-mutation ✧ LT2I/Dhrauthodavros
Dhrauthodauros [← #Drauthodavros] d-mutation ✧ LT2I/Dhrauthodavros
Dhrauthodavros [← #Drauthodavros] d-mutation ✧ LT2I/Rúsitaurion
Dhuilon ← Duilin d-mutation ✧ LT2I/Dhuilon
·’ ← g g-mutation ✧ GG/7
·’l ← gl g-mutation ✧ GG/7
·’r ← gr g-mutation ✧ GG/7
bain [← bain] g-mutation fengvain ✧ GL/34
#garm [← carm] g-mutation gruigarm ✧ GL/42
gim ← †cim g-mutation thasgim ✧ GL/26
i’oth ← goth g-mutation ✧ GG/9
#grithnir ← crithos g-mutation ✧ GL/27
i·’lam ← glâm g-mutation ✧ GG/9
’len [← glen(n)] g-mutation nôbi i·mab ’len suila ontha ✧ GG/11
#lir [← glîr] g-mutation gwethlir ✧ GL/47
’loss [← gloss] g-mutation mab ’loss ✧ GG/15
’loss [← gloss] g-mutation talwi i’loss ar gwandra nan·Idril ✧ GG/15
’lisc ← glisc g-mutation lam ’lisc ✧ GL/40
#ruith [← gruith] g-mutation hadruith ✧ GL/47
a·ngolui ← †gôl genitive dual ng-mutation ✧ PE13/117
i·ngolui ← †gôl genitive dual ng-mutation ✧ PE13/117
na·ngolui ← †gôl genitive dual ng-mutation ✧ PE13/117
dalwint [← tâl] genitive dual t-mutation i·waneth na·dalwint gloss an Idril ✧ GG/11
a·nguilan ← †gôl genitive ng-mutation ✧ PE13/117
i·nguilan ← †gôl genitive ng-mutation ✧ PE13/117
na·nguilan ← †gôl genitive ng-mutation ✧ PE13/117
Vanion [← Ban¹] genitive plural b-mutation i·walt na Vanion ✧ GL/44
gwention [← cwent] genitive plural c-mutation ✧ GG/12
’othwenion [← gothwen] genitive plural g-mutation û gwilthi – gwilm ’othwenion ✧ GL/45
#walion [← Gwala] genitive plural gw-mutation cod·walion ✧ GL/26
Ngoldathon [← Golda] genitive plural ng-mutation i·Lam na·Ngoldathon “Goldogrin” di Sacthoðrin ✧ GL/17
a·nguilt ← †gôl genitive plural ng-mutation ✧ PE13/117
i·nguilt ← †gôl genitive plural ng-mutation ✧ PE13/117
na·nguilt ← †gôl genitive plural ng-mutation i·lam na·Nguilt ✧ PE13/117
·w ← gw gw-mutation ✧ GG/7
walt ← gwalt gw-mutation i·walt na Vanion ✧ GL/44
waid ← gwaid gw-mutation hauthwaid ✧ GL/48
waneth [← gwandreth] gw-mutation i·waneth na·dalwint gloss an Idril ✧ GG/11
wais [← gwais] gw-mutation hauthwais ✧ GL/48
’Wanweg ← Gwanweg gw-mutation ✧ GL/43
’Wanweg ← Gwanweg gw-mutation ✧ LT1A/Súlimo
war [← gwar-¹] gw-mutation ⇒ †cathwar ✧ GL/25
’wareth [← gwareth] gw-mutation Amon ’wareth ✧ PE15/20
weg [← gweg] gw-mutation i·weg na an fofrin ✧ GG/9
weg [← gweg] gw-mutation i·weg fof ✧ GG/9
west [← gwest¹] gw-mutation maiwest ✧ GL/56
Wilma [← gwilb] gw-mutation ✧ PE15/24
#wilm [← gwilm] gw-mutation gothwilm ✧ GL/42
’wirn [← gwirn] gw-mutation u ’wirn u ’wethrin ✧ GL/47
’wethrin ← gwethrin gw-mutation u ’wirn u ’wethrin ✧ GL/47
wethrin [← gwethrin] gw-mutation maiwethrin ✧ GL/56
wint [← gwint] gw-mutation riga i·wint ✧ GL/65
·ch ← h h-mutation ✧ GG/7
chest [← hest] h-mutation gochest ✧ GL/40
chorweg ← horweg h-mutation I·chorweg a·Vai ✧ GL/49
Chorweg [← horweg] h-mutation ✧ LT1A/Vailimo
i·choth ← hoth h-mutation ✧ GG/9
chùn [← hûn] h-mutation lempachùn ✧ GL/53
i·Mbalrog ← Balrog mb-mutation ✧ GG/8
i’Malrog ← Balrog mb-mutation ✧ GL/21
i’Malrog ← Balrog mb-mutation ✧ LT1A/Balrog
i·Mbandoth ← Bandoth mb-mutation ✧ GG/8
i·mbar ← bar mb-mutation ✧ GG/8
i·mbasgon ← basgorn mb-mutation ✧ GG/8
i·mbast ← bast mb-mutation ✧ GG/8
i·Mbelca ← Belca mb-mutation ✧ GG/8
i·Mbeleca ← Belca mb-mutation ✧ GG/8
i·mbless ← bless mb-mutation ✧ GG/8
i Mless ← Bless mb-mutation ✧ GL/23
i·Mbridwen ← Bridwen mb-mutation ✧ GG/8
i·nDamroth [← Damroth] nd-mutation ✧ GL/29
i·’Namroth [← Damroth] nd-mutation ✧ GL/29
i·ndolm ← dolm nd-mutation ✧ GG/8
i·ndoldrin ← doldrin nd-mutation ✧ GG/8
i·ndor ← dor nd-mutation ✧ GG/8
i·ndor ← dor nd-mutation ✧ GG/9
i·ndrith ← drith nd-mutation ✧ GG/8
i·ndeldron ← deldron nd-mutation ✧ GG/8
i·Ngainu ← Gainu ng-mutation ✧ GG/8
i·Ngil [← Gil] ng-mutation ✧ GG/8
i·ngilim [← Gilim] ng-mutation ✧ GG/8
i·nglest ← glest ng-mutation ✧ GG/8
i·ngodaithri ← godaithri ng-mutation ✧ GG/8
i·ngogel ← gogel ng-mutation ✧ GG/8
Ngoldothrim [← Goldothrim] ng-mutation Tur na·Ngoldothrim ✧ GG/15
i·Ngolda ← golda ng-mutation ✧ GG/8
i·ngoloth ← gôloth ng-mutation ✧ GG/8
i·goredin ← goredin ng-mutation ✧ GG/8
i·ngwanos ← gwanos ng-mutation ✧ GG/8
·b ← p p-mutation ✧ GG/7
·br ← pr p-mutation ✧ GG/7
·bl ← pl p-mutation ✧ GG/7
band [← pand] p-mutation i·band a·gwentin laithi ✧ GG/11
band [← pand] p-mutation i band cwention laithi ✧ GG/12
bridwen ← pridwen p-mutation i·bridwen a·vridwen ✧ GL/64
go-Dhrauthodauros [← #Drauthodavros] patronymic d-mutation ✧ LT2/89
bo-Dhrauthodavros [← #Drauthodavros] patronymic d-mutation ✧ LT2/89
bo-Dhrauthodavros [← #Drauthodavros] patronymic d-mutation ✧ LT2A/Dhrauthodavros
go-Dhuilin [← Duilin] patronymic d-mutation ✧ LBI/Duilin
bo-Dhuilin [← Duilin] patronymic d-mutation ✧ LBI/Duilin
bo-Dhuilin [← Duilin] patronymic d-mutation ✧ LT2I/bo-Dhuilin
glin [← *cli] plural c-mutation i·glin grandin a·Dol Erethrin Airi ✧ PE13/93
Gwedrin ← cwedri plural c-mutation Tôn a·Gwedrin ✧ GL/28
Gwedrin ← cwedri plural c-mutation Tôn a Gwedrin ✧ LT2A/Tôn a Gwedrin
gwentin [← cwent] plural c-mutation i·band a·gwentin laithi, i gwentin bandrath ✧ GG/11
’lossi [← gloss] plural g-mutation talin i’lossi ar gwandron nan·Idril ✧ GG/15
winin [← gwin] plural gw-mutation i·winin na gwandron ✧ GG/9
i·Mbalrogin ← Balrog plural mb-mutation ✧ GL/21
i’Malraugin ← i’Malrog (soft-mutation) plural mb-mutation ✧ GL/21
i’Malrogin ← Balrog plural mb-mutation ✧ LT1A/Balrog
’Namrothon [← Damroth] plural nd-mutation Gruithodwen na ’Namrothon ✧ GL/42
i·ngoldoth [← Golda] plural ng-mutation ✧ GG/15
gwath [← cwas-] present c-mutation o·gwath lemp nin ✧ GL/53
·d ← t t-mutation ✧ GG/7
·dr ← tr t-mutation ✧ GG/7
Deloth [← teloth] t-mutation Daideloth ✧ LB/49
Delumaith ← Telumaith t-mutation Lúthien bo-Delumaith ✧ GL/29
dessa [← tess(il)] t-mutation gontha li dessa ✧ GL/54
Dol [← tol] t-mutation i·glin grandin a·Dol Erethrin Airi ✧ PE13/93
dorn [← torn] t-mutation amrog-dorn ✧ GL/19
durwin [← turwin] t-mutation Miril i·durwin ✧ PE13/95
dusc [← tusc] t-mutation i·fesc ar i·dusc ✧ GL/34

References ✧ GG/7-9