Q. subject suffixes grammar.

Q. subject suffixes grammar.

Examples (1st-sg)
ávan “I won’t” [← avá] ✧ WJ/371
equen “said I” [← equë] ✧ WJ/415
lanye “I don’t, I’m not” [← lá-] ✧ PE22/160
lanye “I don’t, I’m not” ←  ✧ VT42/33
lanye “I don’t, not I” [← lá¹] ✧ PE22/153
manye “what? me?” [← ma²] ✧ PE22/160
meterni [← meter] ✧ VT33/33
atarni [← atar²] ✧ VT33/33
ūpa-nye [← úpa-] ✧ PE17/126
ván “I won’t” ← Va! ✧ PE17/143
vanye ← Va! ✧ PE17/143
ván [← ] ✧ PE17/144
vanye [← ] ✧ PE17/144
ványe “I won’t” [← ] ✧ PE22/161
ványe “I won’t” [← ] ✧ PE22/162
ván/ványe “I won’t” [← ] ✧ WJ/371
alanye [← ala-¹] aorist ✧ PE17/132
alan [← ala-¹] aorist ✧ PE22/164
alan [← ala-¹] aorist ✧ PE22/164
aþanye “I will” [← asa-] aorist ✧ PE22/166
aþanye “I will (do so) — as you ask or order; I will, I am willing, I agree (to do so)” [← asa-] aorist ✧ PE22/166
oan “go away” [← auta-¹] aorist ✧ PE22/164
avan [← ava-¹] aorist ✧ PE22/162
avan [← ava-¹] aorist ✧ PE22/164
avan [← ava-¹] aorist ✧ PE22/164
avan ← ava- aorist ✧ VT49/13
karin(ye) [← car-] aorist ✧ PE17/132
karin “I make” [← car-] aorist ✧ PE22/152
kesin ← kes- aorist ✧ PE17/156
kítan “I suppose” ← kíta- aorist ✧ VT49/19
faran [← fara-] aorist ✧ PE22/164
istan “I can (because I have learned)” [← ista-] aorist ✧ PE17/155
istan “I ... know” [← ista-] aorist ✧ PE22/158
istan [← ista-] aorist ✧ PE22/164
istan “I can (because I have learned)” [← ista-] aorist ✧ VT41/6
lanye “I do not, am not” [← lá-] aorist ✧ PE22/153
lain ← lā- aorist ✧ PE22/156
lanye ← lā- aorist ✧ PE22/156
lanye “I do not, I am not” ←  aorist ✧ VT49/13
lanye “not” [← lá-] aorist ✧ VT49/15
lánye “I don’t” [← lá¹] aorist ✧ PE22/166
lerta[n] “I can ... because I [am] free to do [so]” [← lerta-] aorist ✧ PE17/160
lerta[n] “I can ... because I [am] free to do [so]” [← lerta-] aorist ✧ VT41/6
main(ye) [← mai-²] aorist ✧ PE22/148
mán(ye) [← mai-²] aorist ✧ PE22/148
matinye “I shall eat” [← mat-] aorist ✧ PE22/131
melin “I love” [← #mel-] aorist ✧ VT49/15
meninye “I ... come” [← men-] aorist ✧ PE22/162
menin “I arrive at/come to/get to” [← men-] aorist ✧ VT49/24
merin “I hope” [← mer-] aorist ✧ MS/1
nain [← ná-] aorist ✧ VT49/27
nakin “hew” [← #nac-] aorist ✧ PE22/156
nakin “I hew, cut” [← #nac-] aorist ✧ VT49/24
nahtan “slay” [← nahta-¹] aorist ✧ PE22/156
nahatan [← nahta-¹] aorist ✧ PE22/164
nahtan “I slay” [← nahta-¹] aorist ✧ VT49/24
namin “I judge [it]” [← nam-] aorist ✧ VT41/13
năvin “I judge” [← nav-¹] aorist ✧ PE22/154
navin “I think” [← nav-¹] aorist ✧ PE22/154
navin “I judge” [← nav-¹] aorist ✧ VT42/33
navin “I think” [← nav-¹] aorist ✧ VT42/34
hamin “I think” [← #ham-] aorist ✧ PE22/154
nemin “I think” [← nem-¹] aorist ✧ PE22/154
ninquitan [← #ninquita-] aorist ✧ PE22/157
nirin “press, thrust, force (in a given direction)” [← nir-] aorist ✧ PE22/165
nirin “I press/thrust/force (in a given direction)” [← nir-] aorist ✧ VT41/17
okomin ← okom- aorist ✧ PE17/157
ortan ← orta aorist ✧ PE22/164
ortan ← orta aorist ✧ PE22/164
oryan [← orya-¹] aorist ✧ PE22/157
oryan [← orya-¹] aorist ✧ PE22/164
oryan [← orya-²] aorist ✧ PE22/164
penin “no, I haven’t” ← pen- aorist ✧ PE17/173
polin “I can” [← pol-] aorist ✧ PE17/181
polin “I can” [← pol-] aorist ✧ VT41/6
rukin “I feel fear or horror” [← #ruc-] aorist ✧ WJ/415
samin [← #sam-] aorist ✧ PE17/173
savin “I believe” [← #sav-] aorist ✧ PE22/158
savin “I believe” [← #sav-] aorist ✧ PE22/158
savin “I believe” [← #sav-] aorist ✧ VT49/27
savin “I believe” [← #sav-] aorist ✧ VT49/28
taltan ← †talat- aorist ✧ PE22/164
tenin [← ten-] aorist ✧ VT49/23
tenin “I arrive at/come to/get to” [← ten-] aorist ✧ VT49/23
tulinye “I ... come” [← tul-] aorist ✧ PE22/139
tulinye [← tul-] aorist ✧ PE22/162
tultan [← tulta-] aorist ✧ PE22/164
tyavin [← tyav-] aorist ✧ PE22/152
uin “I do not” [← ui-] aorist ✧ PE17/68
uin “I do not” [← ui-] aorist ✧ PE22/152
uin(ye) “I am not” ← ū- aorist ✧ VT49/29
ún/unye ← ua aorist ✧ PE17/144
ványe “I won’t” [← ] aorist ✧ PE22/166
váquetin ← vā-quet aorist ✧ WJ/370
hirinyes [← hir-] aorist with-sg-object ✧ PE22/151
melinyes “I love him” [← #mel-] aorist with-sg-object ✧ VT49/15
quistanyes “I suppose so” [← quista-] aorist with-sg-object ✧ PE22/158
aluvan [← ala-¹] future ✧ PE22/164
auvan [← ava-¹] future ✧ PE22/162
avuvan [← ava-¹] future ✧ PE22/164
auvan [← ava-¹] future ✧ PE22/164
avuvan ← ava- future ✧ VT49/13
auvan ← ava- future ✧ VT49/13
kăruvn(ye) [← car-] future ✧ PE22/152
caruvan(ye) “I am going to do/shall do (it)” [← car-] future ✧ PE22/167
faruvan [← fara-] future ✧ PE22/164
maruvan “I will abide” [← mar-] future ✧ LotR/967
maruvan “I will abide” [← mar-] future ✧ PE17/103
maruvan [← mar-] future ✧ PE22/147
matuvanye “I shall eat” [← mat-] future ✧ PE22/132
nauvan [← ná-] future ✧ VT49/19
niruvan [← nir-] future ✧ PE22/165
tuluvanye “I shall come” [← tul-] future ✧ PE22/138
tuluvanye “I [will] come” [← tul-] future ✧ PE22/162
úvan ← ua future ✧ PE17/144
hiruvanyes [← hir-] future with-sg-object ✧ PE22/151
alanen [← ala-¹] past ✧ PE22/164
antanen “I gave” [← anta-] past ✧ PE17/91
antanen “I gave” ← anta- past ✧ VT49/14
avanen [← ava-¹] past ✧ PE22/162
aunen [← ava-¹] past ✧ PE22/162
avanen [← ava-¹] past ✧ PE22/164
aunen [← ava-¹] past ✧ PE22/164
avanen ← ava- past ✧ VT49/13
karnen [← car-] past ✧ PE22/152
kennen “I saw” [← cen-] past ✧ PE22/155
faranen [← fara-] past ✧ PE22/164
mennen “I arrive[d]” [← men-] past ✧ VT49/24
anen ←  (past) past ✧ VT49/28
ninden [← nir-] past ✧ PE22/165
nirnen [← nir-] past ✧ PE22/165
onortanen “I rode” [← norta-] past ✧ PE17/168
nortanen “I rode” [← norta-] past ✧ PE17/168
quenten “I said” [← quet-] past ✧ PE22/158
tennen “I arrive[d]” [← ten-] past ✧ VT49/23
tullenye “I should have come” [← tul-] past ✧ PE22/139
únen ← ua- past ✧ PE17/144
únen ← ua past ✧ PE17/144
ūpa-nēn [← úpa-] past ✧ PE17/126
váquenten ← vā-quet past ✧ WJ/370
veryanen ← verya past ✧ VT49/45
alden [← ala-¹] past strong-past ✧ PE22/164
kainen “I lay” [← caita-¹] past strong-past ✧ VT48/12
farnen [← fara-] past strong-past ✧ PE22/164
antanenyes “I presented him” [← anta-] past with-sg-object ✧ PE17/91
indunenyes “I willed it, I did it on purpse” ← indu- past with-sg-object ✧ PE22/165
alālien [← ala-¹] perfect ✧ PE22/164
avávien [← ava-¹] perfect ✧ PE22/162
avavien [← ava-¹] perfect ✧ PE22/164
avāvien [← ava-¹] perfect ✧ PE22/164
avāvien ← ava- perfect ✧ VT49/13
akárienye [← car-] perfect ✧ PE22/152
afārien [← fara-] perfect ✧ PE22/164
inírien [← nir-] perfect ✧ PE22/165
apārien “I have learnt” ← paranye (present 1st-sg) perfect ✧ PE17/180
utúlien “I am come” [← tul-] perfect ✧ LotR/967
utúlien “I have come” [← tul-] perfect ✧ PE17/103
uien ← ua perfect ✧ PE17/144
ālien [← ala-¹] perfect augmentless ✧ PE22/164
utúvienyes “I have found it” [← #tuv-] perfect with-sg-object ✧ LotR/971
utuvienyes “I have found it” [← #tuv-] perfect with-sg-object ✧ PE17/110
alean [← ala-¹] present ✧ PE22/164
ālan [← ala-¹] present ✧ PE22/164
ālan [← ala-¹] present ✧ PE22/164
ālean [← ala-¹] present ✧ PE22/164
āvan [← ava-¹] present ✧ PE22/162
āvean [← ava-¹] present ✧ PE22/162
āvean [← ava-¹] present ✧ PE22/164
āvan [← ava-¹] present ✧ PE22/164
āvean [← ava-¹] present ✧ PE22/164
āvan ← ava- present ✧ VT49/13
āvean ← ava- present ✧ VT49/13
káranye [← car-] present ✧ PE22/152
fāran [← fara-] present ✧ PE22/164
fārean [← fara-] present ✧ PE22/164
istianye [← ista-] present ✧ PE22/164
istyanye [← ista-] present ✧ PE22/164
ménanye “I am ... coming” [← men-] present ✧ PE22/162
nánye [← ná-] present ✧ VT49/27
nanye ← nā̆ present ✧ VT49/30
nīran [← nir-] present ✧ PE22/165
orotan ← orta present ✧ PE22/164
ortian ← orta present ✧ PE22/164
[ort]iyan ← orta present ✧ PE22/164
óreanye [← orya-¹] present ✧ PE22/157
ōrian [← orya-¹] present ✧ PE22/164
oryean [← orya-²] present ✧ PE22/164
paranye “I am learning” [← par-] present ✧ PE17/180
talatan ← †talat- present ✧ PE22/164
tulteanye [← tulta-] present ✧ PE22/164
uan “I am not, I do not” ← ua- present ✧ PE17/144
uan ← ua- present ✧ PE17/144
uan ← ua present ✧ PE17/144
aunen ← ava- strong-past ✧ VT49/13

Examples (2nd-sg-familiar)
vátye “don’t! you are not to” [← ] ✧ PE22/161
vátye “don’t, you are not to (do that)” [← ] ✧ PE22/162
mait(ye) [← mai-²] aorist ✧ PE22/148
mailtye [← mai-²] aorist ✧ PE22/148
naitye [← ná-] aorist ✧ VT49/27
hiruvatye [← hir-] future ✧ PE17/135
matuvatye “you [shall] eat” [← mat-] future ✧ PE22/162
hekat ← heka imperative ✧ WJ/364
na-tye [← ná-] present ✧ VT49/27

Examples (2nd-sg-polite)
aly’ [← á] ✧ VT33/33
alya [← á] ✧ VT33/33
Alye [← á] ✧ VT43/17
alye [← á] ✧ VT43/32
alye [← á] ✧ VT44/9
alalye “*do not” [← ála] ✧ VT43/22
Álalye “*do not” [← ála] ✧ VT43/22
alalye “*do not” [← ála] ✧ VT44/8
válye “don’t, you are not to (do that)” [← ] ✧ PE22/162
alalye [← ala-¹] aorist ✧ PE17/132
antale “*give” [← anta-] aorist ✧ VT43/17
le·ana [← anta-] aorist ✧ VT44/13
karil(ye) [← car-] aorist ✧ PE17/132
haryalye “you have” [← #harya-] aorist ✧ MS/1
lalye ← lā- aorist ✧ PE22/156
nalye “*art thou” [← ná-] aorist ✧ VT43/30
nailye [← ná-] aorist ✧ VT49/27
tankatalye [← tancata-] aorist ✧ PE17/76
úalye “*do not” [← ua-] aorist ✧ VT43/21
vanyalye “you pass” [← vanya-] aorist ✧ MS/1
aly’ [← á] elided ✧ VT43/23
hiruvalyë “thou shalt find” [← hir-] future ✧ LotR/378
hiruvalye “you (singular but courteous) will find” ← hiruva (future) future ✧ PE17/75
hir-uva-lye “find will you” [← hir-] future ✧ PE17/135
híruválye “thou shalt find” [← hir-] future ✧ RGEO/58
hir-uva-lye “find wilt-thou” [← hir-] future ✧ RGEO/59
cambelyes ← *cav- past with-sg-object ✧ VT47/21
camnelyes ← *cam- past with-sg-object ✧ VT47/21
leltanelyes “you sent him” [← #lelta-] past with-sg-object ✧ VT47/21
na-lye [← ná-] present ✧ VT49/27
nalye ← nā̆ present ✧ VT49/30
tankatealye [← tancata-] present ✧ PE17/76

Examples (3rd-sg)
eques “said he, said someone” ← eque ✧ WJ/392
eques “said he/she” [← equë] ✧ WJ/415
ūpa-sse [← úpa-] ✧ PE17/126
váse “he mustn’t, he is not to” [← ] ✧ PE22/161
váse “he must not, he is not to” [← ] ✧ PE22/162
alas/alasse [← ala-¹] aorist ✧ PE17/132
caitas “it is, [(lit.) it lies]” [← caita-¹] aorist ✧ PE17/65
karis [← car-] aorist ✧ PE17/129
karis- [← car-] aorist ✧ PE17/129
karis(se) [← car-] aorist ✧ PE17/132
karis “he is ... to do” [← car-] aorist ✧ PE22/162
maise [← mai-²] aorist ✧ PE22/148
nas “he is” [← ná-] aorist ✧ PE17/126
nās “it is” [← ná-] aorist ✧ VT49/30
tulis [← tul-] aorist ✧ VT49/19
uis ← ū- aorist ✧ VT49/29
karuvas [← car-] future ✧ PE22/162
enquantuvas [← enquanta-] future ✧ PE22/161
tuluváse “he [shall] come” [← tul-] future ✧ PE22/162
tultauvas “he will send” ← tultā- future ✧ PE22/156
nēse ←  (past) past ✧ VT49/28
anes ←  (past) past ✧ VT49/28
nése “he was” [← ná-] past ✧ VT49/29
quernes [← quer-] past ✧ VT49/20
quernesse [← quer-] past ✧ VT49/20
tentanes “it pointed” [← tenta-] past ✧ VT49/26
tūleste “*he came” [← tul-] past ✧ PE22/140
tuldes [← tul-] past ✧ PE22/158
ūpa-nēs [← úpa-] past ✧ PE17/126
lendes “he came” [← #lenna-] past strong-past ✧ PE17/65
nās(e) [← ná-] present ✧ VT49/27
nasse ← nā̆ present ✧ VT49/30

Examples (1st-pl-exclusive)
avamme “We won’t” [← avá] ✧ WJ/371
vamme “we will not” ← Va! ✧ PE17/143
válme “we won’t, we are not to” [← ] ✧ PE22/161
vamme “We won’t” [← ] ✧ WJ/371
alambe [← ala-¹] aorist ✧ PE17/132
avatyaremme “*we forgive” [← #avatyar-] aorist ✧ VT43/20
karilme [← car-] aorist ✧ PE17/129
karimbe [← car-] aorist ✧ PE17/132
mai(l)me [← mai-²] aorist ✧ PE22/148
hamilme “we judge” [← #ham-] aorist ✧ PE22/154
nemilme “we judge” [← nem-¹] aorist ✧ PE22/154
rucimme “*we fly” [← #ruc-] aorist ✧ VT44/7
uilme ← ui (aorist) aorist ✧ VT49/29
firuvamme “*we will die” [← fir-] future ✧ VT43/34
laituvalme [← laita-] future ✧ SD/47
laituvalmet “we will praise the two” [← laita-] future with-dual-object ✧ PE17/102
laituvalmet “will we praise them” [← laita-] future with-pl-object ✧ Let/448
laituvalmet [← laita-] future with-pl-object ✧ LotR/953
laituvalmet [← laita-] future with-pl-object ✧ SD/47
mantelme [← mat-] past ✧ PE17/76
amātielmi [← mat-] perfect ✧ PE17/76
(nalme?) [← ná-] present ✧ VT49/27
nalme ← nā̆ present ✧ VT49/30

Examples (1st-pl-inclusive)
válwe “we will not” [← ] ✧ PE22/161
alalme [← ala-¹] aorist ✧ PE17/132
karilme [← car-] aorist ✧ PE17/132
mai(l)we [← mai-²] aorist ✧ PE22/148
mai(l)ve [← mai-²] aorist ✧ PE22/148
navilwe “we judge” [← nav-¹] aorist ✧ PE22/154
karuvalwe “we [shall] make” [← car-] future ✧ PE22/161

Examples (2nd-pl)
válde “you are not to (do so)” [← ] ✧ PE22/161
alalle [← ala-¹] aorist ✧ PE17/132
karille [← car-] aorist ✧ PE17/132
mail(de) [← mai-²] aorist ✧ PE22/148
hekal ← heka imperative ✧ WJ/364
túlielde “you had come” [← tul-] perfect augmentless ✧ PE22/140

Examples (3rd-pl)
alante [← ala-¹] aorist ✧ PE17/132
karinte [← car-] aorist ✧ PE17/132
carilta [← car-] aorist ✧ VT43/26
mainte [← mai-²] aorist ✧ PE22/148
tiruvantes “they will guard it” [← tir-] future with-sg-object ✧ UT/305
tiruvantes “they will guard it” [← tir-] future with-sg-object ✧ UT/317

Element In


ᴹQ. subject affixes grammar.

Examples (1st-sg)
karin “I make, build” [← kar-] aorist ✧ Ety/KAR
hyarin “I cleave” [← hyar-] aorist ✧ Ety/SYAD
lavin “I lick” [← lav-¹] aorist ✧ Ety/LAB
lirin “I sing” [← #lir-] aorist ✧ Ety/GLIR
lirin “I chant” [← #lir-] aorist ✧ Ety/LIR¹
nahtanye “I slay” [← nahta-] aorist ✧ PE22/93
nutin “I tie” [← #nut-] aorist ✧ Ety/NUT
nyarin “I tell” ← nyar- aorist ✧ Ety/NAR²
rerin “I sow” [← #rer-] aorist ✧ Ety/RED
serin “I rest” [← ser-] aorist ✧ Ety/SED
sukin “I drink” [← suk-] aorist ✧ Ety/SUK
tamin “I tap” [← tam-] aorist ✧ Ety/TAM
tirin “I watch” [← #tir-] aorist ✧ Ety/TIR
tukin “I draw” [← tuk-] aorist ✧ Ety/TUK
tulin “I come” [← tul-] aorist ✧ Ety/TUL
turin “I wield, control, govern” [← tur-] aorist ✧ Ety/TUR
tyalin “I play” [← #tyal-] aorist ✧ Ety/TYAL
tyavin “I taste” [← tyav-] aorist ✧ Ety/KYAB
uin “I do not, am not” [← um-] aorist ✧ Ety/UGU
umin [← um-] aorist ✧ Ety/UGU
humin “I do not” [← um-] aorist ✧ EtyAC/ƷŪ
vilin “I fly” [← wil-] aorist ✧ Ety/WIL
wilin “I fly” [← wil-] aorist ✧ Ety/WIL
maruvan “I will abide” [← mar-] future ✧ SD/56
nakuvan “I will slay” [← nak-¹] future ✧ PE21/65
túvien “I have found it” [← #tuv-] perfect augmentless ✧ SD/57
[?in]túviet “I have found it” [← #tuv-] perfect with-sg-object ✧ SD/57
utúvienyes “I have found it” [← #tuv-] perfect with-sg-object ✧ SD/57
meláne “I love” [← mel-] present ✧ LR/61
lendien “I have come” [← lenna-] strong-perfect ✧ SD/56

Examples (2nd-sg-familiar)

Examples (2nd-sg-polite)

Examples (3rd-sg)
e·anta “he gives” [← anta-] aorist pronoun-prefix ✧ PE22/44

Examples (1st-pl-exclusive)

Examples (1st-pl-inclusive)

Examples (2nd-pl)
laitalle “praise [them]” [← laita-] present ✧ SD/47

Examples (3rd-pl)
kárielto “they made” [← kar-] perfect augmentless ✧ LR/72
antalto “they gave” [← anta-] present ✧ LR/72
meldielto “They are ... beloved” [← melda] stative ✧ LR/72

Element In


ᴱQ. subject affixes grammar.

Examples (1st-sg)
tildir “I cover” [← #tildi-] ✧ QL/93
virtir “I serve” [← virti-] ✧ QL/102
’wardin “I rule” [← warda-] ✧ QL/104
wastar “I dwell” [← wasta-] ✧ QL/102
tulin [← tulu-] aorist ✧ PE16/124
tulin [← tulu-] aorist ✧ PE16/125
tuluvan [← tulu-] conditional ✧ PE16/124
tuluvan [← tulu-] conditional ✧ PE16/126
tuluvanye [← tulu-] future ✧ PE16/124
tuluvanye [← tulu-] future ✧ PE16/126
tulan [← tulu-] imperative ✧ PE16/125
tul [← tulu-] imperative ✧ PE16/125
linganen [← linga-] past ✧ PE16/100
qentien “*I said” [← qet-] past ✧ PE15/32
tūlien [← tulu-] past ✧ PE16/124
túlien [← tulu-] past ✧ PE16/126
tūlian [← tulu-] past-subjunctive ✧ PE16/124
túlian [← tulu-] past-subjunctive ✧ PE16/126
tūlienye [← tulu-] perfect ✧ PE16/124
túlienye [← tulu-] perfect ✧ PE16/126
anir “I give” [← anta-] present ✧ QL/31
anin [← anta-] present ✧ QL/31
aqin “I seize in my hand” [← #aqa-] present ✧ QL/31
karin “I make, do” [← kara-] present ✧ QL/45
kilkin “I gather, reap” [← kilk-] present ✧ QL/47
elin “I drive” [← #ele-] present ✧ QL/35
enin “I am called” [← en-] present ✧ QL/35
enin [← en-] present ✧ QL/35
emin [← en-] present ✧ QL/35
erin “remains” [← #er-] present ✧ LT1A/Tol Eressëa
erin “remains” [← #er-] present ✧ QL/36
fengin “I cut” [← #feng-] present ✧ QL/38
harin “remains” [← har-] present ✧ QL/39
hatin “I fling” [← hata-] present ✧ QL/39
hilkin “it freezes” [← hilk-] present ✧ QL/39
hepin “I bind” [← hepe-] present ✧ QL/40
hotin “I sneeze” [← hotyo-] present ✧ QL/41
iltin “I thrust home” [← ilt-] present ✧ QL/42
iqin “I beg, ‘pray’” [← iq-] present ✧ QL/43
irtin “I peck, prick” [← #irt-] present ✧ QL/43
kangin “I weave, spin” [← #kanga-] present ✧ QL/45
kapin “I jump” [← kap-] present ✧ QL/45
kawin “I bow” [← kawa-] present ✧ LT1A/Kaukaeldar
kawin “I bow, make obeisance” [← kawa-] present ✧ QL/45
kenin “I prick” [← ken-] present ✧ QL/46
kulpin “I contain” [← kulp-] present ✧ QL/47
kumin “I pile up” [← #kum-] present ✧ QL/49
kakin “I laugh” [← kaka-] present ✧ QL/44
lomir “I hide” [← lom-] present ✧ LT1A/Hisilómë
lomir “I hide (tr.), lurk (intr.)” [← lom-] present ✧ QL/55
lomir “I hide (tr.)” [← lom-] present ✧ QL/55
mokir “I hate” [← mok-] present ✧ LT1A/Kosomot
mokir “I hate” [← mok-] present ✧ QL/62
kiltin “I jerk, tuck” [← #kilti-] present ✧ QL/47
tulinye [← tulu-] present ✧ PE16/124
tulinye [← tulu-] present ✧ PE16/125
tŭlyan [← tulu-] present-subjective ✧ PE16/125
tulian [← tulu-] present-subjective ✧ PE16/125
nyanta “I give” [← anta-] pronoun-prefix ✧ PE14/86
nista “I know” [← ista-] pronoun-prefix ✧ PE14/86
nyūmil [← umu-] pronoun-prefix ✧ PE14/86
tulan [← tulu-] subjective ✧ PE16/125
tulyan [← tulu-] subjunctive ✧ PE16/124

Examples (2nd-sg-familiar)

Examples (2nd-sg-polite)

Examples (3rd-sg)
nalto “*they are [have]” [← ná-] ✧ PE15/32
nalto “*they are” [← ná-] ✧ PE15/32
’warin “rubs” [← #wara-] ✧ QL/103
umin “it is not, does not, etc.” [← umu-] ✧ QL/98
uvin [← umu-] ✧ QL/98
uqin “it rains” [← #uqu-] ✧ QL/98
usin “he escapes” [← usu-] ✧ QL/98
vildin “it matters, is of significance, worth, moment” [← #vildi-] ✧ QL/102
varkin “it bodes (impersonal); I dread, I fear (personal)” [← #varka-] ✧ QL/102
vasin “rush (tr.)” [← #vasa-] ✧ QL/100
vastan “rush (intr.)” [← vasta-] ✧ QL/100
vilkin “it cuts” [← vilki-] ✧ QL/101
yamin “shout, call” [← yama-] ✧ QL/105
yavin “bears fruit” [← #yava-¹] ✧ LT1A/Yavanna
yavin “bears fruit” [← #yava-¹] ✧ QL/105
yurin “runs” [← yuru-] ✧ QL/106
tulle [← tulu-] aorist ✧ PE16/124
tulia [← tulu-] perfect ✧ PE16/124
emir ← enin (present 1st-sg) present ✧ QL/35
enir ← enin (present 1st-sg) present ✧ QL/35
hilkin “it freezes” [← hilk-] present ✧ LT1A/Helkar
ilkin- “it seems” [← ilk-] present ✧ QL/42
limin “he binds” [← lim-] present ✧ QL/54
tulia [← tulu-] present ✧ PE16/124
tulie [← tulu-] present ✧ PE16/124
usin “he escapes” [← usu-] present ✧ LT1A/Dor Faidwen
avin “he departs” [← #ava-] present ✧ QL/33

Examples (1st-pl-exclusive)
tulumen [← tulu-] aorist ✧ PE16/124
tulime [← tulu-] aorist ✧ PE16/125
tulimen [← tulu-] aorist ✧ PE16/125
tuláme [← tulu-] imperative ✧ PE16/125
tuliēmen [← tulu-] past ✧ PE16/124
túliémen [← tulu-] past ✧ PE16/126
tulielme [← tulu-] perfect ✧ PE16/124
túlielme [← tulu-] perfect ✧ PE16/126
meäntal [← anta-] plural pronoun-prefix ✧ PE14/86
mieltal “we drive” [← elte-] plural pronoun-prefix ✧ PE14/86
miental “we drive” [← elte-] plural pronoun-prefix ✧ PE14/86
maistal [← ista-] plural pronoun-prefix ✧ PE14/86
meumil [← umu-] plural pronoun-prefix ✧ PE14/86
tulilme [← tulu-] present ✧ PE16/124
tulilme(n) [← tulu-] present ✧ PE16/124
tulilme [← tulu-] present ✧ PE16/125
tulyámen [← tulu-] present-subjective ✧ PE16/125
tulámen [← tulu-] subjective ✧ PE16/125

Examples (1st-pl-inclusive)
tuluven [← tulu-] aorist ✧ PE16/124
tulive [← tulu-] aorist ✧ PE16/125
tuliven [← tulu-] aorist ✧ PE16/125
tuláve [← tulu-] imperative ✧ PE16/125
[tuli]ēven [← tulu-] past ✧ PE16/124
[túli]éven [← tulu-] past ✧ PE16/126
túliengwe [← tulu-] perfect ✧ PE16/126
qeäntal [← anta-] plural pronoun-prefix ✧ PE14/86
qieltal [← elte-] plural pronoun-prefix ✧ PE14/86
tulingwe [← tulu-] present ✧ PE16/124
tulingwe(n) [← tulu-] present ✧ PE16/124
tulingwe [← tulu-] present ✧ PE16/125
tulyáren [← tulu-] present-subjective ✧ PE16/125
tuláven [← tulu-] subjective ✧ PE16/125

Examples (2nd-pl)
tululen [← tulu-] aorist ✧ PE16/124
tulile [← tulu-] aorist ✧ PE16/125
tulilen [← tulu-] aorist ✧ PE16/125
tulále [← tulu-] imperative ✧ PE16/125
[tuli]ēlen [← tulu-] past ✧ PE16/124
[túli]élen [← tulu-] past ✧ PE16/126
túlielle [← tulu-] perfect ✧ PE16/126
leäntal [← anta-] plural pronoun-prefix ✧ PE14/86
lieltal [← elte-] plural pronoun-prefix ✧ PE14/86
(l)yūmil [← umu-] plural pronoun-prefix ✧ PE14/86
tulille [← tulu-] present ✧ PE16/124
tulille [← tulu-] present ✧ PE16/125
tulyálen [← tulu-] present-subjective ✧ PE16/125
tulálen [← tulu-] subjective ✧ PE16/125

Examples (3rd-pl)
limpilto “*they are bound” [← lim-] ✧ PE15/32
naltur “*they are” [← ná-] ✧ PE15/32
malto “*by those” [← ma¹] ✧ PE15/32
listanelto “*blessed” [← listya-] past ✧ PE15/32
royenta ← rōna- past ✧ QL/80
tūkielto “*they have looked for” [← tuku-] past ✧ PE15/32
tulielto “they have come” [← tulu-] perfect ✧ LT1/114

Element In